Kilka razy kupowałem, różne rzeczy na ebay i zauważyłem (odczułem w kieszeni), że od chwili wejścia Polski do Unii dla przesyłek z poza Unii o wartości powyżej 60$ USD naliczane jest cło. Przepisy mówią, że cło jest naliczane od przesyłek od wartości, powyżej 45 EURO
W moim przypadku było to 3% liczone od wartości przesyłki powiększonej o koszt przesyłki.
Paczki z poza Unii o zadeklarowanej wartości na poziomie 60$ nie są clone.
Należy również pamiętać, że od każdej oclonej paczki (
zadeklarowana wartość + koszt przesyłki + cło) należy
zawsze odprowadzić 22% VAT!
Podczas zakupu należy pamiętać, aby przesyłka z USA zawsze była nadawana z opcją śledzenia kolejnych etapów trasy przesyłania. Są to wtedy z reguły przesyłki ubezpieczone.
Koszty przesyłki możemy sami sobie wyliczyć na stronie;
http://ircalc.usps.gov/
Trasę przesyłki można śledzić tu;
http://www.usps.com/shipping/trackandconfirm.htm?from=global&page=0035trackandconfirm
Niedawno pani na poczcie poinformowała mnie podczas reklamacji zagubionej przesyłki, że jeżeli ktoś ma do nas wysłać wartościową paczkę z USA bez numerów umożliwiających jej śledzenie „
to niech lepiej od razu wrzuci ją do kosza, to przynajmniej zaoszczędzi na kosztach przesyłki"!!!
BARDZO DUŻO PACZEK WYSYŁANYCH Z USA BEZ NUMERÓW GDZIEŚ PO DRODZE GINIE!
Amerykanie najczęściej sprzedają na ebay tyko do USA i Kanady, dlatego przed zakupem, warto zapytać czy przedmiot zostanie wysłany do polski i ile będzie kosztowała przesyłka.
Niedawno został uruchomiony Polski PayPal a więc zalecam kupować tylko w tej opcji – jeżeli towar do nas nie dotrze to mamy bardzo duże szanse odzyskać nasze pieniądze!