Teraz jest sobota, 27 czerwca 2026, 22:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: piątek, 6 września 2013, 19:06 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 11:16
Posty: 974
Duży rozrzut czasu między tymi monetkami .Ponad 130 lat.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: piątek, 6 września 2013, 20:42 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2012, 21:54
Posty: 424
Lokalizacja: Wschód
No no pogratulować takiego poletka no i sprzętu - :D ode mnie nabytego, oby długo i dobrze służył, bo ja nią znalazłem również dwa rzymki :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 04:57 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 23 marca 2013, 19:18
Posty: 959
Lokalizacja: warszawka sie klania
bardzo często depozyty monet rzymskich są przekrojem 2-3 cesarzy z jednego miejsca.Moze to wynikac z tego, ze np. mieszkancy Barbaricum zbierali je jako np. sklad kruszcu lub konkretna wartośc wymienną w plemionach przez całe zycie, lub w takich mixach byly dostarczane z terenów imperium tutaj jako wyposazenie często celtyckich negotiatores- posredników handlowych miedzy np terenami przeworskimi a Imperium Rzymskim- płacili nimi za niewolników, bursztyn, płaty żelaza(?) oraz inne rzeczy nie zachowane w materiale archeo.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 05:03 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 23 marca 2013, 19:18
Posty: 959
Lokalizacja: warszawka sie klania
http://www.ma-shops.com/wallinmynt/item ... 68&lang=jp

chociazby tutaj...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 16:29 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3337
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Czy w tym czasie monety po zmianie cesarza były wycofywane z obiegu? Raczej wątpię, były monetą kruszcową i zachowywały wartość jako kawałek srebra. Ściągnięcie ich z obiegu w tamtych czasach było awykonalne i bezsensowne, zważywszy na jakim obszarze funkcjonowały. Jak myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 16:56 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 26 października 2011, 22:51
Posty: 160
No i miejscówka nie zawiodła sam w to nie mogę uwierzyć 4 rzymek choć w słabym stanie i co ciekawe z otworem do noszenia na szyi lub innym członku ,nie zdziwiłbym się gdyby to była złota a nie z lichego brązu .Przy okazji mam pytanie bo imperium rzymskie nie jest w moim zainteresowaniu (bynajmniej nie było) czy rzymianie znali i używali mosiądzu bo wyszło na tym poletku dwie połówki klamerek ?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 18:31 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): niedziela, 13 września 2009, 09:29
Posty: 2467
Lokalizacja: z Nienacka
Ryjec napisał(a):
Czy w tym czasie monety po zmianie cesarza były wycofywane z obiegu? Raczej wątpię, były monetą kruszcową i zachowywały wartość jako kawałek srebra. Ściągnięcie ich z obiegu w tamtych czasach było awykonalne i bezsensowne, zważywszy na jakim obszarze funkcjonowały. Jak myślicie?

W dodatku wraz z upływem czasu moneta stawała się coraz gorsza, obniżano próbę-czyli postępowała inflacja.
dobre, stare monety były przedmiotem tezauryzacji, Ludność imperium można było zmusić do używania monety o coraz mniejszej wartośc, możlie że na potrzeby handlu z barbarzyńcami przeznaczano starszą i lepszą monetę, choć sądząc po ilości znajdowanych u nas suberatów nie wszyscy barbarowie się na monecie znali :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: sobota, 7 września 2013, 23:07 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 4 listopada 2012, 23:54
Posty: 209
No gratulacje, chciałbym kiedyś trafić na takie kartoflisko :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: środa, 11 września 2013, 19:17 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 26 października 2011, 22:51
Posty: 160
Wwyszło na poletku gdzie wchodziły rzymki z jednego dołka


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: środa, 11 września 2013, 19:44 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): sobota, 14 stycznia 2012, 17:16
Posty: 1071
Rzymianie znali mosiądz, co prawda nie znali metalicznego cynku ale dodawali do miedzi minerał kalamin (ruda cynku).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: środa, 11 września 2013, 21:57 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): wtorek, 10 lipca 2012, 00:50
Posty: 215
Lokalizacja: miasto wilkow
ladna fibula ladny stan gratulacje


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: czwartek, 12 września 2013, 00:04 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): niedziela, 13 września 2009, 09:29
Posty: 2467
Lokalizacja: z Nienacka
Kółko też z tej parafii :) W duńskich bagiennych znaleziskach takie kółka przy sakiewkach występują, służyły jako ściągacz do zamykającego sakiewke rzemienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 22:09 
Offline
Młodszy Chorąży Sztabowy
Młodszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 26 października 2011, 22:51
Posty: 160
Następny rzymek z kartofliska chyba już ostatni


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: imperium w kartoflach
PostNapisane: poniedziałek, 16 września 2013, 22:22 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2012, 21:54
Posty: 424
Lokalizacja: Wschód
Nie trać nadziei... jutro będzie lepiej, a już na pewno po orce
Gratulacje zacięcia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL