https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/ |
|
| Samoloty XX lecia https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=33&t=10236 |
Strona 1 z 2 |
| Autor: | KONIU [ piątek, 4 lutego 2005, 23:59 ] |
| Tytuł: | Samoloty XX lecia |
Od jakiegoś czasu zastanawiam sie czy po kampani wrzesniowej zachowały sie w polsce i na swiece jakies rodzime samoloty wojskowe . Interesuje mnie Np PZL Łoś , Żubr czy Karaś co do p 11 i 24 to wiem ze sa pojedyndcze eksponaty ale do reszty nie mam informacji . Może ktoś z was ma jakiąś wiedze na ten temat ?? |
|
| Autor: | Jarema [ sobota, 5 lutego 2005, 11:34 ] |
| Tytuł: | |
Z tego co wiem, to łosia nie ma już nigdzie. W Stambule (Jak źle napisałem to może bizancjum wam coś powie:) ) stoi P-24, a P-11 jest bodajże w Krakowie. Więcej nic nie wiem. |
|
| Autor: | El Loco [ sobota, 5 lutego 2005, 14:02 ] |
| Tytuł: | |
Witam. Dokładnie w Krakowskim Muzeum Lotnictwa znajdują się trzy przedwojenne samoloty polskie. Są to: PZL P-11, PWS P-26 oraz cywilny RWD - 5. Oprocz tego w muzeach światowych znany jest tylko jeden polski samolot przedwojenny i jest to wspomniany przez Kretschmera PZL P-24. Jest to eksportowa wersja samolotu sprzedawana przez nas przed wojną dla lotnictwa Tureckiego. Jakiś czas temu "próbować" pisze się przez "ó" - błąd ortograficzny!!! pozyskać ten samolot do Muzeum w Krakowie, niestety nic z tego nie wyszło i raczej nie ma szans żeby kiedykolwiek się to udało gdyż jest to najstarszy zachowany samolot lotnictwa Tureckiego i w Turcji traktowany niemal jak relikwia. I to by było na tyle wyliczanki zachowanych Polskich samolotów na świecie. Pozdrawiam. |
|
| Autor: | KONIU [ niedziela, 6 lutego 2005, 12:28 ] |
| Tytuł: | |
Szkoda troche ze tak mało , wiem tylko ze jesli chodzi o PZL Łoś to jeszcze wlatach 60tych Rumunia posiadała jakieś egzemplarze ale wtedy nikt w Polsce nie interesował sie tym i samoloty pocieto :( . Miejmy nadzieje ze ktoś znajdzie niedłógo jakiś wrak np Łośia lub Karasia w jeziorze . |
|
| Autor: | Grzesio [ poniedziałek, 7 lutego 2005, 10:30 ] |
| Tytuł: | |
Mała poprawka: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ma cztery polskie samoloty przedwojenne PZL P.11c, PWS 26, RWD 13 i RWD 21. O ile pamiętam RWD 5 jest/był budowany prywatnie jako kopia. Co zaś do Łosi w Rumunii - ich powojenne losy były, zdaje się, cokolwiek pobożnymi życzeniami - wg ostatnich publikacji wszystkie rumuńskie Łosie zostały zniszczone na froncie wschodnim podczas wojny, gdy Rumuni wycofywali się z lotniska, na którym stacjonowała ich jednostka. Pzdr Grzesiu |
|
| Autor: | WERT [ czwartek, 17 lutego 2005, 10:41 ] |
| Tytuł: | Re: Samoloty XX lecia |
... a nietety tylko "niewielkie" kawałki Łosia i Karasia można zobaczyć w oddziale MWP, mieszczącym się w Forcie Czerniakowskim w Warszawie. Z tego co pamiętam to jest kilka kawałków blach, magazynki do km i troche innego sprzętu. W każdym razie SAMOLOTU się z tego nie poskłada! ;) Niestety pan "woźny" nie zezwolił mi na wykonanie fotek - w końcu ma gość władzę - więc ilustracji nie będzie! Ale zapraszam jak ktoś będzie w okolicach, bo jest tam całkiem sporo różnego, ciekawego sprzętu. WERT |
|
| Autor: | PG [ niedziela, 20 lutego 2005, 20:28 ] |
| Tytuł: | |
Hmmm... Słyszałem, że nasze Łosie latały jeszcze w latach 50-tych w Rumunii... :que Niestety, żadna z tych pięknych maszyn nie przetrwała naszych czasów, smutny fakt... :cry: |
|
| Autor: | KONIU [ poniedziałek, 21 lutego 2005, 21:02 ] |
| Tytuł: | |
No faktycznie szkoda tak samo sytuacjia przedstawia sie do innego sprzetu z wrzesnia , 7 TP jest w czesciach dobrze ze TKeSa odkupili ale czy zeczywiscie nie można jeszcze znaleźć żadnych tego typu rzeczy z wrzesnia ?? i XX lecia miedzywojennego :( |
|
| Autor: | twrozyna [ wtorek, 22 lutego 2005, 18:11 ] |
| Tytuł: | Kraków muzeum lotnictwa |
ostatni raz bylem tam jak wiekszosc eksponatow z IIWS stalo na zewnatrz (remont hangaru), nie bylem lotnikiem, nie jestem tez historykiem lotnictwa, niestety byl to tzw wypad wakacyjny z moimi synami, wiec wiekszosc czasu przeznaczonego na zwiedzanie musialem poswiecic na pilnowanie ich aby czyms "nie polatali" (byli wszedzie) ;) daje fotke bombowca wiecie co to jest? mam tez pare innych w tym IWS konstrukcje rowniez z tego muzeum |
|
| Autor: | Jarasek [ wtorek, 22 lutego 2005, 18:21 ] |
| Tytuł: | |
Konstrukacja jest radziecka z czasów 2WW... konkretnie Tupolew Tu2.. Maszyny te po wojnie służyły w polskim lotnictwie. Pzdrw, |
|
| Autor: | twrozyna [ sobota, 26 lutego 2005, 16:40 ] |
| Tytuł: | no to cos naprawde polskiego |
wiec co czas na cos bez pudla polskiego |
|
| Autor: | KONIU [ sobota, 26 lutego 2005, 22:26 ] |
| Tytuł: | |
Ehh wysławiany i legendarny , jednak malo skuteczny w 39 . W koncu pierwsze stonącenie w poczatku kampani zaliczył Ju 88 na P-11 . Samo to świadczy o tym ze był przestarzały . Jednak to tylko moje zdanie :D |
|
| Autor: | Majorian [ sobota, 26 lutego 2005, 22:34 ] |
| Tytuł: | |
Samolot owszem nie był pierwszej młodości (mała prędkość itd.). Ale w walce z Luftwaffe był całkiem skuteczny (między innymi dzieki większej zwrotności, no i wyszkoleniu naszych pilotów). Tak przynajmniej wynika ze wspomnień. Pozdr. |
|
| Autor: | Krzysiek(?) [ niedziela, 27 lutego 2005, 00:55 ] |
| Tytuł: | |
Witam Nie wiem, pewnie to tylko moje zdanie, ale odkładając na bok kwestie techniczne i wyszkolenia pilotów to jedenastka ma w sobie to coś :), jest jednym z tych samolotów które podobają mi się dla samego wyglądu :), przypomina mi czasami sokoła składającego skrzydła przed atakiem :), cóż nikt nie mówił, że samoloty mają być tylko skuteczne :) POzdrawiam K(?) |
|
| Autor: | Grzesio [ poniedziałek, 28 lutego 2005, 14:02 ] |
| Tytuł: | |
KONIU napisał(a): Ehh wysławiany i legendarny , jednak malo skuteczny w 39 . W koncu pierwsze stonącenie w poczatku kampani zaliczył Ju 88 na P-11 . Samo to świadczy o tym ze był przestarzały . Jednak to tylko moje zdanie :D
:mad: A od kiedy to Ju 88 były używane w Kampanii Wrześniowej??? ;) Pzdr Grzesiu |
|
| Strona 1 z 2 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|