https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| roślinki forteczne https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=5524 |
Strona 1 z 2 |
| Autor: | korbol [ sobota, 19 czerwca 2004, 03:01 ] |
| Tytuł: | roślinki forteczne |
Szukam informacji dotyczących rośłin występujących na fortach, bunkrach itp... Najlepiej w Małopolsce. Mogą być informacje dotyczące zarówno roślin specjalnie sadzonych jak i również takie, które zadomowiły się same na tych obiektach. Za wszelkie informacje serdecznie dziękuję:) Jakieś artykuły na ten temat mile widziane;) Pozdrawiam |
|
| Autor: | mak [ czwartek, 24 czerwca 2004, 12:18 ] |
| Tytuł: | |
Z tego co wiem, to sadzono zazwyczaj rosliny krzewiaste, szczelnie okrywające dany obiekt przed widokiem z "góry". Najczęściej stosowano roslinność wystepującą w pobliżu . |
|
| Autor: | korbol [ czwartek, 24 czerwca 2004, 18:33 ] |
| Tytuł: | |
Problem w tym ze potrzebuje konkretne nazwy roślin... bardziej interesują mnie takie które wyrosły już po opuszczeniu obiektów. Dzięki za odpowiedź, jak widać dość trudne pytanie zadałem "fachowcom" od fortyfikacji:) pozdrawiam! |
|
| Autor: | atylla [ czwartek, 24 czerwca 2004, 21:04 ] |
| Tytuł: | |
W Wielkopolsce były prowadzone badania, jednak tylko w zakresie roślin rosnących na grodziskach. Prowadził je pan Celka, ale nie wiem czy to publikował. |
|
| Autor: | Kryniooo [ piątek, 16 lipca 2004, 11:35 ] |
| Tytuł: | |
Hmmmmmmmmmm , Szczeze to na zdrowy rozum potrzebne byłyby fotki obiektów fortecznych na których powiedzmy znajdują się te krzaki , rosliny ( takowe są na tej stronie w galerii ) następnie trzeba sprowadzić botanika lub gościa który sie natym zna lub ma takowe pojęcie o roslinach z dużym atlasem botanicznym , lub co byłoby najlepsze znależć forum botaniczne ( błąd ortograficzny!!! czy takowe istnieje ) może na czacie ktoś spotka takiego fanatyka ( mam zablokowany dostęp hehe i niestety niepomoge w tym wypadku ) , co do ruszenia tyłków to prawda większość a przynajmniej część z nas potrafi z daleka w kawałku złomu rozpoznać bardzo ciekawy kawałek historii , natomiast coś zielonego co rosnie pod bunkrem nikt chyba znas nierozpozna zwałszcza łacinskiej nazwy czy potocznej niezna , krzakami interesujemy się pod względem jak go najszybciej wyrwać zeby wydobyć fant , i to tyle co myśle na ten temat więc nie ma co sie unośić , niekazdy poszukiwacz jest botanikiem Pozdrówka alll |
|
| Autor: | Kryniooo [ piątek, 16 lipca 2004, 12:12 ] |
| Tytuł: | |
http://katalog.wp.pl/www/Edukacja_Nauka_Technika/Nauki_i_Dziedziny_Wiedzy/Biologia/Botanika/?ticket=3472315776424148hTup8FKPdjMGuVwRh9efmFgZolaADbMiosu54Lo3M2wwjEGsevL2QLqElaUP%2BIj8rVNHNLc5WQmOmupBSuI7HUVt0y8LclXjqIzq6zvkJiSpyausdL1qv8w3TNSBdiJL http://34all.org/forum_watki.php?board=2276 http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna szukajcie a znajdziecie troche inwencji twórczej a się wszystko wyjaśni |
|
| Autor: | Jarasek [ sobota, 17 lipca 2004, 16:11 ] |
| Tytuł: | |
W Poznaiu na starych fortach standartowo rosną akacje. Jeśli będąc w Poznaniu zauważych pagórek porośnięty akacjami to na 99% możesz być pewny, że jest tam fort. Oprócz tego standartowo - trawa. pozdrawiam, |
|
| Autor: | korbol [ sobota, 17 lipca 2004, 22:47 ] |
| Tytuł: | |
witam! ja to wszystko zacząłem, więc po częsci to całe zamieszanie też jest moją winą... nie mam zamiaru na nikogo krzyczeć ani bić. na wstępie dziękuje wszystkim za uwagi. drogi Bunkiermanie wyjazd na mru jak najbardziej aktualny a ludzie zawsze potrzebni, ktoś musi odwalać robotę z łopatą a ktoś inny robić fotki i liczyć nietoperki:) takie niestety życie... niestety dość gwałtownie zareagowałem na post Wariata, za co serdecznie przepraszam, ale nie jestem przyzwyczajony do takich komentarzy... gdybym był Moderatorem to inaczej pilnowałbym porządku, pewne zachowania są niedopuszczalne i tyle. to nie chodzi o to żeby gościa spalić na stosie, ale żeby się zastanowił i nie pisał więcej takich rzeczy nie tylko wobec mojej osoby ale także innych. forum powinno być przyjazne dla każdego. i dla tych, którzy są pierwszy raz, jak i dla starych wyjadaczy. a tu na każdym kroku można znaleźć ten sam schemat: ktoś się o coś pyta a 10 osób od razu wyśmiewa gościa, bo czegoś nie wie. ludzie tak nie można! to samo się tyczy osób które piszą da samego pisania. a posty chętnie usunę, żeby wrócić do tematu, który rozpocząłem... jeśli chodzi o akacje to u nas także sobie rosną:) są jeszcze jeżyny, jabłoń a nawet orzech... tylko problem w tym że rzekomo to wszystko jest zieleń forteczna! i do tego też zmierzam: co zalicza się do zieleni fortecznej? pozdrawiam serdecznie wszystkich |
|
| Autor: | Matti [ sobota, 17 lipca 2004, 22:56 ] |
| Tytuł: | |
Skasowałem :) :wq |
|
| Autor: | BtS [ niedziela, 18 lipca 2004, 00:46 ] |
| Tytuł: | |
no dobra.. to tak troche bardziej w temacie.. jesli chodzi o orzecha.. kasztany.. czy nawet dzikie róże.. ciężko określić rośliny typowo "forteczne" cała sprawa jest dośc indywidualna dla danego rejonu [terenu], mikroklimatu. najlepszym rozwiązaniem jest na ogól obejrzenie miejsc znanych z występowania fortów i obserwacji roślinności i ułożenia terenu wokół. nalezy pamietac by generalizowac napotkana roslinnosc i starac sie znalezc jeden wspolny schemat. tak to juz jest ze na niektorych budowlach w czasie uplywajacego czasu, dostało się jakies zagubione nasiono dajace piekny okaz np drzewa, ale to wcale nie oznacza iż tam gdzie są te drzewa - tam sa umocnienia. pamiętać także nalezy o tym iż roślinność często jest różna w zależności od stopnia nachylenia i jego kierunku !! ogólnie jesli chodzi o poszukiwania nigdy nie kierowałem się roślinnością a juz na pewno nie jakimis konkretnymi roslinami. [do pewnego dnia gdy zauwazyłem iz jeśli wśród pól jest jakieś obniżenie mocno zakrzewione, to na ogół jest to jakieś bagienko lub temu podobne zalewisko kryjące [BARDZO czesto] ciekawe znaleziska. |
|
| Autor: | korbol [ niedziela, 18 lipca 2004, 16:08 ] |
| Tytuł: | |
chyba w tym temacie juz nic więcej nie wymyślimy... pozostaje jedynie znaleźć jakiegoś botanika, który z tym tematem ma cokolwiek wspólnego... jeśli chodzi o Kraków, to raczej łatwo będzie określić wspólny schemat. gorzej z ustaleniem pojęcia "zieleń forteczna" bo o to w sumie chodzi a urzędnik musi się kierować jakimiś regułami. jutro na spotkaniu z konserwatorem poruszę to kwestię i zapytam dokładnie. pozdrawiam |
|
| Autor: | Kryniooo [ poniedziałek, 19 lipca 2004, 12:09 ] |
| Tytuł: | |
Hmmmmmmm , Wpadł mi jeszcze jeden pomysł ,moze nietypowy ale zawsze to coś , mozna pociągnąć za sznurki ,to znaczy wiele osób "na pewno" pisze się oddzielnie - błąd ortograficzny!!! zna jakiegoś zołnierza zawodowego albo nawet oficera , moze ktoś ma w rodzinie generała,majora albo kogoś kto zna ( teoretycznie moze być na emeryturze ) , maskowanie bunkrów zielenia jest raczej niezmienna lub w małym stopniu sie zmieniła , mozna pociągnąc za język takiego zołnierza on pociagnie oficera itd. jeśli to niejest tajemnica państwowa , powinno się udac wyciągnąć takowe informacje , czy maskowano i czym się maskuje fortyfikacje wojskowe ( przeciez muszą być jakieś wytyczne w tego rodzaju sprawach ) ewentualnie mozna by zadzwonic do pierwszego WKU a tam jak dobrze pójdzie skierują dalej , oczywiście jak sie poprze takie zapytanie faktem rekonstrukcji fortyfikacjii wszystko powinno sie udać , hyba ze trafi sie na jakiegoś zatwardziałego trepa no ale zawsze jest ryzyko ....... pozdrówka alll |
|
| Autor: | Grzebiuszka [ czwartek, 30 września 2004, 01:03 ] |
| Tytuł: | |
Witam. Niemcy na umocnieniach na pewno sadzili Rozchodnik ostry (Sedum acre).Szybko sie rozrastał maskując stropy i zbocza ,a jednocześnie nie zasłaniał pola obserwcji czy ostrzału.Pozdrawiam ,Grzebiuszka |
|
| Autor: | [BS] Wolf [ czwartek, 30 września 2004, 20:35 ] |
| Tytuł: | |
Na 100% w ktoryms numerze "Fotecy" byl artykul na ten temat(a moze to byl "Odkrywca")Tzn.chodzi mi o rosliny sadzone na fortach... |
|
| Autor: | Zeton [ środa, 6 października 2004, 21:52 ] |
| Tytuł: | |
Forteca 3/97 Jadwiga Srodulska-Wielgus"Przyrodnicze elementy w tworzeniu i maskowaniu fortyfikacji". Powinno Ci sie przydać. Jesli potrzebujesz moge ci zalatwic ten artykul na papierze. |
|
| Strona 1 z 2 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|