https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/

Wrak czołgu - prośba o identyfikację
https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=33&t=15318
Strona 1 z 2

Autor:  Kret [ środa, 17 sierpnia 2005, 16:14 ]
Tytuł:  Wrak czołgu - prośba o identyfikację

Witam
W pracy wpadła mi w ręce taka oto książka: Andrzej Fajer - "Wisła, Ustroń, Skoczów, Strumień i okolice na starych widokówkach i fotografiach". Skoczów : Wydaw. "ANAFA", 2005. Na stronie 215 znajduje się fotografia wraku czołgu podpisana: cyt.: "Wrak czołgu niemieckiego w pobliżu skrzyżowania dróg Cieszyn-Bielsko-Strumień". Zatem mam pytanie jaki to jest czołg :)
Pozdrawiam
Piotrek

Autor:  radkow1 [ środa, 17 sierpnia 2005, 16:40 ]
Tytuł: 

Witam!

Mi to tam na Panterę wygląda... ale w partyzantce nie byłem - więc poczekamy na opinię innych.

A z innej paki:

Jak interesujesz się tym regionem to jeździsz pewnie do Pruchnej i Strumienia ;)
Na czołg nie licz, ale w leśnych dołach i bagnach sprzętu trochę jest i rozrywek również.
Niestety te ostatnie sa w rewelacyjnych stanach.
Nasadkowe to tylko umyć i strzelać :n - taka luźna przenośnia ...

Generalnie mamy paskudny teren i większość ekip przerzuciła się na Jurę lub na Czechy... (monety)
Skontaktuj się ze Szczurem z forum - on lubi takie militarne klimaty.
I napisz jaka to biblioteka. Polecam rocznikiwe Kalendarze cieszyńskie. Oj ciekawe rzeczy można trafić :)

Pozdrawiam!
Radek

Autor:  Kret [ środa, 17 sierpnia 2005, 18:01 ]
Tytuł: 

Hej :)
Biblioteka w Skoczowie, a książka jeszcze nie przeszła przez moje łapki i nie jest jeszcze dostępna dla czytelników ;) ale będzie w niedługim czasie.
Owszem jeżdżę tu i ówdzie lecz na rowerku szlakami, co do wykopków to nie jeżdże :( tylko czytam itp.
Szczura znam poniekąd jeszcze z odkrywcy i nie tylko ;) ale mimo to dzięki za namiar :)

Co do zdjęcia, mnie wygląda to na coś pokroju czołgu ciężkiego IS-1 :que
może ktoś jeszcze napisze

Autor:  mirek [ środa, 17 sierpnia 2005, 18:40 ]
Tytuł: 

ja sie tam nie znam, ale mi to nie wygląda na niemiecki czołg. Chyba, że rosyjski w niemieckiej słuzbie :)

Autor:  radkow1 [ środa, 17 sierpnia 2005, 19:14 ]
Tytuł: 

mirek napisał(a):
ja sie tam nie znam, ale mi to nie wygląda na niemiecki czołg. Chyba, że rosyjski w niemieckiej słuzbie :)


A wiesz, że mi to również do głowy przyszło :)

Nie chcę palnąć głupoty, bo nie jestem specem od tych klocków - ale on chyba wieżyczka jest obrócona chyba do tyłu...i widzimy przód czołgu (?)
Bo jeśli widzimy tył, to wypuszczony w dół miał tylko chyba "Maus" - a na Mausa to raczej nie wygląda.

***CYT.IGLANADON-PONIŻEJ: "no nie........ ISa-2 żescie nie widzieli ??? " KON. CYT.***
No to wszystko jasne :)

Jak mogli opisać z tyłu fotki: rozpie... Iosif Stalin 2 - przecież nie wypadało... (ewentualnie wypadało się przez okno...za wstawiennictwem artystycznym NKWD)
Nic banalniejszego - niemiecki czołg i już!
Teraz można namówić autora książki do przystąpienia do naszego forum w celach edukacyjnych ;)

Pozdrawiam!
Radek

Autor:  iglanadon [ środa, 17 sierpnia 2005, 19:15 ]
Tytuł: 

no nie........ ISa-2 żescie nie widzieli ??? :que

Autor:  MarekModel [ środa, 17 sierpnia 2005, 19:24 ]
Tytuł: 

is 2 jak nic



http://czolgi.info/galeria.php?nr=17&il ... 31&szukaj=

Autor:  mimo66 [ środa, 17 sierpnia 2005, 19:48 ]
Tytuł: 

Tak to jest IS-2
[ img ]

Autor:  Kret [ środa, 17 sierpnia 2005, 21:35 ]
Tytuł: 

o tóż to :D IS-2 tak na moje oczy, IS-1 w jednym szczególe ma inny wylot lufy ;) czyli można zaryzykować stwierdzenie, iż autor książki popełnił gafę...

Autor:  Przemysław [ środa, 17 sierpnia 2005, 21:38 ]
Tytuł: 

Kret napisał(a):
o tóż to :D IS-2 tak na moje oczy, IS-1 w jednym szczególe ma inny wylot lufy ;) czyli można zaryzykować stwierdzenie, iż autor książki popełnił gafę...


widziałem dużo większe gafy, nie zawsze należy wierzyć podpisa pod zdjęciami w książkach :)

Autor:  marcinkappa [ wtorek, 23 sierpnia 2005, 19:07 ]
Tytuł: 

Pokazany na zdjęciu czołg to oczywiście Panzer VII "Leopard-skunks" wprowadzony przez Niemców pod koniec wojny (1947), rzadka fotka bo tylko 8 uległo zniszczeniu podczas działań wojennych w Patagonii Luksemburskiej. Czołg późnej serii produkcyjnej, można to rozpoznać po charakterystycznych "chrapach" na lufie oraz defilybrowanych ogniwach gąsienic Ost-Sud-Ketten.

Autor:  mirek [ wtorek, 23 sierpnia 2005, 20:20 ]
Tytuł: 

marcinkappa napisał(a):
wprowadzony przez Niemców pod koniec wojny (1947)


w 1947 to chyba garażowa produkcja Werewolfu : :jump

Autor:  marcinkappa [ środa, 24 sierpnia 2005, 09:23 ]
Tytuł: 

Zgadza się, w 1947 Niemcy produkowali czołgi w garażach, chodziło o rozproszenie produkcji w obronie przed nalotami wykładzinowymi Aliantów, co zresztą okazało się bardzo pomysłowe i skuteczne.
Surowcem do budowy czołgów była stal z armat wytapianych z masła w latach 30-tych.

Autor:  btyc [ sobota, 10 września 2005, 12:01 ]
Tytuł: 

radkow1 napisał(a):
Witam!


Jak interesujesz się tym regionem to jeździsz pewnie do Pruchnej i Strumienia ;)
Na czołg nie licz, ale w leśnych dołach i bagnach sprzętu trochę jest i rozrywek również.
Niestety te ostatnie sa w rewelacyjnych stanach.
Nasadkowe to tylko umyć i strzelać :n - taka luźna przenośnia ...



Jeżdze do Pruchnej i Strumienia i tam już troche spenetrowałem tamte okolice....A co kolego do czołgów w Pruchnej to się mylisz...
Ja znalazłem zaczep do jakiegoś czołgu , a miejscowi mi powiedzieli że jacyś ludzie przyjechali dużą cięzarówką i coś z lasu wyciągneli na lawecie (moje przypuszczenie pancerz czołowy) błąd ortograficzny!!! w skazane miejsce i zastałem dół 2 na 4 metry i na 1.5 głeboki (gnoje nie pofatygowali się żeby go zakopać) a w dole ani troszeczke metalu wszystko wyzbierane...

Co do rozrywek to jeszcze wiele może łapki urwać...

Znam fajowe miejsce które graniczy z bagnem i już mi dało troszeczke fancików..

Pozdro BArtek

Autor:  wilkins [ piątek, 4 listopada 2005, 17:55 ]
Tytuł:  Jaki to czołg ?

jest to moje inauguracyjne wystąpienie na forum, więc zaznacze tyko że jestem dyslektykiem i solę przekomiczne błędy, więc nie tylko niewiedzą, ale też ortografią mogę kogoś ubawić ! Czołg na pewno stoi właściwie tzn; wieża jest skierowana w przód. Rodzaj i kształt hamulca wylotowego lufy, sugerowałby że jest to czołg niemiecki, ale z tego co mi się teraz na gorąco kojarzy (bez zaglądania do źródeł) rosyjskie czołgi ciężkie, typu IS miały bardzo podobny. Obrys pancerza , kształt gąsienic i kół nośnych utwierdza mnie w przekonaniu że jest to rosyjski czołg ciężki......ale pogrzebe, sprawdzę.....i...zobaczymy..

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/