Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 17:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 01:01 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 6 września 2013, 21:36
Posty: 2339
Lokalizacja: Areszt śledczy
Jacek napisał(a):
frank napisał(a):
Cytuj:
§ 2.
2. Podejmowanie działań edukacyjnych w celu zapobieżenia działalności grabieżczej, nielegalnej eksploracji, dewastowania historycznych miejsc pamięci i wszelkiej działalności szkodliwej dla dóbr dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.

Jak to rozumieć ?

Nie wiesz co oznacza słowo "edukacja" ?


Frank zadał normalne pytanie i uzyskał uszczypliwą odpowiedź.
Ja też zwróciłem na to uwagę.
Z całym szacunkiem dla Waszego poświęcenia prosiłbym o normalną odpowiedź.
Mam nadzieję, że tyczy sie to właśnie stanowisk archeo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 17:12 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Absolutnie nie podejrzewam organizatorów PZE o jakieś niecne intencje, ale pewnie wszyscy mają już dość bylejakości przepisów ustawy o ochronie zabytków, dlatego też zapisy w statucie nie powinny zawierać kontrowersyjnych, dwuznacznych sformułowań, tym bardziej w punkcie, gdzie mówi się także o podejmowaniu działań na rzecz zmiany prawa.

Bez problemu zapis mógłby mieć takie brzmienie:

2. Podejmowanie działań edukacyjnych w celu zapobieżenia działalności grabieżczej, nielegalnej eksploracji w miejscach prawnie chronionych, dewastowania historycznych miejsc pamięci i wszelkiej działalności szkodliwej dla dóbr dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego. Podejmowanie działań (o charakterze lobbowania) na rzecz zmiany prawa, która przyniosłaby obopólne korzyści w zakresie działalności poszukiwawczej i ochrony zabytków, dóbr kultury i środowiska naturalnego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 17:19 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Tak mi się wydaje, frank, że nie ma legalnej eksploracji w miejscach prawnie chronionych. Więc raczej eksploracji w takich miejscach w ogóle, o ile o to chodziło twórcom statutu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 18:24 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:37
Posty: 472
[quote="Jacek"]

Cele działania Związku to:
1. Tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością eksploracyjną, w tym kreowanie kodeksu eksploracji, zgodnego z istniejącym prawem oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem.
Ja zwróciłem uwagę na punkt pierwszy. Ciągle mówiliśmy że obecne prawo jest chore, że Związek będzie walczył o zmianę prawa bo obecne jest nie do przyjęcia a tu czytam : ''......zgodnego z istniejącym prawem''. To znaczy co?? Związek przyklasnął temu prawu jakie mamy?? W kodeksie będzie zapis że każdy członek Związku będzie musiał uzyskiwać te chore zezwolenia bo inaczej zostanie ze związku usunięty? Coś mi się wydaje że będę musiał zostać przestępcą bo załatwianie wszystkich zezwoleń zajmowałoby mi więcej czasu niż na bieganie z wykrywką. W sytuacji gdy spontanicznie wyskakuję w teren 2 razy w miesiącu na 2-3 godziny bez planu, ot po prostu jadę i wstępuję w miejsca które mi się podobają a gdy nic nie ma przez pół godz. jadę dalej, nie wyobrażam sobie wyrabiania tych chorych zezwoleń, ustalania właścicieli gruntu, latanie po WKZ-etach itd.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 20:25 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Drucik napisał(a):
Tak mi się wydaje, frank, że nie ma legalnej eksploracji w miejscach prawnie chronionych. Więc raczej eksploracji w takich miejscach w ogóle, o ile o to chodziło twórcom statutu.

Miejsca chronione prawem to nie tylko stanowiska archeologiczne, ale parki narodowe, rezerwaty, parki miejskie itd., oraz także tereny prywatne, a właściwie to są miejsca mniej lub bardziej chronione innych nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 20:45 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Jeżeli mówiąc o miejscach prawnie chronionych miałeś na myśli także tereny prywatne, to czego dotyczyła twoja propozycja odnośnie zapobiegania nielegalnej eksploracji w takich miejscach? Chodziło ci o eksplorację bez zgody właściciela terenu? Jeżeli tak, to w pełni popieram, chociaż mogę tym rozpętać małą burzę - niektórzy tutaj wcale nie szukają właściciela terenu, zanim na niego wejdą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 20:49 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
Drucik napisał(a):
Chodziło ci o eksplorację bez zgody właściciela terenu? Jeżeli tak, to w pełni popieram,

