https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/ |
|
| Gustav Dora??? https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=33&t=10603 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | Le.I.G.18 & Inez [ sobota, 19 lutego 2005, 02:08 ] |
| Tytuł: | Gustav Dora??? |
Witam. Nie wiedzialem gdzie wsadzic ten watek i jakos tak zpasowalo mi tutaj. Czy kots wie co stalo sie z dzialem kolejowym Gustav Dora?? Za info serdecznie dzieki:) :jump |
|
| Autor: | Krzysiek(?) [ sobota, 19 lutego 2005, 11:05 ] |
| Tytuł: | |
Witam Cóż Dory w całości, z tego co wiem nigdy nie odnaleziono, po wojnie w różnych miejscach wypływały jej fragmenty (jej albo drugiego drugiego działa). Pozdrawiam :que |
|
| Autor: | Le.I.G.18 & Inez [ sobota, 19 lutego 2005, 11:36 ] |
| Tytuł: | |
Wielkie dzieki. Troszke mi sie serce kroji jak pomysle ze taki unikatowy eksponat prawdopodobnie zostal pociety na zyletki :( :jump |
|
| Autor: | Jarema [ sobota, 19 lutego 2005, 12:12 ] |
| Tytuł: | |
Nie wiadomo czy to na pewno dwa działa. Niektórzy sądzą że Gustaw to Dora. |
|
| Autor: | El Loco [ sobota, 19 lutego 2005, 18:12 ] |
| Tytuł: | |
Witam. Działa kolejowe Gustaw/Dora wyprodukowano w dwóch egzemplażach. Pierwszy z nich "Dora" ukończono w 1940 roku i użyto bojowo pod Sewastopolem, planowano także jego użycie pod Leningradem ale zarówno "Dora" jak i ukończony na początku 1943 roku "Gustaw" nie wzięły już udziału w walkach. Dora została zdobyta przez Rosjan, lecz niemcy zdążyli ją wysadzić w powietrze, tak że Ruscy zdobyli tylko kupę złomu. Natomiast Gustaw pozostał na zachodzie gdzie został zdobyty przez armię Amerykańską. Niestety również zniszczony choć w mniejszym stopniu niż Dora. Działa te zaprojektowano do przełamania linii Maginota ale niemcy wcześniej opanowali Francję niż ukończyli pierwszy egzemplarz. "Dora" jest uznawana za największe dzialo wszechczasów choć pod względem kalibru (tylko 800mm) ustępuje amerykańskiemu moździerzowi "Little David" którego kaliber wynosił 910mm ale była to tylko rura stercząca z ziemi. Zainteresowanym polecam wycieczkę do MWP w Warszawie gdzie można obejżeć jeden z kilku zachowanych na świecie pocisków przeciwbetonowych do "Dory". Pozdrawiam. |
|
| Autor: | dect [ poniedziałek, 14 marca 2005, 03:40 ] |
| Tytuł: | |
Polecam http://www.aopt91.dsl.pipex.com/railgun/Content/Railwayguns/German/80cm.htm - warto zajrzec |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|