https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| Male odkrycie w Gdansku https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=5471 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | Pit stary [ środa, 16 czerwca 2004, 07:40 ] |
| Tytuł: | Male odkrycie w Gdansku |
Wczoraj dzieki kolegom z SW a dokladniej Waldkowi i Tommiemu bralem udzial w ciekawej akcji odkopania drugiego poziomu piwnic odkrytych w trakcie prac remontowych prowadzonych na przedwojennym budynku. Odkrycia dokonali pracownicy AŚ w Gdansku i ich silami prowadzone sa dalsze poszukiwania z wszelkimi formalnosciami ( np. konserwator zabytkow). Tommy moze rzuci zdjecia bo robia wrazenie. Okazalo sie, ze budynek postawiono na pozostalosciach starszej zabudowy - to co odkrylismy to piwniczka ( najprawdopodobniej lodowa) z ok. XVIIIw - piekne luki z cegly. Czesc piwnicy jest zasypana nawet do poziomu ok 2 m ziemia i mialem weglowym. Szukajac na szybko znalezlismy resztki plytek posadzkowych z okresu przedwojennego i wczesniejsze , kafle (" Rzezbione") od pieca i mase roznego rodzaju buteleczek - m. in b. ladna po piwie gdanskim z napisami i herbem. Prace trwaja - i tu podziekowanie wczorajszej ekipie za super przygotowanie ( np. rekawice kewlarowe do przeszukiwania ziemi - szklo nie grozne, halogeny , itp. itd), dzieki pracy najlepszych kopaczy jakich kiedykolwiek widzialem przebilismy sie przez znaczna czesc zawalu w dosc szybkim tempie. Niestety nie potwierdzila sie wersja ( jak na razie) o przejsciu do nastepnej piwnicy w ktorej m. in mialy znajdowac sie jakies przedwojenne graty wraz z zwlokami wlasciciela zasypane tuz po wojnie( relacja naocznych swiadkow - wtedy dzieci).Fakt ze mniej wiecej w tym miejscu byla apteka, drukarnia i warsztat samochodowy przed wojna - napawa optymizmem a calosc jest moim zdaniem bardzo rozwojowa.I na koniec kiepska wiadomosc - poniewaz teren jest " sluzbowy" niestety nie jest dostepny dla ludzi z zewnatrz, ale ja a zwlaszcza Tommy bedziemy was informowac w miare postepow prac. :pa |
|
| Autor: | Kuba [ środa, 16 czerwca 2004, 12:44 ] |
| Tytuł: | |
rozumiem że chodzi o teren aresztu śledczego ...? ciekawe ile tajemnic ujawni jeszcze ten teren........czy przeszukujecie wywalony piach z miałem wykrywkami.......??? dzisiaj w gdańskim dodatku do Gazety Wyborczej ukazał się artykuł o odkryciu..... |
|
| Autor: | tommy1976 [ czwartek, 17 czerwca 2004, 18:21 ] |
| Tytuł: | |
Piwnica bardzo ciekawa zwłaszcza , że od kilkudziesięciu lat nie stanęła tam ludzka noga. Została częściowo zasypana w czasie wojny, a po wojnie nowi mieszkańcy do niej nie wchodzili. Wkrótce będziemy czesać ogromną hałdę Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" w poszukiwaniu fanciorków. Jak dotychczas wykopaliśmy około 30 pięknych butelek, stare żelazko (duszę od niego wcięło), kafle z różnych okresów. Wykrywacz już zawiozłem do pracy teraz czekam tylko na urlopik i jak dostanę trzech ludzi do odkopywania to zaczynamy. Myślę, że pod tym zsypem Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" znajdziemy trochę ciekwawych fantów bo wcześniej była w tym miejscu apteka, stąd min. tyle małych buteleczek. Jeśli obrobimy się z ta kupą Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" to czeka nas mozolne przeczesywanie około metrowej warstwy Błąd-nie "ziemii" a "ziemi", którą przysypana jest posadzka. Jeśli trafi się coś ciekawego to wrzucę na forum. W dniu pierwszego wejścia do piwnicy poznaliśmy dwóch konserwatorów zabytków i przekonaliśmy się , że nie gryzą :D |
|
| Autor: | tommy1976 [ czwartek, 17 czerwca 2004, 18:26 ] |
| Tytuł: | |
Wejście do piwniczki, która znajduje się pod używaną obecnie piwnicą. |
|
| Autor: | tommy1976 [ czwartek, 17 czerwca 2004, 18:29 ] |
| Tytuł: | |
Podczas odkopywania zasypanego wejścia |
|
| Autor: | tommy1976 [ czwartek, 17 czerwca 2004, 18:31 ] |
| Tytuł: | |
Część odkopanych fantów |
|
| Autor: | tommy1976 [ niedziela, 20 czerwca 2004, 21:37 ] |
| Tytuł: | |
Kuba nie pszeszukujemy wykrywkami wyrzucanego piachu bo samego piachu jest tam niewiele, więcej jest cegieł, fragmentów kafli piecowych i trochę zardzewiałego żelastwa. Wejście do piwnicy zostało zasypane własnie takim gruzem i złomem. Ciekawe jest natomiast podłoże w piwnicy. Jest to około 60 - 80 centymetrowa warstwa Błąd-nie "ziemii" a "ziemi". Na razie przez jeden dzień zdjęliśmy około 15 centymetrową warstwę Błąd-nie "ziemii" a "ziemi" na powierzchni 4 m2. Stopniowo będziemy odkrywali dalej. Wyszła jedna monetka 10 pf 1913 bardzo ładnie zachowana. Ładnie prezentują się natomiast butelki i buteleczki. Odkopaliśmy jedną butelkę od piwa z przedwojennego gdańskiego browaru (tłoczone sygnatury). Ciekaw jestem czy ta piwnica to nie fragment fortów, do których jest zaledwie 150 - 200 m. |
|
| Autor: | Pit stary [ niedziela, 20 czerwca 2004, 21:42 ] |
| Tytuł: | |
Gdyby to byl fragment fortow ( a sa pewne doniesienia o polaczeniu) to z malego odkrycia zrobiloby sie duze, ale to jeszcze zobaczymy jak dobierzemy sie do tej drugiej strony, ale to juz w tym tygodniu chyba.... |
|
| Autor: | tommy1976 [ środa, 23 czerwca 2004, 20:26 ] |
| Tytuł: | |
Odkopywnie piwnicy zostało zakończone. Wyciągnęliśmy z niej około 150 szt. butelek i buteleczek. Dużo małych butelek aptekarskich oraz przedwojenne butelki od gdańskiego piwa. W piątek wchodzimy do drugiej piwnicy, w której mają być przedwojenne silniki samochodowe. |
|
| Autor: | Dario [ środa, 30 czerwca 2004, 18:56 ] |
| Tytuł: | |
Życzę :sukcesów w dalszych poszukiwaniach :D - wrzućcie foty z następnych etapów kopania . Pozdro ! :1 |
|
| Autor: | Pit stary [ środa, 8 września 2004, 11:23 ] |
| Tytuł: | |
Tomi sie nie pochwalil a przekopal kawal ziemi w miejscu spodziewanego przejscia podziemnego - niestety okazalo sie to tylko pozostaloscia po jakims wezle hydraulicznym czy cos takiego - ale jeszcze chyba jedna piwniczka w tym budynku czeka na odkopanie - Tommi napisz cos moze. Pzdr :pa |
|
| Autor: | tommy1976 [ sobota, 11 września 2004, 22:46 ] |
| Tytuł: | |
faktycznie ostatnie kopanie to mała porażka :( kilka dni pracy i dokopaliśmy się do starego węzła wodnego. W trakcie pracy trafiła mi sie tylko niewielka ilość marek narzedziowych, ręcznie malowana płytka ścienna i wycior od jakiegoś karabinu. W międzyczasie weszliśmy do starych podziemnych pomieszczeń, w których znajdują sie zbiorniki po dawnej stacji paliw. Jak na razie to koniec z przygodą w Gdańsku. Myślę jednak, że tak wspaniałe i stare miasto wkrótce odkryje przed nami jakieś nowe tajemnice. W niedługim czasie prawdopodobnie wejdziemy do podziemii w okolicach dawnej Strzelnicy Fryderyka W. Być może tam coś ciekawego się trafi. |
|
| Autor: | Kuba [ niedziela, 12 września 2004, 18:29 ] |
| Tytuł: | |
gdzie jest stara strzelnica fryderyka....??? gdzieś koło placu zebrań ludowych...?? |
|
| Autor: | tommy1976 [ niedziela, 12 września 2004, 18:56 ] |
| Tytuł: | |
Strzelnica była umiejscowiona mniej więcej w miejscu dzisiejszego bazaru przy ul. 3 maja, częściowo na terenie aresztu oraz warsztatów policyjnych. Pod koniec wojny rosjanie doszczętnie zbombardowali te tereny. Po wojnie teren zrównano. W tamtym miejscu istnieją jeszcze pwinice, które zostały cześciowo zasypane. |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|