Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 12:25

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: podziemia w krakowie
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2004, 23:55 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 10 stycznia 2004, 14:11
Posty: 17
Lokalizacja: kraków
zna ktoś jakieś niezagospodarowane podziemia w krakowie (poza wszelkimi fortyfikacjamii austryjackimi) ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 stycznia 2004, 12:09 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 5 lipca 2002, 00:00
Posty: 198
Mogę dorzucić lochy pod Rynkiem, tyle że teraz trwają tam prace wykopaliskowe. Jak czytasz prasę, albo ogladasz Kronikę krakowską , to pewnie co nie co obiło się o uszy w kwestii znalezisk.
Poza tym jest trochę nieczynnych schronów na terenie miasta (np pod ulicą Królewską)

Pozdrawiam

Inka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 1 lutego 2004, 21:49 
Offline
Sierżant Sztabowy
Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 21 lipca 2002, 00:00
Posty: 87
pod dawnym placem wolności, teraz nie wiem jak sie nazywa w czasach zimnej wojny urządzono schron przeciwatomowy, z rzeczy nieco starszych - kazamaty pod bastionami kleszczowymi wawelu z końca XVIII w.(kiedys nawet maiłem przyjemność tam wleźć)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2004, 11:32 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Plac Wolnosci to obecny Plac Inwalidów. A gdzie dokladniej znajdował sie ten schron i tdzie byly wejscia?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2004, 12:14 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Schrony w rejonie Placu Wolności (przed wojna Inwalidów i teraz znowu Inwalidów) i ul.Królewskiej / ul.Lea pochodzą z okresu budowy niemieckiej dzielnicy w okresie okupacji. Z tego co wiem jest ich około sześciu. Dwa znajduja się w Parku Krakowskim (przylega do Placu Wolności) - pierwszy przy wylocie ul.Pomorskiej, drugi przy przystanku autobusowym na alejach. Następne schrony znajduja sie na podwórkach między "niemieckimi" kamienicami. Nie znam stanu zachowania tych schronów plot, z ziemi wystają tylko fragmenty betonowych wejść zasypanych ziemią. Sam kiedyś mieszkałem w budynku poniemieckim na ul.Urzędniczej z pięknie umocnioną piwnicą spełniającą rolę schronu plot, w której była łaźnia, wc i całkiem przytulne pomieszczenia. Ogólnie cała kamienica posiadała wzmocnioną konstrukcję, co szczególnie było widać na strychu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2004, 15:15 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
Słyszałem od kolegi, że był kiedyś z kumplami w parku krakowskim i jeden z nich wpadł do tego schronu (wejście sie zawaliło).Mówił, że to było gdzieś koło pomnika, ale nie wiem jakiego. błąd ortograficzny!!! też w jakim stanie są te schrony, bo mówił, że ludzie się gapili i nie wchodził do środka(nie wie czy to wszystko 100% prawdy).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 7 lutego 2004, 12:54 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Do schronow miedzy kamienicami na Królewskiej wchodzilem jak bylem małym szczylem. Ale tylko jeden byl otwarty.Malo pamietam z tej wyprawy bylo ciemno i nieprzyjemnie. Teraz nie wiem jak sie sprawa ma. Natomiast schrony na pl. Inwalidow bardzo mnie interesuja. Nie zna ktos wiecej sczegółow np. gdzie sa wejscia?


Ostatnio edytowano czwartek, 12 lutego 2004, 11:24 przez Zeton, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 7 lutego 2004, 13:35 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): czwartek, 28 listopada 2002, 01:00
Posty: 1278
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Ja wchodziłem do czterech schronów, dwóch p rzy placu Inwalidów, jednego przy ul. Królewskiej między kamienicami (prawdopodobnie tego samego w którym był Zeton) i jednego przy ul. J. Lea. wszystkie schrony to standardowe niemieckie lekkie ukrycia przeciwlotnicze zbudowane z prefabrykatów betonowych łączonych śrubami. Wewnątrz zachowały się resztki wyposażenia wewnętrznego takiego jak ławki, resztki wentylatorów, oraz w jednym resztka syreny przeciwlotniczej. Wejścia do wszystkich są dobrze widoczne. Oba schrony przy placu zamknięte są betonowymi płytami Wejście do schronu przy przystanku znajduje się obok ozdobnej żeźby stojącej nieopodal na skwerze, do schronu obok ul. Pomorskiej wejście jest na trawniku pomiędzy rosnącymi tam jodłami, do schronu przy ulicy Królewskiej wejście znajduje się na skwerze pomiędzy kamienicami niedaleko skrzyżowania z ul. Urzędniczą. Parę lat temu wejście to było otwarte, zamykane tylko opuszczaną metalową klapą, jak jest teraz - błąd ortograficzny!!!. Wejście do schronu przy ul. Lea znajduje się za kioskiem ruchu i zabezpieczone jest poukładanymi jeden przy drugim betonowymi słupami.
Pozdrawiam - El Loco.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 8 lutego 2004, 15:57 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
To do tych schronów można tak sobie wejsc i nikt sie nie będzie czepiał?
Przeciez tam pełno ludzi łazi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 8 lutego 2004, 21:02 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Pewnie w schronach też pełno ludzi, chyba nie będziemy im przeszkadzać... Hi.Hi.Hi :jump :jump :jump


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 9 lutego 2004, 17:17 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
Nie chodzi mi o to ze w schronach są ludzie, czy ktos tam do nich włazi, ale jak na przykład wejscie jest przy kiosku no to tak troche głupio...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 9 lutego 2004, 20:32 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): czwartek, 26 grudnia 2002, 01:00
Posty: 135
Witam.CO TO ZNACZY GŁUPIO :? Albo jesteś POSZUKIWACZ albo ......Zachowaj minimalne środki ostrozności,zabierz stosowny ekwipunek+zaufany kolega i pakuj smiało.A jak tam ostało się jeszcze coś ciekawego :o Powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 10 lutego 2004, 10:33 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
Dobra, dzięki. W takim razie wejde tam.
A "w ogóle" piszemy oddzielnie!!! - błąd ortograficzny!!! to te schrony są duze? A może jakiś plan? Można tam jeszcze coś znależć?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 lutego 2004, 00:12 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 10 stycznia 2004, 14:11
Posty: 17
Lokalizacja: kraków
"pakuj się śmiało" ...a żule ,sataniści i inne wynalazki :) ja raz się natknąłem na mszę w jednym z fortów ...mało się nie zesrałem ze strachu:) a tak powaznie myślicie że to może być zagrożenie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 13 lutego 2004, 18:23 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 10 stycznia 2004, 14:11
Posty: 17
Lokalizacja: kraków
a co sądzicie na temat tuneli które podobno łączą forty krakowskie ;/ ja raczej w to nie wierze ale wiele osób twierdzi że istnieją inni z koleji zaklinają się że nawet tam byli ale...np byli pijani.... :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL