https://poszukiwanieskarbow.com/forum/ |
|
| Do kolegów z Gdańska, wiecie coś o schronie? na Olejarnej? https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=6383 |
Strona 1 z 1 |
| Autor: | gen. baron Piotr Wrangel [ czwartek, 12 sierpnia 2004, 12:02 ] |
| Tytuł: | Do kolegów z Gdańska, wiecie coś o schronie? na Olejarnej? |
Może mi ktoś powiedzieć coś o bunkrze/schronie na ulicy Olejarnej. Mieszkam w Gdańsku od małego, ale nigdy wcześniej się na niego nie natknąłem choć jest w środku miasta. Sądze, że to jest jakiś schron pplot. Będe wdzięczny za wszelkie odpowiedzi. Pozdrowienia od gen. barona Piotra Wrangla. |
|
| Autor: | sothoth666 [ czwartek, 14 października 2004, 03:23 ] |
| Tytuł: | |
Mnie juz szlag trafia.......... Wysłałem juz chyba ze 30 mejli do władz naszego miasta (wolnego:)) i nawet sie swinie słowem nie odezwały juz od miesiąca. Jak odpisza to wrzuce na forum..............pozdro |
|
| Autor: | gen. baron Piotr Wrangel [ sobota, 16 października 2004, 20:11 ] |
| Tytuł: | |
Nie ma sie co do tych gburów zwracać, ich to nie obchodzi. Niech ktoś nam pomoże :) , do czego on był??? Pozdrawiam Wrangel. |
|
| Autor: | sothoth666 [ niedziela, 17 października 2004, 01:08 ] |
| Tytuł: | |
Zastanawiam sie czy ich do sądu nie pozwać. W naszym kochanym kraju przeszła ustawa o informacji publicznej ( płacisz podatki masz prawo wiedziec :() Nie odpisało mi juz z 15 urzędników-------a konto e-mail to chyba dobry dowód :) Jeszcze pare wysle i jak nie odpowiedzą to zapłacą :D:D:D:D:D:D:D:DD: :gil :gil :gil Ps. władze to banda złodzieji i bandytów, cytujac znanego polskiego artyste........ "Płoń płoń płoń parlamencie........." Pozdrawiam |
|
| Autor: | Polak [ wtorek, 19 października 2004, 17:20 ] |
| Tytuł: | |
Zapewne chodzi wam o ten budynek i jego bliźniaka na ulicy klinicznej. http://pomorze.gd.pl/pomorze1945/nowe/k ... niczna.htm Autor tej strony( http://pomorze.gd.pl/pomorze1945/index2.htm ) rozwikłał i zna naprawde wiele tajemnic obiektów militarnych pomorza, i jak on nie potrafi dojść co tam było, to nie łudzcie się, że jakiś urzędas wam da na to pytanie odpowiedź... |
|
| Autor: | ssr [ wtorek, 19 października 2004, 19:00 ] |
| Tytuł: | |
W sumie to nie jest bardzo tajemniczy obiekt - to naziemny schron p-lot z okresu 2 wojny swiatowej - bylem w srodku - dosc ciekawa konstrukcja z hermetyzacja nadcisnieniowa i czerpnia powietrza na poziomie dachu - obecnie ma tam magazyn jakas wytwornia wod gazowanych;) przynajmniej tak pamietam - ciekawa konstrukcjia i warta zwiedzenia ale dostac sie tam pierunsko ciezko... |
|
| Autor: | Polak [ wtorek, 19 października 2004, 19:52 ] |
| Tytuł: | |
Hmm, jakoś ten schron przeciwlotniczy mnie średnio przekonuje. Po co budować schrony, które mają taki kształt, i na dodatek wystają tyle ponad powierzchnie ziemi? No i jeszcze ta wieżyczka- w taki budynek aż chce się „przycelować” bombą. Rozumiem gdyby to było coś w stylu niemieckich wież obrony przeciwlotniczej, tzw. "Flak-Türme", ale na tamtej wieżyczce nie zmieściła by się chyba żadna ciężka armata przeciwlotnicza, z resztą oporzadzenia, zresztą zadaszenie wieży wygląda na oryginalne, no i jest ona jednak stosunkowo niska. Poza tym Gdańsk miał całkiem przyzwoite schrony podziemne i nie wiem po co byłoby zmienianie tej dobrej i sprawdzonej koncepcji. |
|
| Autor: | beaviso [ środa, 20 października 2004, 10:17 ] |
| Tytuł: | |
Nie masz racji. To standardowy schron plot, jeden z dwóch gdańskich (mówisz o Osieku, prawda?). Jak najbardziej budowano schrony naziemne czasami nawet 8-piętrowe w postaci baszty! W Gdyni (port) jest chyba z 5 takich schronów (lub podobnych), każdy 3-poziomowy na 750 ludzi. Grubość ścian oraz stropów robi wrażenie, byle bombka nie pomaca. Ten na Klinicznej to kolos na 1000 lub nawet 1500 ludzi, tego z Olejarnej dawno nie widziałem to nie powiem. |
|
| Autor: | ssr [ środa, 20 października 2004, 11:42 ] |
| Tytuł: | |
Dokladnie - zreszta "wiezyczka" to wlasnie czerpnia powietrza i wyjscie ewakuacyjne - co do koncepcji budowy schronow podziemnych to zaswiadczam ci ze schrony opl - mialy znacznie mniejszy pancerz betonowy od nadziemnych - wiem bo wiekszosc gdanskich schronow z tego okresu (zachowanych) zwiedzilem - a co do budowy to IMHO latwiej budowac obiekty nadziemne niz podziemne (miejsce - podziemne schrony OPL- w gdansku sa jednokondygnacyjne - a to oznacza znacznie wieksza powiezchnie do wykopania i zabezpieczenia - co oznacza iz trzeba relatywnie wiecej betonu zeby zbudowac taki schron, no i porblem kopania w podmoklym gruncie) Trafic schron nadziemny w tamtym okresie nie bylo latwo - mowisz prosi sie o trafienie? zgadza sie ale kto podleci zeby w niego trafic - samolot szturmowy? jego bomby moga co najwyzej polaskotac taki schron a bomby ciezszego kalibru zrzucane sa w tym okresie w "okolice celu" i to przez lotnictwo strategiczne bombardujace z pulapu kilku tysiecy metrow. Wszystko to powodowalo iz do pojawienia sie broni A - takie schrony byly dobrym rozwiazaniem. |
|
| Autor: | arkady [ środa, 20 października 2004, 17:13 ] |
| Tytuł: | |
Popieram przedmówców :) Dodam tylko, że forma takiego nadziemnego schronu może być też swego rodzaju maskowaniem. No bo jak zamaskować schron w mieście? Upodobnić go do domu. Nie wiem jak ten konkretny przypadek, ale gdyńskie (nieco mniejsze zwane - o ile dobrze pamiętam TP-750) miały ściany grubości 2,5m, a strop... 3,5m. Przy okazji zapytam się czy wiadomo Wam coś o schronach na wyspie Ostrów (dawniej Holm). Wg moich danych są tam co najmniej dwa duże schrony w NW części wyspy. Czy jest to teren zamknięty? Pozdrawiam A w załączniku (miał być, ale nie chciał się wczytać... postaram się ewentualnie później) schron z Gdyni, róg ulicy Chrzanowskiego i Polskiej |
|
| Autor: | gen. baron Piotr Wrangel [ środa, 20 października 2004, 18:18 ] |
| Tytuł: | |
No to nieźle pomogliście. Dzięki za informacje. |
|
| Autor: | beaviso [ czwartek, 21 października 2004, 10:13 ] |
| Tytuł: | |
Patrząc z dala na Ostrów (Holm) zawsze zastanawiam się, czy taka wielka szara bryła to schron plot czy jakiś spichlerz. Jest na nim bodaj napis firmy od spichlerzy, jakiejś niemieckojęzycznej ;) Trzeba będzie sprawdzić. Co do wstępu to nie wiem. |
|
| Strona 1 z 1 | Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ] |
| Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group http://www.phpbb.com/ |
|