Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 20:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: port północny a wyburzanie bunkrów.........
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2004, 12:22 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
byłem w czoraj w rejonie portu połnocnego w gdansku i natknąłem się ca opuszczona jednostke i olbrzymu kompleks bunkrów.......

ALE sa tam prowadzone jakies prace i część bunkrów poszła sie jeb..

co na to konserwator.......???


ja osobiście naliczyłem koło 15 bunkrów.....

czy bunkry te były wykorzystane w czasie 2 wś i co to za jednostka ????

wiem że do 1974 lub 1976 było tam wojsko.......


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 29 maja 2004, 21:44 
Offline
Małomówny czytacz

Dołączył(a): środa, 19 maja 2004, 13:14
Posty: 441
Lokalizacja: skądinąd
bunkry zbudowane w wczesnych latach 50 [z czegoi wynika że nigdy nie brały udziału w działaniach wojennych]

bunkry dla żołnierzy pomorskiej jednostki obrony..

działa kal 130 mm [o ile dobrze pamiętam], miały pokrywać ogniem morze od oksywia do mierzeji wiślanej..


same bunkry sa strasznie rozkradane przez złomiarzy, a wyburzane zwzgl na budowę czegos tam portowego..
na szcescie mało osób o nich wiedziało dlatego w niektórych zachowaly sie nawet stalowe prycze żołnierskie..

były tam jakieś znaleziska ??

w związku że jest to produkt powojenny konserwator wyrazil zgode bez mrugniecia okiem..

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 2 czerwca 2004, 22:54 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): wtorek, 2 września 2003, 15:20
Posty: 25
To była 25 Bateria Artylerii Stałej. Faktycznie budowana od 1951. Rozwiązana w 1971 roku. Na uzbrojeniu miała 4 działa B-13 kal. 130mm.
Część obiektów została wyburzona o wiele wcześniej - pewnie niedługo po rozwiązaniu. Od tej pory było wszystko w miarę normalnie - dopiero na początku tego roku złomiarze ostro wzięli się na pozostałości stalowego wyposażenia...
W okolicach są jeszcze ciekawe pozostałości baterii nadbrzeżnych z przełomu XIX/XX wieku. Naprawdę ciekawy rejon.
Co się konkretnie dzieje z obiektami 25. BAS, bo ostatnio tam nie byłem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2004, 00:27 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
teren faktycznie ciekawy..ale juz niedługo bo wygląda jak by miał cały zostac wyburzony......

czyli te dwie wieże w okolicy to tez nowe po 1950......???


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2004, 01:00 
Offline
Małomówny czytacz

Dołączył(a): środa, 19 maja 2004, 13:14
Posty: 441
Lokalizacja: skądinąd
Jezeli chodzi Ci o wieze z dziwnym okraglym stelazem na gorze..
to byly to tez instalacje z 1951r.

na nich znajdowały się dalekomierze optyczne..
pomiar odległości od celu polegał na zbadaniu kąta opuszczenia dalekomierza względem poziomu morza.. niby prosty sposób a jednak skuteczny do 60 km..

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2004, 17:27 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): wtorek, 2 września 2003, 15:20
Posty: 25
Mam nadzieję, że to nie będzie źle odebrane, ale żeby nie pisać tego co już napisałem to podam linka do mojej strony: www.arch-mil.prv.pl
Opisałem tam m.in. 25.BAS.
Polemizowałbym z teorią przedmówcy na temat dalmierzy ( nie dalekomierzy). Moim zdaniem metoda pomiaru (przynajmniej w dalmierzach stereoskopowych DM-3 i DM-4 użytkowanych w 25. BAS) polegała generalnie na pomiarze kąta widzenia celu przez oba obiektywy umieszczone w stałej odległości od siebie (tzw. bazie - odpowiednio 3 metry dla DM-3 i 4 metry dla DM-4).
Zastanawia mnie też zasięg obserwacji dalmierza tego konkretnego typu, ale niestety nie dysponuję wiarygodnymi danymi na ten temat.
Pozdrawiam
A


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2004, 20:52 
Offline
Małomówny czytacz

Dołączył(a): środa, 19 maja 2004, 13:14
Posty: 441
Lokalizacja: skądinąd
z pokora przyjmuje krytyke :)

przepraszam za wprowadzenie w błąd.. kiedyś słyszalem o tych dalmierzach zupelnym przypadkiem i cos tam mi zostalo w glowie, ale jak widac dobra infomracja bylo, ze chodzi o jakis kat..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2004, 21:34 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): wtorek, 2 września 2003, 15:20
Posty: 25
To nie miała być krytyka, ale uściślenie danych ;)
Ażurowa wieża pochodzi z 1952 roku, a druga z około 1956.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2004, 01:27 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
bardzo dziekuję za wyczerpujace informacje.......

myslałem że cały kompleks jest przed lub wojenny a tu taka niespodzianka.......


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL