https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/ |
|
| Kluczewo - Szczecin i Me 163 Komet https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=33&t=9271 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | Krzysiek(?) [ poniedziałek, 3 stycznia 2005, 21:08 ] |
| Tytuł: | Kluczewo - Szczecin i Me 163 Komet |
Witam Poszukuję informacji na temat ewentualnego pobytu Me 163 w okolicach Szczecina, a może nawet na lotnisku w Kluczewie. Czy w ogóle były, czy może jest to kolejna kaczka dziennikarska lub może przeinaczenie faktów. Pozdrawiam K(?) |
|
| Autor: | Grzesio [ środa, 5 stycznia 2005, 14:50 ] |
| Tytuł: | |
"W okolicach" na pewno były - jedna eskadra stanowić miała osłonę rafinerii w Policach, ale na stanowieniu mianiu, adaptacji lotniska i co najwyżej lotach treningowych na holu się skończyło z braku paliwa. Więcej konkretów musiałbym sprawdzić w domu, bo w zakamarkach pamięci tylko tyle mi się zbunkrowało. :( Pzdr Grzesiu |
|
| Autor: | Korup [ czwartek, 6 stycznia 2005, 23:52 ] |
| Tytuł: | |
Cześć Krzysiu, Zerknij na: http://www.sml.lr.tudelft.nl/~home/rob/ ... rfield.htm oraz: http://www.sml.lr.tudelft.nl/~home/rob/me163/units.htm Powodzenia, Paweł |
|
| Autor: | Grzesio [ piątek, 7 stycznia 2005, 20:29 ] |
| Tytuł: | |
No cóż, podług moich książczyn w okolicy Szczecina stacjonował - jak zresztą z w/w linków wynika - cały II./JG 400, utworzony z trzech tamtejszych eskadr w listopadzie 1944. W październiku 1944 do Stargard-Kluetzow trafiły 3. i 4./JG 400 (12 listopada przemianowano je na 5. i 6./JG 400 oraz stworzono Stab II./JG 400 bazujący takoż w Kluczewie), natomiast 7./JG 400 sformowany został w pażdzierniku i bazował w Stettin-Altdamm. Dla potrzeb Kometów zbudowano przy pomocy radzieckich jeńców betonowy pas startowy (być może nie ukończony), zlokalizowany na południowy zachód od Kluczewa oraz lotniska i skierowany w stronę Polic. Zbudowano także drogę z lotniska w Stargardzie-Kluczewie, na którym lądować miały Komety po lotach treningowych - które, z braku paliwa, odbywały się tylko na holu. Obsługę techniczną i hangar zapewniał Kometom bazujący w Kluczewie EJG 1. Dywizjon ewakuowano stopniowo do Salzwedel od lutego do początku marca 1945, niszcząc pozostawione instalacje. Pzdr Grzesiu |
|
| Autor: | Krzysiek(?) [ niedziela, 9 stycznia 2005, 18:59 ] |
| Tytuł: | |
Witam Dzięki za pomoc, jeszcze tylko jakby ktoś posiadał fotki, nawet współczesne tego miejsca będę wdzięczny :) Pozdrawiam :que |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|