Oczywiście, tylko i wyłącznie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: piątek, 9 lutego 2018, 22:16 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 23:25
Posty: 530
Statut przewiduje zapraszanie gości na walne. Na pierwsze proponuję zaprosić RPO p. Adama Bodnara, tu link do jego pisma do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: https://www.dropbox.com/sh/vlojp0o8w3pf ... Gt4Aa?dl=0
Źródło skanu: https://www.youtube.com/watch?v=1_4aeNNMoJY


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: sobota, 10 lutego 2018, 09:20 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:37
Posty: 472
Drucik napisał(a):
Jeżeli mówiąc o miejscach prawnie chronionych miałeś na myśli także tereny prywatne, to czego dotyczyła twoja propozycja odnośnie zapobiegania nielegalnej eksploracji w takich miejscach? Chodziło ci o eksplorację bez zgody właściciela terenu? Jeżeli tak, to w pełni popieram, chociaż mogę tym rozpętać małą burzę - niektórzy tutaj wcale nie szukają właściciela terenu, zanim na niego wejdą.

Drucik, jeśli do mnie pijesz z tym nie szukaniem właściciela to ci powiem tak:
Jeśli widzę właściciela lub wiem kto nim jest to go pytam o taką zgodę, ale jeśli gdzieś jadę gdzie nawet nie wiadomo gdzie szukać takowego wchodzę. Przestrzegam zasad: nie wchodzę na zasiane, nic nie niszczę, zakopuję dołki, teren po mnie zostaje taki jak był przed moją wizytą. Jeśli chodzisz z wykrywką i piszesz że szukasz tylko i wyłącznie na terenie na który uzyskałeś zgodę właściciela to śmiem twierdzić że jesteś hipokrytą. Nigdy nie uwierzę że uzyskujesz zgodę wszystkich właścicieli terenów po których śmigasz. Gdzie będąc w nowym terenie nie wiesz nawet z jakiej miejscowości pochodzi właściciel, gdzie wchodząc do lasu nie wiesz nawet czy są to lasy państwowe czy prywatne, gdzie w lesie prywatnym działki nie raz mają po kilka metrów szerokości a właściciele są z różnych miejscowości. Proszę Cię, nie rozśmieszaj mnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: sobota, 10 lutego 2018, 11:50 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Ramzes - mówiąc krótko, nie piłem do ciebie ani do żadnej innej konkretnej osoby na tym forum. Co do mnie osobiście, to bardzo mi się podobają zasady w Anglii - nie masz zgody właściciela, to nie ruszasz się z wykrywaczem z domu. Staram się tego przestrzegać i tyle, chociaż w Polsce ustalenie właściciela gruntu jest dużo trudniejsze. Owszem, chodzę teraz sporo rzadziej właśnie z tego powodu, ale na pewno nie jestem hipokrytą.
Nie myśl, że robię z siebie wzór dla innych - to są moje prywatne zasady, a na forum nie wszyscy muszą być jednakowi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: sobota, 10 lutego 2018, 15:45 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Każda organizacja musi działać w granicach obowiązującego prawa.
Jak zatem Waszym zdaniem miał brzmieć krytykowany punkt statutu ?
Że PZE nie podoba się prawo i nie będzie go przestrzegać ?
Wracając do zarzutów kolegi Frank.
Punkt, który Ci się nie podoba mówi o edukacji.
Nie rozumiem co się nie podoba w sformułowaniu "nielegalna eksploracja" ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2018, 12:24 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3181
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Oczywiście,że każda organizacja musi działać w granicach obowiązującego prawa, ale może także działać na rzecz zmiany obowiązującego prawa, nieprawdaż? :h


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2018, 12:49 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Przecież to już jest w tym samym punkcie statutu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2018, 13:20 
Offline
Główny Administrator
Główny Administrator

Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4351
Lokalizacja: Gliwice
Ryjec napisał(a):
Oczywiście,że każda organizacja musi działać w granicach obowiązującego prawa, ale może także działać na rzecz zmiany obowiązującego prawa, nieprawdaż? :h

A przeczytałeś statut czy tak dołączasz się do dyskusji na tzw czuja ? :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Statut Polskiego Związku Eksploratorów
PostNapisane: niedziela, 11 lutego 2018, 13:48 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:37
Posty: 472
Masz rację Jacek, zwracam honor. Emocje. Szlak mnie trafia gdy pomyślę o tym jakie mamy chore prawo. Trzymam kciuki za Związek i popieram w 100%.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: rynio_di i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL