https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Moja pierwsza "łezka"
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=126&t=117005
Strona 1 z 1

Autor:  andy65 [ niedziela, 1 września 2013, 14:29 ]
Tytuł:  Moja pierwsza "łezka"

Jak zwykle już o 5.00 byłem na zaoranym polu. Oto plon dzisiejszego poranka. Może stany innych monet (szczególnie trojaczka, SAP-ów, boratynek) nie najciekawsze, ale najważniejsze jest to, że zawsze marzyłem o znalezieniu carskiej srebrnej "łezki" i to właśnie dzisiaj mi się udało (nieprawdaż - piękna ! :8)). Oprócz monet, oczywiście trafiły mi się inne "cosie", które Wam przedstawiam.

Autor:  opses [ niedziela, 1 września 2013, 14:43 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

U mnie zawsze więcej 'cosi' niż monet. Miło popatrzeć :1
BTW co to za przedmioty na ostatnim zdjęciu, ostatni rząd, przedmiot drugi i czwarty?

Autor:  Szurp [ niedziela, 1 września 2013, 14:57 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Przedmiot drugi to wg. mnie część od harmonijki. Przedmiot czwarty to łódka nabojowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Łódka_nabojowa . Zacne kopiejki, gratulacje łezki :)

Autor:  andy65 [ niedziela, 1 września 2013, 22:06 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Popołudniowa poprawka - monetki i "cosie". Jestem ciekaw, co to za carska odznaka? Czy nosili ją na żołnierze na czapce?

Autor:  Caban [ niedziela, 1 września 2013, 22:12 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Kolego pierwszy raz slysze o lezce pruskiej moglbys mi przyblizyc jej znaczenie

Autor:  andy65 [ niedziela, 1 września 2013, 22:27 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Caban napisał(a):
Kolego pierwszy raz slysze o lezce pruskiej moglbys mi przyblizyc jej znaczenie


Też nigdy nie słyszałem o łezce pruskiej. Skąd to wziąłeś? Też chciałbym się dowiedzieć, co to takiego?

Autor:  nieznany [ poniedziałek, 2 września 2013, 01:43 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Kolego mógłbyś dać lepsze zdjęcie tej kulki ołowianej ( jak sądzę) po prawej stronie, w dół od krzyżyka na przedostatnim zdjęciu?
I czy jej średnica to niecałe 18 mm?

Autor:  plgkb [ poniedziałek, 2 września 2013, 09:34 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

U nas tych kulek że kosą kosić :lol: :ups: , a odnośnie terminu łezka pruska to pewnie chodziło że jakiś prus ją posiadał a teraz jest twoja łezka czyli polska łezka B+ , fanty Super :1

Autor:  nieznany [ poniedziałek, 2 września 2013, 10:17 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

plgkb napisał(a):
U nas tych kulek że kosą kosić :lol: :ups:


Jeśli to te, to chętnie przygarnę w każdej ilości, nawet za rozsądną opłatą :666

Autor:  AndrzejS [ poniedziałek, 2 września 2013, 10:54 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Szurp napisał(a):
Przedmiot drugi to wg. mnie część od harmonijki. Przedmiot czwarty to łódka nabojowa http://pl.wikipedia.org/wiki/Łódka_nabojowa . Zacne kopiejki, gratulacje łezki :)


wałkowlaiśmy już tę harmonijkę. Te blachy miewają donitowane blaszki o równej długości. Zmieniają się natomiast szerokości otworów
1. Harmonijki posiadają blaszki o długościach rosnących (lub malejących - jak kto woli). Zmiana długości ma wpływ na wysokość wydobywanego dźwięku
2. Ja znajduję takie blaszki prawie każdego dnia jak szukam i prawie na każdym polu. Nie wierzę, że naród taki umuzykalniony był

Autor:  andy65 [ poniedziałek, 2 września 2013, 21:01 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

nieznany napisał(a):
Kolego mógłbyś dać lepsze zdjęcie tej kulki ołowianej ( jak sądzę) po prawej stronie, w dół od krzyżyka na przedostatnim zdjęciu?
I czy jej średnica to niecałe 18 mm?


Ta konkretna kulka ma średnicę 10 mm ( jedyna taka, jaką dotychczas znalazłem ), inne ( powszechne, mam ich wiele ) mają ok. 13 mm i znalazłem też chyba ze 2 sztuki, które maja ok. 18 mm. Czy Kolego możesz wyjaśnić, dlaczego te po 18 mm są Tobie tak szczególne?

Autor:  nieznany [ poniedziałek, 2 września 2013, 23:45 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Kulę okrągłą trudno dokładnie zidentyfikować, jedynie po kalibrze można domniemywać z jakiej broni została wystrzelona. Na zdjęciu widać (przynajmniej tak mi się wydawało ), że ta konkretna kula ma nadlewkę, coś jakby obręcz. Takie kule używane były tylko w sztucerze brunszwickim lub jego rosyjskim odpowiedniku, sztucerze z Liege kaliber 17.78 mm, rosyjskie 7,1 linii (люттихский» штуцер образца 1843 г)
Pierwsza rycina z linku. Ale niestety 10 mm. średnicy wyklucza taką identyfikację.

http://lib.rus.ec/b/447974/read

Autor:  andy65 [ niedziela, 6 października 2013, 22:38 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Dzisiaj trafiłem drugą "łezkę", czym się chwalę, bo mnie bardzo ucieszyła :) . Oprócz niej trochę innych znajdek. Przepraszam za jakość zdjęć, dzisaj wyjątkowo nieudane. Pozdrawiam!!!!

Autor:  loczek163 [ niedziela, 6 października 2013, 22:43 ]
Tytuł:  Re: Moja pierwsza "łezka"

Ale te 3 grosze ,,Stasia ,, super :1

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/