Bardzo często pojawiają się pytania na forum "co kupić?". Nie ma w tym nic dziwnego, każdy poszukiwacz na początku swojej przygody z poszukiwaniami jest zagubiony, a chciałby jak najszybciej ruszyć w teren ze swoją nową piszczałką. Powtarzające się pytania dotyczące ciągle tych samych sprzętów, czy tej samej kwoty pieniędzy są nieuniknione. Natomiast, żeby otrzymać wartością odpowiedź, trzeba odpowiednio sformułować pytanie. Im więcej szczegółów podasz, tym lepiej będzie wiadomo, co można podpowiedzieć. Mając to na uwadze i chcąc ułatwić zadawanie nowicjuszom pytań, zamieszczam listę rzeczy które trzeba skonkretyzować, pytając co kupić:
Przede wszystkim, całkowicie zakazane jest tytułowanie wątków w taki sposób, że nie wiadomo, czego dany wątek dotyczy. Temat powinien dawać informację, czego spodziewać się po otworzeniu danego wątku, przed jego otworzeniem.
Tytuły wątków:
- Co kupić?
- Jaki wykrywacz?
- Mam problem.
- Co na kolorek?
- Sama nazwa wykrywacza, bez wyjaśnienia o co chodzi.
są zakazane, bo nie spełniają podstawowego warunku, nie mówią nic o zawartości tematu. Równie dobrze mogłoby ich w ogóle nie być. Zamiast "Co kupić?" należy zatytułować wątek precyzyjnie np: "Wykrywacz do 2000zł, na militaria dla początkującego" i umieścić w odpowiednim temacie zbiorczym (patrz punkt niżej). Niechlujne tytułowanie tematów będzie tępione i nagradzane ostrzeżeniami!
1) Budżet: Przede wszystkim zadaj pytanie w odpowiednim temacie. Są w tym dziale 4 tematy przyklejone na stałe, które określają przedział cenowy. Możesz dodatkowo sprecyzować swój przedział cenowy. Jeśli chcesz wykrywacz do 1700zł umieszczasz go w dziale od 1000 zł do 2000 zł i dodatkowo precyzujesz swój przedział cenowy w pierwszym punkcie tej listy.
Tematy:
Wykrywacze do 1000 złWykrywacze od 1000zł do 2000 złWykrywacze od 2000zł do 3500 złWykrywacze powyżej 3500 zł2) Sprzęt tylko nowy, tylko używany, nowy lub używany, tylko ze sklepu w Polsce z polską gwarancją.
3) Zastosowanie: na metale kolorowe (w domyśle na monety, guziki, odznaczenia i inne drobiazgi z metali kolorowych), na militaria (w domyśle, na większe, żelazne przedmioty jak hełmy, bagnety, itd.) lub uniwersalny, który zawiera obie powyższe możliwości. Zwykle wykrywacze uniwersalne nie są tak dobre jak specjalizowane, więc polecam zakup wykrywacza uniwersalnego, kiedy naprawdę jesteś zdecydowany na uniwersalne poszukiwania, jeśli jednak ciągnie Cię w którąś stronę bardziej, lepiej brać sprzęt specjalizowany.
4) Teren poszukiwań: określ czy szukasz na polach, w lasach, na plaży, czy grunt w którym kopiesz to piasek, glina, torf czy zwykła ziemia
5) Łatwość obsługi: albo intuicyjna, pozwalająca szybko wejść w świat poszukiwań i cieszyć się znajdowanymi fantami, albo kompleksowa, dająca mnóstwo możliwości regulacji, ale wymagająca dużo czasu na obeznanie. Skomplikowane wykrywacze są wskazane jako któreś z kolei, nie jako pierwszy sprzęt na pierwsze poszukiwania.
6) Rodzaj wyposażenia: Preferujesz pokrętła, czy przyciski? Szukasz z wyświetlaczem czy bez? Może jakiś innych konkretnych funkcji szukasz? Automatycznego strojenia do gruntu, identyfikacji tonalnej. Napisz o tym tutaj.
7) Osobiste preferencje: jeśli szukasz sprzętu o konkretnych cechach szczególnych które preferujesz, np. szczególnie lekkiego, a może zasilanego na 4 paluszki, napisz o tym.
Dla ułatwienia zamieszczam listę, którą można skopiować, niepotrzebne pokasować, dodać coś od siebie. Ważne, żeby nie zaczynać od zwykłego "co kupić?":
1) Budżet: - nie umieszczaj tego punktu, jeśli pokrywa się z nazwą tematu, w którym zadajesz pytanie
2) Sprzęt tylko nowy, tylko używany, nowy lub używany, tylko ze sklepu w Polsce z polską gwarancją.3) Zastosowanie: na metale kolorowe; na militaria; uniwersalny
4) Teren poszukiwań: pola, lasy, plaża, glina, torf,
5) Łatwość obsługi: przyjazna, łatwa obsługa; skomplikowany sprzęt z dużą ilością regulacji
6) Rodzaj wyposażenia: pokrętła; przyciski; wyświetlacz; automatyczne strojenie do gruntu; ręczne strojenie do gruntu; identyfikacja numeryczna; identyfikacja tonalna;
7) Osobiste preferencje: