Teraz jest niedziela, 5 maja 2024, 04:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: piątek, 27 lipca 2018, 01:59 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Wszystkie monety wielkości monet jedno keszowych. Niestety nie wiem czy to nie monety świątynne , były w śród ponad 500 różnych podstawowych monet keszowych . co to za monety ??


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: piątek, 27 lipca 2018, 22:48 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 6 grudnia 2010, 10:17
Posty: 7373
Lokalizacja: Galicja Zachodnia
Pierwsza wygląda mi na Zhi He yuan bao cesarza Ren Zong 1022-63 ale stan kiepski więc pewny nie jestem. Drugiej nie mogę zidentyfikować, wygląda na jakiś amulet. Zapukaj do kolegi yuan-feng on jest specem w tej dziedzinie. Oczywiście co do oryginalności się nie wypowiem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: sobota, 28 lipca 2018, 08:13 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 6 grudnia 2010, 10:17
Posty: 7373
Lokalizacja: Galicja Zachodnia
Przepraszam moja wypowiedź dotyczyła drugiej i trzeciej monety.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: sobota, 28 lipca 2018, 23:22 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Wiem już że trzecia moneta to na 100 % amulet z czasów Tian Sheng 1023-1031 lub imitujący te czasy. Jest spora grupa amuletów z rysunkami koni. Może to być także żeton do gry z tamtych czasów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: sobota, 28 lipca 2018, 23:36 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Z uwagi że monety przywoził mi z Wietnamu znajomy Wietnamczyk to w rozmowach z nim jak pozyskiwał monety dla mnie powiedziano mu że jak wykopują monet sznury które są zlepione razem grynszpanem i nie można ich rozdzielić to wrzucają je do ogniska gdzie niestety szlachetna patyna znika spalona a monety da się porozdzielać. Można to czasem zobaczyć jak z monety wysypuje się niewyczyszczony wypalony grynszpan , niestety monety tracą bezpowrotnie cechy antyku, Jak nasze wypucowane boratynki przez początkujących adeptów numizmatyki . Czasami też widać jak metal ma po tym "czyszczeniu" postać gąbczastą , spowodowane jest to tym że brąz to stop cyny z miedzią czego efektem jest jak się taki stary stop podgrzewa to widać wychodzące kropelki cyny z monety która to cyna ma bardzo niska temperaturę topnienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: niedziela, 29 lipca 2018, 19:37 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Witam,

Pierwsza moneta to jia you tong bao odlewana w latach 1056-1063 przez cesarza Renzonga (1022-1063) z Północnej dynastii Song. Jej awers zdobi inskrypcja w stylu pieczęciowym. Numizmat posiada błąd menniczy w postaci rozetki. - źle przebity otwór.
Druga to tak jak napisał mirko100 zhi he yuan bao. Odlewano ją w latach 1054-1056. Emitentem był ten sam cesarz, co powyżej. I w tym wypadku inskrypcja została wykonana w stylu pieczęciowym.
Trzecia moneta to tian sheng yuan bao odlewana w latach 1023-1032 również przez Renzonga. Jej awers posiada mocno zniekształcone znaki stylu pieczęciowego. Jest to często spotykany błąd menniczy na monetach Północnej dynastii Song.

Wszystkie monety są oryginalne.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: poniedziałek, 30 lipca 2018, 23:38 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 7 lutego 2014, 11:38
Posty: 703
Pojawiło się lekkie ożywienie wątku. Trzeba pójść za ciosem.
Tych monet jeszcze nie pokazywałem:

10 wen
Xian Feng tong bao
Dewiza Xian Feng 1851-1861 (Powszechny Dobrobyt)
Okres panowania dynastii Qing 1644-1912
Cesarz Wen Zong 1851-1861
Moneta odlewana w latach 1855-1857
Moneta brązowa; średnica 26-26,5 mm; waga 5,17 g; mennica Urumchi (Dihua), prowincja Xinjiang
Hartill 22.1105, rzadkość 13

1 wen
Guang Xu tong bao
Dewiza Guang Xu 1875-1908 (Chwalebna Sukcesja)
Okres panowania dynastii Qing 1644-1912
Cesarz De Zong 1875-1908
Moneta odlewana w latach 1887-1898
Moneta brązowa; średnica 21,5 mm; waga 2,98 g; Ministerstwo Pracy w Pekinie
Hartill 22.1306A, rzadkość 15


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2018, 01:30 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Jak temat ruszył to wrzucam następne do rozpoznania . pierwsza wielkości monety 1 keszowej druga to ?? dwu keszówka co pisze na odwrocie tych monet i w jakim języku?? w dużej rozpoznałem u góry znak KAI w. pytanie czy były monety 3 lub 4 keszowe ??. Mam jeszcze kilka monet do rozpoznania a potem też wstawię, co ciekawsze rozpoznane moje keszówki których tu jeszcze nie pokazano.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2018, 09:13 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 6 grudnia 2010, 10:17
Posty: 7373
Lokalizacja: Galicja Zachodnia
Według mnie to obie monety to Koreańczyki. Jeśli się nie mylę to Sang Pyong Tong Bo. Przyjdzie kolega yuan-feng to poprawi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2018, 17:52 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
I jeszcze jedna keszówka . średnica 23 mm otwór około 8-9 mm ma jeden jedyny znak . moneta widać grzana aby ją rozdzielić od zlepieńców sznura, jeśli będzie trudno rozpoznać jak wygląda ten chiński ,koreański lub wietnamski znak to go narysuję. Kompletnie nie wiem z jakiego kraju i jaki czas.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2018, 20:19 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Ale temat się rozkręcił! Cieszę się, zatem do rzeczy.

Darku, Twoja moneta to xian feng zhong (重) bao, pewnie z rozpędu napisałeś, ja też tak często piszę, nawet sam zauważyłeś kilka stron temu. Gratuluję "czerwonej keszówki" z Xinjiangu. W literaturze termin "czerwone keszówki" zawsze odnosi się do monet odlewanych w tejże ujgurskiej prowincji w Chinach. Stop stosowany w tamtym rejonie miał więcej miedzi, niż w innych częściach Chin i dlatego tamtejsze monety były bardziej czerwone. Bardzo fajna jest też ta guang xu tong bao. Wiele monet ery "Guang Xu" niestety jest marnej jakości, a ta jest ładna. Ich niski poziom wykonania odwzorowywał generalną kondycję Chin w tamtym czasie.

A teraz monety kolegi landszaft.
Dwie koreańskie monety słusznie rozpoznane przez mirko100 jako sang pyong tong bo odlane zostały:
- mniejsza w Seulu (wtedy Hanseong lub Hanyang), a dokładniej w Hullyondogam (訓練都監 - Mennica Dowództwa Szkolenia Wojskowego), o czym informuje znak 訓 powyżej otworu na rewersie. Data produkcji: 1857 Nominał: 1 mun
- większa w mieście Kaesong, a dokładniej w Kaesong Kwalliyong (開城管理營 - Mennica Urzędu Wojskowego Okręgu Miejskiego Kaesong). Podobnie, jak w powyższym przypadku, rewers zawiera oznaczenie mennicze powyżej otworu w postaci znaku 開. Data produkcji: od 1679 do około 1691 roku. Nominał: 2 mun

Jeśli chodzi o ostatnią monetę, której zdjęcia zamieściłeś w wątku, to jest to strasznie zmaltretowany ban liang. Antyczna chińska keszówka, którą odlewano w latach 378 p.n.e. - 119 p.n.e.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: wtorek, 31 lipca 2018, 21:33 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 7 lutego 2014, 11:38
Posty: 703
Oczywiście masz rację - xian feng zhong bao. Jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy.

Wątek rozruszał się nieco po dłuższym okresie hibernacji. Aby utrzymać tę pozytywną tendencję zobaczmy jeszcze jedną ładną monetę. Pokazywałem ją już na blogu, ale tu na forum chyba jeszcze nie.

1 wen
Tong Zhi tong bao
Dewiza Tong Zhi 1862-1874 (Te Same Rządy)
Okres panowania dynastii Qing 1644-1912
Cesarz Mu Zong 1862-1874
Moneta brązowa; średnica 23 mm; waga 2,97 g; prowincja Yunnan
Hartill 22.1177, rzadkość 14


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2018, 16:24 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
To ja się też pochwalę mała monetką keszową wietnamska bita prywatnie w podobnej tematyce jak opisywał kolega Yuan-feng http://monety-keszowe.blogspot.com/2012 ... z-jej.html.
Anglicy ten typ monet nazywają w numizmatyce "Floater"-pływak z uwagi że są bardzo cienkie 0,5-0,8 mm i można je położyć na wodzie i nie zatoną utrzymując się na napięciu powierzchniowym wody .
prezentowana moneta to :Nguyen Thong Tong Bao. Wiele monet wybijanych prywatnie opiera się luźno na monetach chińskich lub innych monetach gotówkowych. Jest to wersja chińskiego Yuan Feng Tong Bao wykonana w Annam czyli obecny Wietnam
Nazwa: Nguyen Thong Tong Bao
rozmiar : 19 mm otwór 5x5 mm
oraz na dolnym zdjęciu
Nazwa : Minh Mang Tong Bao
Rozmiary : 18 mm i 20 mm otwory 5x5
oraz widać dlaczego nazywane pływakiem - moja żegluje w szklance ;o)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2018, 23:54 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 29 września 2014, 20:57
Posty: 284
Lokalizacja: Wlkp
Moneta zaprezentowana przez Darka, czyli tong zhi tong bao została odlana w prowincji Yunnan. W owym czasie produkcję bilonu realizowano tam w aż pięciu mennicach. Tylko jedna z nich uzyskała swoje własne oznaczenie mennicze, mowa tu o placówce w mieście Dongchuan, której monety na rewersach posiadały wyrażony w piśmie mandżurskim napis "boo dung". Pozostałe mennice, czyli Kunming, Ningtai, Qujing i Lin'an, produkowały monety ze wspólnym mandżurskim oznaczeniem - "boo yun". Moneta Darka zalicza się właśnie do tej drugiej grupy. Niestety nie można ustalić, w którym z tych czterech miast powstała. Literatura milczy na ten temat.

Jeśli chodzi o wietnamskie nieoficjalne emisje (wspomniane prze kolegę landszafta), to wnikliwe badania styli kaligraficznych pozwalają już w pewnym stopniu określić z jakiego czasu dana moneta pochodzi. Badania te jednak są jeszcze w powijakach. Nie jest to rzecz łatwa ponieważ wymaga bardzo głębokiej wiedzy z kaligrafii znaków chińskich i ich rozwoju w Wietnamie. Polecam pracę dostępną on-line na temat monet z ery Nguyên Hoà (元和, 1533-1548). Jej autor - Craig Greenbaum, właśnie taką metodę datacji prezentuje. Krótki opis i link znajduje się we wpisie na blogu --> PDO - The Nguyên Hoà Era Coins of Vietnam (1533-1548 AD) - Craig Greenbaum

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Monety keszowe
PostNapisane: czwartek, 2 sierpnia 2018, 15:20 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): sobota, 21 kwietnia 2012, 20:13
Posty: 57
Lokalizacja: Bytom
Witam dziś pokazuję znowu 2 monety do rozpoznania .Okres dynasti Qing. Monety pozyskałem na giełdzie w staroci Bytom gdzie masa numizmatyków wystawia swoje zbiory . Monety keszowe są tam traktowane bardziej jako odpad niż numizmaty i jest tego sporo w koszykach w cenie 1 zł za szt lub 10 gram monet 1 zł. Oprócz normalnych keszówek są tez takie monety jak te które nie bardzo wiem czy to oryginał czy monety kopie. Podstawa to wymiary . Pierwsza prezentowana moneta ma średnicę 19 mm grubość 1,6 mm otwór 6,5x6,5 mm
druga 14 mm grubość 0,5 mm i otwór 6x6 mm. Dlaczego takie zróżnicowanie w wielkości monet ?? zauważam że np monety 1 keszowe są wielkości zależnie od dynastii i okresu lania w wielkości standardowej 23-22 mm do wielkości 19 mm ??. Felerem naszego kraju jest to że trudno zakupić w sklepach numizmatycznych czy nawet poprzez portale aukcyjne katalogów monet keszowych. Mnie udało sie zdobyć jeden, dla mnie podstawowa cegła Chinese Cash autor Dawid Jen wydawnictwa Krause która wydaje podstawowe katalogi banknotów i monet rokrocznie wznawiane. Niestety ten typ katalogu wydano tylko raz i.. zatkano rynek po czym katalogi były sprzedawana jako pozycje stokowe zalegające magazyny z braku zainteresowania tą tematyką. Jeśli ktoś z was korzysta z tego katalogu prosił bym o ocenę , dla mnie pozycja bardzo dobra podzielona na 4 tematy ale sporo rysunków monet mi brak dlatego moje pytania o rozpoznawanie monet. Drugim katalogiem jest katalog Chiński podręczny monet keszowych ale niestety wszystko w nim pisane w ich piśmie więc tylko ładny folder ze zdjęciami. choć nazwy monet rozpoznaję.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 384 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL