Teraz jest środa, 24 czerwca 2026, 20:16

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 10 lipca 2002, 15:40 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): piątek, 5 lipca 2002, 00:00
Posty: 36
Witam ! <BR> <BR>Linia Środkowej Odry ciągnie się w przybliżeniu od Cigacic do Wrocławia. Wsieci jest trochę na ten temat ale głównie o Nowej Soli, Lubiążu, Malczycach. <BR>A jak to wygląda we Wrocławiu ? <BR>Gdzie można znaleźć bunkier który zaczyna/kończy pas umocnień od strony Wrocławia? <BR>Czy ktoś znalazł, słyszł coś ? <BR>Mi udało się przypadkiem trafić na bunkier jakieś 3-5 km(niepamiętam dokładnie niestety) od oczyszczalin scieków w kierunku Brzegu, w dośc gęstych krzakach nad samym brzegiem. Jest to bunkier bojowy z komorą na 1 km, wysadzony ale można ustalić, że skierowany był w stronę Wrocławia. <BR> <BR>Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 lipca 2002, 07:30 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 29 maja 2002, 00:00
Posty: 341
Lokalizacja: Środa Śląska (Wrocław)
Są tam 4 bunkry , z tego co wiem większość buynkrów została wysadzona przez polskich saperów reszty dopełniły przebudowy wałów


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 lipca 2002, 14:27 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2064
Lokalizacja: Gliwice
witam ,a czy ktoś zna lokalizację ,lub coś wie o bunkrach między Opolem a Wrocławiem? <BR>Grzebiuszka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 lipca 2002, 20:13 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 3389
Lokalizacja: Bytom
Przylaczam sie do pytania Grzebiuszki!!! <BR>A moze cala Odre i te pod Opolem. <BR>??? <BR>


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 3 stycznia 2003, 13:57 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): piątek, 3 stycznia 2003, 01:00
Posty: 16
Lokalizacja: Szczecin
Ta nazwa (pozycja śrdkowej Odry) jest moim zdaniem trochę mylna, gdyż nie ma pozycji ani górnej ani dolnej Odry, jest to Pozycja Odry, po prostu (Oderstelung - nie wiem czy poprawnie napisalem). <BR>Rzecz podobna jest z Wałem Pomorskim, jego prawidłowa nazwa powinna brzmieć: Pozycja Pomorska (Pomerrenstelung - czy jakoś tak, mam problemy z niemieckim <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_smile.gif"> ).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 stycznia 2003, 13:49 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): środa, 29 maja 2002, 00:00
Posty: 341
Lokalizacja: Środa Śląska (Wrocław)
za wrocławiem kila km w strone Malczyc jest kilka bunkrów , ogólnie rzecz biorąc większość bunkrów w rejonie Wrocławia było zniszczonych przez saperów w ramach ćwiczeń oraz przy przebudowie wałów , z tego co wiem "pozycja środkowej odry " kończyła się we Wrocławiu. Najlepiej są opisane bunkry w okolicach bytomia odrzańskiego i nowej soli


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 5 lutego 2003, 21:04 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): piątek, 5 lipca 2002, 00:00
Posty: 36
Do miejsc, które zwiedziłem (w związku z linią odry) dodałem ostatni ścinawę...zwiedziłem brzeg Odry w stronę Głogowa, pierwszy bunkier trafiłem jakieś 500 metrów od mostu, potem były kolejne w typowych odstępach, klasyczna przeplatanka: bierne i bojowe z jedną komorą na km, jak to już jestt w standarcie w mniejszym lub większym stopniu wysadzone ... nawet jeżeli bryła jakoś się ostała to i tak są pozbawione żelastwa. Spenetrowałem jakieś 2 .. 2,5 km. Z ciekawostek, po odbicu drogą w stronę centrum miasta i odaleniu się od brzegu trafiłem na wiekszy 2-3 komorowy bunkier, podejrzewam że to dowództwo odcinka ... niestey też wysadzony. <BR> <BR>Ktoś jeszcze tam był ?? <BR> <BR>Pozdrawiam <BR>Abab


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2004, 18:18 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 15 lipca 2004, 17:50
Posty: 6
Witam.

Odnośnie schronów Oderstellung to rzecz się ma tak że sam nie wiem jak wygląda Oder pomiedzy Wrocławiem a Opolem. Ale coś jest nie tak bowiem schrony na przedpolu Wrocławia kończą sie na numerze 72. Dalej zaczyna się Wrocław i Widawa. Być może numeracja poleciała po schronach Festung Breslau. Mam jednocześnie pytanie do kolegów czy przy Odrze za Wrocławiem w kierunku Opola nie zachowały się żadne umocnienia?
Co do tego schronu w okolicach Scinawy, oddalonego od rzeki o ok. 500m, rzecz ma sie tak, że prawdopodobnie to nie był schron dowodzenia odcinnka, ponieważ nie ma wydzielonego pomieszczenia dla oficera. Schron o numerze 204 posiadał 4 pomieszczenia: śluze gazoszczelną, izbę pogotowia-wypoczynku, izbę bojową na 1 MG z płytą pancerną 7P7 oraz wartownie z płytą 48P8.
Tak na marginesie schron ten został wybudowany w 1936 r w trakcie modernizacji i zatykania luk w systemie obrony. I jesli się spojrzy z jego perspektywy tzn. strzelicy to posiadał on duże pole do popisu.

Pozdrawiam z Rawicza
Marek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 15 lipca 2004, 23:03 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 4 września 2003, 23:39
Posty: 90
Lokalizacja: Wrocław
Co do Oderstellung to może komuś pomoże :
http://www.fortyfikacje.host.sk/aktualizacje.php
pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 16 lipca 2004, 17:36 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
Wydaje mi sie ze dwa bunkry na ulicy Osobowickiej we Wroclawiu moga miec cos wspolnego


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2004, 16:51 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): czwartek, 15 lipca 2004, 17:50
Posty: 6
Witam.

Odnośnie schronu nr 204 w Ścinawie.Mój błąd - schron posiadał 5 pomieszczeń: te które opisałem wyżej oraz dodatkąwą śluzę wewnętrzną gazoszczelną. Nie spojrzałem na rzut a pisałem z panięci.
Pozdrawiam z Rawicza
Marek

ps. Wolf czy możesz wkleić te fotki tych schronów z osobowickiej?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2004, 18:12 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
z fotkami bedzie gorzej bo nie mam czym zeskanowac, bunkier jest od strony odry calkowicie niewidoczny od strony ulicy widac ceglana sciane z drzwiami po obu stronach drzwi sa "strzelnice" sciana jest dlugosci 10m konczy sie kamiennym "murem oporowym"


\-------------------/
\ ---- /
\ o [] o /
---------------
tak to mniej wiecej wyglada..(ladnie rysuje nie??)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 17 lipca 2004, 18:47 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 4 września 2003, 23:39
Posty: 90
Lokalizacja: Wrocław
Może tutaj są, sprawdzice...
http://hydral.com.pl/neo/test.php?tyb=17e&hl=n

Juz widze ze cos jest z Osobowic.
pozdro


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 30 lipca 2004, 12:08 
Offline
Generał Dywizji
Generał Dywizji

Dołączył(a): sobota, 8 maja 2004, 10:27
Posty: 824
Lokalizacja: POLSKI WROCŁAW
na tym serwisie nie ma zdjec z tych bunkrow jest natomiast zdjecie wysadzonego fortu ktory jest okolo kilometra od odry(jest to fort z lini do okola wroclawia)
te o ktore mi chodzilo sa maja okladzine ceglana i sa wkopane w wal


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL