Teraz jest wtorek, 4 czerwca 2024, 21:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: wtorek, 1 sierpnia 2023, 00:28 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4663
Lokalizacja: Gútþiuda
Niedługo napiszę dłuższą recenzję Versy, ale jedno co mogę teraz napisać bo wczorajszych testach w lesie: dawno nie miałem w rękach tak stabilnego wykrywacza. I tak źle wyważonego :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: wtorek, 1 sierpnia 2023, 19:48 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
W następną... niedzielną detekcję w Terenie /Las/... tym razem na VERSA ustawioną na 1 częstotliwość 40 khz... co było bardzo udane / 4 małe srebrne monety i jedna większa miedziana moneta... po detekcji też testowałem VERSA na wymagającym teście separacji 2D .. :)

https://www.youtube.com/watch?v=T9ZnKJh ... PsR4AaABAg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2023, 14:43 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4663
Lokalizacja: Gútþiuda
Tak jak wspominałem, poniżej moja recenzja Versy (tekst pojawi się również na FB, stąd taka a nie inna forma):

RUTUS VERSA – TESTY

Chciałbym podzielić się pierwszymi wrażeniami z testów nowego Rutusa VERSA. Jest to drugi Rutus w mojej karierze – pierwszym była Ultra oraz sporadycznie Solaris, a było to jeszcze w czasach budek telefonicznych i internetu z TP S.A.  Potem przez moje ręce przeszło sporo wykrywaczy, od Fisherów CZ-7A Pro czy F75, po XP GMP, Deus 1, Nokta The Legend i Minelab Equinox 800. Różne sprzęty od różnych producentów, co daje sporo doświadczenia.

Miejsce testów.

1. Sad śliwkowy. Ziemia gliniasta, ekstremalnie twarda (susza). Bardzo dużo współczesnych śmieci i złomu – obok był folwark aż do czasów PRL. Teren niezbyt mocno przechodzony.

2. Las iglasty. Typowy polski las iglasty, gleba piaskowa. Teren dość czysty, mało śmieci, sporadyczne żelazo w glebie. Ciekawe przedmioty raczej na większych głębokościach. Miejsce bardzo przechodzone z różnymi sprzętami.
Poszukiwania odbywały się na podstawie pozwolenń WKZ – info dla „życzliwych” ;)

Konstrukcja.

Pierwsze co rzuca się w oczy po wyjęciu z kartonu to bardzo dobra jakość użytych materiałów. Sama konstrukcja jest intuicyjna do złożenia.

Zalety:

- wysoka jakość materiałów

- łatwe składanie i rozkładanie

- TELESKOPOWA SZTYCA – w końcu! Brak takiej sztycy było czymś, co powstrzymywało mnie przed zakupem Altera czy Atrexa. Po złożeniu sprzęt jest bardzo kompaktowy, zmieści się nawet do małego plecaka

- REGULOWANY CHWYT Z ELEKTRONIKĄ – kolejny hit! Przy moim wzroście (190cm) zawsze miałem problem z regulacją sztycy, tak aby można było komfortowo machać detektorem przez kilka godzin nie odczuwając zmęczenia ręki. W Versie, dzięki mobilnemu chwytowi, można to zrobić co do centymetra i wyregulować ustawienie chwytu pod siebie. Na dodatek jest to bardzo proste!

- niska waga

Żeby nie było tak różowo, są też pewne wady:

- montaż dolnej sztycy – po założeniu gumowych podkładek na końcówkę dolnej sztycy miałem duży problem z wciśnięciem jej w uszy cewki. Wszystko jest bardzo mocno spasowane. Musiałem użyć sporo siły, ale w pewnym momencie uszy niebezpiecznie się odgięły na boki. Plastik z którego są wykonane jest bardzo twardy, w związku z czym obawiałem się ich pęknięcia. Na szczęście obyło się bez uszkodzenia uszu, ale producent mógłby delikatnie odchudzić gumowe podkładki. Przy montażu zalecam użyć odrobinę płynu do mycia naczyń lub oleju, aby zmniejszyć tarcie. Po zamontowaniu sztycy siedzi stabilnie w uszach cewki, a samej śruby nie trzeba za nardzo dokręcać. Zobaczymy po dłuższym użytkowaniu w lesie (obijanie cewki o drzewa i kamienie), czy nie będzie problemu z pękającymi uszami jak w Minelabie Equinox

- przekrój dolnej sztycy – jest ona okrągła w przekroju, w związku z czym po wsadzeniu w środkową sztycę obraca się wokół własnej osi. Powoduje to, że cewka nie jest w linii prostej z elektroniką, tylko odchylona na bok. Negatywnie wpływa to na wyważenie sprzętu. Oczywiście można to skorygować obracając sztycę, ale wystarczyło zapożyczyć rozwiązanie z Deusa, gdzie dolna sztyca ma w przekroju kształt trapezu, co zapobiega jej obracaniu się

- wyważenie – po 3h chodzenia w lesie zacząłem odczuwać ciążenie Versy w ręce. Mimo swojej niskiej wagi wyważenie mogłoby być nieco lepsze. Wydaje się, że cewka trochę za bardzo „ciągnie” w dół. W sadzie nie było to odczuwalne ze względu na dużo łatwiejszy teren

MENU USTAWIEŃ.

Menu jest bardzo proste i przyjemne w użytkowaniu. Jeżeli ktoś użytkował wcześniej Noktę lub Equinoxa to bez problemu się w nim odnajdzie. Przechodzenie pomiędzy kolejnymi punktami menu jest szybkie i nieskomplikowane. Informacje wyświetlane na ekranie LCD są przejrzyste i dobrze widoczne nawet w słoneczny dzień – testy w sadzie odbywały się przy bardzo dużym nasłonecznieniu. Mimo to bez problemu można było odczytać wszystkie informacje.

VERSA oferuje aż 7 fabrycznych programów do poszukiwań, które możemy samodzielnie modyfikować. Dołączona do wykrywacza instrukcja w przystępny sposób wyjaśnia wszystkie pozycje z menu oraz zależności między nimi. Ale wiadomo, nic nie zastąpi doświadczenia w terenie.
Użytkownik ma ogrom możliwości ustawień własnego audio, ale ja na razie nie korzystałem z tej opcji.

TESTY.

1. Sad – na pierwszy ogień poszedł najtrudniejszy teren, z bardzo twardą glebą i dużą ilością śmieci. Zacząłem od fabrycznego trybu Pole na Multi, filtr gruntu 4, dyskryminacja -15. I to był błąd :D Ilość sygnałów od złomu i współczesnych śmieci była ogromna, a wykrywacz mało stabilny. Mimo to po chwilowym osłuchaniu udało mi się wyłuskać pojedyncze sygnały. Następnie zmieniłem ustawienia na Pole, ale częstotliwość 14kHz i dyskryminację na 0, a sygnał wiodący na 5 (tak by był lekko słyszalny). Efekt był natychmiastowy, bo wykrywacz zrobił się o wiele spokojniejszy i stabilniejszy. Zaczęły pojawiać się pierwsze konkretne znaleziska w postaci monetek czy
guzików. Niestety z powodu suszy nie dało się wykopać wszystkich sygnałów, gdyż szpadel odbijał się od gleby

2. Las – tutaj testowałem 2 tryby: Pole (14kHz oraz 10kHz, filtr gruntu 3 i dyskryminacja 0 a potem -15) oraz Park na takich samych ustawieniach. Co mnie pozytywnie zaskoczyło: VERSA była totalnie stabilna! Praktycznie zero fałszywych sygnałów, do czego byłem przyzwyczajony w Deusie czy Equinoxie. Co jakiś czas sprawdzałem, czy wykrywacz w ogóle działa.
Jako że teren był już bardzo mocno przeszukany przez innych, nie nastawiałem się na znaleziska. Mimo to udalo się jeszcze trafić kilka drobiazgów i to z większych głębokości

Wnioski:

- AUDIO: bardzo przyjemne dla ucha, choć daleko mu do ideału Deusa. Sygnały są wyraźne, a nie rozmyte jak to miało miejsce w Equinoxie 800. Pinpoint jest bardzo precyzyjny, tak że nie musiałem zbyt często sięgać po pinpointer. Chodziłem na defaultowych ustawieniach audio, natomiast każdy może je dostosować do swoich upodobań. Na pewno wymaga to dalszych testów

- ŻELAZO: co mnie zaskoczyło, VERSA bardzo lubi złom. Stalowe kapsle dają ładny sygnał, tak samo jak niewielkich rozmiarów skorodowane kawałki blach. Nawet przy ustawieniu dyskryminacji na 0. Natomiast bardzo pomocny jest tu wykres widoczny na ekranie, dzięki któremu w 90% przypadków możeny prawidłowo poznać, czy pod cewką jest kolor czy np. stare żelazo lub kapsel. Zapewne można wyeliminować problem żelaza odpowiednimi ustawieniami, ale będzie to wymagało więcej nauki z mojej strony

- DETEKCJA: VERSA wydaje się być głęboka, stabilna, dobrze separuje sygnały (nawet te leżące blisko siebie, oczywiście na tyle na ile pozwala na to cewka 28DD, której używałem). Dźwięki od fantów są wyraźne i zmieniają swoją „wysokość” wraz z głębokością. Na pewno bardzo dobrze wykrywa mikrodrobnicę, gdyż udało mi się znaleźć sporo śrucin czy mikro kawałków folii aluminiowej, z namierzeniem których miałe problem nawet pinpointer XP MI-4.

KOŃCOWA OCENA: 4+

Chciałbym zaznaczyć, że moje testy i wnioski z nich są bardzo subiektywne, a sam nie jestem bardzo doświadczonym użytkownikiem Rutusów. Natomiast przez prawie 20 lat chodzenia z różnymi wykrywaczami pewne rzeczy można wyczuć od razu. U mnie VERSA na pewno zostanie na dłużej, obok Deusa który ma u mnie dożywocie  Teraz czeka mnie sporo nauki w terenie i oglądania filmów Sapera oraz wymiany doświadczeń z innymi użytkownikami. Ale bez dyskusji VERSA ma bardzo duży potencjał, także rozwojowy, więc wróżę tej konstrukcji spory sukces na rynku.
Będę wdzięczny za Wasze komentarze i uwagi pod tą recenzją.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2023, 20:26 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
....Lipek... a co z... kapslami... można skorzystać z programu Plażowego, który ma podobną charakterystykę do programu Pole... ale ..ma już wbudowaną eliminację kapsli ... na Multifrekvencii.. :za


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2023, 22:21 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4663
Lokalizacja: Gútþiuda
Tak, wiem że program Plaża wycina kapsle, ale jak bedzie sie sprawdzac w poszukiwaniu np. malych sreberek?
Żeby bylo jasne: mi te kapsle nie przeszkadzaja, bo nie ma ich w glebie az tyle. Natomiast zdziwilo mnie, że Versa tak je lubi i sygnalizuje bardzo dobrym sygnałem. W deusie czy Equinoxie kapsle byly słyszalne, ale łatwe do identyfikacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: piątek, 4 sierpnia 2023, 00:24 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): niedziela, 9 czerwca 2013, 13:45
Posty: 37
...Nie bałbym się użyć programu Plażowego do wykrywania małych monet... ten program nadal ma dobrą czułość i zasięg do takich celów... a nawet na niektórych rodzajach terenu może nawet pomóc wykryć takie cele... i działa dobrze, również separacja 2D ..

Jasne... jeśli chcesz mieć najlepszą separację i zasięg... dla takich celów... najlepiej użyć 1 częstotliwości na 30-40 khz... i audio.. /P/

albo druga opcja...na przykład wieloczęstotliwościowy w programie Park..który też jest programem ostrym...na małe cele...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: piątek, 4 sierpnia 2023, 19:46 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 10 maja 2009, 21:35
Posty: 2046
Lokalizacja: Konin
Byłem z Versą na kopaniu ponad 10 razy po kilka godzin. Chodzę w programie Park. Moje ustawienia to: czułość przeważnie 28, dyskryminacja +5, filtr gruntu od 4-8 w zależności od terenu, maskowanie 3-4, żelazo +5, 6 tonów lub Pitch. Częstotliwość, Multi lub 40 Hz. Grunt fabryczny.
Generalnie sprzęt jest ok ale bez fajerwerków jeśli chodzi o zasięgi czy separację. Moja ocena, podobnie jak Lipek, 4-4+.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 13:16 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): piątek, 17 października 2014, 10:49
Posty: 1140
Lokalizacja: Podlasie
Oglądałem porównanie zasięgu głębokości Rutusa versy oraz nokty legend. Bardzo byłem zaskoczony jak wykrywacz tańszy o około tysiąc zloty pokonuje Rutusa. Test oglądałem na kanale Profesora Detektorysty. Powiem że sam mam teraz mieszane uczucia co do versy .Nie znalazłem żadnych opinii co do przewagi nad innymi detektorami . Przeważnie suche dane z testów i to wszystko.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 16:02 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
spokojnie z tymi porównaniami , on tam może mieć sygnał pustej dziury który wzmacnia sygnał , nie pokazał czy wykrywacze na tych ustawieniach reagują na dziurę a bez tego test bez znaczenia .

Co do : " TESTY dzień 2 " Dwa wykrywacze na multi potrafią się blokować między sobą więc powinien wyłączyć jeden podczas testu .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:10 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 17 lipca 2011, 08:42
Posty: 222
Wyznawcy Kościoła Rutusowego Ostatniego Dnia Trybu Jednoczesnego będą na niego polować i finalnie po pojmaniu spalą na stosie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:24 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
berthiot napisał(a):
Wyznawcy Kościoła Rutusowego Ostatniego Dnia Trybu Jednoczesnego będą na niego polować i finalnie po pojmaniu spalą na stosie.


to prawda , zamieszał w mrowisku , ale chłopak odważny


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:30 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 512
to ten profesor detektorysta co kasowal komentarze nieprzychylne jemu?

juz nauczyl sie jak uzywac metaldetektor?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:35 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): niedziela, 23 października 2016, 12:38
Posty: 39
Lokalizacja: zachodniopomorskie
tak ten sam. a glupoty jakie opowiada to nie idzie tego sluchac. mylilwszystkie pojecia jakie sa juz jak chodzil z simpleskem to nie dalo sie tego ogladac. i te ciagle klikbaity.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:40 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 6 stycznia 2006, 21:15
Posty: 821
Lokalizacja: Czechy Słowacja
nomennescio napisał(a):
to ten profesor detektorysta co kasowal komentarze nieprzychylne jemu?

juz nauczyl sie jak uzywac metaldetektor?


tak , należy do grupy kreującej alternatywną rzeczywistość choć teraz nie schował moich postów


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Rutus Versa (2023)
PostNapisane: poniedziałek, 7 sierpnia 2023, 19:41 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 512
szkoda uwagi wiec..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 236 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL