https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| podziemia w krakowie https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=3793 |
Strona 1 z 4 |
| Autor: | sill [ sobota, 17 stycznia 2004, 23:55 ] |
| Tytuł: | podziemia w krakowie |
zna ktoś jakieś niezagospodarowane podziemia w krakowie (poza wszelkimi fortyfikacjamii austryjackimi) ? |
|
| Autor: | Inka [ wtorek, 27 stycznia 2004, 12:09 ] |
| Tytuł: | |
Mogę dorzucić lochy pod Rynkiem, tyle że teraz trwają tam prace wykopaliskowe. Jak czytasz prasę, albo ogladasz Kronikę krakowską , to pewnie co nie co obiło się o uszy w kwestii znalezisk. Poza tym jest trochę nieczynnych schronów na terenie miasta (np pod ulicą Królewską) Pozdrawiam Inka |
|
| Autor: | iglanadon [ niedziela, 1 lutego 2004, 21:49 ] |
| Tytuł: | |
pod dawnym placem wolności, teraz nie wiem jak sie nazywa w czasach zimnej wojny urządzono schron przeciwatomowy, z rzeczy nieco starszych - kazamaty pod bastionami kleszczowymi wawelu z końca XVIII w.(kiedys nawet maiłem przyjemność tam wleźć) |
|
| Autor: | Zeton [ wtorek, 3 lutego 2004, 11:32 ] |
| Tytuł: | |
Plac Wolnosci to obecny Plac Inwalidów. A gdzie dokladniej znajdował sie ten schron i tdzie byly wejscia? |
|
| Autor: | Darula [ wtorek, 3 lutego 2004, 12:14 ] |
| Tytuł: | |
Schrony w rejonie Placu Wolności (przed wojna Inwalidów i teraz znowu Inwalidów) i ul.Królewskiej / ul.Lea pochodzą z okresu budowy niemieckiej dzielnicy w okresie okupacji. Z tego co wiem jest ich około sześciu. Dwa znajduja się w Parku Krakowskim (przylega do Placu Wolności) - pierwszy przy wylocie ul.Pomorskiej, drugi przy przystanku autobusowym na alejach. Następne schrony znajduja sie na podwórkach między "niemieckimi" kamienicami. Nie znam stanu zachowania tych schronów plot, z ziemi wystają tylko fragmenty betonowych wejść zasypanych ziemią. Sam kiedyś mieszkałem w budynku poniemieckim na ul.Urzędniczej z pięknie umocnioną piwnicą spełniającą rolę schronu plot, w której była łaźnia, wc i całkiem przytulne pomieszczenia. Ogólnie cała kamienica posiadała wzmocnioną konstrukcję, co szczególnie było widać na strychu. |
|
| Autor: | miecio [ wtorek, 3 lutego 2004, 15:15 ] |
| Tytuł: | |
Słyszałem od kolegi, że był kiedyś z kumplami w parku krakowskim i jeden z nich wpadł do tego schronu (wejście sie zawaliło).Mówił, że to było gdzieś koło pomnika, ale nie wiem jakiego. błąd ortograficzny!!! też w jakim stanie są te schrony, bo mówił, że ludzie się gapili i nie wchodził do środka(nie wie czy to wszystko 100% prawdy). |
|
| Autor: | Zeton [ sobota, 7 lutego 2004, 12:54 ] |
| Tytuł: | |
Do schronow miedzy kamienicami na Królewskiej wchodzilem jak bylem małym szczylem. Ale tylko jeden byl otwarty.Malo pamietam z tej wyprawy bylo ciemno i nieprzyjemnie. Teraz nie wiem jak sie sprawa ma. Natomiast schrony na pl. Inwalidow bardzo mnie interesuja. Nie zna ktos wiecej sczegółow np. gdzie sa wejscia? |
|
| Autor: | El Loco [ sobota, 7 lutego 2004, 13:35 ] |
| Tytuł: | |
Witam. Ja wchodziłem do czterech schronów, dwóch p rzy placu Inwalidów, jednego przy ul. Królewskiej między kamienicami (prawdopodobnie tego samego w którym był Zeton) i jednego przy ul. J. Lea. wszystkie schrony to standardowe niemieckie lekkie ukrycia przeciwlotnicze zbudowane z prefabrykatów betonowych łączonych śrubami. Wewnątrz zachowały się resztki wyposażenia wewnętrznego takiego jak ławki, resztki wentylatorów, oraz w jednym resztka syreny przeciwlotniczej. Wejścia do wszystkich są dobrze widoczne. Oba schrony przy placu zamknięte są betonowymi płytami Wejście do schronu przy przystanku znajduje się obok ozdobnej żeźby stojącej nieopodal na skwerze, do schronu obok ul. Pomorskiej wejście jest na trawniku pomiędzy rosnącymi tam jodłami, do schronu przy ulicy Królewskiej wejście znajduje się na skwerze pomiędzy kamienicami niedaleko skrzyżowania z ul. Urzędniczą. Parę lat temu wejście to było otwarte, zamykane tylko opuszczaną metalową klapą, jak jest teraz - błąd ortograficzny!!!. Wejście do schronu przy ul. Lea znajduje się za kioskiem ruchu i zabezpieczone jest poukładanymi jeden przy drugim betonowymi słupami. Pozdrawiam - El Loco. |
|
| Autor: | miecio [ niedziela, 8 lutego 2004, 15:57 ] |
| Tytuł: | |
To do tych schronów można tak sobie wejsc i nikt sie nie będzie czepiał? Przeciez tam pełno ludzi łazi. |
|
| Autor: | Darula [ niedziela, 8 lutego 2004, 21:02 ] |
| Tytuł: | |
Pewnie w schronach też pełno ludzi, chyba nie będziemy im przeszkadzać... Hi.Hi.Hi :jump :jump :jump |
|
| Autor: | miecio [ poniedziałek, 9 lutego 2004, 17:17 ] |
| Tytuł: | |
Nie chodzi mi o to ze w schronach są ludzie, czy ktos tam do nich włazi, ale jak na przykład wejscie jest przy kiosku no to tak troche głupio... |
|
| Autor: | GAZ69 [ poniedziałek, 9 lutego 2004, 20:32 ] |
| Tytuł: | |
Witam.CO TO ZNACZY GŁUPIO :? Albo jesteś POSZUKIWACZ albo ......Zachowaj minimalne środki ostrozności,zabierz stosowny ekwipunek+zaufany kolega i pakuj smiało.A jak tam ostało się jeszcze coś ciekawego :o Powodzenia. |
|
| Autor: | miecio [ wtorek, 10 lutego 2004, 10:33 ] |
| Tytuł: | |
Dobra, dzięki. W takim razie wejde tam. A "w ogóle" piszemy oddzielnie!!! - błąd ortograficzny!!! to te schrony są duze? A może jakiś plan? Można tam jeszcze coś znależć? |
|
| Autor: | sill [ czwartek, 12 lutego 2004, 00:12 ] |
| Tytuł: | |
"pakuj się śmiało" ...a żule ,sataniści i inne wynalazki :) ja raz się natknąłem na mszę w jednym z fortów ...mało się nie zesrałem ze strachu:) a tak powaznie myślicie że to może być zagrożenie? |
|
| Autor: | sill [ piątek, 13 lutego 2004, 18:23 ] |
| Tytuł: | |
a co sądzicie na temat tuneli które podobno łączą forty krakowskie ;/ ja raczej w to nie wierze ale wiele osób twierdzi że istnieją inni z koleji zaklinają się że nawet tam byli ale...np byli pijani.... :) |
|
| Strona 1 z 4 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|