Teraz jest środa, 8 maja 2024, 21:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 lipca 2008, 19:18 
Offline
Plutonowy
Plutonowy

Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2008, 17:06
Posty: 40
Cytuj:
fox1236 napisał:
czy 7805 moze byc 5amperowy

7805 to max. 2A w odmianie L78S05CV.
Jak na siłę potrzebujesz +5V i 5A, to zastosuj LM1084IT-5.0

Przecież fox1236 napisał to pół roku temu do tej pory już na pewno wstawił stabilizator ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 11:59 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): wtorek, 24 września 2002, 00:00
Posty: 157
witam
dokonałem w jabelku takich zmian jakie zaproponował Mrand w tym poście, za wyjątkiem zmiany zasilania zostało 9V :
Cytuj:
Na prośbę jednego kolegi złożyłem Jabla. Mimo braku czasu zrobiłem to chętnie ponieważ nie znałem z autopsji tego sprzętu. Podszedłem do sprawy twórczo i wprowadziłem kilka prostych modyfikacji. Gdy kolega zobaczył wynik, oko mu zbielało. Mnie zresztą wcześniej też. Puszka od piwa wykrywana jest wyraźnie z 95cm a hełm ze 120cm. Test przeprowadzony był w domu w warunkach zakłóceń od sieci, komputera i aparatury kontr. pomiarowej. Detektor pracował całkowicie stabilnie. Nieco poniżej "progu tykania".
Modyfikacje były następujące:
Cewka: 18 zwojów o średnicy 350mm nawinięta zwykłą tzw. krosówką telefoniczą w izolacji PCV
Kabel doprowadzający 1.5m ekranu typu RG-58
Zasilanie z akumulatora żelowego 12V/1.3Ah.
R1- 4.7ohm zmieniłem na 1ohm
Potencjometr P1- 10k na 4k7
Rezystory R16 i R17- 1k na 27k
Rezystor R18- 10k na 47k
Kondensatory C2, C3, C4- 100n na 220n
Parametry zmodyfikowanego Jabla są tak dobre, że nie wiem po co komplikowac sobie życie i szukać czegoś innego.


ponadto zrobiłem jeszcze tę modyfikacje dałem PR 50K:
Cytuj:
W miejsce R16 dobrze jest dać połączone w szereg rezystor 10k oraz PR-ek 22k. Daje to możliwość skorygowania ewentualnego rozrzutu parametrów układu i cewki. Ustawiamy potencjometr P1 np. na środek i PR-kiem uzyskujemy tykanie w głośniku. Bardzo dobrze jest też przylutować kondensator ceramiczny 100n pomiędzy 4 i 7 nóżkę US2. Wprost do wyprowadzeń układu od strony druku.

oraz wymieniłem R8 na 470K.

Niezależnie od wersji ( oryginalna konfiguracja) czy też po modyfikacjach zaproponowanych przez Mranda...nie jestem w stanie ustawić pojedynczych stuków :-( nawet na 1/4 skali potencjometru P1)...zaczynam się zastanawiać czy to w ogóle jest możliwe.....?
po zamianie R8 z 1Mohm na 470K nie ma żadnej różnicy ...zastosowanie w miejscu R16 PR 50K...i jego regulacja pozwala na ustawienie progu czułości..na zasadzie głucha cisza-wycie....oczywiście można zdecydować czy ma ono zaczynać się od środka skali czy z innego dowolnego miejsca...i tylko tyle (chyba).
Ponieważ nigdy nie miałem w ręku "sprawnego" jabla to nie mam pojęcia co jest dla tej konstrukcji prawidłowością a co anomalią.....czy tak ma po prostu być i koniec ?
Ponadto układ bez cewki w ogóle nie daje żadnego dźwięku ...można sobie kręcić dozwoli potencjometrem...w oryginalnej konfiguracji dawał on także bez cewki dźwięk...czy to normalne ?.
Mam nadzieję ze w końcu, któryś z Szanownych Forumowiczów powie mi co i jak z tym sprzętem....bo pomysły mi się juz kończą... :-(
wstawienie precyzera także nieweile dało...

Pozdrawiam
DMX


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 12:53 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 18 marca 2004, 20:54
Posty: 1180
Lokalizacja: Gdańsk
Stabilne ustawienie pojedynczych stuknięć w praktyce jest nie możliwe z powodu paru niedopracowanych rozwiązań tego układu, i nie ma na to wpływu ani sama cewka ani modyfikacje wprowadzone przez Mranda. Ten typ tak ma, i bez poważnych ingerencji w układ nie da się tego poprawić. Po prostu trzeba pracować minimalnie poniżej progu owych stuknięć. Swoją drogą mi taki tryb pracy bardziej odpowiadał, bo układ pracował całkowicie stabilnie i nie wzbudzał się tak łatwo.
Co do braku piszczenia bez cewki po modyfikacjach to nie próbowałem, ale tak moim zdaniem powinno być- Mrand zmienił zakres regulacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2008, 13:37 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): wtorek, 24 września 2002, 00:00
Posty: 157
witam

ale chyba jeszcze czegoś nie łapię ?
Cytuj:
LM358 jest bardzo dobry w tym zastosowanu. Możesz poeksperymentować także z LF353. Też jest odpowiedni. Możliwość płynnego strojenia od zera poprzez pojedyncze stuki do "wycia" masz już załatwioną w mojej modyfikacji. Jeśli chcesz, możesz powiększyć trochę wartości rezystorów R16, R17 i R18 co da Ci bardziej płynne przestrajanie. Teraz wynosi ono ok. 1/4 zakresu potencjometru P1.


Cytuj:
. Możliwość płynnego strojenia od zera poprzez pojedyncze stuki do "wycia" masz już załatwioną w mojej modyfikacji. Jeśli chcesz, możesz powiększyć trochę wartości rezystorów R16, R17 i R18 co da Ci bardziej płynne przestrajanie. Teraz wynosi ono ok. 1/4 zakresu potencjometru P1.


Cytuj:
Oczywiście, że się zmniejszy, ale także ustabilizuje układ. Pozwoli to na uzyskanie możliwości ustawienia pojedynczych stuków. Może to paradoksalnie dać lepszy skutek. Przeprowadź eksperyment i wybierz bardziej odpowiadający Ci przypadek. Podziel się z nami wynikami, ponieważ ja niestety mam zbyt mało czasu.


Po wymianie R8 nie widzę żadnej różnicy...przynajmniej na razie...z drugiej strony z powyższych cytatów wynika ze teoretycznie powinno dać się ustawić chociaż w ograniczonym zakresie pojedyncze stuki....?
Z innej zaś strony skoro jest to niemożliwe to do czego służy precyzer... ????? bo jeżeli od ciszy do wycia jest może z 1-1,5 mm , aż ciężko to ustawić na potencjometrze P1. To u mnie z precyzerem jest tak samo...więc jakie zadanie ma on spełniać... ?

Pozdrawiam
DMX


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 8 grudnia 2009, 17:11 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 12:59
Posty: 699
Lokalizacja: Polska
Odświerze troszkę
czy do tyc przeróbek musze mieć aku czy wystarczy 8x 1,5 v bateri ?
Czy wykonywał ktoś jeszcze te przeróbki czy da jednak sie tego jabelka wyregulować ?
Jak to wpływa na żywotność i pobór prądu ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 14:07 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): poniedziałek, 22 listopada 2010, 19:03
Posty: 271
Lokalizacja: Santa Rosa, CA
No to teraz ja trochę odświeżę i podzielę się uwagami.

Pierwszy problem jaki zauważyłem, to zerowanie US2. Instrukcja podaje ustawienie 0V na wyjściu no i wszystko ładnie pięknie, ale nie wspominają jak to mierzyć, a położenie zera mocno zależy od użytego sprzętu pomiarowego.
Najprościej ustawić zero korzystając z chińskiego miernika za 15zł, aczkolwiek nie jestem przekonany, że takie zero jest zerem. Z ciekawości porównałem z pomiarem wykonanym przy użyciu V640, ale mierzyłem już nie na nóżce 6 układu, tylko za rezystorem R11, tam gdzie przebieg (bo jest to przebieg, a nie napięcie stałe) jest nieco scałkowany. *Wydaje* mi się, że w ten sposób ustawiłem zero nieco lepiej.
Jeszcze ciekawiej jest przy użyciu oscyloskopu. Przebieg na nóżce 6 układu składa się z dwóch schodków, dodatniego i ujemnego, wydawałoby się że idealne zero wyjdzie wtedy, kiedy oba schodki będą jednakowe. To niestety nie do ustawienia i w trakcie eksperymentów przyjmowałem, że dobrze jest wtedy, kiedy powierzchnia zajmowana przez schodki jest jak najbardziej zbliżona.

Pomijając już kłopoty z metodyką ustawiania zera (na dobrą sprawę jeśli jest lekka odchyłka, to odczuwalnej różnicy raczej nie ma), pojawia się jeszcze jeden problem. Otóż to ustawione zero odpływa sobie w siną dal wraz ze zmianą dwóch parametrów: temperatury otoczenia i napięcia zasilającego.

Duża zmiana w funkcji temperatury nieco mnie dziwi - jak zauważyłem, jest pewna odchyłka w obu napięciach tj +5 i -5V w zależności od temperatury. Nie rozumiem skąd bierze się ogromny dryft zera na wyjściu US2, ponieważ przy zmianie temperatury o +20 stopni - zerowałem "na powietrzu" przy temperaturze w okolicach zera - odchyłka wynosiła ponad 2V, a wykrywacz w domu miał czułość zaczynającą się od przedmiotów wielkości małego kowadła....

To tyle w kwestii US2, i jeszcze jedna rada dla budujących nowe Jabelki: zero najlepiej ustawia się na zewnątrz, w domu za dużo zakłóceń i drobnych/większych metalowych przedmiotów. Metalowa rama wewnątrz okna, ościeżnice drzwi, tregry stropów i zbrojenia budynku itp są "widziane" z kilku metrów, kto nie wierzy niech podłączy miernik pod US2 i obraca cewkę w powietrzu w różne strony.


Kolejna sprawa, znacznie bardziej dotkliwa od niuansów US2, to okolice US4/US4B i ten nieszczęsny P1.
Podsumowanie moich dotychczasowych testów jest takie: Jabel tykający równiutko jak zegarek ma jednocześnie ch..... zasięg, takie tykanie da się ustawić praktycznie jedynie wtedy, gdy coś jest nie tak ze stopniem wejściowym [US2].
Próbowałem już z dwoma różnymi rozwiązaniami ustawiania Tresholda, nie licząc fabrycznego. Za pierwszym razem zmieniłem nieznacznie wartości R16 i R17 w górę a sam P1 wstawiłem 10-cio obrotowy 6k8, od starego miernika. Ustawić tykania się w ten sposób nie dało - strojenie przechodziło od wycia przez przygasające jęczenie, przerywane pojękiwanie aż do ciszy. Optymalna czułość była zawsze w punkcie tuż za progiem pojękiwania, co z wieloobrotowym potencjometrem jest proste. Zasięgi przy takim ustawieniu są wręcz imponujące, przy cewce 24cm jabcok totalnie miażdżył zasięgiem Whitesa 6000/D dla mniejszych przedmiotów, nie wspominając o większych (grubo ponad dwukrotny zasięg Whitesa).

Jako że brak tykania nie dawał mi spokoju, spróbowałem modyfikacji proponowanej przez Mranda, zmieniłem R16, R17 i R18. Od razu po włączeniu Jabel równiutko i rytmicznie tykał co około 2s, już się zaczynałem cieszyć, ale szybko odkryłem przyczynę. Musiałem niechcący przesunąć VR1, po ponownym wyzerowaniu sytuacja powróciła do wcześniejszej i generalnie jest tak samo. Zastanawiam się więc, czy to tykanie w ogóle jest osiągalne. Najbardziej boli mnie trudność w ustawianiu progu "wzbudzenia" i utrzymania tego ustawienia - każda odchyłka od tego ustawienia w dół to niestety spora strata zasięgu :x


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: poniedziałek, 21 lutego 2011, 01:35 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): poniedziałek, 22 listopada 2010, 19:03
Posty: 271
Lokalizacja: Santa Rosa, CA
No i kolejne spostrzeżenie: cewka z jednej strony podłączona jest do masy. Radzę nie lutować tego tam, gdzie przewidziane jest pole lutownicze na płytce, a zamiast tego masę cewki przylutować kawałek "wcześniej" patrząc po ścieżce, prosto do wyprowadzenia kondensatora C12.
Kto ma oscyloskop, może zobaczyć dlaczego - w przypadku mojego egzemplarza, zasilanego z akumulatora 12V lub baterii litowej 16V, w rytm impulsów na cewce potencjał masy podnosił się o kilka mV - zapewne spadek napięcia na ścieżkach. Za punktem przewidzianym dla cewki idzie masa dla kilku układów no i niestety taki tańcujący potencjał nie przypadł im do gustu, a dłuższy czas się głowiłem dlaczego mój jabcok z małą cewką jest stabilny, z większą [grubszy drut, mniejsza rezystancja] cały czas wyje albo nie daje się dobrze ustawić :evil:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: wtorek, 22 listopada 2011, 17:02 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): środa, 2 listopada 2011, 19:05
Posty: 6
Witam !!! Ma pytanie do Mr. Mranda właśnie kończę modyfikację opisaną przez autora cz R! po wymianie na 1ohm ma być 5W czy może mieć inną wartość np 2,2 W. Modyfikacja jest rewelacyjna Chodzę z Ace 250 jest dobry tylko płytki ale przecież to flv. Proszę o odpowiedż spec majstrów Pozdrawiam !!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2011, 11:05 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): środa, 2 listopada 2011, 19:05
Posty: 6
Przepraszam za błąd w opisie chodziło mi o R1 . Niedługo będę testował Jabelka ,podzielę się opisem osiągów i zachowań po modyfikacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: czwartek, 20 lutego 2014, 19:47 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 6 lutego 2014, 13:24
Posty: 9
Witam .
Jabelka kupiłem i złozyłem 2-3 lata temu i ze względu na mizerne osiagi odpuściłem . Na ten wątek trafiłem przypadkiem . Po zastosowaniu zmian proponowanych przez Mranda jestem szczerze zaskoczony.. Odpaliłem wykrywacz w kuchni i zaczęło piszczeć ze nie mogłem wyregulować 0 na wyjściu układu .
Po regulacji i przeniesieniu do pokoju gdzie mniej sprzętu metalowego wyniki w powietrzu oczywiście:
-śrubka 1cm 10cm
-medalik srebrny 20-23 cm
-Dukat złoty 20cm
-20zł PRL 28cm
-Łuska kałach 29cm
-puszka po piwie 80cm
-micha o srednicy 24 cm 90cm
W ziemi pewnie osiągi znacznie spadna ale i tak jak na koszt kilkadziesiąt zł nie jest żle chyba:-).
Dodam że jeszcze cewka o średnicy 25 cm. Jutro zrobie wiekszą.
Aktualnie zbieram kasę na wykrywkę do 1200 ale to trwa. Pobiegam troche z Jabelkiem :)
Dzięki za opis modyfikacji.
Pozdrawiam
hespo


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: sobota, 22 lutego 2014, 00:21 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 23 czerwca 2010, 16:04
Posty: 175
Lokalizacja: Roztocze wschodnie
Pobiegaj z jabelkiem, nie będziesz żałował. Co da zasięgów w gruncie, nie spadają tak ja w konstrukcjach VLF, ubytek w głębokości będzie niewielki. Z przeróbką mranda i cewką ramą 1x1 m zasięg przekracza 3,5m na samochód, ale kto by się tam jablem przejmował ;) darz dół.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: niedziela, 23 lutego 2014, 23:30 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 6 lutego 2014, 13:24
Posty: 9
taaa a kto to wykopie. Dzisiaj pochodziłem trochę i moja uwaga to troszkę duże opóźnienie. Miniesz przedmiot a on jeszcze piszczy trochę. U mnie w ogrodzie dramat ...same resztki płotu a w pobliskich zaroślach polmosy i zawleczki po piwie..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: czwartek, 20 marca 2014, 00:20 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): niedziela, 7 marca 2010, 02:09
Posty: 19
hespo napisał(a):
troszkę duże opóźnienie. Miniesz przedmiot a on jeszcze piszczy trochę.


Spróbuj zmniejszyć wartości kondensatorów C3 i C4....do 47n.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: czwartek, 3 lipca 2014, 18:01 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 3 lipca 2014, 01:45
Posty: 18
TJM napisał(a):
No to teraz ja trochę odświeżę i podzielę się uwagami.

Pierwszy problem jaki zauważyłem, to zerowanie US2. Instrukcja podaje ustawienie 0V na wyjściu no i wszystko ładnie pięknie, ale nie wspominają jak to mierzyć, a położenie zera mocno zależy od użytego sprzętu pomiarowego.
Najprościej ustawić zero korzystając z chińskiego miernika za 15zł, aczkolwiek nie jestem przekonany, że takie zero jest zerem. Z ciekawości porównałem z pomiarem wykonanym przy użyciu V640, ale mierzyłem już nie na nóżce 6 układu, tylko za rezystorem R11, tam gdzie przebieg (bo jest to przebieg, a nie napięcie stałe) jest nieco scałkowany. *Wydaje* mi się, że w ten sposób ustawiłem zero nieco lepiej.
Jeszcze ciekawiej jest przy użyciu oscyloskopu. Przebieg na nóżce 6 układu składa się z dwóch schodków, dodatniego i ujemnego, wydawałoby się że idealne zero wyjdzie wtedy, kiedy oba schodki będą jednakowe. To niestety nie do ustawienia i w trakcie eksperymentów przyjmowałem, że dobrze jest wtedy, kiedy powierzchnia zajmowana przez schodki jest jak najbardziej zbliżona.

:x


na zlozylem jabla i wogle nie ustawialem zera bo nie wiem wogle o co z tym chodzi ,ale moj jabel dzila tylo pewnie nie tak jak powinien, mozesz napisac cos wiecej o ustawianu zera


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Znaczna poprawa osiągów Jabla
PostNapisane: piątek, 4 lipca 2014, 02:24 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 3 lipca 2014, 01:45
Posty: 18
jabel888 napisał(a):
TJM napisał(a):
No to teraz ja trochę odświeżę i podzielę się uwagami.

Pierwszy problem jaki zauważyłem, to zerowanie US2. Instrukcja podaje ustawienie 0V na wyjściu no i wszystko ładnie pięknie, ale nie wspominają jak to mierzyć, a położenie zera mocno zależy od użytego sprzętu pomiarowego.
Najprościej ustawić zero korzystając z chińskiego miernika za 15zł, aczkolwiek nie jestem przekonany, że takie zero jest zerem. Z ciekawości porównałem z pomiarem wykonanym przy użyciu V640, ale mierzyłem już nie na nóżce 6 układu, tylko za rezystorem R11, tam gdzie przebieg (bo jest to przebieg, a nie napięcie stałe) jest nieco scałkowany. *Wydaje* mi się, że w ten sposób ustawiłem zero nieco lepiej.
Jeszcze ciekawiej jest przy użyciu oscyloskopu. Przebieg na nóżce 6 układu składa się z dwóch schodków, dodatniego i ujemnego, wydawałoby się że idealne zero wyjdzie wtedy, kiedy oba schodki będą jednakowe. To niestety nie do ustawienia i w trakcie eksperymentów przyjmowałem, że dobrze jest wtedy, kiedy powierzchnia zajmowana przez schodki jest jak najbardziej zbliżona.

:x



yuz wiem o co chodzi wyzerowalem tylko tam gdzie powinno byc na nuzkach -5 i +5 v jest - 4,5 +5 v moze tak zostac??
na zlozylem jabla i wogle nie ustawialem zera bo nie wiem wogle o co z tym chodzi ,ale moj jabel dzila tylo pewnie nie tak jak powinien, mozesz napisac cos wiecej o ustawianu zera


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL