Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 07:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2017, 22:06 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Zwróciłem się do zarządcy pałacu a Jabłonnie o jakiekolwiek info w tej sprawie, łudząc się że mogą być zainteresowani odnalezieniem tak sentymentalnej pamiątki.
Jako że administruje tam instytucja państwowa, konkretnie PAN- zostałem zlany ciepłym moczem nie doczekawszy się nawet przysłowiowego 'pocałuj się w dupę'. W sumie nie dziwota, bo instytucje państwowe chyba ustawowo reagują w ten sposób.
Tytułem dygresji nadmienię, że najbardziej uczynne w takich kwestiach są organy kościelne, które pomagają zawsze chętnie i wyczerpująco. I piszę to jako osoba od Kościoła stroniąca. Koniec dygresji.
Tak więc W Jabłonnie mnie olano, przeto zwracam się do Was: może gdzieś, kiedyś, przy jakiejś okazji, w zapyziałym antykwariacie albo piwnicy jakiejś biblioteki wpadnie Wam toto w ręce...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2017, 22:55 
Offline
Nabijkożerca

Dołączył(a): czwartek, 23 września 2004, 00:17
Posty: 1569
Chcesz tę książkę w oryginale? :o
4K GBP jeśli stan jest mint...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 7 listopada 2017, 00:07 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Piotr napisał(a):
Chcesz tę książkę w oryginale? :o
4K GBP jeśli stan jest mint...

Tę konkretną, o której mowa???


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 7 listopada 2017, 01:03 
Offline
Nabijkożerca

Dołączył(a): czwartek, 23 września 2004, 00:17
Posty: 1569
Nie wiem, czy egzemplarze z Sothebys, czy Christies były właśnie "tymi" ale piszesz o tej pozycji?
https://camillesourget.com/en-1970-mour ... irst-.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 7 listopada 2017, 08:04 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Tak, chyba chodzi o tę, chociaż nie widziałem foto szukanego oryginału. Zatem szukamy czegoś takiego, no tylko że ze wspomnianą notatką odręczną.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: niedziela, 19 listopada 2017, 21:33 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Sądząc po odzewie na poszczególne posty, interesują Was konkretne miejscówki z namiarami do kopania.
Wymyśliłem więc sobie, że wpisy uzupełniać będę krótkimi filmikami.
Mam jednak kłopot natury technicznej: wbudowany mikrofon w mojej go-pro dla ubogich fatalnie łapie dźwięki. Pytanie do Was: czy do tej zabawki można dołączyć mikrofon- jeśli tak to jaki, jeśli nie, to jaki niskobudżetowy sprzęt z mikrofonem zewnętrznym da radę?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: środa, 22 listopada 2017, 15:58 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 13 października 2009, 14:56
Posty: 1095
Lokalizacja: Warszawa
Świetny wątek! :1 ...a książka pewnie przepadła podczas zawieruchy wojennej, to jak szukanie igły w stogu siana...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 10:47 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 3 maja 2011, 09:20
Posty: 149
Nie takie rzeczy potrafiły przetrwać ogień wojen tak że zawsze trzeba mieć nadzieję . :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: poniedziałek, 4 grudnia 2017, 12:08 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 28 czerwca 2011, 22:04
Posty: 1176
Lokalizacja: Norwegia
J.H. Zabrałeś się za kawał dobrej historii i radzisz sobie wyśmienicie . Szczerze gratuluję :1
.Nie wiem jak to wygląda w twojej ocenie , ale sądzę , że w tej książce prócz fenomenalnych opisów kolejnych wypraw wojennych mogło by znalezć się i miejsce na równie ciekawe miłosne podboje cesarza , które nie jako w kontrapunkcie prowadził niezależnie od linii militarnej.
Mam na myśli owiany tajemnicami i legendami najsłynniejszy chyba romans z Marią Walewską , polską szlachcianką z Tubądzina. Tak się składa , że kustoszem dworu Walewskich w Tubądzinie jest mój kuzyn . Wiedzy o historii rodu , o rodzinie zazdroszczą mu nawet odwiedzający cyklicznie dwór potomkowie Walewskich. Jestem przekonany , że i w kwestii delikatnych relacji między tą parą mógł by wiele powiedzieć . Jeśli uznasz ten wątek za interesujący daj znać , skontaktuję was ze sobą.
Pozdrawiam .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: piątek, 8 grudnia 2017, 21:46 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Serdecznie dziękuję za propozycję; nie omieszkam skorzystać, aczkolwiek w bardziej przyjaznej porze roku.
O romansie cesarza z Walewską napisał bardzo fajnie Brandys, a z Brandysem to jam konkurować niegodzien.
W ogóle teraz chwilowo nie mam czasu, a szczerze mówiąc również ochoty na nowe kwerendy: zachciało mi się eksperymentów z nowymi wydawcami i jestem w plecy tak z czasem, jak i z kasą.
To doprawdy zadziwiające, że sku*****ny stanowią ledwie promil społeczeństwa, ale są tak cwanie porozstwiani, że ciągle się na jakiegoś trafia.
Tyle smutów.
Niedługo wracam z nowym wpisem, już w temacie wątku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 12 grudnia 2017, 21:51 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
W Insurekcji Kościuszkowskiej fascynujące jest to, że po raz pierwszy i (niestety ostatni) scaliła wszystkich mieszkańców Polski w jeden naród.
Niejedynym, ale cholernie ciekawym i ważnym tego przykładem było powstanie ochotniczego regimentu żydowskiego, którego jednym z głównych twórców był Berek Joselewicz.
Regiment brał udział w obronie Pragi; a co się stało na Pradze w roku 1794 roku każdy chyba wie.
Berek jako jeden z nielicznych przeżył; jako jeszcze bardziej nieliczny dotarł do Legionów we Włoszech.
Tam średnio fajnie go przyjęto; zdaje się nie tyle ze względu na pochodzenie żydowskie, ale na pochodzenie nie-szlacheckie.
Kilka lat bowiem wystarczyło i cały -nazwijmy to- społeczny dorobek Insurekcji poszedł się walić. Nie żebym tu jakieś mity chciał obalać, ale Legiony to była jednostka specyficzna i mało wyluzowana.
Berek nie pchał się po zaszczyty, służył w randze niższej od należnej.
I tak po wielu kampaniach, już okryty sławą bohaterskiego żołnierza, doczekał podpułkownik Berek Joselewicz roku 1809. Dowodząc szwadronem natarł na pikietę austriacką pod Kockiem zmuszając wroga do odwrotu.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Ostatnio edytowano wtorek, 12 grudnia 2017, 22:14 przez J.H., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 12 grudnia 2017, 22:09 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2011, 09:51
Posty: 88
Lokalizacja: zDolny Śląsk
W ferworze walki zapędził się w pościgu tak daleko, że nie spostrzegł iż jest sam pośród licznej chmary austriackich ułanów (z może huzarów- nie pamiętam).
Niestety oni to spostrzegli i Berek zginął śmiercią walecznych.
I teraz ciekawostka, może mała zagwozdka: dzisiejsze książki poprzestają właśnie na tym, że Berek po prostu zginął w walce. W publikacjach międzywojennych czytałem natomiast, że spadł z konia i został z zimną krwią dobity przez Austriaków.
No nie wiem, może ja za bardzo podejrzliwy jestem, ale czy te zmienne okoliczności śmierci Berka nie mają czasem związku z faktem, że Austriacy, to - w tamtych czasach- zwyczajnie Węgrzy byli...
A dziś- jak wiadomo- Węgrzy to etatowi przyjaciele nasi i jakoś by nie brzmiało, że Węgrzy zamordowali polskiego żyda..
Tak czy srak- Berek skonał już na wozie, kawałek drogi od miejsca zdarzenia. Grób jego w stulecie śmierci oznaczono pamiątkowym kamieniem; dziś wciąż jest on zadbany i lokalnie znany. Jak chcecie namiary to są na necie, z netu zresztą pochodzi też foto, to czarnobiałe jest z lat 30-tych.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: wtorek, 12 grudnia 2017, 22:21 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): wtorek, 19 maja 2009, 13:31
Posty: 1733
A lokalnie znany to jest ,bo ma nawet swoją ulicę :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: środa, 13 grudnia 2017, 03:10 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): poniedziałek, 13 sierpnia 2012, 18:57
Posty: 20
Lokalizacja: OOO
Fajnie się czyta i w ogóle super. Widać że człek z pasją bierze się konkretnie za robotę.

Coś ciekawego z walk w opolskim poza potyczką nysa , okolice brzegu.
W końcu podeszli chyba aż pod Kędzierzyn koźle.

Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Tropem Wojen Napoleońskich
PostNapisane: czwartek, 14 grudnia 2017, 01:11 
Offline
Nabijkożerca

Dołączył(a): czwartek, 23 września 2004, 00:17
Posty: 1569
Ach, więc to był ten słynny Berek!
:za


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL