Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 15:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162 ... 210  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: środa, 8 listopada 2017, 22:04 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 26 marca 2017, 23:50
Posty: 231
na prośbę jednego z forumowiczów wrzucam również tutaj tą monetkę - błąd w napisie na awersie - zamiast IOAN jest IAN


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 9 listopada 2017, 00:05 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
te jeszcze słabsze ale może "poszerzą horyzonty" :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Ostatnio edytowano czwartek, 9 listopada 2017, 00:11 przez rom57, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 9 listopada 2017, 00:10 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): sobota, 28 listopada 2015, 23:59
Posty: 23
Te IAN wygląda mi na podwójne uderzenie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 9 listopada 2017, 00:18 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 1 czerwca 2014, 11:46
Posty: 1987
henris napisał(a):
Dotychczas mogłem tylko podziwiać okazy Kolegów. Dziś mogę pochwalić się kilkoma monetkami z mojej skromnej kolekcji.
Poniżej nienotowany Ujazdów 1664 ( odwrócona litera "B" :D )

Raczej pomyliły się literki wygląda jak 8 lub bardziej prawdopodobne charakterystyczne S ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 9 listopada 2017, 00:35 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 29 listopada 2015, 10:18
Posty: 81
rom57 napisał(a):
henris napisał(a):
Dotychczas mogłem tylko podziwiać okazy Kolegów. Dziś mogę pochwalić się kilkoma monetkami z mojej skromnej kolekcji.
Poniżej nienotowany Ujazdów 1664 ( odwrócona litera "B" :D )

Raczej pomyliły się literki wygląda jak 8 lub bardziej prawdopodobne charakterystyczne S ;)


Niestety monetka w drodze więc na lepsze fotki trzeba będzie poczekać ale na tej lepiej to widać .


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: czwartek, 9 listopada 2017, 08:24 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
rom
1/Już wielokrotnie pisałem,że monety bardzo słabe nie nadają się do wyszukiwania odmian i wariantów
2/Pomyśl.Do czego by się przydała punca malutkiej cyfry 8 w mennicy ujazdowskiej w 1664 roku?Do niczego,nie miała żadnego zastosowania więc po co ja tworzyć?To jest oczywiście odwrotnie nabita litera B
Do czego by sie przydała punca z malutka literą S?
Tworzono tylko takie punce,które miały zastosowanie do bicia monety


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: piątek, 17 listopada 2017, 12:45 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Kolejny wariancik Pogoni w Brześciu :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 19 listopada 2017, 19:17 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 7 lutego 2014, 11:38
Posty: 703
„Miedziana moneta o wartości 1/3 grosza, zwana szelągiem lub boratynką, XVII w., NBP”

Oj, z tą boratynką to chyba coś jest nie tak. Szczegóły na Fb:
https://www.facebook.com/BlogNumizmatyczny/


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 19 listopada 2017, 22:19 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 15 maja 2011, 18:42
Posty: 554
Coś dla miłośników boratynek.

Kolejny skarb odkryty w Brzeziu koło Opatowa - około 800 monet z XVII wieku oraz złoty dukat holenderski z 1758 roku. Znaleźli je członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków 'Sakwa', które współpracuje z sandomierską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/56,472 ... staki.html

[ img ]
[ img ]

Znaleziony kilka dni temu skarb to 798 szelągów, w przeważającej większości króla Jana Kazimierza, zarówno tzw. koronnych, jak i litewskich, wybitych w latach 60. XVII wieku, oraz dwie monety srebrne i jeden szóstak również Jana Kazimierza, jeden szóstak Jana III Sobieskiego i dwa szóstaki pruskie Fryderyka Wilhelma. Razem z monetami i fragmentami kafla, w którym były ukryte, znaleziono również bryłę częściowo stopionych brązowych lub miedzianych monet, prawdopodobnie również szelągów Jana Kazimierza. - Może to sugerować, że nie były zakopane, ale ktoś je ukrył w piecu i przypadkowo część z nich uległa stopieniu. Potem zaś, po rozbiórce bądź zniszczeniu pieca, być może razem z budynkiem, wewnątrz którego się znajdował, trafiły do ziemi. Zagadkę tę mogą wyjaśnić tylko badania wykopaliskowe - uważa Marek Florek.

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/56,472 ... ie,,4.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: poniedziałek, 20 listopada 2017, 10:02 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Pięknie :brawo :brawo od dawna twierdzę,że tak powinny odbywać się poszukiwania ale....
Od 5 lat zaglądam na stronę Muzeum w Lublinie, do którego przekazano w 2012 roku skarb z Rokitna/ponad 10 tys boratynek http://www.se.pl/wiadomosci/polska/skar ... 51451.html i szukam jakiejś publikacji,opracowania tego skarbu.Jak dotąd dowiedziałem się,ze w 2015 został pokazany na wystawie: http://www.muzeumlubelskie.pl/Archiwum_ ... 26-43.html i nic więcej/no chyba,ze mi coś umknęło.Wygląda na to,że te monety gdzieś w muzeum leżą bez żadnego pożytku dla numizmatyki podobnie jak tysiące innych monet w polskich muzeach.A ja bym się chciał dowiedzieć jaki był udział falsyfikatów w stosunku do oryginałów,ile z tych falsyfikatów to klepacze,a ile pochodziło z profesjonalnych mennic fałszerskich,ile ważyły monety oryginalne i jaki % z nich miało wagę zaniżoną w stosunku do tej z ordynacji menniczej,jaki był stosunek ilościowy boratynek koronnych do litewskich i wreszcie jakie odmiany znajdowały się w tym skarbie.Te i inne informacje są niezwykle ważne z punktu widzenia numizmatyki i ,co ważne,możliwe do zdobycia tylko z takich skarbów.Wniosek mam niestety smutny,ze z takich skarbów przechowywanych w muzeach polska nauka,a numizmatyka w szczególności nie ma żadnego pożytku.Lepiej by było gdyby pracownicy muzeów opracowali naukowo takie skarby,wybrali po jednej sztuce każdej odmiany na potrzeby wystawiennicze muzeum,a resztę sprzedali na licytacji kolekcjonerom.Muzeum by miało pieniądze na prace badawcze,digitalizację zbiorów,nagrody dla znalazców,a kolekcjonerzy z radością by uzupełnili swoje kolekcje.Unormowanie poszukiwań,to jedno,a drugie to funkcjonowanie muzeów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: poniedziałek, 20 listopada 2017, 10:19 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Udało mi się zdobyć wreszcie w przyzwoitym stanie najbardziej paskudny portret Jana Kazimierza jaki pojawił się na boratynkach.Nie mogę pojąć jak dopuszczono do umieszczenia tej paskudy na monecie.Zazwyczaj na monetach król wygląda dostojnie,pięknie,ukrywa się wady królewskiej postaci,a tutaj taki potworek.Jeszcze bym zrozumiał gdyby to był jednorazowy incydent,czyjeś niedopatrzenie ale bardzo podobny,paskudny portret pojawił się również w tej mennicy w roku 1666 i w mennicy malborskiej w tymże 1666
Na zdjęciu moneta z Kowna 1665 LK65.A.24.14 ma R2


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2017, 17:53 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 16 lipca 2009, 23:03
Posty: 925
Takie zamówione- dopiero do mnie idą, Wybrałem 9, wiadomo które ;) lepsze stany od przeciętnych i fajne patyny. Kiepski aparat, ale jak dojdą do mnie monetki i jakimś cudem wpadnie mi w ręce dobry sprzęt to zrobię im lepsze ujęcia.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2017, 19:16 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Szkoda,że Krakowa nie ma


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: wtorek, 21 listopada 2017, 19:35 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 16 lipca 2009, 23:03
Posty: 925
poluje właśnie na Kraków w takim stanie, ale ciężko same popularesy w tym momencie. A więc cieszę się tym co jest...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Boratynka dla bardziej wymagających ;-) z kolekcji
PostNapisane: niedziela, 3 grudnia 2017, 12:26 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4398
Forum przycichło.Mam nadzieję,ze pod rządami nowego prawa w następnym sezonie poszukiwacze zaopatrzeni w stosowne pozwolenia ruszą na łowy :) i znowu będziemy mogli oglądać ciekawe egzemplarze monet zdawkowych Polski Królewskiej.
Tymczasem zrobiłem sobie konkurs na najciekawszy zakup roku 2017.Kilka miesięcy temu wypatrzyłem w ofercie jednego ze sklepów numizmatycznych sprzedających na allegro taką boratynkę/zdjęcie 1/,a tak wygląda teraz/zdj.2/ po zabiegach konserwatorskich.Można powiedzieć,ze dałem tej monecie drugie życie :D
To oczywiście boratynka z Krakowa 1661 i zdobyła pierwsze miejsce w moim konkursie
KK61.B.12.17 w katalogu Wolskiego i ma R5


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3145 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162 ... 210  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL