Witam!
<BR>Się wypowiadam:)) TVN odświeżył materiał sprzed 3 lat, który, niestety, został w znacznym stopniu zmanipulowany. Cóż, ,,Nie do wiary``, jak sama nazwa wskazuje, nie zasługuje na poważne traktowanie. Brałem udział w realizacji tego materiału. Nakręcili przez 3 dni ok. 25 godzin taśmy, a potem zmontowlai z tego 20 parominutowy program ku uciesze widzów. Najbardzije zdenerwowała mnie końcówka, gdzie krzyczę ,,Tam coś jest``, Naprawdę było: ,,wątpię, czy tam coś jest``. Tak się składa, że mieszkam tuż obok tej studni i na długo przed przybyciem TVN wypompowałem ją i oglądnąłem sobie dokładnie. To studnia z XIX w., a nie z czasów templariuszy. Ekipa jednak się uparła, żeby pompować raz jeszcze, bo zaintrygowało ich, że dno jest wybetonowane. No jest, ale to wynika z faktu, iż wodę z tej studni, która napływa z pobliskiego strumienia podziemną rurą, używano do wyrobu piwa w miejscowym browarze. To starałem się też rozważać przed kamerą, ale na ekranie wyszło oczywiście inaczej.
<BR>Co do istnienia tuneli pod ziemią w Chwarszczanach, to jedynymi wskazówkami są tylko eksperymenty radiestezyjne. Muszę przyznać, iż dają do myślenia, bo już kilkunastu radiestetów, niezaleźnie od siebie przewinęło się pod kaplicą i wszyscy wskazywali te same miejsca i podawali jednakowe głębokości. Dwa lata temu ekipa Odkrywcy próbowała odwiertów, ale niestety, klątwa templariuszy jest wciąż aktualna i wiertnia odmówiła posłuszeńśtwa. Sprawa jest jednak otwarta i prawdopodobnie jeszcze dojdzie do poważnych poszukiwań na tym terenie. Okolice studni też są brane pod uwagę, bo tam według różdżkarzy biegnie tunel - niewykluczone, iż studnia stoi na miejscu starszej. Próby badania terenu georadarem nie dały efektów, bo przeszkadza 2-3 metrowa warstwa gruzu nawiezionego pod wybrukowanych dziedzińcem (resztki jakiegoś poniemieckiego cmentarza).
<BR>Niezależnie od chrapki na skarb templariuszy, zapraszam wszystkich i zawsze do Chwarszczan, warto poczuć historię pijąc piwko w cieniu jedynej w Polsce kompletnie zachowanej budowli najbardziej tajemniczego zakonu średniowiecza. A jeśli ktoś chce, zapraszam na 16 sierpnia, w Chwarszczanach odbędzie się wielki turniej rycerski z udziałem ok. 250 rycerzy (z bractw templariuszowskich i joannickich) z całej Europy. Więcej szczegółów na stronie:
<BR><!-- BBCode auto-link start --><a href="http://www.templariusze.debno.pl" target="_blank">http://www.templariusze.debno.pl</a><!-- BBCode auto-link end -->
<BR>Przy okazji, muszę się pochwalić niezwykłym znaleziskiem, jakiego ostatnio dokonałem. Od wielu lat szukałem mianowicie płyty epitafijnej pewnego rycerza nazwiskiem Hans von Rotkirch z piaskowca, pochodzącej z pocz. XVII w. , która do roku 1945 zdobiła wnętrze kaplicy templariuszy w Chwarszcznach. Miała być po wojnie odkręcona od ściany, rozbita młotami i zakopana gdzieś w pobliżu kaplicy. Od dziecka jej szukałem i nic. A tu nagle w sklepie rozmawiam z pewną kobieciną z Chwarszczan, jakoś poruszyłem temat tego rycerza, a ona na to, że u niej w ogrodzie leżały jakieś kawałki rzeźby, głowa i nogi, przy których leżał hełm rycerski. Zastrzygłem uszami, bo Rotkirch tak właśnie był przedstawiony, z hełmem przy nogach i poprosiłem o wizję lokalną. I bingo!!! U babinki w najlepsze leżała sobie nieźle zachowana głowa Rotkircha z kryzą wokół szyi!!!! Reszta kawałków wywieziona została niestety na dzikie wysypiska po lasach - teraz przerzucam codzinnie parę ton gruzu w lesie, ale na razie nie znalazłem reszty. Głowa w każdym razie trafi z powrotem do kaplicy, sprawa jest już załatwiona z proboszczem.
<BR>No, to raport z Chwarszczan czas kończyć.
<BR>Pozdrawiwam wszystkich
<BR>Artur Boratczuk
<BR>TOPMAP
<BR>Archiwalne mapy topograficzne
<BR><!-- BBCode auto-link start --><a href="http://www.topmap.republika.pl" target="_blank">http://www.topmap.republika.pl</a><!-- BBCode auto-link end --><BR><BR><font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: TOPMAP dnia 2003-07-16 13:23 ]</font>
|