https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Tylko o ustawieniach-Alter71
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=148&t=185448
Strona 1 z 4

Autor:  matiin [ niedziela, 14 maja 2017, 21:22 ]
Tytuł:  Tylko o ustawieniach-Alter71

Witam szanowne grono. Może byśmy popisali sobie na jakich ustawieniach chodzimy? Wady i zalety. Zwięzłe na temat wypowiedzi. Coraz gorzej znaleźć konkrety jak ustawiać Altera w lesie, a jak na polu. Militarka głęboka stalowa, kolorowa, a później monetki itp.
Ja swój pierwszy wypad zrobiłem na półwyspie helskim, na ustawieniach podstawowych. Czułość 75-80 dyskryminacja 10, reszty nie zmieniałem. Dlatego fajnie by było sobie o tym popisać, bez zbędnego chwalenia czy negowania sprzętu. Każdy kto kupił, wiedział co wybiera. Nie chcę by ten wątek zmienił się w jakieś hejty.
Liczę na konkretne i rzeczowe dialogi.
Pozdrawiam :1

Autor:  buli09876 [ poniedziałek, 15 maja 2017, 10:51 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Juz wątek o tym jest , tylko ze tego się czytac nie da , nic związanego na temat konkretnych ustawien.

Autor:  matiin [ poniedziałek, 15 maja 2017, 16:29 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Wiem, że jest. Jak wspomniałeś mało już z niego można konkretów wychwycić. Sprzęt coraz większą ma popularność i fajnie by było gdyby w tym wątku pisać tylko o ustawieniach i własnych odczuciach co do tego.

Autor:  Tofi1987 [ wtorek, 16 maja 2017, 08:54 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Jestem za :)

Autor:  matiin [ piątek, 19 maja 2017, 21:10 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Nikt nic nie napisze?

Autor:  darekoli [ piątek, 19 maja 2017, 21:44 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

nigdy nie chodzę na czułości mniejszej jak 90 (czasami popierduje) ale idzie się przyzwyczaić. głównie chodzę po lesie i ugorkach oraz łąkach.
W polu jeszcze z tym sprzętem nie byłem, chodzę za drobną i grubszą militarką.
Nie pamiętam ustawień jakie mam, ale podpatrzę jak będę w terenie i powiem jakie są ( nie są fabryczne )
tyle co pamiętam to
- 9000Hz/ dyskr 35
- filtr gruntu 3
- maskowanie 4
- sat 3
czasami pod drutami zmieniam na mniejszą czułość do 80 / filtr do 4 i maskowanie do 6 / HZ 11000
to tyle z pamięci...... :D

Autor:  sopotek [ piątek, 19 maja 2017, 22:37 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

A co tu radzić panowie.
kopiemy wszystko powyżej 20
jeśli nie pomijasz denarki itd. drobne monetki .Zalecane na pewnej miejscówce.
czułość 90 jeśli szaleje zmniejszasz lub filtry albo kamienie zależy jakie podłoże :).
jak dla mnie program szybki wcale nie jest taki płytki. audio tak jak Saper radzi relikty 3 i tyle.

Autor:  matiin [ sobota, 20 maja 2017, 06:52 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Cześć wam :)
i właśnie o takie coś mi chodziło, aby pisać o swoich ustawieniach, by inni mogli też ich spróbować :1

Autor:  matiin [ wtorek, 30 maja 2017, 19:12 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Może ktoś jeszcze podpowie coś i doradzi?

Autor:  buli09876 [ środa, 31 maja 2017, 22:15 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

To ja mam pytanie , czy filtr gruntu odpowiada za szybkość przemiatania i głębokość ? Czy jest coś jeszcze ?

Autor:  Shelton [ środa, 31 maja 2017, 22:23 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Zasada jest nieco inna. Filtry dobieramy pod warunki. Nie ma idealnych ustawień. Sztuką jest zrozumieć jak to dla nas działa w naszych warunkach. Polecam testy ogródkowe. To naprawdę działa.

Filtr gruntu ustawiam w zależności od tego czego szukam, w jakich warunkach - zaśmiecenie (są różne rodzaje i nie tylko chodzi o zagęszczenie tylko o typ śmieci).

