Co zrobić kiedy znajdziemy szczątki niemieckiego żołnierza



Czasem podczas poszukiwań z użyciem wykrywacza metali niektórzy z nas trafiają na ludzkie szczątki, często przy których znajdujemy nieśmiertelnik należący do poległego żołnierza.
Większość z poszukiwaczy nie wie, co w takim przypadku należy zrobić, zastanawiamy się czy zgłaszając gdziekolwiek nie narazimy się na kłopoty. Wiadomo jest ,że poszukiwania z wykrywaczem w ręku nie do końca są legalne. Jest w Niemczech instytucja która zajmuje się rejestracją grobów niemieckich żołnierzy, a także identyfikacją żołnierza na podstawie znalezionego przy szczątkach nieśmiertelnika. Moja współpraca z Deutsche Dienststelle WASt zaczęła się własnie od przypadkowego znalezienia i zgłoszenia do WASt szczątków poległego żołnierza. Po zgłoszeniu poprzez opisanie okoliczności znalezienia grobu i wysłanie go pocztą na adres w Berlinie, po kilku miesiącach otrzymałem list z informacją co należy dalej zrobić. Otrzymałem protokół do wypełnienia w którym trzeba wypełnić wszystkie rubryki oraz zrobić szkic położenia grobu. Poniżej chciałbym się podzielić praktycznymi wskazówkami jak wygląda współpraca z WASt. Dawniej można było wysłać informacje o znalezionym nieśmiertelniku i otrzymywało się informacje o właścicielu blaszki. Teraz już jest to niemożliwe, ponieważ odnalezienie akt personalnych żołnierza jest bardzo żmudne i trwa wiele dni,a coraz częściej zdarzały się przypadki ,że zgłaszano te same nieśmiertelniki po kilka razy.
Z ostatnich informacji które uzyskałem od nich wiem ,że nie interesują już ich nieśmiertelniki znalezione luzem, czyli bez ludzkich szczątków i takowe nie będą identyfikowane.
Kilka dni temu miałem okazje osobiście poznać niemieckiego antropologa, człowieka który kieruje pracami ekshumacyjnymi pana Wolfganga Dietricha z Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge z Kassel. Ten pan jest odpowiedzialny za kierowanie pracami na terenie północnej Polski, obejmującej województwa kujawsko-pomorskie,pomorskie, zachodnio-pomorskie.
Szefem jest pan Hartmut Mehnert który mieszka w Warszawie, numery telefonów:
0-22 6 542 161 lub 0-605 657 353, z tego co wiem pan Hartmut trochę mówi po polsku.
Nie trzeba wysyłać znalezionego nieśmiertelnika do Niemiec, procedura wygląda tak:
Po zgłoszeniu znalezienia szczątków należy i tu uwaga:- zebrać je możliwie bardzo dokładnie w plastikowy worek i zabrać ze sobą lub taki worek zawinąć i zakopać w miejscu znalezienia żołnierza. To brzmi trochę nieciekawie ale ich interesują tylko kości, podczas przekazywania kości ,należy przedłożyć nieśmiertelnik jeśli takowy był znaleziony. Umbetter czyli człowiek tzw. do przewozu zwłok osobiście spisuje dane z blaszki i blaszkę oddaje znalazcy. Nie zabiera jej ze sobą, tylko w ten sposób możemy uzyskać informacje o znalezionych żołnierzach –stopień wojskowy, nazwisko i datę urodzenia oraz datę śmierci lub zaginięcia.
Podczas rozmowy poruszyłem bardzo ważną kwestię czyli co zrobić w przypadku znalezienia szczątków z połówkami nieśmiertelników. Do niedawna słyszałem opinie , że lepiej połówek nie zgłaszać bo zostaniemy potraktowani jak hieny cmentarne.
Nic bardziej mylnego, jeśli znajdujemy przy szczątkach połówkę blaszki jest bardzo dobrze ponieważ jest szansa zidentyfikowania żołnierza a tym samym powiadomienia żyjącej rodziny. Gorzej kiedy nie ma nieśmiertelnika, wtedy taki żołnierz jest ujęty w protokole jako nieznany. Wszystkie szczątki są ekshumowane i zabierane na cmentarze żołnierzy niemieckich.
Pamiętajcie ,że współpraca z tymi instytucjami nie może łączyć się z żadnymi korzyściami finansowymi, czyli robimy to wyłącznie jako wolontariusze. Nieprawdziwe są informacje gdzie słyszy się ,że Niemcy płacą za każdą blaszkę kupę forsy. Jest szansa ,że być może rodzina poległego żołnierza będzie chciała nawiązać kontakt ze znalazcą. Poniżej podam adresy gdzie możemy zgłaszać znalezione szczątki niemieckich żołnierzy.

Deutsche Dienststelle (WASt)
Eichborndamm 179
13403 Berlin
wast@com-de.com

Adres instytucji która zajmuje się odbiorem i przenoszeniem zwłok.


Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge e.V.
-Bundesgeschaftsstelle-
Werner-Hilpert-Strasse 2
34112 Kassel

Poniżej zamieszczam skany protokołu jaki należy wypełnić w przypadku znalezienia żołnierza oraz informacje w języku polskim. Możemy pisać do nich po polsku.
Jest w Polsce również Fundacja „Pamięć” ale z opinii kolegów którzy próbowali z nią współpracować, nie polecają ponieważ stwarzają problemy i straszążnymi instytucjami. Dlatego osobiście polecam kontakt tylko z w/w. urzędami.




dehnel