Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 06:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 16:40 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Aśka72 napisał(a):
(...) Sorrki ,rozmarzyłam się nieco


No ... :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 16:41 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): piątek, 3 lutego 2017, 12:52
Posty: 352
Lokalizacja: Małopolska
Boże co za czasy ale jak WKZ uzna moją teściową za zabytek to oddam i nawet się przyznam że ją wykopałem :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 16:48 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 12:32
Posty: 201
To bardzo dobrze Aśka72 że tak się rozpisałaś bo ja z tym twoim wpisem zgadzam się co do kropki i już nie mam potrzeby dopisywania nic w tym temacie.

Chociaż szczerze, to przy niektórych wątkach, mam trochę inny pogląd, a nawet całkowicie się z tobą nie zgadzam..... :lol: :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:01 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 1 czerwca 2013, 03:37
Posty: 717
Lokalizacja: MZ-PL
Aśka72 napisał(a):
Ależ wręcz przeciwnie. Absolutnie nie mam poczucia winy wobec naszego państwa,ponieważ nie uważam,że robię coś złego. Prawo jest co prawda kiepskie ,ale i ono tak naprawdę nie robi jeszcze ze mnie przestępcy. To ludzie,którzy to prawo interpretują na siłę chcą ze mnie tego przestępcę zrobić. Osobiście myślę,że największą patologią wobec zabytków odznacza się cały nasz polski system,a my -poszukiwacze jesteśmy tylko chłopcem do bicia i zasłoną dymną tej patologii. Pisząc o legalizowaniu czegokolwiek, ujawnianiu się jako poszukiwacz mam na myśli tylko i wyłącznie swoją dobrą wolę a nie przymus. Ale ta dobra wola według mnie jest możliwa tylko i wyłącznie przy całkowitej rewolucji w temacie poszukiwań. Bez tego nie ma mowy o jakiejkolwiek współpracy z mojej strony akurat. Czyli punkt o ujawnianiu swoich znalezisk to powinien być ostatni punkt w rozmowach o przyszłości poszukiwaczy. Dla mnie po pierwsze musi się zmienić całkowicie podejście do tematu własności zabytku a dalej za tym powinna iść klasyfikacja zabytków. Zawsze uważałam,że obywatel może posiadać zabytki.My najwyraźniej zwyczajnie się za późno urodziliśmy. :) Kiedyś można było posiadać znaleziony w ogródku zabytek...Wszyscy dobrze wiemy ,że nie tylko wiek stanowi o zabytkowości. Ale nawet bez podawania definicji wszyscy wiemy,że zabytek to jakiś wyjątkowy ,historyczny "przedmiot",który w dodatku opowiada jakąś istotną historię. Tak więc czy boratynka jest naprawdę wyjątkowa? Historia powstania boratynek jest ekstra ale czy historia tej konkretnej wydłubanej, sama w sobie opowiada jakąś rajcującą historię? No wcale. Czy rubel znaleziony w polu wnosi coś do historii tych kilku rubli ,które dostałam od dziadka? No nie. Itd,itp...Dlatego najbardziej mi odpowiada pod tym względem model angielski i ich podejście do określania "ważności"zabytków. Nie rozpatruję tu na razie w ogóle kwestii wykupu przez państwo bo to inna historia. Obecnie starając się (o zgrozo) w WUOZ-ach, o pozwolenia na poszukiwania czegokolwiek (bezprawnie zresztą), sami musimy podać we wniosku muzeum ,które byłoby zainteresowanie naszymi znaleziskami. To w ogóle jest postawione na głowie i to są jawne jaja. Oczywiście ,że najbardziej znaleziskami jesteśmy zainteresowani my ,ale jeśli trafimy na coś wyjątkowego dla historii i kultury naszego kraju to chętnie to do muzeum oddamy . Przynajmniej ja sobie takie założenie zrobiłam...kiedyś... bo obecnie to skłaniam się ku opcji ,zakopię a pary z gęby nie puszczę. :) I dlatego to muzea,czyli państwo powinny starać się o pozyskiwanie zabytków. Do czego zmierzam? Wszyscy wiemy,że większość znajdowanych przez nas "zabytków" to rzeczy kompletnie nieistotne dla muzeów. Ostatecznie najwyżej zasilą jakiś kolejny magazyn a tam w ten czy inny sposób przepadną. Po co się pytam? Po co gromadzić te same kolejne przedmioty,które nic nie wnoszą nowego do naszej historii? Te przedmioty spokojnie w mojej wizji świata mogłyby sobie mieszkać u prywatnych właścicieli. Dla mnie to proste. Wprowadzić pojęcie zabytku kultury, czy nawet narodowego zabytku kultury i będą to "przedmioty" o wartości klasy muzealnej. Czyli krótko mówiąc takie ,które muzeum chce pokazywać i ma dla nich miejsce w ekspozycji. Cała reszta mniej istotnych znalezisk nazwanych np zabytkami historycznymi mogłaby być w rękach prywatnych . Kluczową kwestią jest to ,żeby państwo nasze zrozumiało ,że obywatel też może posiadać zabytki i nie ma w tym nic złego.Ktoś zapyta. No ale dlaczego może posiadać jedne zabytki a tych ważnych dla kraju nie? No dokładnie z tego samego powodu dla którego można sobie kupić zabytkowy dworek ale Wawelu nawet jakby kogoś było stać to już sobie nie kupi...Rozgadałam się na temat mojej wizji świata ale poczułam się wywołana do tablicy . Muszę więc powiedzieć,że nie akceptuję obecnej sytuacji prawnej a właściwie pseudoprawnej i dopóki nic się nie zmieni w obszarze zniesienia wymogu tzw.pozwoleń na poszukiwania na terenach nie będących stanowiskami archeo i ich strefami ochrony ,oraz nie zmieni się traktowanie wszystkich jak leci zabytków jak świętych krów to myślę,że nie ma co liczyć na poprawę naszej sytuacji. Sorrki ,rozmarzyłam się nieco i popaplałam przydługo...
Bardzo ciekawy, merytoryczny i przemyślany wpis - moim zdaniem.

stan12 napisał(a):
Chociaż szczerze, to przy niektórych wątkach, mam trochę inny pogląd, a nawet całkowicie się z tobą nie zgadzam..... :lol: :666
To wynurzenie nie ma to żadnego znaczenia dla niniejszego wątku, a w szczególności emocje autora z tym związane. Równie dobrze mogłeś to napisać w prywatnej wiadomości. Moim zdaniem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:26 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): niedziela, 16 sierpnia 2009, 11:46
Posty: 80
Ja i tak nie podaje reki archeo.
Co do ogladu sprawy zgadzam sie z frankiem zgadzam sie z Aska... Kilkanascie lat spedzilem w Anglii wiec wiem jak wyglada przyjazny klimat dla detektorysty... wiem rozumiem opisuje, tyle ze co to zmieni?
Na filmikach z walnego PZE zauwazylem wiele osob mocno zaangazowanych w wspolprace z archeo i wydumalem sobie, ze im rzeczywiscie moze zalezec na legalizacji kolekcji na utworzeniu "depozytoriusza". Wszak tak mysle przeciez posiadaja znaleziska czy to z przeszlosci czy tez chca posiadac bo maja fajne projekty na przyszlosc a rozbuchana nagonaka na poszukiwaczy i ewentualna rewizja w ich domach moze pokonczyc kariery. Wtedy na nic wieczorowe kursy archeologii, na nic znajomi w archeo itd.
A my? Czy my w ogole znajdujemy sie w centrum uwagi? Ja, franek Aska72, Zenek, jego mlodszy brat Andrzej i Jozek - kolega z drugiego konca Polski co go spotykalem z wykrywka, bodajze corocznie na mazurskich polach chociaz pochodzil ze Slaska a ja z centrum?
Czy my potrzebujemy kolejnych uwlaczajacych ceregieli papierowo urzedniczych? Czy ten gwizdek znaleziony bez kopania na polu gdy wloczylem sie szlakiem ostatnich dni Samsonowa jest naprawde taki wazny dla jakiegokolwiek archeo? Ide o zaklad, ze dla mnie jest wazniejszy bo moglem go podniesc, siasc na kamieniu, podumac nad burzliwymi dziejami, powyobrazac sobie jak smierc wolala tym gwizdkiem do wyjscia z okopow, do spotkania z nia oko w oko. Moglem go tez zostawic albo wyniesc na zlom.
A czy dla archeo on, ten gwizdek tez tyle znaczy? Nie - bo z niego nie bedzie profitow..
Nie dostanie na ten gwizdek zaden archeo funduszy a swoich bron Boze na pewno nie wyda.
Czy minister kultury albo skamielina przedpotopowych malzy - SNAP naprawde uwaza, ze ja ktory zwiedzilem kilkanascie krajow nie mam pojecia co moze byc zabytkiem, co jest godne muzeum? I co sie dzieje w muzeach?

Tak moglbym pisac, pisac, pisac tylko po co? Odslon bedzie kilkanascie a jutro juz jedenasty. Moze Rada Narodowa uchwali abolicje bysmy wyszli z pol i lasow... i pozostali juz w domach?


Ostatnio edytowano czwartek, 10 maja 2018, 17:29 przez fishowiec, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:27 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 12:32
Posty: 201
Jackis napisał(a):
Aśka72 napisał(a):
.

stan12 napisał(a):
Chociaż szczerze, to przy niektórych wątkach, mam trochę inny pogląd, a nawet całkowicie się z tobą nie zgadzam..... :lol: :666
To wynurzenie nie ma to żadnego znaczenia dla niniejszego wątku, a w szczególności emocje autora z tym związane. Równie dobrze mogłeś to napisać w prywatnej wiadomości. Moim zdaniem.


No i zobacz zapomniałem zapytać Ciebie jakie emocje gdzie i w jaki sposób mam przekazywać.... , szczególnie przy twoim bardzo merytorycznym wpisie dotyczącym tego wątku i wnoszącym tyle nowości.
Cenzor się znalazł.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:29 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3188
Lokalizacja: Dolny Śląsk
A ostatnie 2 Twoje zdania Jackis także można zadedykować Tobie :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:29 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
frank napisał(a):
Terrorem skutecznie wmówiono wam, że jesteście przestępcami, i w to uwierzyliście, do tego stopnia, że w paranoicznym poczuciu winy chcecie legalizować poszukiwania, legalizować kolekcje, ujawniać się itd., czyli nadal poddawać się terrorowi i akceptować racje nadużywających prawa urzędników, to duży błąd. :n

Moim zdaniem, minimum do realizacji na już - to koniec z nadużywaniem prawa, doprowadzenie do racjonalnej i zdroworozsądkowej interpretacji przepisów ustawy, plus utworzenie i upublicznienie stref archeo w prawnie chronionych otulinach, gdzie na poszukiwania byłoby wymagane pozwolenie WKZ, albo opcja „zero”, bo innej alternatywy na dzisiaj nie widzę.


Frank, żyjesz w świecie własnych fantazji i próbujesz je wmówić innym. Nikt tu nie uważa się za przestępcę, nikt nie ma poczucia winy i wszyscy wiedzą, że urzędnicy nadużywają prawa.

Co zaś do tego pomysłu minimum do realizacji na już, to zapomniałeś napisać, jak zamierzasz to osiągnąć. Może powtórzę - jak ty osobiście chciałbyś to osiągnąć, bo jeżeli masz jakiś realny pomysł, to koniecznie go opisz. Wszyscy byśmy chcieli ukrócić samowolę urzędników, tylko nikt nie wie, jak to tym urzędnikom wytłumaczyć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:41 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3643
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kolego Drucik tytuł wątku: "PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 17:45 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2015, 14:56
Posty: 475
Co widzisz złego w tym, że poprosiłem cię o rozwinięcie pomysłu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 19:35 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 15:32
Posty: 123
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Cytuj:
Obecnie starając się (o zgrozo) w WUOZ-ach, o pozwolenia na poszukiwania czegokolwiek (bezprawnie zresztą), sami musimy podać we wniosku muzeum ,które byłoby zainteresowanie naszymi znaleziskami.
.

W jakich WUOZ-ach tak się dzieje? Promensa z muzeum została zniesiona w ubiegłym roku w czerwcu rozporządzeniem Ministra MKiDN. Osobiście spotkała się Pani z taką sytuacją, czy to informacja typu "słyszałam że...." ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 19:38 
Offline
Malkontent

Dołączył(a): poniedziałek, 9 grudnia 2013, 21:40
Posty: 935
Dajcie spokój - to wszystko jest tylko ''pro forma''.
Każda władza ( a ta w szczególności ) lubi podpierać swoje durne pomysły tzw. ''konsultacjami społecznymi''
Pamiętacie jak wyglądały owe ''konsultacje'' z nauczycielami czy obecnie z rodzicami niepełnosprawnych dzieci ?

Każdy może mieć oczywiście inne zdanie i je wyrazić - ma po prostu pecha :lol:

Założę się , że gdyby przeprowadzono ''konsultacje'' w sprawie cen paliw to okaże się że 97% obywateli marzy o tym by kupować benzynę po 10 złotych ...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 20:41 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3643
Lokalizacja: Górny Śląsk
dumadar napisał(a):
Promensa z muzeum została zniesiona w ubiegłym roku w czerwcu rozporządzeniem Ministra MKiDN.

Podaj treść tego rozporządzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: czwartek, 10 maja 2018, 21:18 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1043
Lokalizacja: Pępek Świata
Dumadar.Być może jest jak mówisz. Ja nie znam tego rozporządzenia,ale nawet jak weszło w ubiegłym roku to i tak niewiele zmienia w całej sprawie. Zasadniczo podtrzymuję swoją koncepcję o muzeach i że muzea powinny mieć jedynie jakiś procent zasobów magazynowych,pozwalających na współpracę i wymianę między muzeami...I Twoja uwaga nadal moich poglądów nie zmienia, ale jeśli jest prawdziwa to dzięki za informację . Ja z założenia postanowiłam nie wspierać tego chorego systemu i nie wnioskuję o pozwolenia na poszukiwania więc obiektywnie ,być może mnie coś ominęło. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: PZE zaproszone na konsultacje do Ministerstwa Kultury !
PostNapisane: piątek, 11 maja 2018, 09:22 
Offline
Kapitan
Kapitan

Dołączył(a): czwartek, 26 stycznia 2012, 17:07
Posty: 353
W temacie „konsultacji społecznych „ mam przekonanie graniczące z pewnością ,że absolutnie nie będą miały żadnego znaczenia.
Znając poczynania władzy (każdej ) w tego typu kwestiach , chodzi jedynie o sam fakt odbycia takowych konsultacji , legitymujących dalsze działania legislacyjne.
Owszem nasi przedstawiciele zostaną wysłuchani . Chociaż równie dobrze spotkanie to może okazać się farsą.
Poza tym nie będzie absolutnie żadnej woli ze strony gospodarzy by uwzględnić jakiekolwiek propozycje (mimo solennych zapewnień ).
Co więcej . Uważam ,że konsultacje te zostaną wykorzystane przeciwko nam.
Nie zdziwię się gdy okaże się ,że w wyniku owych konsultacji i w oparciu o opinię środowiska poszukiwaczy , zgodnie zdecydowano o np. zaostrzeniu przepisów .
Wiem ,wiem !
Pesymizm pełną gębą…
Jednak żyję wystarczająco długo i w tego typu kwestiach mam zbyt wiele złych doświadczeń.
Bardzo , bardzo chciałbym się mylić !


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL