Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 10:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 20:47 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 19:03
Posty: 285
Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaka jest zasadnicza różnica po między cewkami tych dwóch typów? Z tego co wiem to zasadnicza jest taka że cewka rezonansowa do zmiany częstotliwości potrzebuje kondensator a ta nie rezonansowa nie potrzebuje. Ale czy jest różnica np w czułości na jakiegoś rodzaju przedmioty czy działaniu w terenie? Jak to się ma do naszego hobby?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 21:46 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Zawsze i w każdym przypadku chodzi o to, żeby wzbudzić w metalu jak największy prąd wirowy, który zakłóca pole magnetyczne, które emituje sonda :)

Sonda rezonasowa pozwala uzyskać wysoki prąd w rezonansie, najczęściej równoległym, czasami szeregowym, czasami jest to połączenie rezonansu równoległego z szeregowym (F75 lub T2) przy dość niskim zużyciu energii samego generatora. Układ sondy rezonansowej jest sztywny, jest to układ uzwojenia, kondensatora i rezystancji własnej samego uzwojenia. Najwyższy rezonans uzyskuje się poprzez odpowiedni dobór elementów, które rezonując, emitują najwyższą energię, przy określonej częstotliwości. Sondy rezonansowe są fajne jeśli detektor pracuje na określonej częstotliwościowi i nie musi jej zmieniać.

W sondzie nierezonansowej nie ma elementów, które powodują, że sonda pracuje z pełną wydajnością prądową na określonej częstotliwości. Wymuszenie poprzez wewnętrzne układy jest prądowe czyli to my decydujemy jaki prąd popłynie przy wymuszeniu, które jest w okresie np. co 3kHz. Oczywiście każda sonda nierozensasowa ma swój rezonas własny, dlatego każda sonda nierezonansowa ma ileś tam komponentów, które albo: mają wpływ na fluktuacje temperaturowe, albo ograniczają rezonans własny do konkretnej częstotliwości, tak aby w przypadku np. detektora multifrequency, dawać równe szanse każdej częstotliwości. Z taką sondą możemy zrobić wiele, np. zmusić ją do pracy na określonej przez nas częstotliwości, jednak ponieważ nie korzystamy z rezonansu tylko z wymuszenia prądowego musimy w taką sondę "wpompować" więcej energii ze źródła zasilania.

Działanie sondy nierezonasowej jest łatwiejsze w przypadku systemu PI. Wymuszenie prądowe trwające np. 200uS indukuje w sondzie prąd np. 1A, który narasta wykładniczo. Wymuszenie 300uS spowoduję przepływ o wartości 2A. Itd

TAKTYK


Ostatnio edytowano czwartek, 9 marca 2017, 22:04 przez Taktyk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 21:56 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 19:03
Posty: 285
Czyli jak dobrze zrozumiałem sondy nie rezonansowe mogą na danej częstotliwości być mniej czułe jeżeli oprogramowanie nie zmienia ilości prądu dostarczanego do cewki wraz ze zmianą częstotliwości? Tak w uproszczeniu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 22:28 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
tui napisał(a):
Czyli jak dobrze zrozumiałem sondy nie rezonansowe mogą na danej częstotliwości być mniej czułe jeżeli oprogramowanie nie zmienia ilości prądu dostarczanego do cewki wraz ze zmianą częstotliwości? Tak w uproszczeniu.


Każdy układ trzeba rozpatrywać indywidualnie. Konkretnie o jaki md chodzi?

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 22:39 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): piątek, 23 listopada 2012, 19:03
Posty: 285
Nie mam nic konkretnego na myśli ale wydaje mi się że w cewkach nie rezonansowych leży chyba przyszłość (lub jej część :D) skoro już dwóch Polskich producentów je stosuje. Zastanowiło mnie dlaczego inni ich nie stosują powszechnie w czym tkwi haczyk lub szkopuł. Po prostu jakie są ich zalety i wady w stosunku do cewek rezonansowych. Zaletą jest na pewno brak kondensatorów ale jak z czułością na poszczególnych częstotliwościach np w alterze czy twoim projekcie 4f. Nie chce porównań tych wykrywaczy ani mieszać w kotle, po prostu ciekawi mnie jak one się zachowują w stosunki do tradycyjnych cewek że nie są tak popularne u innych producentów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 22:51 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
Taktyk jaky plyw na optimalnu pracu takej cewky ma ofset frekvenci +5 abo -5 u spektry ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 23:32 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
tui napisał(a):
Nie mam nic konkretnego na myśli ale wydaje mi się że w cewkach nie rezonansowych leży chyba przyszłość (lub jej część :D) skoro już dwóch Polskich producentów je stosuje. Zastanowiło mnie dlaczego inni ich nie stosują powszechnie w czym tkwi haczyk lub szkopuł. Po prostu jakie są ich zalety i wady w stosunku do cewek rezonansowych. Zaletą jest na pewno brak kondensatorów ale jak z czułością na poszczególnych częstotliwościach np w alterze czy twoim projekcie 4f. Nie chce porównań tych wykrywaczy ani mieszać w kotle, po prostu ciekawi mnie jak one się zachowują w stosunki do tradycyjnych cewek że nie są tak popularne u innych producentów.


Jeśli chodzi o Altera to chciałbym, żeby ktoś w końcu sprawdził (może Saper?) jakie są zależności czułości na różne przewodniki przy pracy na różnych częstotliwościach.

Ja uważam, i tak jest w moim projekcie 4f, że użytkownik nie musi wiedzieć z jaką częstotliwością pracuję detektor. I nie będzie również analizował vdi każdej z nich. Detektor/układ musi to robić automatycznie i w tym przypadku jest tylko korzyść z pracy algorytmu jeśli chodzi o czułość, którą uzyskuje się dla każdej f.

Nic innego użytkownika nie powinno interesować.

TAKTYK


Ostatnio edytowano czwartek, 9 marca 2017, 23:42 przez Taktyk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 23:37 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
Cos stylu best data ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: czwartek, 9 marca 2017, 23:40 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
EL NINO napisał(a):
Cos stylu best data ?


TAK!

ale lepiej niż w DFX :lol:

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: piątek, 10 marca 2017, 07:43 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 00:08
Posty: 101
Taktyk napisał(a):
tui napisał(a):
Nie mam nic konkretnego na myśli ale wydaje mi się że w cewkach nie rezonansowych leży chyba przyszłość (lub jej część :D) skoro już dwóch Polskich producentów je stosuje. Zastanowiło mnie dlaczego inni ich nie stosują powszechnie w czym tkwi haczyk lub szkopuł. Po prostu jakie są ich zalety i wady w stosunku do cewek rezonansowych. Zaletą jest na pewno brak kondensatorów ale jak z czułością na poszczególnych częstotliwościach np w alterze czy twoim projekcie 4f. Nie chce porównań tych wykrywaczy ani mieszać w kotle, po prostu ciekawi mnie jak one się zachowują w stosunki do tradycyjnych cewek że nie są tak popularne u innych producentów.


Jeśli chodzi o Altera to chciałbym, żeby ktoś w końcu sprawdził (może Saper?) jakie są zależności czułości na różne przewodniki przy pracy na różnych częstotliwościach.

Ja uważam, i tak jest w moim projekcie 4f, że użytkownik nie musi wiedzieć z jaką częstotliwością pracuję detektor. I nie będzie również analizował vdi każdej z nich. Detektor/układ musi to robić automatycznie i w tym przypadku jest tylko korzyść z pracy algorytmu jeśli chodzi o czułość, którą uzyskuje się dla każdej f.

Nic innego użytkownika nie powinno interesować.

TAKTYK


Taktyk te różnice powinny być zauważalne i w Spectrze są. Dlatego Spectra nawet w pinpoincie pokazuje z jakiej częstotliwości sygnał jest najsilniejszy a informacja ta jest bardzo cenna podczas identyfikowania przedmiotów w gruncie.


Taki full automat multi f i best data to flagowe Minelaby FBS i BBS. White's ma inną filozofię. Użytkownik ma sam obadać cel a producent dostarcza ku temu kilka cennych narzędzi.Tak jest w Spectrze. Xlt i Dfx w tej kwestii to ubogi krewny Spectry. Jednoczesna wizualizacja z 3 f to jest bardzo cenna informacja. Jak muszę przełączyć Spectrę na 1f to tak jak bym oślepł na jedno oko i stracił słuch;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: piątek, 10 marca 2017, 13:02 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Lechowiec napisał(a):

Taktyk te różnice powinny być zauważalne i w Spectrze są. Dlatego Spectra nawet w pinpoincie pokazuje z jakiej częstotliwości sygnał jest najsilniejszy a informacja ta jest bardzo cenna podczas identyfikowania przedmiotów w gruncie.

Taki full automat multi f i best data to flagowe Minelaby FBS i BBS. White's ma inną filozofię. Użytkownik ma sam obadać cel a producent dostarcza ku temu kilka cennych narzędzi.Tak jest w Spectrze. Xlt i Dfx w tej kwestii to ubogi krewny Spectry. Jednoczesna wizualizacja z 3 f to jest bardzo cenna informacja. Jak muszę przełączyć Spectrę na 1f to tak jak bym oślepł na jedno oko i stracił słuch;)


Zgadza się. Na pewno dużo zależy od doświadczenia. Ty masz go zapewne więcej niż ja, z tym detektorem. Niestety VDI jest w mojej ocenie mocno zawodne i zależy także od ułożenia przedmiotu w glebie. Dlatego w URD-1 ograniczyłem się tylko w tone ID do podstawowych zakresów.

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: piątek, 10 marca 2017, 14:09 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 00:08
Posty: 101
Zgadza się. Taka koncepcja ma swoje uzasadnienie i też na pewno się sprawdzi. Bo musi.


Id zawsze będzie w jakimś zakresie zawodne i jest. Wszystko co w Spectrze smuży po ekranie Vdi i nie jest głęboko zakopane, zawsze okazuje się śmieciem. Śmieciowe skorodowane monety również;). Jak w glebie jest śmieć obok ładnej monety to też będzie Vdi zakłócone. Jak masz świadomość ograniczeń to zawsze zrobisz lepszy użytek z tego co jest dostępne.

Testowałem trochę Altera kolegi badając wpływ częstoliwości na właściwości detekcyjne kilku przedmiotów z zakresu kolorowego Vdi. Nie chcę tu publicznie pisać za bardzo o tym detektorze bo go generalnie nie znam i raczej już wiem że nie poznam. Nie zauważyłem aby zmiana częstotliwości powodowała takie zmiany w osiągach jakie zauważam w Spectrze. Ale to jest detektor jednoczęstotliwościowy przestrajany w szerokim zakresie i prawdopodobnie Rutus chciał osiągnąć coś innego projektując detektor o takim zakresie f. Chciał bo inaczej nie wypadało. Musiał dążyć do optymalnych osiągów w pełnym zakresie f. Ja bym zapewne tak do tego podchodził.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: piątek, 10 marca 2017, 14:36 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Lechowiec napisał(a):
Zgadza się. Ale wszystko co w Spectrze smuży po ekranie Vdi i nie jest głęboko zakopane, zawsze okazuje się śmieciem. Śmieciowe skorodowane monety również;). Jak w glebie jest śmieć obok ładnej monety to też będzie Vdi zakłócone. Testowałem trochę Altera kolegi badając wpływ częstoliwości na właściwości detekcyjne kilku przedmiotów z zakresu kolorowego Vdi. Nie chcę tu publicznie pisać za bardzo o tym detektorze bo go generalnie nie znam i raczej już wiem że nie poznam. Nie zauważyłem aby zmiana częstotliwości powodowała takie zmiany w osiągach jakie zauważam w Spectrze. Ale to jest detektor jednoczęstotliwościowy przestrajany w szerokim zakresie i prawdopodobnie Rutus chciał osiągnąć coś innego projektując detektor o takim zakresie f. Chciał bo inaczej nie wypadało. Musiał dążyć do optymalnych osiągów w pełnym zakresie f. Ja bym zapewne tak do tego podchodził.


Detektor przestrajany jest na plus bo nie musisz nosić ze sobą kliku sond.

Wyższa częstotliwość, zgodnie z prawami fizyki, pozwala wzbudzić w metalu większy prąd wirowy i tym samym skuteczniej wykryć cel. W mojej ocenie i po badaniach, zakres np. 3-20kHz jest zbyt wąski, żeby zobaczyć znaczącą różnicę. Dlatego u mnie, w 4f, jest znacznie szerszy zakres.

Zobacz na nowe sondy z XP do Deus. To są dużo wyższe częstotliwości niż w Spectra. Z kolei detektory przemysłowe wykrywają dosłownie drobinki metali w produkcie o rozmiarze 0.8mm z odległości 20cm, obojętnie czy jest to stal czy kolor - jednak one pracują na 300-600kHz.

Przyszłość detekcji jest właśnie w takim szerokim zakresie, jeśli chodzi o f, i proces ten wg. mnie musi być automatyczny, będzie korzystał z laboratoryjnej i programowej tablicy dostarczając wyliczenia VDI dla metali i ich stopów. Z góry też musi być określony błąd pomiaru.

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: piątek, 10 marca 2017, 20:36 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
u mne vychodzi ze 2,5 khz jest generalne mnej- mnej cula na Zloto-y ne iba drobne ,,tez na male srebro y denarky,, 7.5 khz-to jest podobne do pracy 3F vyrovnana culosc na vsystke typy fantuv,, y nakoniec 22,5khz jest najculsa generalne na zloto -y ne iba drobne ,tez na male srebro y denarky y tez najlepiej odmaskuje v zelaze...co vydze ze moze brakuje u spektry jest jesce jedna vysoka censtotlivost nie dla zasiegu , ale dla praci 2 vysokych frekvencii v best data abo corelate,y jesce lepsim odmaskovaniu...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Cewki rezonansowe i nie rezonansowe
PostNapisane: sobota, 17 lutego 2018, 01:48 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 9 października 2006, 10:53
Posty: 1489
Lokalizacja: Błękitna Planeta
Nie chcę zakładać nowego wątku, więc pozwolę sobie zadać pytanie w tym temacie: czy któryś z Kolegów zajmował się może projektowaniem/konstruowaniem i testowaniem eksperymentalnych cewek nierezonansowych o znacznych wymiarach, służących do szybkiego przemiatania dużych powierzchni przy poszukiwaniu obiektów o wielkości od dużego orzecha w górę i zalegających do około 20 cm pod powierzchnią gruntu?

Pozdrawiam,

Krzychu_


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL