Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 15:02

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 ... 210  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2017, 23:14 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
fajne ale myślę że ta to przynajmniej potwierdź wąską tarczę (małą) :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: piątek, 21 kwietnia 2017, 07:03 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Tarcza jest najwyższym miejscem na monecie i coś się stało w czasie wybicia.Jak dla mnie to destrukt


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 20:14 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): sobota, 28 listopada 2015, 23:59
Posty: 23
Kilka ostatnich wyszukanych ciekawostek;))


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 20:39 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): sobota, 23 kwietnia 2011, 00:36
Posty: 122
damian00770 napisał(a):
Kilka ostatnich wyszukanych ciekawostek;))

Oj, nowy katalog chyba sypnie R-kami :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2017, 21:11 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:39
Posty: 77
damian00770 napisał(a):
Kilka ostatnich wyszukanych ciekawostek;))

LITV prawdziwe miodzio, gratulacje


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 00:26 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 16 lipca 2009, 23:03
Posty: 925
Nono jest na co popatrzeć :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 08:50 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Fajne :1 A szczególnie te dwie moje ulubione główki z SOL i druga z kuleczkami zamiast kropek :ups:
A propos mojego ulubionego portretu krakowskiego,który tropię od blisko 7 lat.Pojawił się w 1660 roku.Myślę,że pierwszą odmianą jest ta z rozetą nad koroną,bo jak wiadomo w tym roku rozeta- tradycyjnie krakowska wywędrowała do Ujazdowa.Kolejne odmiany to ta z gwiazdką,potem z kropką nad korona Orła i przebitka 1660/61.Jedną z pierwszych odmian bitych w 1661 jest ta z kropką po dacie i nad koroną,potem ta z dwiema kropkami blisko siebie i ostatecznie do końca produkcji boratynek w Krakowie ustaliła się zasada kropki nad koroną.Po wypełnieniu kontraktu na boratynki w Krakowie część pracowników odeszła do Ujazdowa.Napisał o tym obszernie heniek151 w boratynkowej monografii.W tymże 1661 w Ujazdowie pojawia się portret króla łudząco podobny do portretu krakowskiego,a potem cala seria portretów w manierze krakowskiej


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 09:23 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Dowodem na to,ze część pracowników mennicy krakowskiej przeszła do Ujazdowa są hybrydy-monety z awersem charakterystycznym dla jednej mennicy,a rewersem charakterystycznym dla drugiej mennicy.Mam hybrydy koronne/awers ujazdowski i rewers krakowski.Hybrydy litewskie z Ujazdowa pokazane zostały w katalogu,szukałem ich ładnych parę lat.Są piekielnie rzadkie i trudne do zdobycia/R4,R5/Wreszcie się udało zrealizować marzenie :D
W centrum hybryda/awers krakowski,rewers ujazdowski/,a od góry z lewej portrety litewskie w manierze krakowskiej.Pierwsza u góry od lewej,podobnie jak na hybrydzie nie ma kropki przed CAS,ale już są problemy z kokardą,a i monogram TLB już nie taki delikatny i rozstrzelony/na hybrydzie niski i wąski/.Kolejna moneta już z kropką przed CAS i szerokim monogramem ale za to z rozpaczliwą próbą nawiązania do Krakowa w postaci grubej kropy na kokardzie.Na kolejnych portretach możemy obserwować odchodzenie od wzoru krakowskiego we fryzurze i rysach twarzy.Ostatnia moneta/lewy dół/już nie ma nawet kokardy :D


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 27 kwietnia 2017, 12:41 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Jak odróżnić rzadką hybrydę/R5/od popularnej boratynki litewskiej?Kiedyś nauczył mnie tego heniek151,to się teraz podzielę :)
Na zdjęciu po lewej hybryda,a po prawej popularna odmiana boratynki litewskiej.Rewersy identyczne/ta sama odmiana Pogoni,omyłkowo nabity herb Ślepowron itd./Różnice w awersach zaznaczyłem:
1/na hybrydzie nie ma kropki przed CAS
2/kokarda na hybrydzie jest gruba z kropką u nasady wieńca,a na zwykłej boratynce kokarda cienka bez kropki
3/monogram zarządcy mennicy TLB na hybrydzie zwarty,litery delikatne i nie dotykają portretu.Na zwykłej monogram szeroki,litery grube dotykające portretu
Oczywiście rysy twarzy,uczesanie itp musi być identyczne jak na boratynkach z Krakowa.Trzeba tez pamiętać,że w/w cechy muszą wystąpić jednocześnie.
Zachęcam do przejrzenia swoich zbiorów :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 27 kwietnia 2017, 18:57 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
Wszystko to fajne Zdzichu jak masz wypolerowaną boratynkę, a grosze stany lub z przesunięciem jak ta np. viewtopic.php?f=52&t=139808&start=285 ostatnia - to dopiero problemik (oczywiście każdy by chciał mieć w swojej kolekcji same super ale to nie realne) :? :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: piątek, 28 kwietnia 2017, 07:42 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
No niestety,ta ostatnia z Twojego wątku,to zwykły Ujazdów.Szerokie i grube TLB i rysy twarzy dalekie od wzorca krakowskiego.Tak to już jest,ze monety w ładnych stanach są drogie i rzadkie/dotyczy to nie tylko boratynek.Jeśli chcę zachwycać się kunsztem rytownika,kontemplować rysy twarzy,uzbrojenie rycerza itp,to tylko na czytelnych monetach.Ja uważam,że lepiej mieć kilka pięknych sztuk niż wiadro złomu.Też nie mam wszystkiego.Zbieram tylko dwie mennice/Kraków i Brześć/,a przecież Ujazdów,Kowno,Wilno Malbork,Oliwa tez są interesujące.Może warto skupić się na jednej mennicy albo jednym portrecie i tropić ładne egzemplarze?Zauważ,że to co pokazuję zdobywałem przez prawie 8 lat :)
Jeśli kolekcjoner wie czego szuka,to za parę złotych można zdobyć ładną i ciekawą monetę.Tę sztukę z Brześcia z ciekawą odmianą portretu i jak się okazało w przyzwoitym stanie kupiłem jakiś czas temu za 2 złote+ 7 przesyłka :D


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 30 kwietnia 2017, 11:07 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Ach,te herby.
W mennicy ujazdowskiej bito boratynki koronne i litewskie.Za boratynki koronne odpowiadał Podskarbi Wielki Koronny Jan Kazimierz Krasiński herbu Ślepowron i to ten herb powinien być umieszczany na tych monetach.Za boratynki litewskie odpowiadał administrator skarbu litewskiego Adam Sakowicz i to jego herb Korwin lub herb własny Sakowicz powinien znajdować się na tych monetach.Napisał na ten temat precyzyjnie
heniek151 w fundamentalnym dziele "Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667",bardzo polecam.Jak to czasami bywa w jednej mennicy dwie produkcje i pomyłki się zdarzają.Stąd fajną ciekawostką są boratynki litewskie z omyłkowo nabitym herbem Ślepowron.
Na zdjęciu 1 prawidłowe herby na boratynkach litewskich: Korwin po lewej i herb własny Sakowicz po prawej
na zdjęciu 2 mój zbiorek omyłkowych herbów Ślepowron na boratynkach litewskich
1/ R5,2/bez kropki przed CAS katalog nie notuje,3/ popularna i łatwa do zdobycia,4/R4


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 30 kwietnia 2017, 16:58 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Na boratynkach z Oliwy 1663 mamy ewenement w postaci dwóch herbów umieszczonych pod Pogonią:
-herb Snopek rodziny królewskiej Wazów
-herb Wieniawa/żubrza głowa/biskupa wileńskiego Białłozora,który pełnił w tym czasie funkcje tymczasowego administratora skarbu litewskiego.Więcej o herbie Wieniawa tutaj: viewtopic.php?f=59&t=184832
Dla porządku wspomnieć należy o herbie Kryszpin Podskarbiego Wielkiego Litewskiego Hieronima Kryszpina Kirszenszteina,który był umieszczany na boratynkach z Kowna w postaci uproszczonej/głowa jelenia/


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 30 kwietnia 2017, 23:43 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): poniedziałek, 2 stycznia 2012, 19:39
Posty: 77
Czy ktoś się spotkał z Kownem z trzema wstęgami. Moneta ma grubą ciemną lecz niejednolitą kolorystycznie patynę.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: poniedziałek, 1 maja 2017, 08:01 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Odmiana bardzo podobna do LK66 A.23.12.1.2
Trochę się pobawiłem ze zdjęciem i chyba wygląda na zdwojenie.Widać wyrażnie dwie twarze i zdwojenie tarczy.Tak jakby cały tułów odskoczył,ale może jeszcze się ktoś wypowie


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 ... 210  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL