Dolny Śląsk zasłużył na miano zaplecza szkoleniowego Luftwaffe. Na tych właśnie terenach przed wojną powstało najwięcej cywilnych ośrodków szkolenia podstawowego i zaawansowanego kształcących pilotów wcielanych następnie do lotnictwa wojskowego. Nieomal każda szkoła dysponowała trzema-czterema lotniskami, na których realizowano różne programy szkoleniowe. Obiekty owe były także w różnym stopniu wykorzystywane przez wojsko, zależnym od ich wielkości, warunków terenowych i infrastruktury, jednak wszystkie one brano pod uwagę jako potencjalne stacje bojowe.

Naturalne warunki terenowe i klimatyczne spowodowały, że w latach trzydziestych XX wieku na terenach Dolnego Śląska powstało wiele placówek lotniczych. Wypada pamiętać o tym, że Dolny Śląsk to czasy pionierskie lotnictwa i czasy olbrzymich aerostatów, a także prymitywne szybowiska położone na zboczach wzgórz, oraz nowoczesne lotniska wojskowe i komunikacyjne. Kolejny czynnik warunkujący powstawanie lotnisk i lądowisk to posuwający się na zachód front, kiedy nieraz ważniejsze było zakamuflowanie własnej działalności w terenie przygodnym, niż korzystanie z dobrze wyposażonych, ale rozpoznanych i narażonych na ataki przeciwnika baz.

Poniższy spis zawiera wykaz wszystkich znanych mi lotnisk i trwałych lądowisk Luftwaffe znajdujących się obecnie na terenie województwa Dolnośląskiego. Z uwagi na poważne luki w dokumentacji źródłowej sukcesywnie uzyskiwane informacje powodują wprowadzanie zmian i uzupełnień - z tego względu stanowi on "żywy dokument". Proszę się zatem nie dziwić, że podobne wykazy publikowane w przyszłości mogą odbiegać od przedstawionych obecnie. Wojna nie oszczędziła archiwów, nie jest znany ani jeden zachowany egzemplarz zbiorczego wykazu lotnisk Luftwaffe co powoduje, że wiele danych jest praktycznie odkrywanych na nowo. Załączone pozycje geograficzne obiektów mają charakter poznawczy i mogą być obarczone błędem. W każdym jednak przypadku starałem się podawać dane dotyczące geometrycznego środka pola wzlotów (ARP).