Teraz jest środa, 24 czerwca 2026, 20:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 14:29 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
Jak zwykle już o 5.00 byłem na zaoranym polu. Oto plon dzisiejszego poranka. Może stany innych monet (szczególnie trojaczka, SAP-ów, boratynek) nie najciekawsze, ale najważniejsze jest to, że zawsze marzyłem o znalezieniu carskiej srebrnej "łezki" i to właśnie dzisiaj mi się udało (nieprawdaż - piękna ! :8)). Oprócz monet, oczywiście trafiły mi się inne "cosie", które Wam przedstawiam.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 14:43 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): sobota, 23 lutego 2013, 15:20
Posty: 248
Lokalizacja: W-wa
U mnie zawsze więcej 'cosi' niż monet. Miło popatrzeć :1
BTW co to za przedmioty na ostatnim zdjęciu, ostatni rząd, przedmiot drugi i czwarty?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 14:57 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 30 czerwca 2012, 08:40
Posty: 9
Lokalizacja: Północny wschód
Przedmiot drugi to wg. mnie część od harmonijki. Przedmiot czwarty to łódka nabojowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Łódka_nabojowa . Zacne kopiejki, gratulacje łezki :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 22:06 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
Popołudniowa poprawka - monetki i "cosie". Jestem ciekaw, co to za carska odznaka? Czy nosili ją na żołnierze na czapce?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 22:12 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 25 stycznia 2013, 21:47
Posty: 212
Kolego pierwszy raz slysze o lezce pruskiej moglbys mi przyblizyc jej znaczenie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 22:27 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
Caban napisał(a):
Kolego pierwszy raz slysze o lezce pruskiej moglbys mi przyblizyc jej znaczenie


Też nigdy nie słyszałem o łezce pruskiej. Skąd to wziąłeś? Też chciałbym się dowiedzieć, co to takiego?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 01:43 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 03:41
Posty: 511
Lokalizacja: Skierniewice
Kolego mógłbyś dać lepsze zdjęcie tej kulki ołowianej ( jak sądzę) po prawej stronie, w dół od krzyżyka na przedostatnim zdjęciu?
I czy jej średnica to niecałe 18 mm?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 09:34 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): środa, 24 marca 2010, 18:06
Posty: 259
Lokalizacja: manamana
U nas tych kulek że kosą kosić :lol: :ups: , a odnośnie terminu łezka pruska to pewnie chodziło że jakiś prus ją posiadał a teraz jest twoja łezka czyli polska łezka B+ , fanty Super :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 10:17 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 03:41
Posty: 511
Lokalizacja: Skierniewice
plgkb napisał(a):
U nas tych kulek że kosą kosić :lol: :ups:


Jeśli to te, to chętnie przygarnę w każdej ilości, nawet za rozsądną opłatą :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 10:54 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 18:57
Posty: 256
Lokalizacja: Katowice - świętokrzyskie
Szurp napisał(a):
Przedmiot drugi to wg. mnie część od harmonijki. Przedmiot czwarty to łódka nabojowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Łódka_nabojowa . Zacne kopiejki, gratulacje łezki :)


wałkowlaiśmy już tę harmonijkę. Te blachy miewają donitowane blaszki o równej długości. Zmieniają się natomiast szerokości otworów
1. Harmonijki posiadają blaszki o długościach rosnących (lub malejących - jak kto woli). Zmiana długości ma wpływ na wysokość wydobywanego dźwięku
2. Ja znajduję takie blaszki prawie każdego dnia jak szukam i prawie na każdym polu. Nie wierzę, że naród taki umuzykalniony był


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 21:01 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
nieznany napisał(a):
Kolego mógłbyś dać lepsze zdjęcie tej kulki ołowianej ( jak sądzę) po prawej stronie, w dół od krzyżyka na przedostatnim zdjęciu?
I czy jej średnica to niecałe 18 mm?


Ta konkretna kulka ma średnicę 10 mm ( jedyna taka, jaką dotychczas znalazłem ), inne ( powszechne, mam ich wiele ) mają ok. 13 mm i znalazłem też chyba ze 2 sztuki, które maja ok. 18 mm. Czy Kolego możesz wyjaśnić, dlaczego te po 18 mm są Tobie tak szczególne?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: poniedziałek, 2 września 2013, 23:45 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 17 stycznia 2010, 03:41
Posty: 511
Lokalizacja: Skierniewice
Kulę okrągłą trudno dokładnie zidentyfikować, jedynie po kalibrze można domniemywać z jakiej broni została wystrzelona. Na zdjęciu widać (przynajmniej tak mi się wydawało ), że ta konkretna kula ma nadlewkę, coś jakby obręcz. Takie kule używane były tylko w sztucerze brunszwickim lub jego rosyjskim odpowiedniku, sztucerze z Liege kaliber 17.78 mm, rosyjskie 7,1 linii (люттихский» штуцер образца 1843 г)
Pierwsza rycina z linku. Ale niestety 10 mm. średnicy wyklucza taką identyfikację.

http://lib.rus.ec/b/447974/read


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 6 października 2013, 22:38 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 25 grudnia 2012, 18:50
Posty: 294
Dzisiaj trafiłem drugą "łezkę", czym się chwalę, bo mnie bardzo ucieszyła :) . Oprócz niej trochę innych znajdek. Przepraszam za jakość zdjęć, dzisaj wyjątkowo nieudane. Pozdrawiam!!!!


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Moja pierwsza "łezka"
PostNapisane: niedziela, 6 października 2013, 22:43 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2011, 12:29
Posty: 764
Lokalizacja: Trojmiasto Kaszubskie
Ale te 3 grosze ,,Stasia ,, super :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL