Teraz jest wtorek, 4 czerwca 2024, 07:30

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: czwartek, 22 marca 2012, 16:35 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 18 grudnia 2006, 14:28
Posty: 633
Witam, właśnie kupiłem GMP z cewką 27cm i mam pytanie - czy wraz z głębokością znalezisk sygnał od obiektów w ziemi staje się znacznie cichszy bo u mnie np. na 10cm jest dość głośno ale już na ponad 20 cm dużo dużo ciszej ale niemniej słyszalny na słuchawkach i bez nich. Na ile nastawiacie iron threshold i iron volume? Ja nastawiam iron threshold na 10, iron volume na 3/4 zakresu, silencer na 1. grunt na godz. 11, czułość na początek lub połowę czerwonego zakresu.

Jakie wy preferujecie, polecacie ustawienia?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: czwartek, 22 marca 2012, 18:47 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): wtorek, 20 października 2009, 18:05
Posty: 431
Lokalizacja: wlkp
Witam!
Zastosowanie przez Ciebie ustawienia są jak najbardziej sensowne :1.
IRON TRESHOLD w zależności od tego czy chcesz mieć od większego żelaza sygnał na kolor możesz ustawić niżej, a im wyżej, tym większe żelazo jest sygnalizowane niskim tonem (oczywiście do pewnych gabarytów), co do IRON VOLUME to w zależności czy chcesz słyszeć sygnały od żelaza, im bardziej rozkręcone, tym głośniej słychać, na ustawieniu 0 sygnałów "żelaznych" nie słyszysz w ogóle. Oczywiście sygnał cichnie wraz z głębokością zalegania przedmiotu - im głębiej tym cichszy sygnał. Co do strojenia do gruntu to w zależności od gleby, fabryczne w większości przypadków jest Ok, ale z tego co pamiętam, nie zalecają zbyt mocnego rozkręcania w prawo. Czułość też powinna być spoko, najważniejsze, żeby nie było fałszywych sygnałów i żeby się nie wzbudzał.
Może jeszcze się ktoś wypowie :)
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: czwartek, 22 marca 2012, 19:06 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): sobota, 2 maja 2009, 01:25
Posty: 1615
Lokalizacja: Londyn
Ustawienia w porzadku, jedynie czulosci bym tak nie rozkrecal. Zasiegu juz nie poprawisz, a wykrywacz troszke falszuje. Tak na godz. 2giej bedzie ok.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 00:58 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 18:53
Posty: 45
Lokalizacja: Jagodzin
Witam potrzebuje pomocy.Od roku posiadam minelab explorer xs zamienilem go na GMP problem tkwi w tym ze teraz zaczynam kopac duzo zlomu. Czy jest jakas szansa ustawic ten wykrywacz tak zeby nie kopac zlomu.Czy moze potrzeba czasu zeby sie jego pojac.Po pierwszym wypadzie z GMP jestem przerazony.Prosze o pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 08:52 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
faktycznie początki mogą być trudne, najważniejsza sprawa to żeby nie walić na max-a na czułości bo to przynosi złe efekty ustaw na początek na godzinę 12 ( nie bój się - i tak zasięgi będą bardzo dobre ) na początek dyskryminację żelaza ustaw na auto ( to tylko na początek - żeby się osłuchać ) silencer na 1 , iron treshold na 10-11 ( w miejscach bardzo zaśmieconych można zmniejszyć na zero, na miejsca do nauki wybieraj sobie na razie miejsca mało zaśmiecone. z biegiem czasu i jak doświadczenia przybędzie czułość na 14 a dyskryminację żelaza na 6.5 , w miejscach gdzie potrzebna większa szybkość i selektywność silencer na 0 , przyznam że wykopuję żelazo bardzo rzadko , jak już wykopię to takie duże które jest głęboko.

mój kumpel od łopaty ostatnio kupił GMP byłem zaskoczony ile żelaznych śmieci wykopuje - jednak po paru razach nauczył się i wykopuje je już znacznie rzadziej - więc ten etap da się przejść, GMP jest wykrywaczem bardzo stabilnym a jego niestabilność często mylona jest z tym że daje sygnał na wszystkie metale które są w glebie - więc wystarczy się z tym hałasem osłuchać i zrozumieć co mówi. pamiętaj nie przeginaj z czułością a na miejsce nauki wybierz mało zaśmiecone i naucz się słuchać.

z drugiej strony to oczywiste z minelabem wykopiesz znacznie mniej śmieci - ma całkiem inna i bardzo dobrą dyskryminację

Co do cichych sygnałów dla głębiej zalegających monet - raczej nic nie zmienisz nie ma takiego ustawienia jak w XLT że wszystkie cele na różnych głębokościach mają tak samo głośny sygnał ja jednak bardzo lubię te ciche drobne i powtarzalne sygnały - zwykle do dobre fanty , jeśli będziesz skupiony podczas poszukiwań to je wychwycisz .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 09:06 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 19:37
Posty: 278
Lokalizacja: Łódzkie
No i oczywiście słuchawki to podstawa. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 13:23 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 18:53
Posty: 45
Lokalizacja: Jagodzin
Bardzo dziekuje za pomoc juz dzisiaj zasuwam testowac. A jeszcze jedno pytanie odnosnie IRON VOLUME w jakiej pozycji polecasz? PS a minelaba wciaz posiadam i uwazam ze jest to dobra maszyna .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 14:38 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
ups... drobna pomyłka w tym co napisałem, iron treshold na początku ustaw sobie na auto ( pamiętaj tylko na początku bo w tym ustawieniu żelazo może zamaskować monetkę - w ustawieniu auto gmp na największą dyskryminację ) jak się usłuchasz ustaw na 6.5 - 7, iron volume ustaw na godzinę 10-11 .
żelazo daje charakterystyczne dźwięki i po może miesiącu na bank je rozpoznasz , natomiast głębokie duże żelazo trudno rozpoznać - ja jeszcze tego nie opanowałem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 19:33 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 12 sierpnia 2012, 18:11
Posty: 495
jawor1981 napisał(a):
Witam potrzebuje pomocy.Od roku posiadam minelab explorer xs zamienilem go na GMP problem tkwi w tym ze teraz zaczynam kopac duzo zlomu. Czy jest jakas szansa ustawic ten wykrywacz tak zeby nie kopac zlomu.Czy moze potrzeba czasu zeby sie jego pojac.Po pierwszym wypadzie z GMP jestem przerazony.Prosze o pomoc.


Zakładam, że pisząc o złomie masz na myśli żelazo. Małe żelastwo daje niski sygnał, większe i duże kawałki piszczą wysokim tonem, trzeba się osłuchać aby rozpoznać duże żelazo, nie jest to trudne, odrobinę praktyki i będziesz wiedział co jest co.
Monetki dają piękny wysoki i czasami średni ton ale zawsze czysty i obojetnie na kierunek przemiatania cewką niemal zawsze jest jednolity. Jeśli blisko monetki jest żelazo to słychać dwa dźwięki - niski i wysoki, słyszane prawie jednocześnie lub w bardzo krótkich odstępach, czsasami niemal następujące jeden po drugim, zależy to od kierunku przemiatania ale muszą to być sygnały powtarzalne. Sposób ułożenia monetki też da się rozpoznać, czy leży płasko, skośnie czy pionowo. Warto zrobić mały test, wbić monetę w ziemię pionowo i przemiatać cewką na "krzyż" w różnych odległościach od monetki. Jeśli monetka ogólnie jest blisko cewki to będzie słychać podwójny sygnał, bez względu na kierunek przemiatania, chyba, że monetka jest w pionie.
Wracając do dużego żelaza, pomocne w rozpoznaniu żelaza jest przemiatanie nad celem i powolne podnoszenie cewki do góry, sygnał zacznie słabnąć a na granicy słyszalności zacznie przebijać się niski ton. W przypadku kolorku bez względu na odległość cewki od znajdki, sygnał będzie zawsze taki sam, tzn jego charakterystyka tylko siła sygnału będzie inna, im dalej od cewki tym słabszy sygnał.
Dla mnie akurat taka zmiana siły sygnału w zalezności od odległości znajdki od cewki to zaleta, można nauczyć się ustalać głębokość zakopania przedmiotu i w większości przypadków potrafię prawidłowo to określić, jednak nie zawsze, mała monetka 10 mm średnicy np. na głębokości 10 cm daje taki sam sygnał co duża o śr. 35 mm na głębokości ponad 30 cm. - siła i charakterystyka dźwięku taka sama. Na to też jest sposób, wystarczy pierwszy sztych szpadla i ponowne przemiatanie cewką nad dołkiem i już wiem co się dzieje.
GMP daje tak ogrąmną ilość dźwięków w różnych konfiguracjach i charakterystykach i na początku może naprawdę przerazić, jak i ja też miałem gdy na początku wlazłem na pole gdzie były wywalane różne metalowe śmieci a potem zaorane, z bólem głowy wróciłem do domu :lol:
Wpływ na sygnały ma też wilgotość ziemi, bezpośrednio po deszczu ziemia piszczy, że można ogłupieć, dużo jest pustych sygnałów, trzeba pokrętło "ground", kręcić mocnie w prawo aby skasować popiskiwanie ale wtedy zmniejsza się zasięg detekcji i kopię płytkie dołki, sygnały z głębiej zakopanych monetek, te na pograniczu słyszalności zlewają się siłą z pustymi sygnałami i nie wiadomo co się dzieje. Idealne warunki dla GMP są wtedy gdy ziemia jest sucha, wręcz sypka jak piach ale otoczka tlenków otulająca monetkę jest lekko wilgotna, wtedy np. malutki guziczek, śr. 10 mm wyciągam z głębokości 25 cm gdzie ten sam w teście powietrznym ale bez otuliny ziemi z tlenkami daje ledwo sygnał na 20 cm.
Mineralizacja i wilgotność ziemi też ma wpływ na sygnał, np. słyszy się ładny i czysty wysoki ton ale po wykopaniu znajdki okazuje się, że piszczy średnim tonem.
Są przedmioty, które kopać trzeba i niestety nie da się ich w żaden sposób odróżnić od monetki a są to np. aluminiowe kapsle czy zawleczki, no chyba że zawleczka jest kompletna tzn aluminiowe kółki ze stalową blaszką to wtedy słyszę dwa dźwięki, średni i wysoki ale powtarzalność jest kiepska. Jednak tutaj też zalecam kopanie takiego sygnału jeśli ziemia jest "średnio" wilgotna, gdyż jak wcześniej napisałem, czasami słyszy się sygnał wysoki ale po wykopaniu już jest średni, czasami trafiam na takie tereny gdzie GMP dla konkretnej wilgotności i mineralizacji ziemi ma problem z jednoznacznym określeniem tonu i piszczy sobie na przemian, wysokim i średnim. W takim dniu jest praktycznie nie do odróżnienia czy to zawleczka czy monetka.
Nie polecam ustawienia IRON THRESHOLD na "auto", każdy kto wie jak używać i rozumie działanie GMP potwierdzi, że to jest porażka, żelazo skutecznie maskuje kolorek i pojawia się dziwna dyskryminacja przy której w ogóle nie słychać sygnałów, które przy normalnych ustawieniach są słyszalne, testowałem to krótko i efekty były bardzo kiepskie - nie polecam !
Różne ustawienia IRON THRESHOLD w połączeniu z SILENCEREN dają różne sygnały, na początku warto pokombinować z różnymi ustawieniami i w miarę możliwości szukać najlepszych dla siebie, które też dawały by najlepsze efekty i kopać wszystko co piszczy. Nie wiem jakie ustawienia będą dla ciebie najlepsze, ja mam takie na stałe bez względu na tereny, tylko "ground" jest zmieniany. Iron threshold: 14, silencer: 0, iron wolume na godzinie 12, sensitive tuż przed czerwonym polem, ground wstępnie na godz 11 ale to już teren dyktuje warunki :)
Dla takich stałych ustawień uczę się dźwięków i żelaza praktycznie w ogóle nie kopię, zawleczki, kapsle a zwłaszcza guziki doprowadzają mnie do szału a tak po za tym jestem bardzo zadowolony z GMP.
Nie zniechęcaj się, to dobry sprzęt, wymaga zrozumienia zasady działania i nauczenia się jego języka komunikacji, potem tylko go włączysz i od razu do dzieła bez skomplikowanych strojeń i ustawień.
A i na koniec bardzo ważne - słuchawki muszą być, najlepiej firmowe bezprzewodowe WS1 lub WS3. Używam WS1 gdyż można z nich zsunąć transmiter i podłączyć jakiekolwiek słuchawki zechcesz z kabelkiem, używam takie od odtwarzacza MP3 wtykane do uszu. Dobrze izolują odgłosy z otoczenia, można zakładać zwykłą czapkę i naciągać na uszy i są wyjątkowo lekkie a transmiter mam w kieszeni, nic mi nie przeszkadza i mam pełną swobodę działania.
Pozdrawiam :zdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 20:56 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 18 grudnia 2006, 14:28
Posty: 633
Co do głębokiego, dużego żelaza daje wysoki sygnał gdy machamy nad nim całą cewką ale w wielu przypadkach gdy najedziemy nad żelazo kawałkiem cewki wtedy odzywa się niski ton.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 6 października 2012, 23:55 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 18:53
Posty: 45
Lokalizacja: Jagodzin
Wielkie dzieki GOLDPOWER bardzo pomocne to co napisales.Jutro cisne pouczyc sie troche.Zaczynam troche rozumiec o co chodzi . Pamietam jak kupilem moj pierwszy wykrywacz Minelab Explorer XS i wyruszylem na poszukiwania[porazka],a teraz jes to moja jak na razie ulubiona maszyna.Jeszcze raz wielkie dzieki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 24 listopada 2012, 14:06 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): czwartek, 12 stycznia 2012, 20:16
Posty: 793
Może ktoś da od siebie jakieś info na temat tego wykrywacza?
Chodzi mi o stabilność pracy, jakiś filmik z pola jak reaguje na żelazo i czy zawsze je pokazuje. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: sobota, 24 listopada 2012, 17:16 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): wtorek, 18 października 2011, 19:19
Posty: 449
Filmów jest sporo na yt, wystarczy wpisać. To czy zawsze pokazuje żelazo zależy od tego czy podkręcisz iron volume i będziesz je słyszeć. Stabilność to kwestia dostrojenia do gruntu, niektórzy schodzą z ground lekko niżej polepszając zasięg kosztem mniej stabilnej pracy. Reszta już chyba została opisana. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: wtorek, 1 stycznia 2013, 20:29 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2011, 20:57
Posty: 44
Lokalizacja: PL-NE
Witam. Kolega Goldpower super porady :1
A ja mam takowe pytanie. Które lepiej słuchawki kupić? WS1 czy WS3? Różnica w cenie nieważna. Proszę użytkowników o opis wad i zalet obu modeli, trwałość, wygoda użytkowania, dźwięk.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Xp Gold Maxx Power - ustawienia.
PostNapisane: niedziela, 28 kwietnia 2013, 20:15 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
zrobiłem ostatnio filmik z testów na moim poletku - teraz również stare monetki
http://youtu.be/XOQDsgngd7c
co do maskowania - 3 krajcary (sreberko 17-18mm ) na 26cm to głęboko , niewiele wykrywaczy tą monetkę by wykryło , nie mam złudzeń że w miejscu mocno zaśmieconym żelazem da się wyciągnąć taką monetkę z tej głębokości ( pewnie z 20cm nie byłoby problemu ) GMP dźwięk jest modulowany czyli jak monetka jest głęboko sygnał jest cichy ( ale w pełni powtarzalny i można kopać głęboko w miejscu nie zaśmieconym żelazem lub umiarkowanie zaśmieconym ). W miejscach zaśmieconych mocno ( w takich w których mam cały czas niski dźwięk ) pozostaje wciągać monetki tak do 20-24cm ( w zależności od wielkości ) wtedy sygnał jest mocny i trudno go ominąć. Monetki miedziane ( np. boratyny) w środowisku bardzo skażonym żelazem są proste do wyciągania dają wysoki 3 ton, natomiast małe stare sreberka dają ton średni który częściowo dają również większe kawałki żelaza no i tu jest trudniej , podejrzany średni ton trzeba wyseparować małymi ruchami cewką zmieniając kąt podejścia cewki do celu - na 100% zmniejszy to szansę że coś ominiemy .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL