Teraz jest niedziela, 28 czerwca 2026, 10:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bunkier Hitlera
PostNapisane: poniedziałek, 17 listopada 2003, 22:53 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): środa, 5 lutego 2003, 01:00
Posty: 59
Lokalizacja: Warszawa
Witam, czy Ktoś mógłby pomóc mi? otóz potrzebuję informacji o bunkrze berlińskim A. Hitlera? Plany, mapy, zdjęcia jakieś filmy pokazujące wnętrze?

Z góry dziękuję za pomoc

Car Mikołaj VI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Kwatery wojenne Hitlera
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2003, 18:09 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 4 września 2003, 19:43
Posty: 238
Lokalizacja: Gdzies kolo najwiekszej wsi w kraju
Polecam ksiazke pod tytulem "Kwatery wojenne Hitlera" jest tam opis wielu kwater wodza III Rzeszy. I nie tylko w tym schematy, rysunki (brak zdjec). Sa tak szczegolowe opisy jak np opis bunkrow pod kancelaria Rzeszy. Oraz np kto i ktory zajmowal. Ksiazke napisal historyk angielski Ian M. Baxter. Wydal ksiazke Dom Wydawniczy Bellona. Mysle ze moze znajdziesz tam cos dla siebie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 20 listopada 2003, 22:53 
Offline
Starszy Plutonowy
Starszy Plutonowy

Dołączył(a): środa, 5 lutego 2003, 01:00
Posty: 59
Lokalizacja: Warszawa
Tak tak, ale chodzi mi właśnie o zdjęcia przedewszystkim, no i oczywiście mapy...ale dzięki za podpowiedź, nie omieszkam skorzystać...

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 23 listopada 2003, 15:19 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): piątek, 22 marca 2002, 01:00
Posty: 450
Ha ha, jest tu pewien haczyk!
Otóż z planem bunkra Hitlera, zdawałoby się, nie ma najmniejszych wątpliwości - powielany jest do bólu w większości opracowań tematu "Hitler w bunkrze", choćby w "Katakumbie" Bahnsena i O'Donnela. A tu zagwozdka - na wiosnę 1988 podczas prac ziemnych pod budowę nowego osiedla odsłonięto ów bunkier, a konkretnie jego górny poziom (dolny był niedostępny z powodu zawału tuż za łączącymi je schodami, powstałego podczas wysadzania przez Sowietów - i okazało się, że rozkład pomieszczeń bunkra w najmniejszym stopniu nie odpowiada tym planom! :D
Górny poziom założony był w układzie trzytraktowym (a nie cztero i pół) i posiadał 10 pomieszczeń bocznych i trzy w amfiladzie, tworzące umownie korytarz środkowy podzielony na 3 odcinki (a nie 12 pomieszczeń i jeden korytarz). Schody prowadzące na dolny poziom nie były zabiegowe ("kręcone") lecz dwubiegowe, załamane na spoczniku pod kątem 90 stopni i trafiały do niewielkiego przedsionka przed wejściem do dolnego bunkra. W pomieszczeniach zachowało się szereg wyposażenia, sprzętów i innych artefaktów, umożliwiających w pewnym stopniu identyfikację przeznaczenia.
Zasadniczo - po lewej stronie, patrząc od wejścia, mieściły się: węzeł sanitarny i filtr wody, kuchnia, dwa pokoje Goebbelsów (wejście przez pierwszy) i dwie kanciapy z wejściem z drugiego pokoju. Po prawej zaś: filtry powietrza, pokój personelu, i być może Bormanna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL