Teraz jest czwartek, 6 sierpnia 2026, 12:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: identyfikacja
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 15:53 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): sobota, 25 czerwca 2005, 14:08
Posty: 129
Lokalizacja: Budy Trzcińskie
Dwa eratyki z centralnej Polski:
Co myślicie o tym: http://paleontologia.w.interia.pl/stromatoporoid.JPG ? Wygląda mi to na powierzchnię stromatoporoida, ale pewny nie jestem.
A to: http://paleontologia.w.interia.pl/cos.JPG ? Przypomina troszkę tryla, ale to raczej "na pewno" pisze się oddzielnie - błąd ortograficzny!!! raczej ramienionóg, ewentualnie małż. Zresztą tryli w okolicznych eratykach zupełnie brak. Oczywiście zawsze jakiś jeden mógł się przypałętać, ale wygląda mi to jednak na jakąś muszlę... Na zdjęciu nie widac może tego aż tak wyraźnie, ale w przekroju całość wygląda podobnie jak duża grecka Omega - taki łodzik ze skrzydełkami ;) Jakieś sugestie?

A teraz tak relaksacyjnie, nie do identyfikacji: wrzuciłem przy okazji na serwer tą fotkę - http://paleontologia.w.interia.pl/kwarc.JPG . Minerałów nie zbieram, ale jak w takie coś wdepnę, to żal nie wziąć. Lokalizacja: Sudety.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 16:37 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 24 kwietnia 2005, 18:48
Posty: 241
Cześć ...

Pierwszy okaz skamieliny nie wygląda stromatoporoid.

Koliste twory na powierzchni to sferolity powstałe w czasie sylifikacji ( skrzemionkowania) okazu .

Pokaż zdjęcie drugiej strony , może to ramienionóg ?

Drugi okaz rzeczywiscie wyglada na trylobita... Jeśli możesz wrzuć zbliżenie tych skrzydełek ( wygladają na pleura :) )...

Pozdrawiam

Charnia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 17:47 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2004, 17:13
Posty: 920
Podzielam zdanie Charni. Na 100 % foto 1 przedstawia sferolity krzemionkowe umiejscowione na ...może właśnie ramienionogu (brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia dla zaproponowania czegoś pewniejszego. Na foto 2 być może trylobit. Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 18:59 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 5 stycznia 2003, 01:00
Posty: 496
Foto 1, sferolity , tego akurat nauczył mnie Majorian na moim okazie rugozy :), ale na czym ? kształtem faktycznie mógłby to być ramienionóg. Foto 2- no ja akurat nie znam trylków na tyle , u mnie ich nie ma :(, heheh. Foto 3, Dawid czyżbyś wdepnął w Izerskie Garby ?? :) Gratuluję :1 okazu . A minerałów jeszcze nie zbierasz, na forum jest już taki a ma fantastyczne okazy :) :1 :1 Pozdrawiam
Ps, Jednak paleo- daje więcej satysfakcji :):)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3 lipca 2005, 10:58 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): sobota, 25 czerwca 2005, 14:08
Posty: 129
Lokalizacja: Budy Trzcińskie
Dzięki! Nie pomyślałem nawet o sferolitach. Z drugiej strony okazu jest już tylko wapień. Z boku widać rzeczywiście, że całość jest grubości muszli. Cokolwiek by to nie było, odpwiedź, że te wzorki to sferolity jest satysfakcjonująca :)
Co do powiększeń, niestety ale z mojego aparatu raczej nic lepszego nie uzyskam.
Co do "tryla" - sam już nie wiem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL