https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/

Brązowy fragment z herbem Nałęcz.
https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=29&t=105908
Strona 1 z 1

Autor:  Selim [ wtorek, 4 grudnia 2012, 12:12 ]
Tytuł:  Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

Jakiś czas temu znalazłem taki fragment troszkę większej całości. Dł 75mm, szerokość ok 30mm.
Ładnie wygrawerowany herb Nałęcz w renesansowej tarczy i inicjał AL, również renesansowym krojem pisma. Zastanawiam się cóż to mogło być, trudno mi uwierzyć w jakąś pokrywkę, zdecydowanie nie ta budowa.
Przedmiot posiadał po środku półsferyczne mniej więcej wybrzuszenie, od wewnętrznej strony, na granicy wypukłosci i płaskiego kołnierza znajduje się dość gruba listewka nosząca ślady częstego uderzania-z niezbyt wielką siłą, jest łagodnie rozklepana. Grubość ścianek 1-1,5mm, Zrekonstruowana średnica całości 10cm. Przedmiot po odlaniu był starannie obrobiony na tokarce.
Podejrzewam że to fragment perkusyjnego instrumentu, czynela lub inego brzękadła, tym bardziej ze wykonany z twardego, wysokocynowego brązu.
Jakie szanownych Kolegów zdanie?
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us

Autor:  atylla [ wtorek, 4 grudnia 2012, 17:16 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

a jakbyś dał fotę jeszcze całkiem z boku? bo jakoś nie mogę cobie wyobrazić przekroju

Autor:  Selim [ wtorek, 4 grudnia 2012, 17:41 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

Proszę, na rysunku zrekonstruowany kąt pod jakim wybrzuszenie od kołnierza odchodziło. Teraz jego resztki są trochę przygniecione.
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us

Autor:  atylla [ wtorek, 4 grudnia 2012, 17:45 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

tacka na moniaki w kościele?

Autor:  Selim [ wtorek, 4 grudnia 2012, 17:49 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

za mała :)

Autor:  gladius43 [ wtorek, 4 grudnia 2012, 17:57 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

Może wieczko np kałamarza ?

Autor:  masteo (Chomik) [ wtorek, 4 grudnia 2012, 18:03 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

Patena jaka na hostie ,taka jakby podobna http://www.olesnica.nienaltowski.net/Patena_Zbytowa.htm skoro już przy kościele jesteśmy :)

Autor:  Selim [ wtorek, 4 grudnia 2012, 18:20 ]
Tytuł:  Re: Brązowy fragment z herbem Nałęcz.

Do pateny nie pasuje to zgrubienie od wewnętrznej strony, trochę zbyt mała średnica (możliwe że od podróżnego zestawu mogła by taka być) I przede wszystkim brak jakichkolwiek śladów zlocenia, w myśl przepisów liturgicznych patena wykonana z brązu musiała by być złocona, jakieś ślady by się zachowały.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/