Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 18:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jajo gada ?
PostNapisane: piątek, 11 stycznia 2019, 22:40 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 28 czerwca 2011, 22:04
Posty: 1176
Lokalizacja: Norwegia
Dobry Wieczór .
Prezentując dwa fragmenty tego niecodziennego znaleziska żywię nadzieję , że ktoś rozpozna je i właściwie zinterpretuje. Takie było pragnienie osoby , która towarzysząc znalazcy ocaliła i przekazała mi szczątki znaleziska do celów jak to ładnie ujęła " naukowych " :) .
W momencie ujawnienia i jeszcze parę chwil potem znalezisko przypominało kamienną kulę armatnią wielkością zbliżoną do sportowej kuli kulomiota lecz o niższej wadze. Na Podkarpaciu ujawniła ją łyżka koparki na głębokości ok. 2m. Jednak palce operatora koparki tak go świerzbiły , że najpierw czymś ostrym ostrugał kulę szukając jak to wyznał lontu a nie stwierdziwszy takowego ułożył ją na kowadle i walnął młotkiem co skutecznie i na zawsze pozbawiło ją wcześniejszego kształtu krusząc na wiele kawałków. Jakby i tego było mało odłamki wrzucono do rozpalonej kuchni węglowej badając czy ewentualnie materiał miotający jest palny gdzie de facto " spaliły się" lub co bardziej prawdopodobne w wyniku wysokiej temperatury rozpadły się w proch. Struganie kuli przypominało struganie twardego gipsu bądz kredy jednak miękka jest tylko cienka warstwa zewnętrzna ok 2 mm , wnętrze ma twardość kamienia z widocznymi krystalicznymi przerostami.
Historia ta choć brzmi nieprawdopodobnie komicznie wydarzyła się na prawdę kilka dni przed sylwestrem.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 16:00 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 09:50
Posty: 206
Opis znaleziska i zdjęcia pozostałości po nim sugerują postawić na septarię. Tu jednak dla zgłębienia wiedzy i wyrobienia swojego poglądu proponuję zapoznanie się z teoriami Pana s.hab. Romana Wysockiego, szczególnie na jego pracę "Septaria - mistyfikacja naukowa...". Mózg się lasuje, nie mówiąc o Jego innych teoriach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: sobota, 12 stycznia 2019, 22:53 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 28 czerwca 2011, 22:04
Posty: 1176
Lokalizacja: Norwegia
Serdecznie dziękuję wiesławz za wprowadzenie w tę niezwykle interesującą teorię powstania owych tajemniczych kul . Zajrzałem do prac Pana Wysockiego i przyznaję , że do prawdy są porywające ! Proces przygotowania mięs do przechowania opisuje on z taką precyzją i w sposób tak pewny , iż trudno oprzeć się wrażeniu , że mogło być inaczej :) .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: niedziela, 13 stycznia 2019, 06:31 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): niedziela, 14 października 2018, 22:28
Posty: 16
Konkrecja limonitowa.
Pan pseudo habilitowany to z tych co udowadniają że ziemia jest płaska i jest w centrum wszechświata :ups:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: wtorek, 15 stycznia 2019, 22:05 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): wtorek, 29 kwietnia 2003, 00:00
Posty: 4456
Lokalizacja: Stalowa Wola / Krakow
zaiste jest to konkrecja syderytowa o charakterze septarii z wierzchu zlimonityzowana.

Historia również ciekawa :)
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lutego 2019, 16:40 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 28 czerwca 2011, 22:04
Posty: 1176
Lokalizacja: Norwegia
Oj... , już prawie uwierzyłem w teorię P. Wysockiego aż tu odkryłem kolejne wpisy Kolegów Mazur i Kenny . Tak , te informacje rzucają z goła inne światło na opisywane zagadnienie . Niestety w międzyczasie zdążyłem już wysłać ( przez osobę trzecią ) list "gratulacyjny " do odkrywcy ale chyba nie będę mu już mącił w głowie. Musi się obejść smakiem :D .
A swoją drogą , szkoda mi tej mistyfikacji naukowej ; to było takie romantyczne .
Pozdrawiam całą trójkę geologów - do następnego odkrycia Panowie :1 .
Kłaniam się .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:24 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 16 października 2013, 09:50
Posty: 206
Kolego Blizbor przecież to wiesław.z odgadł tą zagadkę, a Ty uznając innych, Jego pomijasz, czyżby dlatego, że szeregowy? Jestem geologiem z wykształcenia i zawodu a odzywam się na forum tylko wtedy gdy jestem czegoś pewien. 80+.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 20:35 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): wtorek, 28 czerwca 2011, 22:04
Posty: 1176
Lokalizacja: Norwegia
Szanowny Kolego wiesławz . To dla mnie zaszczyt i prawdziwa przyjemność widzieć w swych wątkach wpisy osób wykształconych , merytorycznych i nietuzinkowych a z całą pewnością taką właśnie osobą jesteś . Jak rzesz mógł bym pominąć Twój wkład w rozwikłanie tej kamiennej zagadki . Był bym niewdzięcznikiem ...Doceniłem Twoją wypowiedz i podziękowałem wpisem zaraz po jej przeczytaniu. Nie ominąłem Cię także w ostatnim poście składając dzięki całej trójce geologów ( wiesławz , Mazur, Kenny ) :nicnie . Zauważył to i trafnie ujął Kolega Olek , lecz jego wpis z nieznanych przyczyn się nie zachował . Co zaś tyczy się szarży , to uwierz mi , że wieloletnia przynależność do środowiska nieopatrzona barwnymi pagonami powinna być i jest w pewnym sensie i powodem dumy w odróżnieniu od tej armii generałów , która nabiła sobie splendoru beznadziejnymi / hurtowymi i pozbawionymi krzty większego sensu wpisami o niczym .
Gratuluję wiesławiez obszernej wiedzy i raz jeszcze dziękuję mając nadzieje na czytywanie Cie częściej .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jajo gada ?
PostNapisane: czwartek, 7 lutego 2019, 21:56 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3185
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Czy dobrze widzę, że na powierzchniach spękań dendryty jakieś powstały pewnie manganowe? Piroluzyt? Psylomelan cy cuś? Nie są rewelacyjnie wykształcone, ale chyba są tam jakieś "krzaczki" :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL