Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 16:31 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
Mam za sobą już ładnych kilkanaście lat poszukiwań, może już koło 10tys. godzin w terenie, w wyjątkowo interesującej części kraju. Dane mi było "kopnąć" rzeczy, o których nawet nie śmiałem marzyć, i takie, co do których nie wierzyłem, że kiedyś znajdę.
Przez te lata aktywnego szukania, dane mi było (i jest) doświadczyć dosyć "dziwne" sytuacje. Sytuacje tak skrajnie nieprawdopodobne, że aż trudne do uwierzenia. Parę takich przytoczę. Dwie pierwsze są z pierwszych kilku lat poszukiwań, kiedy efekty miałem dosyć mizerne (1. srebrna moneta dopiero po 2. latach).
1. Pierwszym dziwnym zbiegiem okoliczności jaki zaobserwowałem, było to, że podejmuję same boratynki litewskie. Przez pierwszy sezon i większość sezonu drugiego poszukiwań, znalazłem może 40-50 boratynek, i każda bez wyjątku była litewska :D Może nie byłoby to bardzo dziwne, ale szukam po lewej stronie Wisły, w miejscu, gdzie, jak to mawia mój kolega "zawsze była Polska" ;) Po przełamaniu lodów i kopnięciu w rejonie pierwszej mojej koronnej, te z Orzełkiem już znajduję w normalnych proporcjach do tych z Pogonią.
2. Druga przedziwna rzecz, która mnie spotkała - nazwałem ją "klątwą 5 groszy z 1949 miedzionikiel". Przez kilkanaście wypadów (właściwie ciągle to samo miejsce, ten sam rejon co wyżej wspomniane boratynki), ta moneta była pierwszą i ostatnią monetą wykopaną na poszukiwaniach. Trafiałem je w ciągu pierwszych 30 i ostatnich 10 minut poszukiwań, były dwa wyjątki, - raz wpadła tylko na koniec i raz tylko na początku kopania. Pamiętam, jak może w ok 10 dzień "serii", pod koniec nie znalazłem tej 5gr a już się zbierałem, i dałem sobie ostatnią szansę - na szybko przebadać 6m2 ogródeczka z kwiatkami pod oknem domu babci. Parę minut, i wpadło to, co miało wpaść :) Od tamtej pory, te monety wykopuję bardzo rzadko, kilka na rok.
3. Denarki jagiellońskie i późniejsze. Kopanie denarków to moja "specjalizacja", uwielbiam to, szczególnie w trudnym, zaśmieconym terenie. Lekko licząc znalazłem łącznie na pewno ponad 450 sztuk, trafiły się w tym unikaty i wysokie eRki. I co ciekawe, do dziś nie udało mi się znaleźć ani jednego dwudenara.
4. Chodziły za mną paręnaście lat trzy monety, które bardzo chciałem znaleźć. Jedna, u mnie, popularna - zwyczajny trojak Zygmunta III, druga - moneta krzyżacka, u nas to spora rzadkość. Trzecia - trafiające się znacznie częściej niż "krzyżaki" - monety typowo pomorskie, denar, szerf itp.
W ciągu ostatnich 3 lat (właściwie to 2 i 3 lata temu) udało mi się "odhaczyć" wszystkie - a rzecz dziwna to taka, że - trojak okazał się być z nieznaną odmianą interpunkcyjną (Iger nie noruje), krzyżak - nienotowana odmiana szeląga Jana von Tiefena, a moneta pomorska - nieznanym/nieopisanym do niedawna ;) obolem (z tego co się orientuję to 2. znany egzemplarz i zarazem pierwszy opracowany przez numizmatyka).
Takich dziwnych sytuacji doświadczyłem znacznie więcej, opisałem te najmniej prawdopodobne i jedną z dziwniejszych.
Słyszeliście o Prawie Serii?
http://prac.im.pwr.edu.pl/~downar/old/p ... serii.html
Wśród poszukiwaczy, których poznałem, wiem tylko o jednej osobie, która doświadczałaby podobnych historii (może jest ich więcej, ale na dziś dzień wiem tylko o jednej). Zastanawia mnie, kto z Was może powiedzieć, że spotykały go podobne "przypadki"? A może zechcecie się podzielić jakimiś historiami? Chętnie poczytam :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 16:50 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 9 czerwca 2012, 09:29
Posty: 841
Lokalizacja: Leicester UK
Dawno temu na sowieckich pozycjach wyszła łuska pps ,normalnie lat temu 25 nikt tego nie podnosił. Bo to śmieć i tego pełno. Tak ładnie błysnęła mimo wieku zabrałem do domu. Od tego zdarzenia nie spałem kilka nocy ,koszmary itd...Łuska wróciła na swoje miejsce w lesie i po koszmarach. Niestety to nie mój żart tylko to co przeżyłem. Nie podnoszę łusek mam uraz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 19:15 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): poniedziałek, 13 czerwca 2016, 20:00
Posty: 24
Oj ludzie, ludzie :lol: ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 19:38 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 6 września 2013, 21:36
Posty: 2339
Lokalizacja: Areszt śledczy
Mi się zdarzyło znaleźć 2 złote monety dzień po dniu. Ale czy to prawo serii??? Nie wiem


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 19:55 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): środa, 28 lipca 2021, 10:09
Posty: 152
belhior napisał(a):
Mi się zdarzyło znaleźć 2 złote monety dzień po dniu. Ale czy to prawo serii??? Nie wiem


W muzeum czy u handlarza? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 21:30 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): sobota, 21 stycznia 2006, 22:17
Posty: 1130
Lokalizacja: Lublin
Mi jak się cos takiego przydarzyło , natychmiast zmieniłem lekarza ( widocznie wcześniejszy mnie oszukiwał ) , ten zmienił leki i jagódek ni hu hu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 21:36 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 6 września 2013, 21:36
Posty: 2339
Lokalizacja: Areszt śledczy
Jarzębina napisał(a):
belhior napisał(a):
Mi się zdarzyło znaleźć 2 złote monety dzień po dniu. Ale czy to prawo serii??? Nie wiem


W muzeum czy u handlarza? :D


Widzisz Jarzębina
Co dla jednych jest podłogą, dla innych staje się sufitem.

Przytoczyłbym tu historię bardziej nieprawdopodobną której byłem świadkiem (przemkulus ;) ), i to dopiero było prawo serii, ale tacy jak Ty nie udzwigneli by tej guli :666

Ps.
O serii mówi się, gdy jakieś zdarzenie losowe uważane za rzadkie zdarzy się kilka (co najmniej dwa) razy w stosunkowo małych odstępach czasu.
I ja nie widzę w tym nic nadprzyrodzonego, czy wymagającego farmakologii lub konsultacji medycznej :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 22:37 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): środa, 25 lutego 2004, 19:12
Posty: 667
Lokalizacja: Semper Invicta, Łowicz, RFN
W zeszłym roku, znalazłem (co najlepsze na oko, przechodząc przez pole ) ikonkę dyptyk. Tego samego dnia, po chwili w innej części Polski, kolega enkolpion, za chwilę inny, w innej części Polski, piękny srebrny medalik :)
Generalnie, często, wśród znajomych tak mamy że, jest taki dzień że każdy coś fajnego znajduje.
Mam taki lasek w którym znalazłem kilka orłów. A że do orłów wyszła jeszcze nakrętka od odznaki... To długo pracowałem nad tym laskiem :)
Po kilku latach, leżę sobie w łóżeczku i mam straszne przeczucie żeby pojechać do tego lasku.
Następnego dnia jadę. Chwila w lasku i orzeł. Prawie rok później znów przeczucie, orłowy lasek. Następnego dnia, 2 sygnał i orzeł :)
Mam nadzieję że za jakiś czas, znów przeczucie mnie tam popchnie, i wyjdzie ta odznaka od nakrętki.
Jeszcze z takich ciekawostek, co się spotkałem u mnie i znajomych.
Najpiękniejsze trafienia wychodzą, tak że wywala się ziemię, i widać znajdkę która pięknie się prezentuje, te najpiękniejsze po prostu same wyskakują.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: poniedziałek, 10 kwietnia 2023, 22:38 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3181
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kometes, najbardziej dziwny przypadek, to rzeczywiście ten opisany przez Ciebie w punkcie 2. Tak masowo trafiane przez Ciebie monety 5 gr 1949r miedzionikiel nie istniały :666 Istniały 10 gr, 20 gr 50 gr i 1 zł.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: wtorek, 11 kwietnia 2023, 11:52 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 18 czerwca 2011, 18:33
Posty: 213
rynio_di napisał(a):
Mi jak się cos takiego przydarzyło , natychmiast zmieniłem lekarza ( widocznie wcześniejszy mnie oszukiwał ) , ten zmienił leki i jagódek ni hu hu.

Ponieważ Twoje przypadki były najwyraźniej spowodowane chorobą umysłową. Moje przypadki to rzeczywistość, a nie urojenia.

@Ryjec - istniały, istniały. Jedno że w próbie i w nieznanej ilości (za wikipedią). Ale rzeczywiście, te o których pisałem to nie miedzionikiel, a brąz :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: wtorek, 11 kwietnia 2023, 12:10 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3625
Lokalizacja: Górny Śląsk
:roll: o co tak właściwie chodzi w tym wątku?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: wtorek, 11 kwietnia 2023, 13:38 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3181
Lokalizacja: Dolny Śląsk
O wywnętrzanie się :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: wtorek, 11 kwietnia 2023, 16:40 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): poniedziałek, 14 lutego 2011, 15:43
Posty: 3278
Lokalizacja: Alta Ecclesia
Ja kiedyś trafiłem 20 marek w złocie i dzień później dwa razy wdepnąłem w krowi placek. Przypadek? Nie sądzę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Poszukiwaczy dziwne przypadki. Prawo Serii
PostNapisane: niedziela, 7 maja 2023, 21:39 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 31 lipca 2009, 23:14
Posty: 703
Dobra - ja też się uzewnętrznię ;)

Dawno, dawno temu (miałem stażu w naszym hobby około 7 lat) zadzwonił kolega - początkujący pochwalić się pierwszym "Romanem". Ja nie miałem na koncie żadnego. Po jego telefonie powiedziałem żonie: "Kochanie - ja też "spotkam" kiedyś swojego Romana" (kurde to brzmi trochę "rowerowo" ale wiecie - piszę szyfrem ;) ). Następnego dnia pojechałem z psem na kolejny, bezowocny (tak myślałem) spacer. I tak sobie myślę/modlę się: "Panie Boże, zły duch chce żebym zazdrościł koledze tego Romana ale nie będę zazdrościć!" (akurat tego nie piszę szyfrem - pamiętam tą modlitwę/myśl jak dziś). I wiecie co? Ledwo ta myśl przemknęła mi przez głowę a "pies" zawył, zamerdał ogonem i wyszedł pierwszy ROMAN! Jestem wierzącym ale nigdy nie modlę się o fanty bo to są błahe sprawy i o takie rzeczy nie wolno się modlić. Uzewnętrzniam się dziś w celu dania świadectwa :) Opisane tu zdarzenie jest w 100% autentyczne jednak imiona zostały zastępione fikcyjnymi ;) Aha - podczas spaceru nie ucierpiało żadne zwierzę ;)

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL