Teraz jest piątek, 3 maja 2024, 01:47

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pogostje, Rosja
PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 00:57 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 04:36
Posty: 3129
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wątek poświęcony wykopkom pod Petersburgiem w okolicach Pogostji. Warto przejrzeć:

https://kopateli.cc/topic/2386-voennaya ... ningradom/


O walkach w tym rejonie pisze w swoich absolutnie rewelacyjnych wspomnieniach Nikolaj Nikulin
Książka nosi tytuł "Sołdat" i jest niezwykłym jak na rosyjskie warunki, osobistym rozliczeniem z Wojną Ojczyźnianą. Nikulin opisuje nie tylko swój szlak bojowy, sięga również po opowiadania kolegów.
Pisze także o tym, jak miejsca bitew w których uczestniczył, wyglądały po latach.

Fragment książki:
„Ja​koś tak w stycz​niu czter​dzie​ste​go dru​gie​go, pod Mia​snym Bo​rem, przy​pę​dzi​li z Sy​be​rii uzu​peł​nie​nia: ba​ta​lion nar​cia​rzy, pię​ciu​set chło​pa​ków po 17-18 lat. Ro​śli, sil​ni, wy​spor​to​wa​ni kom​so​mol​cy – krew z mle​kiem. Wszy​scy w no​wych pół​ko​żusz​kach, wa​lon​kach, z au​to​ma​ta​mi w rę​kach. Rwą się do wal​ki. A na dro​dze aku​rat sta​nął im nie​miec​ki punkt opo​ru – wio​secz​ka na wznie​sie​niu, jak pę​pek ster​czą​ca wśród go​łych pól. W fun​da​men​tach do​mów sta​no​wi​
ska ognio​we, ka​ra​bi​ny ma​szy​no​we, moź​dzie​rze, dwa rzę​dy oko​pów. Zaś wo​kół wio​secz​ki 700 me​trów otwar​te​go, ośnie​żo​ne​go pola. Po​ko​na​nie tego od​cin​ka jest nie​moż​li​we, Niem​cy wszyst​ko ostrze​li​wu​ją. Na​tar​cie się za​trzy​ma​ło. I oto pi​ja​ny ge​ne​rał, bez roz​po​zna​nia, bez pla​nu, wy​da​je roz​kaz nar​cia​rzom: «Na​przód!! Zdo​być wieś!». Ba​ta​lion pę​dem, z roz​bie​gu, z okrzy​kiem: «Hur​ra​aaaa!!!» wy​sko​czył na pole przed wsią. Śli​zga​li się na nar​tach ja​kieś 200 me​trów, jak​by siłą bez​wła​du, a po 10 mi​nu​tach na śnie​gu zo​sta​ły je​dy​nie tru​py. Ba​ta​lion uległ za​gła​dzie. Jesz​cze ru​sza​li się ja​cyś ran​ni, ale Niem​cy do​bi​ja​li ich ze swo​ich kry​jó​wek. Ci, któ​rzy prze​sta​li się ru​szać, wkrót​ce za​mar​z​li. Ni​ko​mu nie uda​ło się wy​czoł​gać. Sa​ni​ta​riu​sze, któ​rzy od​wa​ży​li się pójść po nich na pole, też zgi​nę​li. Hi​sto​ria na tym się nie skoń​czy​ła. Kie​dy ty​dzień póź​niej zdo​by​li​śmy wio​skę, za​cho​dząc ją od tyłu, w łaź​ni zna​leź​li​śmy ogrom​ny stos od​rą​ba​nych nóg. Nikt ni​cze​go nie mógł zro​zu​mieć. Miej​sco​wa bab​ka wy​ja​śni​ła, że Niem​cy, na​ród bar​dzo oszczęd​ny i sta​row​ny, nie mo​gli znieść ta​kiej nie​go​spo​dar​no​ści – na polu mar​no​wa​ły się nowe wa​lon​ki i pół​ko​żusz​ki. Ofi​cer roz​ka​zał żoł​nie​rzom po​zbie​rać ten cen​ny do​by​tek, tym bar​dziej że z zi​mo​wym umun​du​ro​wa​niem było u Niem​ców nie naj​le​piej. Jed​nak z ze​sztyw​nia​łych na mro​zie tru​pów nie dało się zdjąć wa​lo​nek. Wte​dy ja​kiś nie​miec​ki spry​ciarz za​pro​po​no​wał, żeby od​rą​bać za​bi​tym Iwa​nom nogi i roz​mro​zić je w łaź​ni. Wo​żo​no ten nie​zwy​kły ła​du​nek na wo​zie jak drwa na opał…”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pogostje, Rosja
PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 22:40 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): piątek, 15 grudnia 2017, 22:51
Posty: 29
Wątek mega, ziemia tam łaskawa dla fantów nawet zdjęcia z portfela wychodzą czytelne :)
Rosja to eldorado dla poszukiwaczy w tematyce IIWŚ.
Ale te wykopane czaszki..... i parę zdjęć niżej nocleg w namiotach.
Rosja to jednak stan umysłu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pogostje, Rosja
PostNapisane: niedziela, 13 stycznia 2019, 02:01 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2007, 20:01
Posty: 2324
Ostatni post bodajże z 2012 roku.
U nich też ustawę wprowadzili czy co...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pogostje, Rosja
PostNapisane: niedziela, 13 stycznia 2019, 13:05 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 24 września 2003, 04:36
Posty: 3129
Lokalizacja: Górny Śląsk
Też mnie to zastanawia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pogostje, Rosja
PostNapisane: niedziela, 13 stycznia 2019, 13:20 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Być może skończyli jak wielu ''naszych'' Znaleziska były zacne, ale chwalenie się tym na Forach chyba pod każdą szerokością geograficzną nie jest wskazane ... a bywa że i wielce szkodliwe :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL