https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/ |
|
| Poszukiwacze pomocni Archeologom - badania sondażowe Olsztyn https://poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?f=34&t=42552 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | Mor25 [ poniedziałek, 7 maja 2007, 23:19 ] |
| Tytuł: | Poszukiwacze pomocni Archeologom - badania sondażowe Olsztyn |
Cześć wszystkim. Coraz częściej i głośniej mowi się o współpracy Poszukiwaczy z Archeo. To bardzo dobrze. Wszystko wskazuje na to, że powoli obie "strony" się do siebie przekonują :za Jakiś czas temu mój kolega został zaproszony przez znajomego miłośnika historii (z Towarzystwa Pruthenia http://www.pruthenia.strefa.pl/) do pomocy w przeprowadzeniu sondażowych badań archeologicznych w lesie miejskim miasta Olsztyna. Podjaraliśmy się tym bardzo. Oczywiście też chciałem wziąć w tym udział ale niestety ustalono pechowy dla mnie termin :cry: Kolega okazał się bardzo pomocny, namierzył większość najciekawszych obiektów (przede wszystkim całego dirhema i pare siekańców) w hałdach piachu z wykopów, część z nich znajdowała się również wewnątrz rowów w których prowadzone były badania (zdjęcie numer 1, namierzone cele są zaznaczone szpikulcami). Wśród znalezisk były siekiery, nożyki, groty i jak to zrelacjonował mi kolega "cała masa malutkich bliżej nieokreślonych cosiów" :D Poza fantami, jakie można znaleźć detektorem wydobyto całkiem sporo ceramiki i krzesiwo. Podsumowując - ogromny sukces :) Szczegółowe badania archeologiczne mają się tam odbyć niebawem... i oczywiście kolega (zdjęcie numer 2) został na nie zaproszony :za Poniżej pare fotek (musiałem je mocno okroić bo są za duże). Pozdrawiam. P.S. Sakaliba czy mógłbyś potwierdzić, że ta monetka była wybita w Bagdadzie w VIII wieku ? |
|
| Autor: | Kazik [ wtorek, 8 maja 2007, 08:26 ] |
| Tytuł: | |
dał bym sobie wykrywkę uciąć, że na pierwszym zdjęciu widać pewną studentkę z archeo UG :] Czy te zdjęcia nie są przypadkiem zeszłoroczne? |
|
| Autor: | saper3791 [ wtorek, 8 maja 2007, 09:24 ] |
| Tytuł: | |
Witam , pozdrawiam . Poprosilem kolege o pomoc w identyfikacji monetki . Kolega z pracy stwierdzil iz maloprawdopodobne jest by byla to moneta :( , jego zdaniem na krazku sa fragmenty z Koranu , nie ma jakiejkolwiek wzmianki odnosnie daty lub panujacego wladcy . Krazek pochodzi z terenu Arabii Saudyjskiej , Persjii lub Syrii i stanowil zapewne fragment bizuterii . Nie ponosze odpowiedzialnosci za mozliwe bledy w identyfikacji :ang Pozdrawiam - Piotr |
|
| Autor: | Mor25 [ wtorek, 8 maja 2007, 09:45 ] |
| Tytuł: | |
Studentka miała poważne problemy z odnalezieniem tych drobiazgów, do akcji musiał znowu wkroczyć kolega z wykrywką. Kazik - tak, zdjęcia są zeszłoroczne (jesień). Saper3791 - przekaż koledze, że na 100% jest to moneta :) |
|
| Autor: | sakaliba [ wtorek, 8 maja 2007, 12:23 ] |
| Tytuł: | |
Witam, Ten piękny dirhem nie pochodzi z Arabii, Persji, czy też z Syrii, ale z serca Iraku, czyli z Bagdadu. To miłe, że trafił akurat do Olsztyna. Oto identyfikacja: Abbasydzi, kalif al-Mahdi (158-169AH/775-785AD), mennica: Medinat as-Salam (Bagdad), dirhem wybity w 160AH, czyli w 776/77AD; Zarówno awers, jak i rewers przynoszą nam pełne dane do określenia tej monety. Na awersie mamy pięknie zachowaną mennicę (Medinat as-Salam, czyli "Miasto Pokoju", czyli wspólczesny Bagdad) i datę wybicia (160AH). Rewers dostarcza nam jednoznacznej legendy (w polu): "Muhammad posłaniec Allaha. Niech błogosławi Allah go i ochrania. Kalif al-Mahda". Pozdrawiam, sakaliba |
|
| Autor: | saper3791 [ wtorek, 8 maja 2007, 13:25 ] |
| Tytuł: | |
Witam , pozdrawiam . Czyli moge koledze pod nos podsunac te dane i sprawdzic czy naprawde urodzil sie w Syrii :bat :wq . Ok ale juz dobrze , przepraszam w moim i kolegi imieniu . Pozdrawiam - Piotr |
|
| Autor: | sakaliba [ wtorek, 8 maja 2007, 14:17 ] |
| Tytuł: | |
XXX |
|
| Autor: | 111 [ wtorek, 8 maja 2007, 17:41 ] |
| Tytuł: | |
Gratulacje Jeśli możesz to fotograficzną dokumentację zamieść w Galerii pzdr 111 ps. jaki był najmniejszy siekaniec? |
|
| Autor: | Mor25 [ wtorek, 8 maja 2007, 21:43 ] |
| Tytuł: | |
Sakaliba - bardzo dziękuję za tak szczegółową identyfikację :piwo 111 - spróbuje jeszcze dorwać więcej fotek i jak będę miał trochę wolnego czasu to wyśle je do Robiego o ile nie będzie miał nic przeciwko temu żeby je tam umieścić. Wyszła jeszcze połówka i ćwiartka. |
|
| Autor: | sakaliba [ środa, 9 maja 2007, 00:06 ] |
| Tytuł: | |
... |
|
| Autor: | Mor25 [ środa, 9 maja 2007, 17:52 ] |
| Tytuł: | |
Niestety tych fotek nie posiadam ale jestem w trakcie ich załatwiania. |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|