Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 20:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Gustav Dora???
PostNapisane: sobota, 19 lutego 2005, 02:08 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): poniedziałek, 17 stycznia 2005, 10:47
Posty: 865
Lokalizacja: Kraków/Toruń
Witam.
Nie wiedzialem gdzie wsadzic ten watek i jakos tak zpasowalo mi tutaj.
Czy kots wie co stalo sie z dzialem kolejowym Gustav Dora??
Za info serdecznie dzieki:)
:jump


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 lutego 2005, 11:05 
Offline
Pytalski

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 427
Lokalizacja: Wrocław
Witam
Cóż Dory w całości, z tego co wiem nigdy nie odnaleziono, po wojnie w różnych miejscach wypływały jej fragmenty (jej albo drugiego drugiego działa).

Pozdrawiam :que


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 lutego 2005, 11:36 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): poniedziałek, 17 stycznia 2005, 10:47
Posty: 865
Lokalizacja: Kraków/Toruń
Wielkie dzieki.
Troszke mi sie serce kroji jak pomysle ze taki unikatowy eksponat prawdopodobnie zostal pociety na zyletki :(
:jump


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 lutego 2005, 12:12 
Offline
Poczciwy Otto

Dołączył(a): sobota, 4 września 2004, 21:10
Posty: 1176
Nie wiadomo czy to na pewno dwa działa. Niektórzy sądzą że Gustaw to Dora.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 lutego 2005, 18:12 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): czwartek, 28 listopada 2002, 01:00
Posty: 1278
Lokalizacja: Kraków
Witam.

Działa kolejowe Gustaw/Dora wyprodukowano w dwóch egzemplażach. Pierwszy z nich "Dora" ukończono w 1940 roku i użyto bojowo pod Sewastopolem, planowano także jego użycie pod Leningradem ale zarówno "Dora" jak i ukończony na początku 1943 roku "Gustaw" nie wzięły już udziału w walkach.
Dora została zdobyta przez Rosjan, lecz niemcy zdążyli ją wysadzić w powietrze, tak że Ruscy zdobyli tylko kupę złomu. Natomiast Gustaw pozostał na zachodzie gdzie został zdobyty przez armię Amerykańską. Niestety również zniszczony choć w mniejszym stopniu niż Dora.

Działa te zaprojektowano do przełamania linii Maginota ale niemcy wcześniej opanowali Francję niż ukończyli pierwszy egzemplarz. "Dora" jest uznawana za największe dzialo wszechczasów choć pod względem kalibru (tylko 800mm) ustępuje amerykańskiemu moździerzowi "Little David" którego kaliber wynosił 910mm ale była to tylko rura stercząca z ziemi.
Zainteresowanym polecam wycieczkę do MWP w Warszawie gdzie można obejżeć jeden z kilku zachowanych na świecie pocisków przeciwbetonowych do "Dory".

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 03:40 
Offline
Mr. Sturmgewehr

Dołączył(a): sobota, 5 marca 2005, 20:18
Posty: 954
Polecam http://www.aopt91.dsl.pipex.com/railgun/Content/Railwayguns/German/80cm.htm - warto zajrzec


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL