Teraz jest środa, 24 czerwca 2026, 21:33

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kolejny przykład zbrodniczej działalności złomiarzy!!!
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 14:01 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): czwartek, 27 czerwca 2002, 00:00
Posty: 508
Lokalizacja: Warszawa
Niemiecki bunkier znajdujący się 30 metrów od drogi Przerośl-Filipów. Piękna kopuła pancerna (chyba MG Kasematte 105) jest cięta przez właściciela ziemi, na której stoi bunkier.
Podczas tygodniowego pobytu na suwalszczyźnie zwiedziłem sobie sysytem umocnień rzeki Rospudy. Bunkry bojowe i bierne w wiekszosci wysadzone przez Rosjan w 1944. Zachowały się dwie kopuły pancerne. Jedna jest w miarę bezpieczna bo znajduje się w skansenie w Bakałarzewie. Druga, jak widać na zdjęciach, najprawdopodobniej będzie pociąta i wywiezona na złom. Złomiarzem okazał się właściciel ziemi na której stoi bunkier. W rozmowie stwierdził, że jak się potnie na kawałki i wywiezie na złom to bęzie parę złotych!!! Szczęście w nieszczęściu, ze sama kopuła waży około 150 ton (informacja niepotwierdzona) i nie da się latwo palnikom acetylenowym...
Czy jest ktos z suwalszczyzny kto mógłby się zainteresować tematem? Może interwencja u konserwatora? Osobiście nie mogę się zająć sprawą bo od rzeczonego bunkra dzieli mnie jakieś 300km...

Już niedługo w galerii znajdą się zdjęcia pozostałych umocnień.

Pozdrawiam, mab1978.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 14:03 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): czwartek, 27 czerwca 2002, 00:00
Posty: 508
Lokalizacja: Warszawa
Jeszcze kilka fotek...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 14:14 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
proponuje nasłać konserwatora oraz policje........kopuła jest chyba w rejestrze zabytków więc chyba popełniono przestępstwo........

czemu w tym kraju nie szanuje sie takich pamiątek.....????


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 16:02 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
uciac mu reke !!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 16:34 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): wtorek, 2 marca 2004, 20:31
Posty: 94
Lokalizacja: Stolica
[BS] Wolf napisał(a):
uciac mu reke !!

Reke?? Leb wulgaryzm** na wysokosci dupy.... szkoda gadac!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 17:22 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
Tak sie zastanawiam ,niedalo by sie temu gosciowi jakos wyperswadowac tego pomyslu??? moze by mu tak powiedziec ze to nic niewarte albo ze jak zdejmie kopule to bedzie jakies nieszczescie(np.ze wybuchnie,albo ze zaminowane),
a jak sie nie uda,szable w dlon.... :gil


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 17:27 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
Tak sie zastanawiam ,niedalo by sie temu gosciowi jakos wyperswadowac tego pomyslu??? moze by mu tak powiedziec ze to nic niewarte albo ze jak zdejmie kopule to bedzie jakies nieszczescie(np.ze wybuchnie,albo ze zaminowane),
a jak sie nie uda,szable w dlon.... :gil


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 17:38 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): czwartek, 27 czerwca 2002, 00:00
Posty: 508
Lokalizacja: Warszawa
Z włascicielem rozmawiałem dobre pół godziny. Nic do niego nie dociera... Dla niego jest to niepotrzebny złom, ktory stoi na jego polu. Na moje stwierdzenie, ze to zabytek powiedział "Panie, jaki to zabytek. To kupa gruzu i złomu. Jak to potnę i sprzedam to będę miał porzadek i pare złotych".
Rozmowa była w sumie ciekawa bo dowiedziałem sie kto, kiedy i jak wybudowal to stanowisko i dlaczego zostało wysadzone. Niestety własciciel terenu upiera się przy swoim i twierdzi, że jak tylko będzie miał trochę wolnego czasu po zniwach to się zabierze za tą "kupę gruzu i złomu"... Mam nadzieję, ze zabraknie mu środków i samozaparcia żeby zrealizować ten plan...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 lipca 2004, 19:22 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): sobota, 5 czerwca 2004, 22:02
Posty: 109
Lokalizacja: HABELSCHWERDT
Trzeba zgłosić pieskom :cop ,że to TEN koleś podłożył granat do kwietnika w markecie - powienien po tym omijać z daleka wszystko sprzed 1945 r :ups: :jump :ups: :jump
PITER.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 lipca 2004, 15:05 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2004, 17:13
Posty: 920
Suwalszczyzna zgłasza się! Postaram się zainteresować sprawą konserwatora. Prosiłbym tylko o dodatkowe informacje o lokalizacji bunkra. Również wczoraj tj. 25 lipca zwiedzałem bunkry w Filipowie i Bakałarzewie, ale akurat na tym terenie nie byłem. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 lipca 2004, 16:07 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): czwartek, 27 czerwca 2002, 00:00
Posty: 508
Lokalizacja: Warszawa
Bunkier, do którego zabiera się złomiarz znajduje się przy drodze Przerośl-Filipów(blizej Filipowa). Jadąc od Przerosli do Filipowa jest po lewej stronie. Jakieś 30 metrów od szosy.
W tej chwili nie mam mapy a nazwa miejscowości wyleciała mi z głowy.
Dzięki za zainteresowanie i oby konserwator był chetny do wspópracy.
Pozdrawiam, mab1978.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 27 lipca 2004, 09:11 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2004, 17:13
Posty: 920
Witam
Dzwoniłem dzisiaj do konserwatora. Temat jest mu znany. Podobno ktoś dzwonił wcześniej w tej samej sprawie. Któryś z pracowników Delegatury Ochrony Zabytków pojechał na miejsce: rozmawiał z właścicielem terenu, sporządził notatkę z oględzin itp. Delikwenta pouczono, profilaktycznie :bat (bo podobno to nie on uszkodził kopułę tylko "ktoś dawno temu".... :ang :) ) o szkodliwości takiego zachowania. W każdym bądź razie zapewniono mnie, że wszystko jest w porzadku. Postaram się w sierpniu dotrzeć w to miejsce i osobiście rzucić okiem. Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 lipca 2004, 10:32 
Offline
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany
Forum Thesaurus - Użytkownik Zbanowany

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 01:23
Posty: 1642
ale i tak koleś może ją zezłomować więć proponuję profilaktycznie co miesiąc dzwonic do Konserwatora .......wtedy facet na pewno sobie odpuści...

ale przynajmniej jeden zabytek uratowany..........


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 lipca 2004, 23:57 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 23 lipca 2004, 01:06
Posty: 3464
Lokalizacja: Kłodzko-Glatz
Takiego "psudo miłośnika" pozostaje tylko :bat a potem przymusowe rozstrzelanie



Pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL