Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 00:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: sobota, 20 września 2014, 16:14 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): czwartek, 25 lipca 2013, 12:14
Posty: 72
Lokalizacja: Katowice
Ktoś może testował na sobie na ile groźne jest tam nasze hobby ?
Być może będę w przyszłym tygodniu nad Balatonem i nie wiem czy ryzykować bieganie z wykrywką...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: wtorek, 26 stycznia 2016, 13:59 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): piątek, 30 sierpnia 2002, 00:00
Posty: 523
Lokalizacja: Łaziska Górne/Górny Śląsk
Podbijam temat bo też mnie ten teren ciekawi :)
Pozdrowionka i ciekaw jestem czy ktoś coś wie na ten temat ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: sobota, 13 lutego 2016, 15:59 
Offline
WAZA Z BAZIN

Dołączył(a): piątek, 5 stycznia 2007, 17:27
Posty: 587
Lokalizacja: bazin
Panowie podbijam temat
na wakacjach także wybieram się nad Balaton
chodzi mi o szperanie na polach , lasach
którys z kolegów może już kopał?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: czwartek, 10 marca 2016, 21:03 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): piątek, 30 sierpnia 2002, 00:00
Posty: 523
Lokalizacja: Łaziska Górne/Górny Śląsk
Witam zainteresowanych kopaniem na Węgrzech :(

Nie jest tak wesoło jak byśmy tego sobie życzyli :(

Dopytywałem się moich węgierskich kolegów o to ,czy można kopać i no niestety :(
Sprawę reguluje 39 rozporządzenie rządu z 11.III.2015. roku (39/2015. (III. 11.) Korm. rendelet a régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról ).

W wielkim skrócie :
Zgodnie z przepisami etyczne poszukiwanie przedmiotów metalowych może być prowadzone tylko poza zarejestrowanymi stanowiskami archeologicznymi, po uzyskaniu zgody właściciela ziemi lub jej użytkownika w celu wykrycia przedmiotów powstałych po roku 1711. Jeśli w czasie prowadzonych czynności przypadkowo trafimy na znalezisko archeologiczne wówczas poszukiwania tam należy przerwać i udokumentować miejsce znaleziska. Znalezisko należy zgłosić do muzeum działającego w danym regionie. Przedmioty które nie mają wartości archeologicznej ani właściciela i o małej wartości możemy zachować zgodnie z prawem. Znaleziska pochodzące po 1711 roku, przedmioty o dużej wartości, oraz przedmioty których właściciela można określić należy zgłosić notariuszowi.

Uzyskanie pozwolenia na korzystanie z wykrywacza metali na terenie Węgier to trudny orzech do zgryzienia. Takie pozwolenie wydawane jest na ściśle określony czasowo termin i ważne jest tylko na wyznaczonym terenie określonym i opisanym mapą ... cytuję z dokumentu:

20. Fémkereső műszer használatának engedélyezése
46. § (1) A fémkereső műszer hivatáshoz nem kötött használatának engedélyezése iránti kérelmet a hatóságnak kell benyújtani.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
......
20. Pozwolenie na korzystanie z wykrywacza metalu.
46. § (1) Prośbę (wniosek) o wydanie pozwolenia na korzystanie z wykrywacza metalu, z niepowiązanymi zawodowymi obowiązkami, należy złożyć w urzędzie.
(2) Do wniosku należy dołączyć:
....
i tutaj jest 11 wyszczególnionych załączników, o uzyskanie których trzeba złożyć pisemne prośby (wnioski).
Już ten pierwszy w punkcie (a) dotyczy dołączenia mapy sporządzonej w systemie EOV (to pewien rodzaj map topograficznych) z zaznaczeniem terenu ... czyli pierwsze podanie o uzyskanie mapy należy składać w Urzędzie Geodezji. Za niektóre załączniki - i z tym się trzeba liczyć - należy wnieść opłatę (illeték).

No cóż,też chciałem w tym roku trochę pokopać na Madziarach,no ale chyba nici z marzeń (a tereny są piękne i obfite :ups: ) kopałem tam już 25 lat temu z ekipą Węgierskich archeologów,ale od tamtego czasu dużo się zmieniło :( może jeszcze coś się uda po starej znajomości? :lol:
Pozdrowionka i do zobaczenia w terenie :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 14:41 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 4 czerwca 2013, 16:22
Posty: 273
Lokalizacja: Stamtonth
Szperacz napisał(a):
No cóż,też chciałem w tym roku trochę pokopać na Madziarach,no ale chyba nici z marzeń (a tereny są piękne i obfite :ups: )

Kiedy Madziar na madziarskim forum dla kopaczy pyta o warunki kopania w Polsce to z pewnością otrzymuje podobne odpowiedzi. :lol:
W ten sposób nigdy nie zawojujemy świata ;)
Mój patent na wyjazdy w świat jest taki :
A) zabieram wykrywkę
B) na miejscu oceniam sytuację
C) .........
W ten sposób będziesz mógł marzenie spełnić lub będziesz miał czyste sumienie że próbowałeś :za


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 15:07 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3183
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Taxometr, a jak znajdziesz się z piszczałką w kraju, gdzie samo posiadanie jej jest nielegalne, i ten fakt stwierdzi służba celna, policja cycuś? :cop


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 15:14 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 27 czerwca 2004, 16:00
Posty: 1613
Ryjec napisał(a):
Taxometr, a jak znajdziesz się z piszczałką w kraju, gdzie samo posiadanie jej jest nielegalne, i ten fakt stwierdzi służba celna, policja cycuś? :cop

Ryjec Twoja wypowiedź kojarzy mi się Tylko tak :
"
A gdyby tu było nagle przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził w przyszłości .... "
kolega TaXometr pisze o konkretnym kraju więc po co te dziwne i nikomu nie potrzebne dywagacje ?!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: piątek, 11 marca 2016, 17:11 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3183
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kolego Dario, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem a wywnioskujesz z wypowiedzi kol. Taxometra, że piesze o zawojowaniu świata, wyjazdach w świat (w kontekście- z piszczałką) ;) a nie o Hungarii tylko.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: sobota, 12 marca 2016, 08:03 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 27 czerwca 2004, 16:00
Posty: 1613
Ryjec napisał(a):
Kolego Dario, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem a wywnioskujesz z wypowiedzi kol. Taxometra, że piesze o zawojowaniu świata, wyjazdach w świat (w kontekście- z piszczałką) ;) a nie o Hungarii tylko.

Pewnie - masz rację - mój błąd :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kopanie na Węgrzech
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2016, 16:24 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 4 czerwca 2013, 16:22
Posty: 273
Lokalizacja: Stamtonth
Ryjec napisał(a):
Taxometr, a jak znajdziesz się z piszczałką w kraju, gdzie samo posiadanie jej jest nielegalne, i ten fakt stwierdzi służba celna, policja cycuś? :cop

Ryzyk - fizyk.
Do Albanii zabrałem, wiedząc że posiadanie takowego sprzętu jest tam zabronione, ale do Turcji już nie.
I w tejże Turcji mijałem z buta ruiny budowli przypominających karawanseraj albo pozostałości po jakichś wieżach strażniczych gdzie żywego ducha nie było. Ech.... Chodziłem więc wokół jak psychol jakiś ze wzrokiem blisko ziemi. A nuż coś błyśnie :) .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL