Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 23:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 14:10 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 19:34
Posty: 251
Witam, ostatnimi czasy na jednym polu wyskakują mi co chwile niemieckie pfenigi z lat 1940-1943, na ta chwilę znalazłem już 27 sztuk o wartosci 220 pf :D znajdki bezwartościowe w złym stanie ale z historycznego punktu widzenia ciekawe bo ktoś to musiał chyba sobie zakopać na polu. Pole bardzo blisko zabudowań i dziwi mnie to, że ktoś się tam odważył je schować. Poza tym wyskakują inne ciekawe fanty jakieś sreberka, odzaka z
PRL, pierścionek itd. Czy to znalezisko można wiązać z ukryciem go przez Niemców gdy uciekali z moich terenów (Opolszczyzna / Dolny Śląsk ) i czy warto dalej je zbierac bo po orce pewnie znowu ich troszke wyjdzie. Pozdrawiam :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 14:18 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): piątek, 28 czerwca 2013, 13:07
Posty: 2
Cytuj:
Pole bardzo blisko zabudowań i dziwi mnie to, że ktoś się tam odważył je schować


A może to są okolice wychodka . Niemiec sie spieszył , już w biegu ściąga spodnie ...a wtedy łup i monety sie wysypują , a on nie ma głowy ich zbierac :P

Fajne znajdzki - czym bedziesz je czyścił ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 14:25 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 19:34
Posty: 251
medek27 napisał(a):
A może to są okolice wychodka . Niemiec sie spieszył , już w biegu ściąga spodnie ...a wtedy łup i monety sie wysypują , a on nie ma głowy ich zbierac


Oj nie kolego zdecydowanie nie są to te okolice :D Nad różnym wariantami sie zastanawiałem ale na 100 procent musiał je ktoś tam zakopać - chociaż ja znalazł bym tysiąc lepszych miejsc niż pole.

medek27 napisał(a):
Fajne znajdzki - czym bedziesz je czyścił ?


Moniaki poleżały tydzień w oliwie i trochę im pomogło - na tą chwilę zostawiam je w takim stanie jaki widać na foto bo raczej nic więcej już z nich nie będzie z racji słabego stopu, przeżarcia przez nawozy itd :)


Ostatnio edytowano niedziela, 22 września 2013, 14:26 przez proximav5, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 14:26 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 6 lutego 2012, 21:06
Posty: 1684
Lokalizacja: Od Kociewia aż po Minehead (UK)
Ich spora ilość może być również typowym zjawiskiem jakie występowało tuz po wojnie.A mianowicie praktycznie wszystko co miało gapę było niszczone.Wyjątek stanowiły przedmioty,które mogły być wykorzystane w gospodarstwie domowym.
Kiedyś trafiłem podobne poletko ,które sypało niemiłosiernie, właśnie cynkowymi "szkopami".
Pozdrawiam i oczywiście kop je dalej bo może między nimi trafi się jakiś rodzynek :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 16:44 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2011, 12:29
Posty: 764
Lokalizacja: Trojmiasto Kaszubskie
Spotkalem sie i trafilem pare takich miejsc, wychodzilo do nawet 50 monet z ,,hakenami,, -teoria brzmiala, sowieci rozbrajali niemcow i zabierali wszystko co wartosciowe, reszta szla do ziemi, a byly to wlasnie bezwartosciowe kruszcowo cynkowe feniole.Moze cos w tym jest...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 16:47 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2011, 12:29
Posty: 764
Lokalizacja: Trojmiasto Kaszubskie
Coiner napisał(a):
Ich spora ilość może być również typowym zjawiskiem jakie występowało tuz po wojnie.A mianowicie praktycznie wszystko co miało gapę było niszczone.Wyjątek stanowiły przedmioty,które mogły być wykorzystane w gospodarstwie domowym.
Kiedyś trafiłem podobne poletko ,które sypało niemiłosiernie, właśnie cynkowymi "szkopami".
Pozdrawiam i oczywiście kop je dalej bo może między nimi trafi się jakiś rodzynek :1

Jak znajdziesz z 1945 to lepiej zatrzymaj :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 17:00 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 19:34
Posty: 251
loczek163 napisał(a):
Jak znajdziesz z 1945 to lepiej zatrzymaj


Muszę sprawdzić jeszcze każdą z nich pod tym kątem ale raczej nie będzie z tego roku :) piszesz dość tajemniczo więc spytam czy z roku 1945 nie ma już takich monet bo nie siędzę w temacie ? :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 17:02 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 6 lutego 2012, 21:06
Posty: 1684
Lokalizacja: Od Kociewia aż po Minehead (UK)
proximav5 napisał(a):
loczek163 napisał(a):
Jak znajdziesz z 1945 to lepiej zatrzymaj


Muszę sprawdzić jeszcze każdą z nich pod tym kątem ale raczej nie będzie z tego roku :) piszesz dość tajemniczo więc spytam czy z roku 1945 nie ma już takich monet bo nie siędzę w temacie ? :)

...z 1945 roku sa najrzadsze a co za tym idzie "w cenie" :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 17:03 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2011, 12:29
Posty: 764
Lokalizacja: Trojmiasto Kaszubskie
bili je tylko teoretycznie do maja, wiec ile ich wybili? na pewno sa rzadsze niz ich odpowiedniki z innych lat


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Kilkanaście niemieckich moniaków :D
PostNapisane: niedziela, 22 września 2013, 17:15 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2012, 19:34
Posty: 251
Rozumiem o co chodzi :) przypatrzę się im dokładnie. Szczerze mówiąc to liczę na to, że Hans nie tylko schował moniaki ale jeszcze coś więcej chociaż na razie się to nie potwierdza bo znalazłem tam kilka fantów nie powiązanych z tym znaleziskiem. Jedynie może ten pierścionek z herbem, który dałem do ID ale cisza w eterze :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL