Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 12:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Meteoryt?
PostNapisane: wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:14 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 13 września 2016, 15:59
Posty: 18
Witam serdecznie.

Przy okazji szukania monetek natrafilam na taki o fragment. Wymiary: 85mm x 30mm x 55mm. Waga: 399g.
Reaguje na magnes. Bardzo prosze o pomoc w identyfikacji.

Dziekuje!


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:21 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 13 września 2016, 15:59
Posty: 18
I jeszcze dwie fotki w lepszym swietle.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:25 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): niedziela, 26 marca 2006, 10:19
Posty: 381
Lokalizacja: Kraków
absolutnie nie jest to meteoryt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 12:10 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 13 września 2016, 15:59
Posty: 18
To coz to moze byc? Zachecilo mnie zdjecie jednego z meteorytow na tej stronie: http://www.redbor.pl/meteoryty/0_meteoryty.htm. Myslalam ze moze akurat... no ale coz, trza szukac dalej ;)

Ponizej zamieszczam zdjecie meteorytu, ktory wygladem przypominal mi moje znalezisko.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 17:29 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Według mojej wiedzy amfoteryty to chondryty zwyczajne , meteoryty kamienne ...Chyba więc nie reagują na magnes :) . Tak więc jeśli Twój kamień reaguje to nie jest meteorytem kamiennym . Odetnij " dupkę" i sprawdź co ma w środku . ;) Pewnie będzie tam sporo pustych dziur ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 21:51 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2017, 16:50
Posty: 8
Lokalizacja: Południowo-zachodnia małopolska
Witam

Szanowna Asiasyn, kamień który znalazłaś pozostaje kamieniem, do czasu wykluczenia z niego cech ziemskich.

Meteoryt, którego zdjęcie zamieściłaś ma trzy unikalne cechy - po pierwsze pochodzi z nieznanego nam jak do tej pory obiektu (jest bardzo rzadki). Po drugie chondry w nim (cecha meteorytu) uległy zniekształceniu, nie są widoczne od razu na zdjęciach (przez co przypomina ziemski kamień) i po trzecie - ze względu na niską zawartość żelaza - przyciąga magnes, ale dość słabo.

W rozpoznawaniu najłatwiej właśnie wpaść w ten tor myślenia - widziałem/am podobny meteoryt na zdjęciu w sieci... I nic dziwnego. Istnieje teraz tyle narzędzi pozwalających porównać obrazy. Ale tak identyfikacji się nie przeprowadza.

Realne szanse na znalezienie meteorytu, gdy się go celowo nie szuka są kilkanaście razy mniejsze niż trafienie "szóstki" w totka. To już jest bardzo rzadkie. A do tego podsuwasz zdjęcie meteorytu, który stanowi bardzo niewielką część wszystkich znanych nauce meteorytów (i dość trudny w identyfikacji :) )

Szukając monet, jak myślisz, większe szanse są na trafienie takiego meteorytu, czy kolejnego odpadu industrialnego z zawartością żelaza?

Ale... Jeśli chesz dowiedzieć się więcej, lub po prostu spać spokojnie :) , przetnij ten kamień tarczą diamentową do betonu, zeszlifuj powstałą powierzchnię papierem ściernym - najpierw duża gramatura (80) potem 160, 300, końcowo papier wodny 500. I zamieść zdjęcie tutaj.
Może się okazać już po przecięciu, że to zwykły odpad.

Jeśli opcja destrukcyjna z jakiś rzeczowych powodów nie wchodzi w grę, to:
- spróbuj wyznaczyć gęstość kamienia (sznureczek, miska, strzykawka, waga)
- podaj więcej danych (model wykrywacza, głębokość znalezienia, dla tych co znają wykrywacz - ID kamienia), może sam teren wskaże jakieś rozwiązanie,
- podaj dane, które tylko Ty widzisz np. Kamień ma wiele dziurek, jest cięższy niż inne kamienie w okolicy o podobnej wielkości itd.
Więcej danych - lepsza identyfikacja.


Dla tych co nie chce im się czytać:
TL;DR:
To nie jest meteoryt. Zbyt kanciasty. Brak skorupy obtopiennej.


Pozdrawiam
Huncyt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 23:22 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): niedziela, 26 marca 2006, 10:19
Posty: 381
Lokalizacja: Kraków
Huncyt napisał(a):
Witam

Szanowna Asiasyn, kamień który znalazłaś pozostaje kamieniem, do czasu wykluczenia z niego cech ziemskich.

Meteoryt, którego zdjęcie zamieściłaś ma trzy unikalne cechy - po pierwsze pochodzi z nieznanego nam jak do tej pory obiektu (jest bardzo rzadki). Po drugie chondry w nim (cecha meteorytu) uległy zniekształceniu, nie są widoczne od razu na zdjęciach (przez co przypomina ziemski kamień) i po trzecie - ze względu na niską zawartość żelaza - przyciąga magnes, ale dość słabo.

(...)

Dla tych co nie chce im się czytać:
TL;DR:
To nie jest meteoryt. Zbyt kanciasty. Brak skorupy obtopiennej.


Pozdrawiam
Huncyt


Kolego:

Chondry na zdjęciu kamienia, który Asia pokazała (tego prawdziwego meteorytu chondrytu LL5) są jak najbardziej widoczne i to całkiem dobrze.

Po drugie chondryty LL to całkiem popularna grupa chondrytów zwyczajnych - absolutnie nie jakaś rzadka.

Po trzecie tym LL oznacza nie niską, ale bardzo niską (w nomenklaturze meteorytów) zawartość żelazo-niklu.

Po czwarte meteoryty (odłamki) tez bywają kanciaste i wiele okazów wcale nie ma skorupy obtopieniowej ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: środa, 16 sierpnia 2017, 23:56 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 13 września 2016, 15:59
Posty: 18
Dziekuje bardzo za tak obszerne odpowiedzi. Podziele sie dalszymi obserwacjami w najblizszym czasie.

O meteorytach dowiedzialam sie dzisiaj wiecej niz przez cale moje dotychczasowe zycie. Zdecydowanie poglebie swoja wiedze na ten temat, jako ze temat ten jest nieziemsko interesujacy! :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: czwartek, 17 sierpnia 2017, 03:34 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2017, 16:50
Posty: 8
Lokalizacja: Południowo-zachodnia małopolska
Kolego Tomaszu :)
Dziękuję za zwrócenie mi uwagi, bo popełniłem spore błędy, a staram się przekazywać wiedzę w możliwie rzetelny sposób (mea culpa - korzystając z telefonu nie widzę nigdzie przycisku Edytuj - chciałem poprawić swoją wypowiedź już chwilę po publikacji, ale wyszło jak wyszło...)
Przepraszam.

Także, prostując:

Chondryty LL to jakieś 12,77% wszystkich znalezionych meteorytów.
Dane za: https://www.lpi.usra.edu/meteor/metbull.php
W skali wszystkich meteorytów nie aż tak częste, ale na pewno nie rzadkie.

Co do widoczności chondr, nomenklatury LL jako bardzo niska zawartość żelaza - OK

A to co chciałem właśnie zedytować:
Jest spora różnica miedzy dwoma zdjęciami. Skały i meteorytu.
Skali.
Skała ma 499 gramów.
Meteoryt zaś jest fragmentem (okruchem) o wadze 3 gram...

Znalezionej skale brak widocznych cech meteorytowych (skorupy obtopiennej, zaoblonych kształtów) więc w krótkiej wersji posta o tym napisałem. W długiej wersji napisałem co jeszcze można zrobić, jeśli chce się coś więcej dowiedzieć nt. skały.

Jeśli natomiast ktoś chce poszerzyć Swoją wiedzę nt. meteorytów, to jest wiele stron, można zacząć np. od tej: http://www.woreczko.pl/meteorites/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Meteoryt?
PostNapisane: czwartek, 17 sierpnia 2017, 12:48 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 13 września 2016, 15:59
Posty: 18
Dzieki za łopatologiczne wytlumaczenie, przydalo sie :P . Teraz zdecydowanie widze roznice, gdy wiem na co patrzec.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL