Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 18 kwietnia 2003, 01:21 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 30 marca 2003, 01:00
Posty: 103
Lokalizacja: chełmskie
Niedawno usłyszałem dośc ciekawą informację o czasach Potopu Szweckiego. Podobno, niektóre oddziały agresora (czyt. Szwedów) przechodziły na stronę polską, a po wojnie w zamian za to otrzymały wsie, na których się osiedlali a ich potomkowie żyją tam do dzisiaj. Podobno takie wydarzenia miały miejsce na Ziemi Chełmskiej, lecz nie były to przypadki odosobnione - takie działania wystepowały w wielu miejscach ówczesnej Polski. <BR>Czy ktoś wie coś na ten temat i zetkną się z jakimiś opracowaniami o tych wydarzeniach? <BR>Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 18 kwietnia 2003, 08:28 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2003, 01:00
Posty: 762
Lokalizacja: podkarpacie
Mieszkam i pracuję w takiej okolicy. <BR>W opracowaniach dot. tutejszych okolic wyczytałem, że osadzano tu jeńców z różnych wojen. Potwierdzają to nazwy miejscowości i przysiółków: Szwedy, Moskale, Wołoszyny, Węgry, Jeńcowe Place, Majdan, Ruska Wieś. Jak sobie przypomnę tytuły, to napiszę <BR>PZDR<BR><BR><font size=-1>[ Ta wiadomość została zmieniona przez: feeder dnia 2003-04-18 08:29 ]</font>


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 kwietnia 2003, 10:06 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): piątek, 28 marca 2003, 01:00
Posty: 5


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 19 kwietnia 2003, 10:21 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): piątek, 28 marca 2003, 01:00
Posty: 5
Ja mieszkam ok 10km od misjscowości w której urodził się Stefan Czarniecki, i gdzie miał swój dworek ( a raczej go budował,) i w tej miejscowości mówi się że do budowy kościoła, ufundowanego przez Czarnieckiego, używano szwedów którzy się potem tu osiedlili, podobno było ich dość duzo, nawet podobno dlatego wielu miszkanców tej miejscowości ma jasne włosy i niebieskie oczy , choc ja osobiście tego nie zauważyłem. A tak "w ogóle" piszemy oddzielnie!!! - błąd ortograficzny!!! to w kościele przechowywuje się fajne przedmioty które przywiózł Czarniecki z wypraw, min. siodło z konia Karola Gustawa, takze jakby ktoś przejeżdżał przez Czarncę, jadac z Częstochowy, do Kielc przez Koniecpol, Włoszczowę, to może zajrzeć do koscioła i zobaczyć te skarby. <BR>Pozdrowionka i Wesołych Świąt <BR> <BR>Globus


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL