Teraz jest środa, 24 czerwca 2026, 05:28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Male odkrycie w Gdansku
PostNapisane: środa, 16 czerwca 2004, 07:40 
Offline
Lew morski

Dołączył(a): wtorek, 9 września 2003, 12:54
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Wczoraj dzieki kolegom z SW a dokladniej Waldkowi i Tommiemu bralem udzial w ciekawej akcji odkopania drugiego poziomu piwnic odkrytych w trakcie prac remontowych prowadzonych na przedwojennym budynku. Odkrycia dokonali pracownicy AŚ w Gdansku i ich silami prowadzone sa dalsze poszukiwania z wszelkimi formalnosciami ( np. konserwator zabytkow). Tommy moze rzuci zdjecia bo robia wrazenie. Okazalo sie, ze budynek postawiono na pozostalosciach starszej zabudowy - to co odkrylismy to piwniczka ( najprawdopodobniej lodowa) z ok. XVIIIw - piekne luki z cegly. Czesc piwnicy jest zasypana nawet do poziomu ok 2 m ziemia i mialem weglowym. Szukajac na szybko znalezlismy resztki plytek posadzkowych z okresu przedwojennego i wczesniejsze , kafle (" Rzezbione") od pieca i mase roznego rodzaju buteleczek - m. in b. ladna po piwie gdanskim z napisami i herbem. Prace trwaja - i tu podziekowanie wczorajszej ekipie za super przygotowanie ( np. rekawice kewlarowe do przeszukiwania ziemi - szklo nie grozne, halogeny , itp. itd), dzieki pracy najlepszych kopaczy jakich kiedykolwiek widzialem przebilismy sie przez znaczna czesc zawalu w dosc szybkim tempie. Niestety nie potwierdzila sie wersja ( jak na razie) o przejsciu do nastepnej piwnicy w ktorej m. in mialy znajdowac sie jakies przedwojenne graty wraz z zwlokami wlasciciela zasypane tuz po wojnie( relacja naocznych swiadkow - wtedy dzieci).Fakt ze mniej wiecej w tym miejscu byla apteka, drukarnia i warsztat samochodowy przed wojna - napawa optymizmem a calosc jest moim zdaniem bardzo rozwojowa.I na koniec kiepska wiadomosc - poniewaz teren jest " sluzbowy" niestety nie jest dostepny dla ludzi z zewnatrz, ale ja a zwlaszcza Tommy bedziemy was informowac w miare postepow prac. :pa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 czerwca 2004, 12:44 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
rozumiem że chodzi o teren aresztu śledczego ...?

ciekawe ile tajemnic ujawni jeszcze ten teren........czy przeszukujecie wywalony piach z miałem wykrywkami.......???

dzisiaj w gdańskim dodatku do Gazety Wyborczej ukazał się artykuł o odkryciu.....


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 czerwca 2004, 18:21 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Piwnica bardzo ciekawa zwłaszcza , że od kilkudziesięciu lat nie stanęła tam ludzka noga. Została częściowo zasypana w czasie wojny, a po wojnie nowi mieszkańcy do niej nie wchodzili.
Wkrótce będziemy czesać ogromną hałdę Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" w poszukiwaniu fanciorków. Jak dotychczas wykopaliśmy około 30 pięknych butelek, stare żelazko (duszę od niego wcięło), kafle z różnych okresów. Wykrywacz już zawiozłem do pracy teraz czekam tylko na urlopik i jak dostanę trzech ludzi do odkopywania to zaczynamy. Myślę, że pod tym zsypem Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" znajdziemy trochę ciekwawych fantów bo wcześniej była w tym miejscu apteka, stąd min. tyle małych buteleczek. Jeśli obrobimy się z ta kupą Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" to czeka nas mozolne przeczesywanie około metrowej warstwy Błąd-nie "ziemii" a "ziemi", którą przysypana jest posadzka. Jeśli trafi się coś ciekawego to wrzucę na forum.

W dniu pierwszego wejścia do piwnicy poznaliśmy dwóch konserwatorów zabytków i przekonaliśmy się , że nie gryzą :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 czerwca 2004, 18:26 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Wejście do piwniczki, która znajduje się pod używaną obecnie piwnicą.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 czerwca 2004, 18:29 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Podczas odkopywania zasypanego wejścia


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 17 czerwca 2004, 18:31 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Część odkopanych fantów


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 czerwca 2004, 21:37 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Kuba nie pszeszukujemy wykrywkami wyrzucanego piachu bo samego piachu jest tam niewiele, więcej jest cegieł, fragmentów kafli piecowych i trochę zardzewiałego żelastwa. Wejście do piwnicy zostało zasypane własnie takim gruzem i złomem.
Ciekawe jest natomiast podłoże w piwnicy. Jest to około 60 - 80 centymetrowa warstwa Błąd-nie "ziemii" a "ziemi". Na razie przez jeden dzień zdjęliśmy około 15 centymetrową warstwę Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" na powierzchni 4 m2. Stopniowo będziemy odkrywali dalej. Wyszła jedna monetka 10 pf 1913 bardzo ładnie zachowana.
Ładnie prezentują się natomiast butelki i buteleczki. Odkopaliśmy jedną butelkę od piwa z przedwojennego gdańskiego browaru (tłoczone sygnatury).
Ciekaw jestem czy ta piwnica to nie fragment fortów, do których jest zaledwie 150 - 200 m.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 czerwca 2004, 21:42 
Offline
Lew morski

Dołączył(a): wtorek, 9 września 2003, 12:54
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Gdyby to byl fragment fortow ( a sa pewne doniesienia o polaczeniu) to z malego odkrycia zrobiloby sie duze, ale to jeszcze zobaczymy jak dobierzemy sie do tej drugiej strony, ale to juz w tym tygodniu chyba....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 23 czerwca 2004, 20:26 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Odkopywnie piwnicy zostało zakończone.
Wyciągnęliśmy z niej około 150 szt. butelek i buteleczek.
Dużo małych butelek aptekarskich oraz przedwojenne butelki od gdańskiego piwa.
W piątek wchodzimy do drugiej piwnicy, w której mają być przedwojenne silniki samochodowe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 czerwca 2004, 18:56 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): niedziela, 27 czerwca 2004, 16:00
Posty: 1613
Życzę :sukcesów w dalszych poszukiwaniach :D - wrzućcie foty z następnych etapów kopania .
Pozdro ! :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 8 września 2004, 11:23 
Offline
Lew morski

Dołączył(a): wtorek, 9 września 2003, 12:54
Posty: 603
Lokalizacja: Gdańsk
Tomi sie nie pochwalil a przekopal kawal ziemi w miejscu spodziewanego przejscia podziemnego - niestety okazalo sie to tylko pozostaloscia po jakims wezle hydraulicznym czy cos takiego - ale jeszcze chyba jedna piwniczka w tym budynku czeka na odkopanie - Tommi napisz cos moze. Pzdr :pa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 września 2004, 22:46 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
faktycznie ostatnie kopanie to mała porażka :( kilka dni pracy i dokopaliśmy się do starego węzła wodnego. W trakcie pracy trafiła mi sie tylko niewielka ilość marek narzedziowych, ręcznie malowana płytka ścienna i wycior od jakiegoś karabinu.
W międzyczasie weszliśmy do starych podziemnych pomieszczeń, w których znajdują sie zbiorniki po dawnej stacji paliw. Jak na razie to koniec z przygodą w Gdańsku. Myślę jednak, że tak wspaniałe i stare miasto wkrótce odkryje przed nami jakieś nowe tajemnice.
W niedługim czasie prawdopodobnie wejdziemy do podziemii w okolicach dawnej Strzelnicy Fryderyka W. Być może tam coś ciekawego się trafi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 września 2004, 18:29 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
gdzie jest stara strzelnica fryderyka....???

gdzieś koło placu zebrań ludowych...??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 września 2004, 18:56 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): wtorek, 24 lutego 2004, 21:43
Posty: 329
Lokalizacja: Malbork
Strzelnica była umiejscowiona mniej więcej w miejscu dzisiejszego bazaru przy ul. 3 maja, częściowo na terenie aresztu oraz warsztatów policyjnych. Pod koniec wojny rosjanie doszczętnie zbombardowali te tereny. Po wojnie teren zrównano. W tamtym miejscu istnieją jeszcze pwinice, które zostały cześciowo zasypane.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL