https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sieradzu
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=209297
Strona 1 z 1

Autor:  bjar_1 [ czwartek, 14 lipca 2022, 20:06 ]
Tytuł:  Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sieradzu

https://www.radiolodz.pl/posts/80464-ni ... 522hi7Y9Yk

Prokuratura bada sprawę nielegalnej rozbiórki poniemieckiego schronu na terenie dawnego poligonu na obrzeżach Sieradza. Obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków, a wojewódzki konserwator nie wydał zgody na jego wyburzenie.
Nielegalna rozbiórka schronu w Sieradzu
Bunkier czy schron – nawet urzędnicy operują obiema nazwami, raczej trudno wziąć za budynek gospodarczy, stodołę czy drewutnię. Zburzony fragment ściany ukazał zbrojenia, które wskazują, że budynek niejedno miał przetrwać. Stoi na prywatnej działce i można się tylko domyślać, czy jej właściciel wiedział, co to za obiekt.

Bunkier w Sieradzu przetrwał wojenną zawieruchę, ale poddał się koparce. Część obiektu przy ulicy Sadowej w Sieradzu została zburzona, prace jednak przerwano po interwencji mieszkańców.

Na miejsce udał się prokurator w asyście policjantów. - Policja prowadzi postępowanie w związku ze zgłoszeniem dotyczącym prac rozbiórkowych zabytkowego bunkra znajdującego się na prywatnej działce. Na miejscu wykonano czynności również z udziałem inspektora ochrony zabytków - mówi asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu.

Pierwszą wątpliwość co do prawidłowości działań właściciela działki rozwiewa Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków. - Nie było wydanej zgody na te prace rozbiórkowe - zaznacza.

Piotr Gutbier odetchnął z ulgą na wieść o tym, że prace wstrzymano. Przekonuje, że zarówno obiekt jak i poligon, wpisane do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, mają dużą wartość.

Mimo że interweniowali urzędnicy miejscy, organem właściwym do działania w tej sprawie jest Powiatowy Nadzór Budowlany. Sprawa jest jednak zawiła. - Rozbiórki są weryfikowane. Jeśli jednak mieszkaniec składa dokumenty, że na jego terenie znajduje się szopa i nie jest to zabytek, to wychodząc mu naprzeciw, nie weryfikuje się jeszcze innych dokumentów - tłumaczy Mariusz Bądzior, starosta sieradzki.

Co dalej?
Szkody w tym przypadku już powstały, ale działania, by przeciwdziałać dalszym zapowiada również konserwator zabytków. - Będzie wszczęta procedura wpisu do rejestru. Przeanalizujemy całe założenie poligonu pod kątem objęcia go ochroną konserwatorską, poprzez wpisanie go do rejestru zabytków - mówi Aleksandra Stępień.

Działka nie jest zamieszkana, a dane składającego wniosek o rozbiórkę oczywiście są utajnione w urzędzie. Pozostaje więc czekać na ustalenia i decyzje organów ścigania, co do dalszych losów historycznego obiektu.

Autor:  frank [ czwartek, 14 lipca 2022, 23:56 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

W tych czasach wyburzać schron, poroniony pomysł. :666

Autor:  bjar_1 [ piątek, 11 listopada 2022, 13:30 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

https://radiolodz.pl/prokuratorskie-zar ... 58eed4gBUU

Sieradzanin, który zlecił wyburzenie części schronu z czasów II wojny światowej przy ulicy Sadowej, usłyszał prokuratorski zarzut. Za przestępstwo, o które jest podejrzany, grozi do 8 lat więzienia.

Zatajenie faktu, że wyburzenie dotyczy schronu z czasów II wojny światowej

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu Jolanta Szkilnik, zarzut dotyczy przedłożenia w Starostwie Powiatowym w Sieradzu pisemnego zgłoszenia robót budowlanych z zatajeniem faktu, że przedmiotem zgłoszenia jest faktycznie schron z czasów II wojny światowej. W lipcu mówił o tym starosta sieradzki Mariusz Bądzior.
– Osoba nam prywatna przychodzi i zgłasza nam, że szopa jest do rozebrania, z dokumentów wynikało, że szopa jest. Nieraz nie ma potrzeby wydawać decyzji – mówił Mariusz Bądzior.

Konserwator zabytków nie wydał zgody na wyburzenie schronu

Według śledczych, sieradzanin zataił przed urzędnikiem fakt, co faktycznie znajduje się na działce i wyłudził poświadczenie nieprawdy o braku przeszkód do dokonania rozbiórki. Jednocześnie zarzut dotyczy zlecenia zniszczenia schronu z czasów II wojny światowej, czym dokonał uszkodzenia zabytku.
Obiekt jest wpisany do ewidencji zabytków, a wojewódzki konserwator nie wydał zgody na jego wyburzenie.

Autor:  frank [ piątek, 11 listopada 2022, 22:50 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Na takim bunkrze można dom wybudować, znam dwa takie miejsca z zabudowanymi polskimi bunkrami.

Autor:  Argo [ piątek, 11 listopada 2022, 22:52 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Frank jestem ciekaw tego drugiego bo jeden jest niedaleko mnie

Autor:  frank [ piątek, 11 listopada 2022, 23:00 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Jeden Węgierska Górka, drugi Piasek k.Pszczyny http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/pszcz.htm

Autor:  Ryjec [ sobota, 12 listopada 2022, 10:06 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Na mazurach byłem kiedyś w knajpie, w środku sali stał poniemiecki schron. Ale gdzie to było? :ups: Giżycko :?

Autor:  nomennescio [ sobota, 12 listopada 2022, 10:58 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Ja mam odmienne zdanie niz konserwator i wedlug mnie ten obiekt nie powinien nawet byc wpisany na liste zabytkow...
Zabytkow mamy namnozone na skale Pompei, pomijam, ze takie zabytki Adolfa lub Merkel powinny byc zburzone od razu po wojnie . Ja wiem i rozumiem bo ogladam wrzucane do identyfikacji "zabytki" - dla niektorych wszystko jest zabytkiem.
Nie potrzeba tegiego umyslu, zeby sobie wyobrazic, ze kazdy centymetr Polski ma stycznosc z historia i przeszloscia ale czy musimy zachowac na wieki wszystko?

Autor:  Argo [ sobota, 12 listopada 2022, 13:17 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Jesli nie wyburzyli ich po wojnie na fali sprzatania kraju z rupieci po walkach i tyle czasu przetrwaly, to teraz sa swiadectwem historii i nie powinno sie ich ruszać, a szczegolnie jesli ich wyburzenie to wal jakiegos cwanego przekreta

Autor:  nomennescio [ sobota, 12 listopada 2022, 13:38 ]
Tytuł:  Re: Ktoś zaczął wyburzać schron na dawnym poligonie w Sierad

Przekret to inna sprawa, wszystkie przekrety powinny byc napietnowane ale posiadanie takiego zabytku na wlasnej ziemi na pewno nie cieszy nikogo. Tym bardziej, ze w Polsce zabytek to prawie dopust Bozy.
Obserwuje w okolicach gdzie bywam w Polsce domek z czasow pruskich a raczej to co z niego jeszcze zostalo wpisany na liste zabytkow. Jest to zabudowanie, gdzie kiedys byla poczta czy cos w ten desen, Ktos kiedys tam sie zatrzymal w czasie pierwszej wojny i nagle dom jak miliom innych nabral znaczenia, Oczywiscie nie od razu lecz nabral znaczenia na fali polskiego zabytkowani wszystkiego co sie da i co nie ucieka.
Dopoki zyl sedziwy wlasciciel jeszcze to jakos uzytkowal a ze krezusem nie byl to i nie bylo na remonty i konserwacje. Dzis gdy uzytkownika zabraklo jest to spalone (dosiegly go pioruny) i w dumnej postaci zagrozenia zycia straszy. Kosz odbudowy, remontu czy jakiegos wyeksponowania przekracza wyobraznie normalnego budzetu. Dzis to tylko klopot a nikomu i tak nie sluzy. Nie chce generalizowac bo wiem, ze czesc takich bunkrow, budyneczkow, i innych pozostalosci zostalo fajnie zagospodarowane i nad takimi trzeba sie pochylic.
W pewnym lesie mi znanym stoi ciag bunkrow z jakiejstam lini umocnien. Znajomy "lesnik" mowi, ze strach robic wycinke bo jak sie te bunkry ujawnia lokalnym konserwatorom to spadnie na nich klopot..

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/