Podobnie maskowanie. Jeśli jest masę słabych sygnałów od gruntu, podwyższam o jeden. SAT jest opcją kasowania sygnału wiodącego i też zależy od warunków.

Jak ktoś nie ogarnia, warto zostać przy ustawieniach praktycznych i powoli ucząc się przestawiać i obserwować.

Autor:  tui [ środa, 31 maja 2017, 22:42 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Prawda jest taka że można by to wszystko do kupy zebrać i opisać tylko się nikomu nie chce. Ogólnie im wyższy filtr tym płycej ale i szybciej można machać. Na niskich filtrach może być kłopot z drobinami kolorowymi. Filtry dobieramy też w zależności od mineralizacji gleby, zakłóceń elektromagnetycznych, zawilgocenia gleby, i typu poszukiwań itp. Maskowanie ma dawać ci komfort poszukiwań kosztem zasięgu tzn (w zasadzie wycina trzaski i krótkie sygnały, których nie wycięła dyskryminacja) ale wysoko ustawione może ci wyciąć słabe sygnały od głębokich fantów. Więc albo je ustawiasz tak żeby mieć komfort w słuchawkach albo na 0 i wtedy słyszysz wszytko, nawet mogą być sygnały od gruntu. Najlepiej na początek wypośrodkować sobie maskowanie w granicach 2-3. Maskowanie powinno być tak ustawione aby wycięło trzaski ale przepuszczało drobne sygnały. Ustawiasz je też w zależności od rodzaju poszukiwań w niektórych przypadkach będziesz miał lepsze łowy przy komfortowym poszukiwaniu pewnych sygnałów a potem w dół (razem z filtrami) i szukamy reszty głębiej. - Temat rzeka, Saper miał kończyć poradnik ale jak widać czasu nie ma :D. I na koniec Maskowanie wspomaga dyskryminację jak coś przepuszcza dyskryminacja to maskowanie w górę może pomóc. Filtry wiążą się z częstotliwościami a maskowanie wspomaga dyskryminację.

Autor:  dumadar [ czwartek, 1 czerwca 2017, 07:20 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Tak jak pisali poprzednicy, filtr gruntu ma wpływ na głębokość, i to znacznie większy wpływ niż częstotliwość na jakiej pracuje Alter. Według Pana Arkadiusza, szybkość przemiatania powinna być dostosowana zarówno do częstotliwości pracy jak i do wybranego filtra gruntowego. Poniżej cytat wypowiedzi Pana Arka:

Cytuj:
Witam !

Od razu zaznaczam ,że upraszczam do maksymalnego dopuszczalnego poziomu. Tak ,żeby jak najwięcej osób zrozumiało.

W detektorach jednoczęstotliwościowych dynamicznych z dyskryminacją ( czyli w większości obecnych na rynku ) można wyodrębnić trzy podstawowe " bloki " które mają zasadniczy wpływ na detekcję :

- sonda wraz z "otoczeniem" czyli nadajnikiem , przedzmacniaczem , detektorami synchronicznymi oraz przesuwnikami fazowymi.
- filtry
-układy identyfikacji , dyskryminacji i sygnalizacji celu.

Założenia początkowe które należy pamiętać :
1 - częstotliwość pracy sondy liczona jest w tysiącach Herców. Znakomita większość wykrywaczy częstotliwość tą ma na poziomie od 4000 do 20000 Herców . ( czyli od 4 do 20 kHz. ) . Sygnały o tych częstotliwościach przetwarzane są przez detektory synchroniczne na sygnały "odpowiadające obiektom" o częstotliwościach od ZERA do kilkudziesięciu herców. Jeśli sonda wykrywacza znajduje się nieruchomo nad obiektem to sygnał od tego obiektu się nie zmienia - ma częstotliwość równą zero. Przy szybkim machaniu sondą nad małym ,płytko położonym obiektem, częstotliwość sygnału od tego obiektu wynosi kilkanaście,kilkadziesiąt Herców.Tak więc częstotliwość sygnałów od obiektów zależy od szybkości machania - w żadnym wypadku od częstotliwości pracy sondy !!

2 - większość gruntów daje sygnał o charakterze magnetycznym - jak żelazo.

3 - sygnał "od gruntu" ma częstotliwość rzędu kilku herców i zasadniczo ta częstotliwość jest mniejsza niż "sygnałów od obiektów" Podobnie jak powyżej częstotliwość sygnału od gruntu zależy od szybkości machania.

4 - obiekty małe ,płytko położone dają sygnał o wyższej częstotliwości niż duże położone głęboko. Generalnie im głębiej położony przedmiot tym częstotliwość jego sygnału jest niższa.



Sygnał jaki jest podawany na układy identyfikacji jest sumą co najmniej kilku sygnałów. Tylko jednym z nich jest sygnał od interesującego nas obiektu . A co ważne obiekt zostanie prawidłowo zidentyfikowany tylko gdy sygnał od obiektu jest odpowiednio większy od sygnałów niepożądanych. Kilka przykładów :
- sygnał od monety przy teście powietrznym jest mniejszy od zakłóceń EM i szumów własnych detektora - prawidłowej detekcji brak.
-test w glebie : sygnał od monety na dużej głębokości jest radykalnie mniejszy od sygnału od gruntu - prawidłowej detekcji ( wskazania obiektu z metalu kolorowego ) brak. W zależności od konstrukcji układów identyfikacji oraz ogólnej "czułości wykrywacza" - może pojawić się sygnał na żelazo.

Filtry : mają za zadanie tłumić sygnały o niskich częstotliwościach ( od gruntu ) a przepuszczać ( i podawać na układy identyfikacji ) sygnały o częstotliwościach wyższych. Generalnie punkt "cięcia" w różnych wykrywaczach wynosi od 5 do 15 Hz.Należy wiedzieć że to "cięcie" nie jest idealne. Raczej dość płynne .... Od częstotliwości "cięcia" zależy wyjątkowo ważny parametr filtra czyli czas jego pracy. Filtr pracuje w ten sposób ,że po wprowadzeniu sygnału na wejście , sygnał ten ( stłumiony lub też nie ) pojawia się na wyjściu ale WYDŁUŻONY , rozciągnięty w czasie . I co bardzo ważne, dodatkowo sygnał na wyjściu filtra nie przypomina już kształtem sygnału wejściowego. Jeśli sygnał na wejściu wyobrazicie sobie jako zwykłą "górkę" ( przesuwacie sondą nad obiektem - sygnał od obiektu narasta , ma największą wartość na środku , opada w miarę oddalania sondy ) to sygnał na wyjściu filtrów wygląda jak "dołek , potem górka , potem znów dołek" .Niektóre filtry mają bardzo krótki dołek , bardzo szybko następuje górka , a potem kolejny dołek jest baaaardzo długi..... Oczywiście w głośniku użytkownik słyszy tylko "górkę" , obydwa dołki nie są sygnalizowane i dlatego w ogóle nikt nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Im filtr ma niższą częstotliwość cięcia tym czas tych dołków jest dłuższy, dłużej filtr pracuje "na obiekcie" - czyli jest wolniejszy.

Układy identyfikacji , dyskryminacji i sygnalizacji o ile są dobrze zrobione na szybkość mają wpływ niezauważalny. A jeśli są zrobione źle pod względem szybkości to z reguły poprawiają jakość dyskryminacji i stabilność wykrywacza. Coś za coś Duży uśmiech

I co z tego ?

A no już czas na konkrety :

Detektory z wolnym filtrem są głębsze , w szczególności na lekkich glebach. Filtr wolny - czyli taki który tnie przy częstotliwości 5 Hz - nie wycina sygnałów od obiektów głębokich. Patrz dla przypomnienia założenie nr 4 !!

Detektory z wolnym filtrem są gorsze na śmieciach. Po przejściu sondy nad śmieciem ( żelazo , kamień magnetyczny ) filtr przez pewien czas jest w "dołku" dodatkowo dołek ten ma charakter "żelazny" ....jeśli tym czasie sonda przeleci nad monetą to..albo sygnał od monety się przebije przez ten dołek albo i nie . I albo moneta zostanie przez układy identyfikacji prawidłowo rozpoznana albo i nie .

Wykrywacze z szybkimi filtrami ( cięcie powyżej 10 Hz ) są dobre na śmieciach , odporne na mineralizację gruntu ( bo sygnał od gruntu rzędu kilku Hz jest tłumiony mocno ) ale są słabe na głębokie obiekty - bo sygnał od tych obiektów też jest tłumiony .

Im szybciej machacie wykrywaczem ( naprawdę za szybko ) tym sygnał od gruntu ma wyższą częstotliwość , przy bardzo szybkim machaniu zaczyna coraz bardziej przechodzić przez filtr - na wejściu układów identyfikacji jest "żelaznego" sygnału coraz więcej....


Cytuj:
Przy szybkim przemiataniu zdarza się że sygnały na pograniczu dyskryminacji wczytywane są jako ,,trzaski'' wycinanych smieci-przy powolnym poprawieniu ,,wyrasta''czasem z tego sygnał warty zbadania.


Brawo ! kolega idol : 5 punktów za spostrzegawczość ...

Im wolniej machacie wykrywaczem ( naprawdę za wolno ) - tym sygnały od obiektów mają coraz mniejszą częstotliwość ( patrz założenie nr 1 ) . Filtry zaczynają wycinać sygnały od obiektów , sygnały te "giną" w szumach własnych detektora i jednocześnie są tłumione w takim samym stopniu co sygnał od gruntu. Układy identyfikacji nie są w stanie poprawnie pracować . Zasięg spada .

Wykrywacz o małym zasięgu w powietrzu może w gruncie mieć prawie dokładnie ten sam zasięg. Wykrywacz wykrywa monetę w powietrzu powiedzmy z 20 cm. Ta sama moneta w gruncie na 20 cm daje sygnał ( już po filtrach ) mocniejszy niż grunt i również jest prawidłowo identyfikowana . Wydaje się że ten wykrywacz nie ma spadków w gruncie - a no nie ma bo jego "potencjał" jest tak niski ,że zjawiska "przeciągania" sygnału na żelazo na dużych głębokościach po prostu nie widać.

Czasem czytam na forach że : "wykrywacz pracujący na wyższej częstotliwości będzie szybszy " . Takie zdanie jest prawdziwe w BARDZO ograniczonym zakresie . Zasadniczo szybkość ( i to tylko jej trzeci składnik - patrz początek wątku ) zależy w ograniczonym zakresie od częstotliwości pracy "sondy". Wyższe częstotliwości pracy dają sygnał od drobnych obiektów o wyższej wartości.Więc już "na początku" sygnał od drobnicy ma lepszy stosunek od sygnału gruntu. Z tego powodu wykrywaczem wysokoczęstotliwościowym można szybciej machnąć od niskoczęstotliwościowego i nie zgubić drobnej monety. Zakładając że mają identyczne filtry. Bo szybkość ( jako konglomerat trzech właściwości ) w głównej mierze i naprawdę zasadniczo zależy od filtrów .

pozdrawiam .

Autor:  Shelton [ czwartek, 1 czerwca 2017, 08:31 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Istotnie. To jest precyzyjne wytłumaczenie. W urządzeniu typu Whites Spectra, filtry mamy do wyboru po częstotliwościach właśnie, co w sporym stopniu ułatwia wybór, bo bazujemy na narzędziach analizujących to co jest pod sondą i na ogólnej charakterystyce miejsca, niestety to już jest rodzaj komplikacji, który nie każdemu odpowiada.

Dlatego w Alterze zostało to rozwiązane tak jak w Deusie. I po części Minelab CTX jest tego przykładem.

Autor:  matiin [ czwartek, 1 czerwca 2017, 10:08 ]
Tytuł:  Re: Tylko o ustawieniach-Alter71

Witam,
no i ładnie się rozkręca dyskusja. Rzeczowo i na temat. Dzięki :1 oby tak dalej.

Strona 1 z 4 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/