Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 23:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 23 września 2018, 22:13 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Arek2

Twoja moneta to chińska jia qing tong bao odlewana w latach 1796-1820 w Starszej Mennicy Ministerstwa Robót Publicznych w Pekinie. Nominał 1 wen.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 09:01 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 15 stycznia 2006, 11:03
Posty: 1425
Szacun za wiedzę. Ślicznie dziękuję w imieniu kolegi. :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: poniedziałek, 24 września 2018, 22:36 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Arek2

Cała przyjemność po mojej stronie! Jak będziesz miał jeszcze jakieś keszówki to śmiało wklejaj.

---------------------

Ostatnio w dziale identyfikacja pojawiła się chińska ciekawostka. Nie jest to keszówka, ale moneta-sztabka, bardzo kontrowersyjna zresztą. Polecam się z nią zapoznać --> 大明弘治年 纹银一两

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 25 września 2018, 18:45 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
OOOoooo!!! jakie fajnie rozrysowany znak Tong !!!. Proszę o jeszcze !!!! . Malujesz sam pędzelkiem tę kaligrafię ?? Tego mi brak w katalogach tak rozrysowanych znaków podstawowych aby się samemu nauczyć jak rozpoznawać typy kaligrafii. Fajne te płacidło-moneta sztabka , ale stan taki nieużywany , ciekawym czy są stany zużyte czy tylko takie wyśmienite ;) . Teraz moje zapytanie do ciebie Yuang Feng. Przedstawiam moje 4 monety Wu Zhu . Niestety kompletnie nie wiem jak je datować ?? w katalogu mam tych odmian kilka napisanych jak Jun Guo Wu Zhu, Chi Ze Wu Zhu, San Guan Wu Zhu, Zhao Di Wu Zhu, Xuan Di Wu Zhu, Wang Mang Wu Zhu, Geng Shi Wu Zhu. Niestety kompletnie nie wiem czy tylko się mają wagą różnić czy także jakimiś niuansami na monecie. I tak
1 pierwsza z lewej góra Średnica 25,7 mm ,waga 2,53 gr. grubość 1,2 mm, otwór wewn 9x9 mm
2 druga z prawej góra Średnica 25,4 mm ,waga 2,67 gr. grubość 1,6 mm, otwór wewn 10x10 mm
3 pierwsza z lewej dół Średnica 25,6 mm ,waga 3,42 gr, Grubość 1,8 mm, otwór wewn 9x9 mm
4 druga z prawej dół Średnica 23 mm, waga 2,43 gr, Grubość 1,2 mm, otwór wewn 8x8 mm
900 lat odlewania takiej monety to jak istnienie całej historycznej naszej Polski i praktycznie stale to samo , to niesamowita moneta i ukazana kompletna stagnacja w rozwoju pieniądza lub jej doskonałość.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 30 września 2018, 00:24 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
landszaft napisał(a):
Malujesz sam pędzelkiem tę kaligrafię ??


Nie. :) Te kaligrafie namalowałem odręcznie w winodowsowskim programie Paint.

landszaft napisał(a):
Fajne te płacidło-moneta sztabka , ale stan taki nieużywany, ciekawym czy są stany zużyte czy tylko takie wyśmienite


No więc, co tylko chcesz. Chińczycy wszystko wyprodukują. Póki co, ten numizmat traktowany jest przez większość badaczy jako współczesny "wynalazek".

Jeśli chodzi o monety wu zhu to trzeba brać kilka czynników pod uwagę:
1. Detale kaligrafii obu znaków:
a. wielkość elementów składowych znaku 銖 zhu (np. mały lub duży wariant górnej części elementu składowego 金 jin, itd.)
b. warianty elementów składowych znaku 銖 zhu (kropki zamiast kresek)
c. grubość linii znaków (grube jak na monetach Zachodniej dynastii Wei i dynastii Sui, bardzo cienkie jak w różnych emisjach dynastii Han)
d. symetria kresek znaków (równoległe linie elementów znaków) lub jej brak (część linii powykrzywianych przez co powstaje wrażenie, że jeden element opiera się na drugim lub jest w niego wciśnięty).
e. położenie znaków względem otworu wewnętrznego (równo z otworem lub z przesunięciami góra/dół)
f. wielkość znaków względem otworu wewnętrznego (mniejsze niż otwór, równe lub duże na tyle, że wystają poza jego obrys).
g. ogólny wygląd znaku 五 wu (zaokrąglony przypominający kształtem klepsydrę, prosty przypominający złożenie dwóch trójkątów połączonych ze sobą kątami)
2. Średnica
3. Waga
4. Otok monety (gruby, cienki, brak)
5. Otok otworu wewnętrznego (pełny, częściowy lub jego brak)
6. Rant (zeszlifowany lub nie)
7. Rodzaj metalu (brąz o wysokiej zawartości miedzi, brąz o niskiej zawartości miedzi, żelazo)
8. Elementy dodatkowe (np. kropki, kreski, zdublowane znaki, dodatkowe oznaczenia, kropki wewnątrz znaku 五)

Identyfikacja monet wu zhu to trudna sztuka. Niestety nie jestem w tym względzie mocny. Wydaje mi się, że Twoje wu zhu 1-3 pochodzą z różnych okresów dynastii Han. Jeśli chodzi o czwartą wu zhu to jest to moneta Zachodniej dynastii Wei lub dynastii Sui. Posiada grube niesymetryczne linie znaków, gruby otok, prostą kaligrafię znaku 五 wu.
Bardziej niestety nie pomogę.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 3 października 2018, 00:48 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Dzięki za informację. W takim razie lecimy dalej z Songami , tym razem na tapecie następny cesarz Ying Zong o krótkim panowaniu (1063-1067) i jednej erze panowania Zhi Ping
Panowanie tego cesarza reprezentują dwie monety Zhi Ping Yuan Bao i Zhi Ping Tong Bao
1. Zhi Ping Yuan Bao średnica 24,2 mm waga 3,24 gr, grubość 1,3 mm pismo pieczęciowe
2. Zhi Ping Yuan Bao średnica 24 mm waga 3,73 gr. grubość 1,4 mm pismo kancelaryjne
i poniżej
Zhi Ping Tong Bao średnica 24 mm, waga 2,44 gr. , grubość 1 mm pismo pieczęciowe


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 7 października 2018, 12:21 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Szóstym cesarzem panującym Dynstii Północny Song był Shen Zong (1067-1085) za jego panowania były dwie ery Xi Ning "1068-1077" i Yuang Feng "1078-1085"
W moim zbiorze reprezentują te monety 4 szt monet Xi Ning Yuan Bao
1 góra lewa Średnica 23,7 mm ,waga 3,13 gr grubość 1,2 mm pismo regularne
2 góra prawa Średnica 23,6 mm ,waga 2,75 gr grubość 1 mm pismo pieczęciowe
3 dół lewa Średnica 25,2 mm ,waga 3,42 gr grubość 1 mm pismo pieczęciowe
4 dół prawa Średnica 24,1 mm ,waga 3,69 gr grubość 1,5 mm pismo regularne
Zauważmy duże różnice pisma między monetą 2 i 3 a pismo wg katalogu jest takie samo pieczęciowe , tak samo między 1 i 4 ale tu już tylko spora różnica w znaku Yuan a minimalne w reszcie znaków.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 7 października 2018, 12:26 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
mam pomyłkę w pisaniu 3i 4 moneta zamieniły się miejscami więc proszę w górnym tekście to sobie sprostować w trakcie czytania


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 28 października 2018, 16:12 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Witam za oknem leje więc znalazłem trochę czasu i wklejam następne monetki cesarza Shen Zonga (1067-1085) Tym razem monetki jakie miano sobie dał nasz kolega Yuan Feng "zapewne przetłumaczy na polski co znaczy te chińskie imię ;-) ". Czyli Yuan Feng Tong Bao odlewane w latach (1078-1085). Monety te reprezentują 4 sztuki 2 w monety 1 koszowe z brązu i 2 monety żelazne 5 keszówki
1 moneta z lewej waga 3,9 gr. średn. 24,5 mm grubość 1,6 mm pismo biegnące
2 '' z prawej waga 2,3 gr średn. 24,7 mm grubość 1,2 mm pismo pieczęciowe
3 moneta żelazna z lewej waga 11,73 gr. średn. 34 mm, grubość 3 mm pismo biegnące
4 moneta żelazna z prawej waga 11,25 średn. 33,7 mm grubość 3,2 mm pismo pieczęciowe


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 13 marca 2019, 16:49 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): piątek, 19 maja 2006, 22:17
Posty: 155
Lokalizacja: Chorzów
kolejna keszowa na prośbę znajomego
proszę o id
pozdrawiam
Rafał


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 13 marca 2019, 16:55 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 6 grudnia 2010, 10:17
Posty: 7369
Lokalizacja: Galicja Zachodnia
Dao Guang tong bao - cesarza Xuan Zonga (1821-50), odlana w mennicy ministerstwa skarbu w Pekinie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 13 marca 2019, 17:13 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): piątek, 19 maja 2006, 22:17
Posty: 155
Lokalizacja: Chorzów
dziękuję podałem id dalej oczywiście z info kto
robił id
pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: piątek, 15 marca 2019, 19:47 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Ja dodam, że moneta odlewana była w Zachodniej Mennicy Ministerstwa Skarbu w Pekinie w latach 1824-1831. Jej nominał to 1 wen.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 10 lipca 2019, 18:12 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 25 lipca 2015, 10:29
Posty: 9
Witam, nie wiem czy już się pojawiła, ale ja do identyfikacji polecam stronię zeno.ru, nawet jeśli nie kupuję monety, to bardzo pomaga mi w jej identyfikacji. Pozdrawiam, Kacper


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2019, 16:13 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Dobra, pora odkurzyć wątek.

Cytuj:
Witam, nie wiem czy już się pojawiła, ale ja do identyfikacji polecam stronię zeno.ru, nawet jeśli nie kupuję monety, to bardzo pomaga mi w jej identyfikacji. Pozdrawiam, Kacper


Tak, odwołania do Zeno już tu się pojawiły, ale nie zawadzi przypomnieć, bo jest to bardzo cenna baza wiedzy, gdzie udziela się sama śmietanka światowej numizmatyki keszowej.

Nasz polski internet też nie śpi. Postanowiłem zrobić małe podsumowanie tego, co można przeczytać o keszówkach w naszej rodzimej sieci, bo sporo się zmieniło odkąd udzielałem się tu na forum. Polecam nowy post na moim blogu --> Monety keszowe w polskim internecie

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL