Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 10:37

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 594 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: wtorek, 25 października 2016, 22:17 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
Pozwolę sobie zebrać w jednym temacie garść bezcennej wiedzy, która niestety tonie w morzu spamu w poprzednim wątku.

RUTUS napisał(a):
"Witam !

Na przełomie października i listopada ukaże się nowy wykrywacz. Nazwa "Alter 71" - z łacińskiego "inny" a liczba 71 oznacza liczbę dostępnych częstotliwości.
Alter 71 to najprawdopodobniej pierwszy na świecie detektor metali płynnie przestrajany w funkcji częstotliwości. Detektor jest przestrajany od 4,4 kHz do 18,4 kHz ze skokiem 0,2 kHz - i to bez potrzeby wymiany sondy. Żaden znany mi obecny na rynku wykrywacz nie ma takiej możliwości. Detektor zaopatrzony jest w radiowy nadajnik danych cyfrowych pozwalający na współpracę np. ze słuchawkami bezprzewodowymi lub "bezprzewodowym gniazdem słuchawkowym". Transmisja cyfrowa została specjalnie zaprojektowana do tego celu - nie wprowadza jakichkolwiek opóźnień. Czas pracy na 6 bateriach "paluszkach" zależy od częstotliwości pracy i waha się od 20 do 50 godzin. Detektor posiada możliwość pracy w trybie statycznym, dynamicznym lub w tzw. mixie - przy czym od dynamiki do "mixa" można przejść płynnie w zależności od potrzeb.
Wyświetlacz graficzny, ID - 120 punktów, dyskryminacja klasyczna i wybiórcza, wykres zależności fazowych w sygnale, automatyczne strojenie do gruntu, regulacja szybkości filtrów gruntowych w bardzo szerokim zakresie, możliwość programowania własnych dźwięków, zasięgi, szybkość, separacja i wiele innych cech sprawiają, że jest to detektor na światowym poziomie.
Wykrywacz posiada całkowicie nową konstrukcję mechaniczną i jest lżejszy od dotychczasowych naszych wykrywaczy o ponad 200 g.
Do wykrywacza dostępne będą sondy zarówno DD jak i koncentryczne.

Elementy regulacyjne:
Dyskryminacja
Czułość
Dyskrymincja wybiórcza 120 punktów
Częstotliwość pracy od 4,4 do 18,4 kHz skok 0,2 kHz
Kamienie magnetyczne
Reakcja (filtry gruntowe) - 8 szybkości do wyboru
Maskowanie 7 poziomów
Poziom sygnału wiodącego
Ton sygnału wiodącego
Czułość sygnału wiodącego - regulacja pozwalająca na płynne przejście od czystej pracy dynamicznej do "mix-a"
Wzmocnienie Audio - regulacja pozwalająca zmieniać charakterystykę dźwięku z kanału dynamicznego a także wyłączyć go całkowicie (uzyskujemy w ten sposób pracę czysto statyczną)
Głośność
Tony - trzy profile dźwiękowe do poszukiwania monet, trzy do "reliktów, oraz trzy dowolnie programowane przez użytkownika
Bezprzewodowość - wyłączona, kanał 1, kanał 2
Podświetlenie - regulowane 29 poziomów
Rodzaj ID - prawdziwa (zależna od częstotliwość), przeliczana dla 6kHz, przeliczana dla 12 kHz
Czas podtrzymania - możliwość regulacji czasu wyświetlania informacji o obiekcie na LCD.

Wykrywacz posiada 7 fabrycznych programów: bardzo głęboko, głęboko, duże srebro, podstawowy,monety, szybko, bardzo szybko. Programy fabryczne dają dość szeroki przekrój możliwości wykrywacza w poszukiwaniu różnych obiektów w różnych warunkach terenowych. Każdy program fabryczny można modyfikować do własnych potrzeb - modyfikacje są zapamiętywane po wyłączeniu zasilania. W razie gdy modyfikacje nie spełniają oczekiwań użytkownika - istnieje możliwość resetu każdego programu z osobna do ustawień fabrycznych.

Zdjęcia nowego sprzętu pojawią się wkrótce na mojej stronie www.

Cena wykrywacza niestety musi być wyższa niż dotychczas - przewidywana jest na poziomie 2800 zł.

Pozdrawiam!
RUTUS


RUTUS napisał(a):
Witam !

"ale przewagę w praktyce oto jest pytanie" - tak, trzeba tylko potrafić ją wykorzystać.
"jakie cewki będą dostępne do Alter 7" - na początek DD28 ( nowa,lżejsza DD29 ) oraz CC23. Bez problemu można wprowadzić do produkcji dowolną sondę z istniejącego już asortymentu - nawet na indywidualne zamówienie.
"Cewka CC też będzie w tym rozmiarze?" - nie. CC29 na dzień dzisiejszy nie jest przewidziana do produkcji - ale nie ma problemu, w razie zainteresowania wprowadzimy ( bo technologia jest opracowana ) .
"Czy na rynku są dostępne bezprzewodowe słuchawki które będa z tym wykrywaczem współpracowały?" - Nie. Słuchawki i odbiorniki tylko Nasze. BT wprowadza zbyt duże opóźnienia. Dla mnie BT jest nie do przyjęcia w wykrywaczach. A dostępne na rynku słuchawki analogowe szumią. Dlatego zaprojektowano nietypową transmisję cyfrową.
"i czy można będzie ustawić dla stali bardzo niski dźwięk zbytnio nie zwracający uwagi" -tak. Można układać własne programy dźwiękowe - od jednego do 120 tonów. Każdy ton może mieć od 60 Hz do 999 Hz.
"bądź w ogóle brak dźwięku przy wskazaniach id na wyświetlaczu." - Można...tylko po co ?
"Panie Rutus, czy bedzie przesterowanie?" -dźwięk przesterowania będzie.
"Czy bedzie mozna wyciszyc dzwiek zelaza na smietniku" - od tego jest dyskryminacja.
"jak z szybkoscia" - reakcja na 8 i jest naprawdę bardzo szybko.
"skala czulosci bedzie w Alter 71" - 90 poziomów.

Pozdrawiam.


saper napisał(a):
Witajcie.
Jako że Alter już nie jest tajemnicą mogę powiedzieć tak:
Dziś katowałem go w deszczu i gęstych krzakach. Sprzęt nie wykazywał żadnych objawów przemoczenia, nic nie zaparowało, nic nie szalało, a czułość jak zawsze miałem na Max.
Niebywałą robotę robiły słuchawki bezprzewodowe dzięki którym w końcu mogłem porządnie pobawić się w krzakach, w końcu nic się nie plątało a bardzo czuły sprzęt pokazał że jeszcze sporo wyjazdów mnie czeka w to miejsce.
Dodatkowo dziś robiłem testy "Na żywca" porównując Altera z cewką koncentryczną 20cm i Fishera F75 z cewką Detecha Ultimate DD.
Fishera obsługiwał kolega który potrafi szukać prawdziwej "drobnicy".
Alterem byłem w stanie namierzyć kulkę 2mm śrutu ( Fisher widział dopiero po wyjęciu i trzymaną w dłoni w powietrzu ).
Ktoś pytał czy wzrost zasięgu będzie równy ze wzrostem częstotliwości.
Tak to nie działa.
Z częstotliwością jest tak ( w Alterze również ) że czym mniejsza częstotliwość tym głębiej jesteśmy odszukać przedmiot w tym monety, guziki itd.
Ale prawdziwą drobnicę, łatwiej odszukamy stosując wysokie częstotliwości.
Prawdziwa drobnica= fragmenty monet, druciki, mikro metale itd.
Dziś dało się zaobserwować że cienki brązowy drucik jest lepiej i mocniej słyszalny na częstotliwości ok 18KHZ niż 4,4KHz.



saper napisał(a):
Jak szukałem przedmiotów wielkości guzika to chodziłem na najniższych, a gdy chciałem "dobić" miejsce gdzie leżała ekstremalna drobnica ( fragmenty guzików, igły ) to na 18,4. Oczywiście piszę o jednym dniu i jednym testowaniu.
Menu jest bardzo fajnie i prosto zrobione. Są trzy podstawowe "Okna" w poziomie które wybieramy skrajnymi przyciskami ( przeskakujemy w prawo lub lewo). Po zatrzymaniu się na wybranym oknie i pojawia się nam pionowa lista ustawień, strzałką w dół schodzimy do interesującej nas pozycji a zmieniamy ustawienia w tej pozycji wewnętrznymi strzałkami w prawo lub lewo ( jeżeli dojedziemy do dołu listy po prostu kolejne naciśniecie powraca nas na samą górę. ) ustawień w pionowej liście jest na tyle mało że nie jest uciążliwe obsługiwanie tego jednym klawiszem w dół.



saper napisał(a):
Witajcie.
Aby wszystko było jasne z mojej strony.
Zawsze uważałem i dalej trzymać się tego będę, żeby zrozumieć dany wykrywacz to potrzeba min. 2 lata chodzenia za różnymi rzeczami i w różnym terenie.
Altera 71 jeszcze "ogarniam".
Aby pokazać Wam jakiś film z testami Altera 71, czy też same menu, sprzęt musi być całkowicie skończony. Trwają właśnie ostateczne szlify.
Więc filmik nagrywany dziś nie będzie aktualny w momencie oficjalnej premiery.

Jak tylko Rutus ogłosi premierę, mam zamiar z mojej strony na Jurze zrobić coś na zasadzie oficjalnej prezentacji, może załatwię zgody konserwatora na oficjalne poszukiwania i będziemy nie tyle testować co szukać na poważnie.
Podyskutujemy o prawie i pobawimy się wykrywaczami.
Na ten czas proszę o wyrozumiałość.
Na pocieszenie fotka z testów Altera71, na legendarnym miejscu.

Alter 71 jeszcze w wersji Prototypowej.
( Dla ciekawskich. Zgoda Lasów na rycie jest, a medale, kulki szrapnelowe, zatyczka oraz przedwojenny kapsel z wódy trafiły zgodnie z ustawą o rzeczach znalezionych do Starosty, teraz czekam na ocenę co z tego jest zabytkiem a co nie) :D



saper napisał(a):
W trybie statycznym ( SAT 0 )czy też pseudo statycznym ( SAT od 1 do 20 ), dyskryminacja będzie tylko wizualna na wyświetlaczu.
Informację dźwiękową, czyli rozróżnianie otrzymamy po włączeniu Audio Gain od 1 do 60-czyli włączamy mix i mamy dodatkowo dźwięki z trybu ID.
Jeżeli jeszcze dodatkowo zdyskryminujemy żelazo w trybie ID to uzyskujemy bardzo ciekawy tryb.

Co to daje i jak można to wykorzystać.
A więc chodząc na statyce z włączonym Audio Gain ( od 1 do 60 ) czyli w trybie MIX , słyszymy każdy najmniejszy sygnał, dzięki "statyce" znamy jego wielkość, głębokość i najważniejsze wiemy czy jest to jeden przedmiot czy więcej.

Jeżeli trafimy na płytko leżący odłamek, to słyszymy w statyce tylko mocny, płytki dźwięk samej statyki a na ekranie widzimy żelazo i z automatu jak ktoś nie kopie płytko leżącego żelaza może od razu szukać dalej.
Z kolei gdy trafimy na mały przedmiot "kolorowy" usłyszymy ze statyki sygnał plus sygnał przedmiotu kolorowego z ID.

A gdy słyszymy na statyce bardzo słaby i bardzo głęboki sygnał, jest to informacja dla nas, że przedmiot jest zbyt głęboko i albo trzeba podkopać by wykrywacz dostał mocniejszy sygnał i dał nam info z ID, albo jak ktoś leń to niech zostawi "skarba" dla tych co się łopaty nie boją.


CDN
No chyba że Moderator uzna wątek za bezcelowy :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: wtorek, 25 października 2016, 22:34 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
saper napisał(a):
Wykrywacz jest niebywale stabilny na MAX ustawieniach.
Niestety nie miałem jeszcze okazji sprawdzenia go na innej "ciężkiej" glebie, w tym celu wybieram się do Prymka.
Jeżeli chodzi o czułość na drobne przedmioty, no cóż, muszę być uczciwy i powiem, że jestem bardzo zaskoczony jego mocą. Bez problemu wśród śmieci na plaży odszukiwałem zapięcia z kolczyków ( a to jeszcze nie są takie drobinki jakie znajduję tym sprzętem ), już pokazywałem na przykładzie :testera" przedmiotu ze srebra jaki mam o średnicy ok 1-2mm który Alter71 jest w stanie ładnie pokazać.
Dodatkowo co kilka dni jeżdżę na testy w lasy Janowskie i już kilka osób sprawdzało wraz ze mną możliwości i proszę uwierzyć, że to bardzo mocny detektor.
Ale najlepiej i tak widzieć i oceniać coś samemu. Jest już tak z wykrywaczami, że nawet super sprzęt po prostu komuś może nie "leżeć" jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe.



saper napisał(a):
Już odpowiadam, orły z miejsca w którym każdy metr był sprawdzany kilkukrotnie, przez wiele lat i kilka ekip, w tym przeze mnie. To jest takich kilka obszarów kilkadziesiąt na kilkadziesiąt m, gdzie jest jeszcze sporo rzeczy, tylko bardzo głęboko, tym tysiące kulek szrapnelowych.
Sygnał to duch, ale bardzo stabilna praca wykrywacza pozwala z wielką łatwością i przyjemnością poszukiwać takich sygnałów.
Poszukiwania oczywiście w trybie MIX, na częst ok 4,4 khz, reakt 1, mask 1. Sygnał był zbyt słaby by ID miała siłę go klasyfikować, wystarczyło "docisnąć" ściółkę nogą i ID wypuszczało w tło sygnału statycznego króciutkie sygnały koloru.
Mierzyłem głębokość zalegania, wychodziło ok 30-35 cm wraz ze ściółką, gleba ciemny piasek maskujący niestety mocno przewodność.



saper napisał(a):
Uff udało mi się to jakoś spisać.
Poniżej prezentuję nastawy programów fabrycznych
Mam jedynie nadzieję, że gdzieś się nie pomyliłem.


ULTRA DEEP

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......5000Hz.......TH LEV..30................BCLGHT..0
HOT R..+10...........TH.TON...100Hz........ID.TYP...6KHz
REAC......1..............TH.SEN.30................HOLD.T..5s
MASK....6................TH. SAT..5
…............................AUDIO.G..0
….............................VOL..30
….............................TON..Relics3

DEEP

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......7000Hz.......TH LEV..5................BCLGHT..0
HOT R..+5...........TH.TON...150Hz........ID.TYP...6KHz
REAC......2..............TH.SEN.30................HOLD.T..5s
MASK....4................TH. SAT..5
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Relics3


BIG SILVER

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......5000Hz.......TH LEV..10................BCLGHT..0
HOT R..+10...........TH.TON...250Hz........ID.TYP...6KHz
REAC......3..............TH.SEN.25................HOLD.T..5s
MASK....3................TH. SAT..10
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Coin3



BASIC

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......8000Hz.......TH LEV..0................BCLGHT..0
HOT R..Neutral...........TH.TON...150Hz........ID.TYP...6KHz
REAC......3..............TH.SEN...0................HOLD.T..5s
MASK....4................TH. SAT..0
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Relics3


COINS


ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......15000Hz.......TH LEV..0................BCLGHT..0
HOT R..Neutral...........TH.TON...250Hz........ID.TYP...12KHz
REAC......4..............TH.SEN...0................HOLD.T..5s
MASK....4................TH. SAT...0
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Coin

FAST

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......18000Hz.......TH LEV..0................BCLGHT..0
HOT R..Neutral..........TH.TON...250Hz........ID.TYP...12KHz
REAC......6..............TH.SEN...0...............HOLD.T..5s
MASK....3................TH. SAT..0
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Coin1

ULTRA FAST

ENGINE …............AUDIO....................SCREEN


FR.......18000Hz.......TH LEV..0................BCLGHT..0
HOT R..Neutral...........TH.TON...250Hz........ID.TYP...12KHz
REAC......8..............TH.SEN..0...............HOLD.T..5s
MASK....2................TH. SAT..0
…............................AUDIO.G..20
….............................VOL..30
….............................TON..Coin1



RUTUS napisał(a):
Ergonomia i wyważenie - bardzo fajne, radykalnie lepsze niż w Argo.
Na początek sondy DD28, oraz CC23 - bardzo dobry zestaw praktycznie dla każdych warunków terenowych i obiektów poszukiwań. Inne sondy będą wprowadzane z czasem - typowa snajperka jest w planach.
Wykrywacz jest w terenie od ponad dwóch lat, od roku w ostatecznej wersji "hardware".W tej chwili istnieje kilka egzemplarzy testowanych ( a raczej katowanych w terenie ) przez kilku bardzo doświadczonych poszukiwaczy.
"Fe tone" - był, ale wyleciał z oprogramowania. Możliwość pracy w mixie - gdzie czułość statyki jest płynnie regulowana sprawdza się lepiej i daje więcej możliwości.
Nowa sonda DD28 jest lżejsza.
Po zmianie częstotliwości konieczne jest strojenie do gruntu. Detektor wymusza tą czynność.
Wykrywacz jest monofoniczny.

pozdrawiam .



RUTUS napisał(a):
Witam!

"Czy będzie brana pod uwagę opcja dyskryminacji wielkościowej w trybie all metal / mix -- ?" - nie. I ma to swoje uzasadnienie - statyka all metal jest najgłębszym z rodzajów pracy. Obecność słabych sygnałów z kanału statycznego zwraca uwagę użytkownikowi,że istnieją obiekty poza możliwościami kanału dynamicznego. użytkownik może taką informację zignorować - albo zrobić z niej użytek. W ten sposób można wykopać obiekty poza możliwościami jakiegokolwiek czysto dynamicznego wykrywacza.

Wykrywacz jest stabilniejszy od poprzedników.
Filmiki oczywiście będą.
Spust pełni takie same funkcje jak w poprzednikach.
Słuchawki będą w produkcji w przyszłym roku - albo nigdy, jeśli same odbiorniki zdobędą popularność.
Nie wiem czy odbiorniki będą w zestawie czy też nie.Ale jeśli będą sprzedawane osobno to cena będzie maksymalnie przystępna ( rzędu 50 zł. )
Sercem urządzenia jest STM32.
Nie będzie możliwości ręcznej korekty strojenia do gruntu.
Sonda jest wodoszczelna , reszta wykonanie standardowe.
Transmisja bezprzewodowa jest i działa i jest zgodna z przepisami UE. Nie musi być kodowana - to nie sprzęt wojskowy. Inna sprawa,że to nie jest transmisja audio - a dane z pewnego etapu obróbki z których dopiero procesor w odbiorniku tworzy dźwięk - kończąc ich obróbkę. Trudno będzie samemu zrobić funkcjonalny odbiornik współdziałający z tym wykrywaczem.
Użyte zostały gotowe moduły - nie wyważa się otwartych drzwi.
Ukryte menu - jeśli będzie lub jest , to jest do celów serwisowo- doświadczalnych. Sama nazwa "ukryte" wskazuje na to że sam fakt istnienia nie jest jawny :) Więc może jest, a może wcale nie ma.
"czy wykrywacz będzie dźwiękowo informował o zbliżającym się lov-power np 5% poziomu aku" -nie - użytkownik ma wskaźnik na LCD. Ale dopisanie kilku linijek do źródła nie stanowi problemu...
"czy przewidywana jest opcja zasilania (lub koszyka) na wydajne aku 18650" - na razie nie.
Oprócz ID na wyświetlaczu pojawia się wykres zależności fazowych w czasie trwania sygnału. Daje to możliwośc lepszego rozpoznawania blaszek i gwoździ przebijających się przez dyskryminację.
Sztyca pozostaje taka sama.
Kabel jest tam gdzie widać na fotce.
Rodzaj kabla jest zupełnie inny niż w poprzednich wykrywaczach - jest grubszy.
Dodatkowe osłony sond nie są planowane.
Osłony z cordury - tak,czarne.
"czy kiedyś w przyszłości będzie planowane wprowadzenie stelażu ala deus" - nie wiem. Na pewno nie takiego samego bo z tego co wiem jest to wzór zastrzeżony.
Gwarancja 2 lata.
" czy planowany będzie wypust nowego wykrywacza w kilku wariantach low / full (tak jak podział proxima / agro / )" - nie wiem.
Czułość ma 90 poziomów, edycja dyskryminacji nie ma wpływu na zasięg ( poza wyciętym zakresem )
Czułość jest dobrana tak ,że jej zwiększenie nic nie daje. Czułość wyższa niż dostępna zwiększa tylko poziom szumu słyszalny w głośniku. dostępna wartość - 90 to wartość optymalna.
Nowy wykrywacz ma zasięgi większe od Argo i Optimy.
"czy opcja "szybkie szukanie"" - to nie opcja - to program. Można szybko biegać :)

W każdym programie fabrycznym można w pełnym zakresie zmieniać parametry pracy.
Regulacje które tego wymagają mają dwie szybkości.Po naciśnięciu klawisza początkowo skok wynosi 1 jednostkę a po 10 skokach zwiększa się do 10 jednostek.

pozdrawiam.



RUTUS napisał(a):
Witam!

Reakcja (filtry gruntowe) - 8 szybkości do wyboru - było :D
Menu jest radykalnie inne niż w starych wykrywaczach. Filtry są "prawie na wierzchu" .
Zakres dla stali 30 punktów.
Wyświetlanie informacji nie jest "tradycyjne" . Wykreślany jest wykres ID w funkcji czasu. Coś innego niż słupki w XLT , coś innego niż wykresy XY. Ale fajnie widać stal która "udaje kolor". Jeśli pod cewką jest kolor to wykres jest praktycznie prosty, ew. podobny do płomienia świecy, Duża stal ( kółka, kapsle itp ) daje wykres w kształcie wygiętego łuku lub zupełnie rozstrzelony po całym ekranie.
"Czy jest możliwe,planowane opracowanie hodografu takiego jak w detektorach AKA" - możliwe,ale nie planowane. Nie ma sensu skoro jest ta sama ( prawie ) informacja tylko w innej formie - a poza tym nie mam ochoty "ściągać" od ruskich....
"oraz czy może zostać zaimplementowana opcja wyboru" - może ale nie będzie.
"Czy w przyszłości będzie możliwa po aktualizacji softu jednoczesna praca wieloczęstotliwościowa Altera 71 choć na dwu częstotliwościach ?" - nie mam zielonego pojęcia. Nie chcę rozmawiać o przyszłości.
Wyświetlanie informacji na lcd nie ma żadnych opóźnień. Tam siedzi 32 bitowy procesor.... który ma wiele kanałów DMA :D
"No właśnie jak wygląda identyfikacja?" - numerek + wykres ID/T

pozdrawiam.



RUTUS napisał(a):
Witam !

"Czy będzie możliwość sprawdzenia ID jednego, niewykopanego celu korzystając z tych trzech opcji?" - można,ale to nie ma sensu....
Zmiana rodzaju ID - nie zmienia częstotliwości pracy wykrywacza, nie zmienia siły sygnału, ani nie ma żadnego innego wpływu na wejściowe dane do identyfikacji. To tylko "standaryzacja" cyferek do określonej częstotliwości. Lepiej już zmienić częstotliwość pracy...
"Ja mam pytanie czy przezentacja graficzna (wykres) będzie zależała od wybranej częstotliwości?" - zależy jaki rodzaj ID wybierze użytkownik- albo będzie zależny ,albo nie...

pozdrawiam.

PS' szybkość w Argo to nie była szybkość filtrów gruntowych ale coś innego. efekt podobny ale sposób wykonania inny. filtrów gruntowych jest 8 do wyboru.



RUTUS napisał(a):
Witam !

Argo Z sondą DD29 w statyce widzi hełm 120 - 130 cm, Alter71 z sondą DD28 - 150 cm. Jest wyraźna różnica.

pozdrawiam.



RUTUS napisał(a):
Witam!

W powietrzu 5 gr można w dynamice z dyskryminacją "wydusić" na 47 cm. Nic to oczywiście nie oznacza, poza tym,że wykrywacz ma duży potencjał.

W gruncie zasięg na monetę zależy od ustawionej reakcji - optymalna dla monet to 3 lub 4 .

Alter był porównywany z trzema wykrywaczami uznawanymi za dobre lub bardzo dobre - nie mogę napisać jakie to były wykrywacza bo reklama porównawcza jest z Polsce zakazana ( z tego co wiem ) - i nie mam ochoty na problemy. ( to nie były Rutusy )

Na dynamice z dyskryminacją Alter z dwoma detektorami wykrywał monety praktycznie z identycznej głębokości, jeden z wykrywaczy był słabszy( na cewce standardowej ) i dopiero użycie cewki DD z firmy NEL stawiało wszystkie cztery wykrywacze praktycznie na jednym poziomie.

Jeśli chodzi o szybkość ( recovery ) to na dwa detektory były wyraźnie słabsze - szczególnie na obiektach większych niż gwoździe. Detektory były przesterowywane na obiektach stalowych i zdolność do szybkiej reakcji na kolor drastycznie spadała.
Alter i jeden z wykrywaczy "porównawczych" zachowywały się prawie tak samo. Były pewne różnice na plus i minus w zależności od rodzaju testu , i kryteriów ( co jest detekcją co nie jest , co słychać i co widać ).

Nie jest źle - detektory które były porównywane to górna i średnia półka.

Pozdrawiam.



prymek napisał(a):
dziś odwiedził mnie mój start znajomy Saper wraz z kolegami z forum by sprawdzić Rutusa Alter na moim poletku testowym. Przeprowadziliśmy również próby w miejscu o skrajnej mineralizacji ( gleba o właściwościach magnetycznych ) . Raczej nigdy nie byłem fanem Rutusa jednak muszę przyznać że po tych testach jestem po wrażeniem tego wykrywacza : zero wzbudzania się nawet na wysokich ustawieniach , nie wzbudza się od stukania w cewkę czy ruszania kablem i lekkość i wyważenie na najwyższym poziomie . Mimo bardzo prostego menu wykrywacz ten wymaga poznania i zrozumienia , jest to wykrywacz dla osób które chcą się uczyć wykrywacza . Sprawdzaliśmy altera w miejscu o skrajnej mineralizacji gdzie sam grunt daje sygnały i większość wykrywaczy jest tam bezużyteczna rozwiązaniem by tu tryb jednoczesny ( szczegóły może opisze Saper ) oczywiście spadki zasięgu były jednak wykrywacz fanty kosił aż miło . Zrobiłem mały filmik z testu na moim poletku testowym - nic wielkiego jednak pokazuje jak wykrywacz zachowuje się nad celami w zmineralizowanym gruncie , w teście Alter nie pokazywał ID na wyświetlaczu a gain był na poziomie 60 , miłego oglądania .
https://youtu.be/ymSQ6Yyxcso

Ps. dajcie już spokój z tą wersją językową - z nią czy bez niej przepowiadam że będzie to HIT



prymek napisał(a):
To nie był program fabryczny - został zmodyfikowany i wymagało to znajomości wykrywacza ( saper ) , alter z cewka 28cm spisał się na moim poletku lepiej niz deus z cewka 28cm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: wtorek, 25 października 2016, 23:07 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): piątek, 22 października 2010, 19:50
Posty: 398
Lokalizacja: Silesia
Pytanie dotyczące wykresu identyfikacji - jak interpretować zobrazowanie sygnału na wykresie?
W instrukcji jest napisane:
"Wykres identyfikacji to graficzne przedstawienie danych z układu identyfikacji zgromadzonych w pamięci urządzenia w czasie przesuwania sondy nad obiektem, nie spotykanym w innych wykrywaczach. W sposób szybszy od innych rozwiązań pozwala zidentyfikować obiekty żelazne. "
Rozumie że mamy zobrazowanie w dwóch wymiarach - na osi poziomej jest zobrazowanie charakterystyki właściwości metalu - od żelaza folii miedzi po srebro - a w pionie?
Jak sygnał jest jednorodny, struktura metalu jest jednorodna to na wykresie mamy linię prostą (niezależnie od rodzaju metalu) - czy wobec tego wysokość tej linii jest odzwierciedleniem wielkości zasygnalizowanego przedmiotu? Czy jak przedmiot z jednorodnego metalu jest mały to linia prosta jest mała a jak przedmiot jest duży to ona jest większa?
A jeśli wykres jest zakrzywiony - to jak interpretować taką krzywiznę?
Jak rozróżnić efekt maskowania przez żelazo? Bo rozumiem, że użyta dyskryminacja nie ma wpływu na identyfikację graficzną?
Jak stop metalu jest złożony - np. kapsel - jakie będzie jego zobrazowanie?
Starałem się w miarę obrazowo zadać pytanie.
Dla porównania w GM5 wyświetlane szerokie spektrum było intuicyjnie zobrazowane graficznie. Jednorodny metal - np. polmos dawał pojedynczy wyraźny pik. Przy kapslu mieliśmy zobrazowane jednoczesne przebicie w zakresie żelaza. Sygnały niejednorodne, złożone dawały sygnał rozrzucony po całej skali z różnym udziałem żelaza i konkretnego koloru. A jak taki złożony sygnał będzie zobrazowany w Alterze? Takie złożone sygnały występujące na mocno zaśmieconym terenie będą czytelnie zobrazowane na wykresie?
Dla mnie ID cyfrowe - bardziej lub mniej stabilne nie jest tak ważne jak graficzne zobrazowanie sygnału - w GM5 analiza takiego sygnału była bardzo pomocna a wskazanie ID cyfrowe było wówczas zbędne - wszystko było widać na wykresie.
Producent mówi też o właściwościach magnetycznych i właściwościach przewodzących - jak ich zależność jest zobrazowana na wykresie? Ktoś może to obrazowo wyjaśnić? Te zależności i ich zobrazowanie?
Podsumowując - w poziomie mamy graficzną identyfikację rodzaju metalu a w pionie jego wielkość?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 10:46 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 18 grudnia 2006, 14:28
Posty: 633
Czy w programach Ultra Deep oraz Deep należy machać cewką 20 cm na ziemią?
Czy nastawa Reactoin determinuje szybkość machania cewką - czyli im niższa nastawa reakcji tym wolniejsze machanie a im wyższa nastawa rekcji to machanie dużo szybsze?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 10:48 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
prymek napisał(a):
Myślę że bardzo ważną sprawą w Alter jest szybkość prowadzenia cewki - jej odpowiedni wybór umożliwia wykrycie zbyt a szybkie machanie tą możliwość bardzo zmienia ( trochę odwrotnie niż w moim GM gdzie im szybciej tym lepiej wykrywa i w sumie nie trzeba się skupiać nad szybkością machania :lol: )
Druga sprawa to ostatni cel na filmie 3 krajcary Ferdynand Habsburg srebro na 25cm i jego powiązanie z żelazem - w sumie jeszcze nie było na moim poletku wykrywacza który by w taki sposób tą monetę wyłapał , jednak to była trochę loteria bo na tych samych ustawieniach nie zawsze to wychodziło np. w moich rękach 3 krajcary z żelazem łapałem bez problemu ale po tym w innych rękach wykrywacz monety nie widział . Myślę że w tym przypadku sposób prowadzenia cewki i jej szybkość miało kluczowe znacznie .
Nad 5 kopiejkami na 32 cm badałem " wyłapywalność " celu czyli wykonywałem szeroki jednostronny ruch cewką słuchając czy sygnał skłoni mnie do zainteresowania i powrotu z cewką na cel i w 9 na 10 prób wyszło że tak więc mogę chyba spokojnie powiedzieć że z zamkniętymi oczami wszystkie monetki na poletku bym znalazł a to na prawdę super wynik . I tu trzeba dodać że miałem na poletku wykrywacze o podobnych wielkościach cewek i tej monety w ogóle nie widziały .
Ustawienia na filmikach to efekt prób Artura - wybrał takie na których wykrywalność monetek była najlepsza i były to ustawienia na których można było normalnie chodzić i szukać w tej okolicy . Kwestia audio które miało w sobie bardzo mało "życia" - taki brak "analogowego" ducha to wina wysoko ustawionego audio gain - w słuchawkach po zmniejszeniu gain cele były by słyszalne nieco ciszej jednak równie powtarzalnie jednak już z modulacją głębokościową . Kwestia głębokości moich monetek - niby 32cm na 5 kopiejek to mało - jednak nie porównujcie terenów o niskie mineralizacji bo w takich terenach te moje 32cm były by głębokością 40cm + .
postanowiłem załadować kolejny filmik na tych samych ustawieniach i trzeba go oglądać po przeczytaniu powyższego . Zwróćcie również uwagę szybkość i szerokość przemiatania .
https://youtu.be/sqoh12uhZcg


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 11:50 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2014, 21:24
Posty: 670
Nie wiem z czego to wynika, ale tego typu różnice w prędkości przemiatania i sygnalizowania fantów zauważyłem pomiędzy Makro Racerem 2 a Garrettem Euroace. W tym ostatnim, w sytuacji kiedy fant jest na granicy zasięgu, wystarczy machać nad nim cewką bardzo szybko i wtedy identyfikacja się znacząco poprawia. Jeżeli zwalniamy tempo przemiatania, to taki głęboki sygnał zanika. Tym sposobem wykopałem kanarem wiele ciekawych rzeczy. Z kolei w MR2 jest tak, że im wolniej się przemiata, tym wykrywacz lepiej odnajduje zalegający głęboko przedmiot. Czy to ma jakiś związek z reaktywnością czy jeszcze czym innym? Pytam oczywiście w kontekście Altera, gdzie możemy zmieniać reaktywność w zakresach od 1 do 8.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 19:43 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 15:32
Posty: 123
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Plik xml został niestety w pracy. Ale może to się również przyda:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 19:44 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 15:32
Posty: 123
Lokalizacja: zachodniopomorskie
...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 20:05 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
prędkośc przemiatania i sygnalizowania fantów -filtre gruntove nizke- najglebse 5 HZ przemiatas bardzo pomalu,i netracis slabiego signalu malej monetky-jak ked machas normalne,ktore jest bardzo zauvazalne pri sybkym recovery-reaktion-vtedy tracis signal , vysoky- najplytsy -12 hz filter tracis slaby signal pri pomalym przemiataniu -pry sibkym przemiataniu lapies sygnal....niby univerzalny jest stredny filter okolo 7,5-8 hz lapies slaby signal na normalnym przemiataniu y nejest tak zalezny od nastav recovery-reaktion ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: środa, 26 października 2016, 21:28 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
saper napisał(a):
I oto pewna ciekawa sprawa w Alterze71 i paru innych sprzętach.
Dla leniwych i niewnikliwych wielka wada, z kolei dla mnie i wnikliwych piękna zaleta :D.
Mianowicie gdy sygnał jest zbyt słaby, nie jest identyfikowany w ID. A to dlaczego ?
A dlatego by podkopać i sprawdzić przy mocniejszym sygnale.
Wiele wykrywaczy ma możliwość Identyfikacji pomiędzy żelazem i kolorem minimum w dwóch kategoriach a maksymalnie w bardzo wielu.
Co to oznacza dla sygnałów bardzo słabych, małych i głęboko zalegających, nic innego jak to że wykrywacz z braku informacji będzie wskazywał to co mu będzie pasowało, a nie realne ID.
Zatem zawsze brakowało w skali ID wraz z żelazem i kolorem ikonki znaku zapytania ( ? ). Taka ikonka powinna się pojawiać zawsze wtedy gdy sygnał jest zbyt słaby, niejednoznaczny, lub całkowicie "rozwalony" po skali.
W Alterze informację akustyczną jakąś otrzymamy, ale wyświetlane ID będzie dopiero gdy wykrywacza otrzyma odpowiedniej mocy sygnał.
Tak to się będzie miało do wielu przedmiotów, niestety, grunt jest różny oraz różne są zjawiska współwystępowania metali, więc i zakłamania w ID zapewne nie raz się też pojawią.

Panowie, jeszcze jedna prośba, zadajecie bardzo dużo pytań, na które jest zbyt wcześnie by jednoznacznie odpowiedzieć.
Sprzęt jest zbyt młody i zbyt mało poznany. udzielając Wam odpowiedzi na część pytań na siłę mogę Was niejednokrotnie okłamać, czy też po prostu zmylić.
(...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 12:40 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 16:40
Posty: 341
Lokalizacja: Katowice lub Jura
Z jaką cewką na jakie poszukiwania.

Do Altera71 na dzień dzisiejszy dedykowane są dwie sondy:
DD 28 cm (DD)
CC 23 cm (koncentryk)
Sprzedawane w zestawach ALTER71 i sonda DD28 oraz ALTER71 i dwie sondy.

Teraz warto wiedzieć jak działają i do czego nadają się w/w sondy.

Sonda CC23 cm (koncentryk) to sonda dedykowana zwłaszcza do:

-Szybkie poszukiwania drobnych przedmiotów płytko leżących
-Precyzyjne poszukiwania drobnych przedmiotów również płytko leżących w bardzo zaśmieconym terenie
-Oraz bardzo precyzyjne poszukiwania "mikro" przedmiotów wielkości ok 1mm.
Sonda CC23 cm (koncentryk) z racji charakterystyki konstrukcji nie będzie na tyle efektywna
przy poszukiwaniu głębokich drobnych przedmiotów co sonda DD ( Koncentryk widzi za dużo gruntu)


SONDA DD 28cm (DD) Ta sonda z kolei dedykowana jest do wszystkich pozostałych typów poszukiwań
Poszukiwania drobnych przedmiotów, w tym głęboko zalegających
Bardzo głębokie poszukiwania dużych przedmiotów
ITD. ITD.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 15:02 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 819
Lokalizacja: Czechy Słowacja
Z tego co pamiętam to na moim poletku testowym cewka koncentryczna monet nie wykrywała więc trzeba ją traktować jako cewkę snajperkę - dodatek do cewki głównej 28cm .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 21:35 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 16:40
Posty: 341
Lokalizacja: Katowice lub Jura
Tak dokładnie, ta cewka tak jak pisałem z racji charakterystyki budowy widzi za dużo gruntu.
Dlatego też pisałem wyżej do czego mniej więcej się jaka cewka nadaje.
Jednak ludzie mogą myśleć że mniejsza cewka będzie lepsza na monety, a tak nie jest w tym wypadku.
Nie zdziwi mnie jak powstanie dedykowana do ALTERA71 snajperka DD, lub jakiś "szpecjalny" wynalazek na ciężkie grunty.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 22:27 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): czwartek, 3 października 2013, 22:56
Posty: 608
Prymek z tego co wiem koncentryk średnio nadaje się jako snajperka z racji gorszej separacji. Natomiast lepiej (niby) sprawdza się do poszukiwań większych przedmiotów głębiej zalegających. Jednak z tego co piszesz nijak ma się to do rzeczywistości?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Alter 71 - ustawienia, testy itp.
PostNapisane: sobota, 29 października 2016, 22:31 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): piątek, 6 listopada 2015, 18:30
Posty: 406
Cytuj:
Jednak ludzie mogą myśleć że mniejsza cewka będzie lepsza na monety, a tak nie jest w tym wypadk


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 594 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL