Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 15:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: wtorek, 4 lutego 2014, 23:33 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2058
Lokalizacja: Gliwice
Usunąłem, bo nic nie wnosiło do tematu. To nie "pudelek" tu nie plotkujemy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: środa, 5 lutego 2014, 19:42 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
Jak to nie pudelek ? przecież ten artykuł powyżej, który został to też same plotki i opowieści dziwnej treści, tyle że redaktorzyna zebrał to do kupy skasował za to wierszówkę


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 15:45 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 17 grudnia 2011, 15:24
Posty: 3
tomekb to napisz lepszy. Taki bez plotek i opowieści dziwnej treści. Może, rozwiniesz swoja tezę o "zasypanym kamieniami, absolutnie niedostępnym Szybie Południowym, z którego wystają jedynie resztki maszyny wyciągowej"?

a ja tymczasem jeszcze chwile poplotkuję:

"To świetna wiadomość! Jedna z największych zagadek historycznych w naszym regionie ma szansę na rozwiązanie". Tak na informację o rozpoczęciu przez Siltech prac, zmierzających do wyjaśnienia tajemnicy szybu południowego zareagował Dariusz Walerjański, zabrzański historyk i konsekwentny badacz tej zagadki. Bez wątpienia wypowiadając te słowa był wyrazicielem opinii podzielanej przez wszystkich zainteresowanych losami bytomskiego szybu. Dzisiaj, po kilku latach, jakie upłynęły od rozpoczęcia przez Siltech starań o koncesję na wydobycie w kierunku dawnych wyrobisk kopalni Miechowice możemy napisać: Tajemnica została rozwiązana!

Tak chciałem rozpocząć ostatni rozdział II wydania książki "Tajemnica Szybu Południowego", będąc przekonanym, iż wcześniej czy później, pomimo niepokojących informacji płynących od szeregowych pracowników Siltechu czy zastanawiających, ciągłych zmian terminu dotarcia do interesującego wszystkich miejsca, Tajemnica Szybu Południowego zostanie zweryfikowana. Niestety, tak się jednak nie stało. Pierwszą poważną oznaką tego, iż zagadka szybu pozostanie nierozwiązana był tekst autorstwa Kajetana Berezowskiego, zamieszczony w 2013 roku w styczniowym numerze Trybuny Górniczej. Jak wynikało z lektury jego treści nagle okazało się, iż Siltech wcale nie drąży przebicia to chodnika prowadzącego do szybu, a jedynie do pokładu 504 znajdującego się zaledwie w jego pobliżu. "(…) okazało się, że kombajn ominie jednak wskazane miejsce. – Przejechaliśmy przez stare zroby i dostaliśmy się do pokładu 504, znajdującego się w rejonie Szybu Południowego. To jest głębokość 330 metrów, zaś domniemany skarb może się kryć na poziomie 370 metrów. Ten poziom wykonany jest w wyrobisku kamiennym. Teraz, po wykonaniu wyrobiska w pokładzie 504, spróbujemy wykonać odwiert do przekopu na poziomie 370 metrów i specjalistyczna kamerą spenetrować to wyrobisko – relacjonuje Jan Chojnacki, prezes zarządu Siltechu, nie kryjąc, że i jego tajemnica skarbu bardzo zainteresowała. (…) jest jednak zasadniczy problem. Jeśli rzeczywiście badanie kamerą potwierdzi, że podziemne wyrobisko kryje jakieś przedmioty, zajdzie konieczność wykonania wyrobiska, a to już kosztuje spore pieniądze. – Z pokładu 504 wykonamy wyrobisko na poziom 370 metrów. Może jednak okazać się, że w dalszej odległości od szybu pokład 504 będzie przecinał poziom 370. Byłoby wówczas łatwiej. Jeśli cos ukryto, to z pewnością blisko szybu. Ale nie jestem w stanie określić, jak długie wyrobisko trzeba by wykonać. Niewykluczone, że 120-metrowe, a może o połowę krótsze? W grę wchodzą koszty rzędu 300 – 600 tysięcy złotych – kalkuluje Chojnacki". Kto miałby wyasygnować taką kwotę – nie wiadomo.

Jest to o tyle zadziwiająca informacją, iż wszelkie dotychczasowe wypowiedzi, zarówno samego Jana Chojnackiego, jak i pracowników kopalni głosiły, iż prowadzone prace, oprócz chęci dotarcia do nowych złóż węgla pozostałych po kopalni Miechowice, miały na celu właśnie rozwiązanie frapującej tajemnicy związanej z Szybem Południowym. Zdziwienie musi budzić także fakt, iż powodem zaniechania prac miałyby być kwestie finansowe. Kopalnia Siltech nie należy do przedsiębiorstw biednych. Jak informowała Polska Agencja Prasowe, a za nią śląska prasa, Zakład Górniczy Siltech w Zabrzu zamknął tylko pierwsze półrocze 2012 roku zyskiem w wysokości 3 mln zł. Kopalnia wydobyła 107 tys. ton węgla, co było zgodne z przyjętymi na początku roku założeniami. „Pomimo zauważalnego spadku popytu na węgiel kamienny wciąż udaje nam się sprzedawać na bieżąco całą produkcję” - poinformował prezes spółki Jan Chojnacki. "(…) Spółka nadal poszukuje nowych obszarów wydobywczych. Do rozpoznawanego już obszaru szybu południowego dawnej kopalni Miechowice dołączyły parcele w Zabrzu. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajduje się tam kilka milionów ton węgla, których wydobycie będzie efektywne. Spółka rozpoczęła procedury umożliwiające rozpoczęcie prac poszukiwawczych. Firma szczyci się dobrym wskaźnikiem wydajności - na jednego zatrudnionego przypada ponad 900 ton węgla rocznie, podczas gdy średnio w górnictwie ok. 650 ton".

Potwierdzenie wycofania się Siltechu z dotarcia do interesującego wszystkich chodnika przyszło w listopadzie 2013 roku. "Zaprzestaliśmy prób przebicia się do poziomu 370, do Szybu Południowego, bo to zbyt kosztowne i niebezpieczne przedsięwzięcie. Chodnik jest zarabowany, czyli zawalony. Na jego udrożnienie potrzebowalibyśmy około miliona złotych. Jeśli w przyszłości będzie nas stać na taki wydatek lub urzędnicy zdecydują się na sfinansowanie kosztów prac z publicznych pieniędzy, wrócimy do sprawy" – stwierdził w jednym z wywiadów prasowych dyrektor Chojnacki.

Co więc tak naprawdę jest powodem, dla którego zaprzestano próby przebicia do chodnika Szybu Południowego? I skąd Chojnacki wie, iż chodnik, do którego dopiero planuje się przebicie, a w którym osobiście nie był, ani też nikt nie sondował go kamerą czy innym sprzętem jest „zarabowany, czyli zawalony”? To nowe pytania, na które poszukać trzeba będzie odpowiedzi.

Pozdrawiam
"redaktorzyna"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 22:09 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 3389
Lokalizacja: Bytom
"redaktorzyna"

Czemu sie, Macieju ,nie podpiszesz imieniem i nazwiskiem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: wtorek, 19 sierpnia 2014, 11:23 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 17 grudnia 2011, 15:24
Posty: 3
Żeby było wiadomo kto odpisuje :)

Podpisałem się imieniem w poście o ukazaniu się w księgarniach "TSP" (na chyba 30 stronie).

pozdrawiam
maciek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: niedziela, 31 sierpnia 2014, 22:55 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
Że też wam się chce tworzyć takie Rylfiction ? Siltech ciągnie na długach bo jego węgla nikt kupować nie chce i sporo wydali na te swoją upadową. Nie mają więc kasy na ekstrawagancje w rodzaju szybu południowego, bo walczą o przeżycie i tyle w temacie. Walerjański napisze każdą brednię i zawłaszczy każde odkrycie tylko po to by o nim mówili. A nie wiem czy wiecie on już nie jest historykiem - teraz przedstawia się jako Zabrzanista :-( Co do szybu to podejrzewam że już dawno nic tam nie ma. Pisałem gdzieś wcześniej, ze w latach 60tych miechowice czy Bobrek były bardzo blisko tego miejsca i działy się tam wtedy dziwne rzeczy. Zapewne zniszczono wtedy to co tam było, a wg moich informacji ( pozyskanych jakieś 8 lat temu ) były tam dokumenty z GG między innymi dotyczące osób kolaborujących z Niemcami, czyli wtedy w latach 60tych były to dokumenty dotyczące ludzi na świeczniku i na pewno ci ludzie zrobili wtedy wszystko co możliwe by takie dokumenty zniszczyć. Teraz Chojnackiemu pewno ktoś to uzmysłowił i dlatego ten tak nagle stracił zainteresowanie tym szybem. Odwierty kamery to kompletna fantazja


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: poniedziałek, 1 września 2014, 21:32 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 8 października 2011, 16:57
Posty: 3
Nie znam się zbyt dobrze na kopalniach, ale wątek jest dla mnie szalenie interesujący ze względu na bliskość tego szybu od mojego miejsca zamieszkania (w zeszłym miesiącu zrobiłem sobie tam wycieczkę i miejsce robi wrażenie) i nasuwa mi się parę wątpliwości kolego tomekb. Jeśli kiepsko rozumuję byłbym wdzięczny za poprawienie. Otóż po oględzinach zdjęć kolegi szumiego z 16 str. tego forum 2 poziom szybu jest mocno zniszczony (wręcz wygląda na wysadzony czyli zgodnie z legendą) więc jeśli w latach 60-tych, ktoś tam coś wydobył na powierzchnię to raczej nie tym szybem ,bo po cóż miałby te graty tam wkładać z powrotem, a i sam szyb nie wygląda jakby ktoś tam miał coś wyciągać na górę. Więc jeżeli nie górą to może dołem, ale tu też miałbym wątpliwości ponieważ tam był filar ochronny a on był nietykalny z tego co wiem (przepisy nie wiem) i chyba warunkiem żeby się dostać do tego szybu od dołu przez Siltech było pozwolenie na fedrowanie w filarze ochronnym,co też się stało,bo 2 lata temu jak się do niego dostali to mieli "najtłuściejszy" węgiel w okolicy. Reasumując to,ani z góry,ani z dołu się do niego wg mnie nie dostali i moim skromnym zdaniem powód dlaczego do szybu nie weszli jest dość prozaiczny. Otóż pozwolenie na urobek w filarze ochronnym dostali, węgiel został sprzedany, pieniądze Siltech zarobił i cały czas zarabia a jakby znaleźli cokolwiek (zwłoki, skarby, materiały wybuchowe, Bursztynową komnatę-niepotrzebne skreślić) to maszyny STOP i to nie wiadomo na jak długo (bo badania, bo niebezpiecznie, bo rozminować trzeba itp itd) i kopalnia nie spełniała by roli do jakiej została przeznaczona-do zarabiania. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: wtorek, 7 października 2014, 20:54 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 11:31
Posty: 11
jest to informacja od gornika z kopalni Siltech,
IPN przeznaczył bańke na dotarcie tam gdzie jest domniemanie ze cos moze byc, przy okazji jadac obok cembrowiny szybu wybrali wegiel z filara ochronnego zrobili odwiert do lufy szybu dlatego rok temu raz zasysało raz dmuchało z szybu bedąc przy czapce, kombajn pojechał jeszcze dalej i wybrał wegla tyle ile da rade z filara, potem chodnik się zarabował.

I to się potwierdza z przedmówcą,

a tak apropo, fedrowanie węgla z filara ochronnego szybów to nie pierwszyzna w wykonaniu, dotyczy to szybów nieczynnych np na jadwigagrube przy koksowni lub czynnych, czynnych jak w przypadku dzierżawionego Staszica z ktorym były problemy z oddaniem dzierżawy :lol: do CZOK-u :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: środa, 8 października 2014, 10:49 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): wtorek, 21 grudnia 2010, 11:31
Posty: 11
na dzis dzien do wnetrza szybu weszli złomiarze, wyszabrowali reszte teowników pod betonowa czapką,
a z platformy nie wystaje juz drabinka prowadząca na dół, co wzieli z nizszych podestów nie wiem
w doł nie zaglądałem nie miałem sprzętu do zjazdu
widac ze pod szyb podjechano pojazdem i to całkiem niedawno bo sa slady opon, ognicho i grill


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: środa, 8 października 2014, 20:00 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 23:34
Posty: 299
Lokalizacja: slask
tomekb napisał(a):
Pisałem gdzieś wcześniej, ze w latach 60tych miechowice czy Bobrek były bardzo blisko tego miejsca i działy się tam wtedy dziwne rzeczy. Zapewne zniszczono wtedy to co tam było, a wg moich informacji ( pozyskanych jakieś 8 lat temu ) były tam dokumenty z GG między innymi dotyczące osób kolaborujących z Niemcami, czyli wtedy w latach 60tych były to dokumenty dotyczące ludzi na świeczniku i na pewno ci ludzie zrobili wtedy wszystko co możliwe by takie dokumenty zniszczyć.



Gdzie pisałeś o "dziwnych rzeczach" które się tam działy w latach 60tych?

I skąd wiadomo jakie dokumenty, i jakich ludzi dotyczące tam były, skoro zostały zniszczone?

Pytam bo to bardzo ciekawe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: piątek, 10 października 2014, 13:59 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): niedziela, 3 grudnia 2006, 23:33
Posty: 487
Lokalizacja: śląsk
Pisałem o tym chyba w tym wątku kilka lat temu. Napisze w skrócie raz jeszcze. W latach 60tych jakieś wyrobisko badawcze, a może wentylacyjne prowadzono bardzo blisko tego szybu i w tym samym pokładzie. Historia szybu Południowego była wtedy znacznie świeższa i powszechnie znana tyle że oficjalnie nikt nic o tym nie mówił Kierownik robót stwierdził że warto by było trochę zboczyć i dojść do przekopu prowadzącego prosto do szybu południowego. Rozpoczął roboty i trwały one przez pewien czas, aż się o tym wygadał na odprawie u naczelnego. Na drugi dzień zarówno on jak i cały oddział pracowali już na innej kopalni a przodek otamowano. Tą historię opowiedział mi kilka lat temu człowiek który w bytomskich kopalniach przepracował pół wieku. Wiadomo że sporo może być przekłamań i fantazji ale ...... Czy nie wydaje się wam dziwne że Siltech, którego szefem jest były prominent partii wiadomo jakiej też nagle od robót odstąpił, a prawidłowo zabezpieczony nowy chodnik w strefie nietąpiącej nagle się zarabował ? w odróżnieniu od amatorów z IPN stara moskiewska szkoła wypuszczała tylko 100% specjalistów


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: wtorek, 30 grudnia 2014, 14:58 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): niedziela, 24 lutego 2013, 16:33
Posty: 26
szyb ma być w tym roku zasypany.wycieli już drzewa od drogi do szybu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: wtorek, 30 grudnia 2014, 22:45 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 23:34
Posty: 299
Lokalizacja: slask
Strata niewielka. Został pokonany do samego dna (dostępnego dna) jakiś czas temu. Podszybia zawalone po kilku metrach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: sobota, 3 stycznia 2015, 11:55 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): niedziela, 24 lutego 2013, 16:33
Posty: 26
taaa ale już nigdy nie dowiemy się " jak to ze skarbami było....""
swoja drogą aż dziwne że tak długo był drożny po tak nagłośnionej w mediach sprawie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Bytom- Zabrze Kopalnia
PostNapisane: sobota, 3 stycznia 2015, 19:36 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 23:34
Posty: 299
Lokalizacja: slask
Mała była szansa , o ile istniała jakakolwiek, na odkrycie czegokolwiek tą drogą. Stan techniczny , kiepska wentylacja, oraz niemożliwość pokonania zawałów w podszybiu ( niemożliwość odstawy urobku szybem w górę) skutecznie blokował dostęp do dalszych partii wyrobisk.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 523 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 31, 32, 33, 34, 35  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL