https://poszukiwanieskarbow.com/forum/

Kolejny przykład zbrodniczej działalności złomiarzy!!!
https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=6078
Strona 1 z 1

Autor:  mab1978 [ niedziela, 25 lipca 2004, 14:01 ]
Tytuł:  Kolejny przykład zbrodniczej działalności złomiarzy!!!

Niemiecki bunkier znajdujący się 30 metrów od drogi Przerośl-Filipów. Piękna kopuła pancerna (chyba MG Kasematte 105) jest cięta przez właściciela ziemi, na której stoi bunkier.
Podczas tygodniowego pobytu na suwalszczyźnie zwiedziłem sobie sysytem umocnień rzeki Rospudy. Bunkry bojowe i bierne w wiekszosci wysadzone przez Rosjan w 1944. Zachowały się dwie kopuły pancerne. Jedna jest w miarę bezpieczna bo znajduje się w skansenie w Bakałarzewie. Druga, jak widać na zdjęciach, najprawdopodobniej będzie pociąta i wywiezona na złom. Złomiarzem okazał się właściciel ziemi na której stoi bunkier. W rozmowie stwierdził, że jak się potnie na kawałki i wywiezie na złom to bęzie parę złotych!!! Szczęście w nieszczęściu, ze sama kopuła waży około 150 ton (informacja niepotwierdzona) i nie da się latwo palnikom acetylenowym...
Czy jest ktos z suwalszczyzny kto mógłby się zainteresować tematem? Może interwencja u konserwatora? Osobiście nie mogę się zająć sprawą bo od rzeczonego bunkra dzieli mnie jakieś 300km...

Już niedługo w galerii znajdą się zdjęcia pozostałych umocnień.

Pozdrawiam, mab1978.

Autor:  mab1978 [ niedziela, 25 lipca 2004, 14:03 ]
Tytuł: 

Jeszcze kilka fotek...

Autor:  Kuba [ niedziela, 25 lipca 2004, 14:14 ]
Tytuł: 

proponuje nasłać konserwatora oraz policje........kopuła jest chyba w rejestrze zabytków więc chyba popełniono przestępstwo........

czemu w tym kraju nie szanuje sie takich pamiątek.....????

Autor:  [BS] Wolf [ niedziela, 25 lipca 2004, 16:02 ]
Tytuł: 

uciac mu reke !!

Autor:  WaRIaT [ niedziela, 25 lipca 2004, 16:34 ]
Tytuł: 

[BS] Wolf napisał(a):
uciac mu reke !!

Reke?? Leb wulgaryzm** na wysokosci dupy.... szkoda gadac!!

Autor:  [BS] Wolf [ niedziela, 25 lipca 2004, 17:22 ]
Tytuł: 

Tak sie zastanawiam ,niedalo by sie temu gosciowi jakos wyperswadowac tego pomyslu??? moze by mu tak powiedziec ze to nic niewarte albo ze jak zdejmie kopule to bedzie jakies nieszczescie(np.ze wybuchnie,albo ze zaminowane),
a jak sie nie uda,szable w dlon.... :gil

Autor:  [BS] Wolf [ niedziela, 25 lipca 2004, 17:27 ]
Tytuł: 

Tak sie zastanawiam ,niedalo by sie temu gosciowi jakos wyperswadowac tego pomyslu??? moze by mu tak powiedziec ze to nic niewarte albo ze jak zdejmie kopule to bedzie jakies nieszczescie(np.ze wybuchnie,albo ze zaminowane),
a jak sie nie uda,szable w dlon.... :gil

Autor:  mab1978 [ niedziela, 25 lipca 2004, 17:38 ]
Tytuł: 

Z włascicielem rozmawiałem dobre pół godziny. Nic do niego nie dociera... Dla niego jest to niepotrzebny złom, ktory stoi na jego polu. Na moje stwierdzenie, ze to zabytek powiedział "Panie, jaki to zabytek. To kupa gruzu i złomu. Jak to potnę i sprzedam to będę miał porzadek i pare złotych".
Rozmowa była w sumie ciekawa bo dowiedziałem sie kto, kiedy i jak wybudowal to stanowisko i dlaczego zostało wysadzone. Niestety własciciel terenu upiera się przy swoim i twierdzi, że jak tylko będzie miał trochę wolnego czasu po zniwach to się zabierze za tą "kupę gruzu i złomu"... Mam nadzieję, ze zabraknie mu środków i samozaparcia żeby zrealizować ten plan...

Autor:  PITER [ niedziela, 25 lipca 2004, 19:22 ]
Tytuł: 

Trzeba zgłosić pieskom :cop ,że to TEN koleś podłożył granat do kwietnika w markecie - powienien po tym omijać z daleka wszystko sprzed 1945 r :ups: :jump :ups: :jump
PITER.

Autor:  Majorian [ poniedziałek, 26 lipca 2004, 15:05 ]
Tytuł: 

Suwalszczyzna zgłasza się! Postaram się zainteresować sprawą konserwatora. Prosiłbym tylko o dodatkowe informacje o lokalizacji bunkra. Również wczoraj tj. 25 lipca zwiedzałem bunkry w Filipowie i Bakałarzewie, ale akurat na tym terenie nie byłem. Pozdrawiam

Autor:  mab1978 [ poniedziałek, 26 lipca 2004, 16:07 ]
Tytuł: 

Bunkier, do którego zabiera się złomiarz znajduje się przy drodze Przerośl-Filipów(blizej Filipowa). Jadąc od Przerosli do Filipowa jest po lewej stronie. Jakieś 30 metrów od szosy.
W tej chwili nie mam mapy a nazwa miejscowości wyleciała mi z głowy.
Dzięki za zainteresowanie i oby konserwator był chetny do wspópracy.
Pozdrawiam, mab1978.

Autor:  Majorian [ wtorek, 27 lipca 2004, 09:11 ]
Tytuł: 

Witam
Dzwoniłem dzisiaj do konserwatora. Temat jest mu znany. Podobno ktoś dzwonił wcześniej w tej samej sprawie. Któryś z pracowników Delegatury Ochrony Zabytków pojechał na miejsce: rozmawiał z właścicielem terenu, sporządził notatkę z oględzin itp. Delikwenta pouczono, profilaktycznie :bat (bo podobno to nie on uszkodził kopułę tylko "ktoś dawno temu".... :ang :) ) o szkodliwości takiego zachowania. W każdym bądź razie zapewniono mnie, że wszystko jest w porzadku. Postaram się w sierpniu dotrzeć w to miejsce i osobiście rzucić okiem. Pozdrawiam!

Autor:  Kuba [ czwartek, 29 lipca 2004, 10:32 ]
Tytuł: 

ale i tak koleś może ją zezłomować więć proponuję profilaktycznie co miesiąc dzwonic do Konserwatora .......wtedy facet na pewno sobie odpuści...

ale przynajmniej jeden zabytek uratowany..........

Autor:  Wojtek [ piątek, 30 lipca 2004, 23:57 ]
Tytuł: 

Takiego "psudo miłośnika" pozostaje tylko :bat a potem przymusowe rozstrzelanie



Pozdro

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/