Teraz jest poniedziałek, 22 czerwca 2026, 12:13

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pancerze fortu 44 Tonie
PostNapisane: wtorek, 19 października 2004, 17:13 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Głośna w Krakowie była sprawa przetargu na zarządzanie fortami, wygrała Fundacja Janus.... 16/17 października 2004 odbył się VI Rajd szlakiem Twierdzy Kraków, na który wybrałem się razem z Korbolem. Drugiego dnia rajdu zaplanowane było zwiedzanie fortu Tonie. Jest to fort, który od samego powstania miał swoich gospodarzy: Strzegli go Austriacy, Polacy, Niemcy (wydaje się, że oni zrobili najwięcej szkód, ale o tym dalej), po wojnie znowu Wojsko Polskie, a teraz.... Fundacja Janus.
Miało być tak pięknie, a tu na dzień dobry dowiedzieliśmy się, że zwiedzamy tylko w grupach z przewodnikiem i tylko prawą część fortu. Gospodarz zapowiedział, że przekroczenie osi fortu na lewo będzie skutkowało wyrzuceniem i końcem zwiedzania (!). Tłumaczył się miłością do dzikich zwierząt, że sarenki i inny dziki zwierz wystraszy się, ucieknie i tu nie wróci... Tylko w jaki sposób??? Teren fortu ogrodzony jest potrójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Latające sarny, czy jaki pieron... Chyba szykuje się jakaś sensacja, coś ukrywają???....
Fort Tonie przeszedł modernizację przed wybuchem I wojny światowej. Na lewym skrzydle koszar szyjowych wzniesiono potężny tradytor uzbrojony w 4 dział kazamatowe 9cm za tarczami pancernymi, a także kopułę obserwacyjno-bojową. Na prawym skrzydle w załamaniu zamontowano dwa dział za płytą pancerną. Na obu barkach zbudowano baterie pancerne wyposażone w wysuwane wieże pancerne dla dział. Ogniem tych dział kierowano z wież obserwacyjnych, a na czole umieszczono schron pogotowia z wieżą obserwacyjno bojową dla dwóch ckm...
Prawdopodobnie w czasie II wojny światowej Niemcy wysadzili pancerze tradytora, dzisiaj zieje ogromnymi dziurami..., zdemontowano tez jego kopułę obserwacyjno bojową. Lewa bateria pancerna też została uszkodzona. Zrzucono z niej wieże obserwacyjną, dzwon wysuwanej wieży artyleryjskiej, i "górny dekiel" drugiej. Zdemontowano także płytę pancerną dział flankujących koszary szyjowe...
...Urywając się z grupy ruszyliśmy fosą wokół fortu, fosa zarośnięta, mokro, błoto, ale co tam trzeba sprawdzić prawdziwy powód zakazów. Dochodzimy na lewą stronę fortu i nic, wszystko tak jak było. Wały, tradytor, lewa bateria pancerna z dziurą po wieży... O, Jezu.... na dole leży odkopana piękna wieża obserwacyjna z pierścieniem, na którym widnieje sygnatura B 64. Obok jeszcze jeden pierścień??? Nie to "dekiel" wysuwanej. No, no parę dni na forcie, a Fundacja już takie cuda wyciąga. Biorąc pod uwagę, że wieża z tradytora został znaleziona na zapolu fortu (do dnia dzisiejszego jest zakopana) to znaczy, że Niemcy nic nie zdołali wywieść z Toń.
Tylko czy dowiemy się o kolejnych znaleziskach, czy też ....


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Ostatnio edytowano wtorek, 19 października 2004, 17:18 przez Darula, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 października 2004, 17:14 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
I jeszcze jedna fotka.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 października 2004, 20:38 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): niedziela, 12 września 2004, 12:00
Posty: 311
Lokalizacja: Bydgoszcz
Fajne fotki.
Masz może więcej??
Może oddzielną galerie by się zrobiło??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 października 2004, 20:46 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Zdjęć jest duuuuużżżżooo więcej. Jak zrobie galeryjkę to podam adres. Jest na co popatrzeć...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 października 2004, 23:08 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 17 lipca 2004, 10:31
Posty: 2
Lokalizacja: Pomorze
no cóż... co się tyczy "ostoi dzikiej zwierzyny" na forcie w Toniach, to jakos Pan Gospodarz nie przejmowal się nią gdy piłami spalinowymi wycięto karzki na połowie fortu. Zapewne sarenki zrozumialy że "po lewej stronie od osi fortu" będą bezpieczne.. Sarenki to bardzo inteligentne zwierzaczki:) Na pewno też nie przeszkadzało im jak Pan Gospodarz szybko porządkował teren fortu (za nasze pieniązki oczywiście) i jakiś człowiek biegał z odkurzaczem po alejkach i zamiatał liście pół godziny przed wejściem wycieczki i to w niedziele! Jaki zbieg okolicznośći! No, w końcu trzeba się wykazać! Po pospiesznej akcji "sprzątania" były jeszcze efekty w postaci dogorywających ognisk z soboty...
Możliwe że te dzikie zwierzęta mają coś wspólnego z safari na forcie? no bo mamy już leniwca, parę małp a i osioł się znajdzie:) tylko osioł chyba dziki nie jest, no ale jak wziąć pod uwagę że w Toniach są latające sarny to osioł też może być... prawda?

pytanie co stanie się teraz z pancerzami?? miejmy nadzieje, że znajdą sie tam gdzie powinny czyli w wieżach fortu Tonie, ale czy na pewno? trzeba się bacznie przyglądać całej sprawie...

i ciekawe dlaczego Gospodarz tak się boi żeby ich nikt nie widział... ale to pytanie zostawiam już Wam drodzy forumowicze!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 października 2004, 18:30 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
W Kronice bylo o Forcie 44 i znalezionych wierzach. Stad pewnie ta przyczajka wlasciciela zeby w TV sensacja byla.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 października 2004, 18:35 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
A dokładnie kiedy był prezentowany ten materiał w TV????


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 października 2004, 11:23 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): czwartek, 28 listopada 2002, 01:00
Posty: 1278
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Akurat te pancerze które pokazujesz na zdjęciach były znane i widoczne od dawna. Leżały sobie "od zawsze" w tamtym miejscu częściowo wystając z ziemi, teraz widzę, że odkopano je całkowicie i przygotowano do konserwacji(?) Ale z tego co mi wiadomo na forcie Tonie dokonano ostatnio o wiele ciekawszych odkryć :D
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 października 2004, 13:19 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Tak wiem, że te pancerze były częściowo widoczne, przez lata leżały zasypane. Chodziło raczej o nagłosnienie akcji ich odkopania. Zresztą sam stawiasz znak zapytania przy "przygotowane do konserwacji".
Możesz podzielić się wiadomosciami na temat innych ciekawych odkryć w forcie Tonie???!
Czekamy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 października 2004, 19:15 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2003, 00:00
Posty: 180
Lokalizacja: Kraków
Szkoda Zeton że mówili o wierzach bo nas akurat wieże interesują:)))))

Skoro wiesz coś więcej El Loco to ciekawe czemu nie chcesz się pochwalić??? czyżby mały spisek z F.J??? bo to dla mnie dziwne troszeczke...

A żeby wiadomo było o wszystkich wykopanych pancerzach, to może faktycznie, ale nie wszystkim...
Pytanie tylko czy resztę rzeczy, które prawdopodobnie zostały też wyciągną?? no i jakies są intencje, bo to jest ważne?
dziwne ze na taki prace potrzebne sa pozwolenia, Pan J czuje się jakby stał ponad prawem....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 października 2004, 22:36 
Offline
Weteran
Weteran

Dołączył(a): czwartek, 28 listopada 2002, 01:00
Posty: 1278
Lokalizacja: Kraków
Witam.
Nie jest to żaden spisek, ja nie mam nic wspólnego z Fundacją Janus. "po prostu" piszemy oddzielnie - błąd ortograficzny!!! dowiedziałem się o ostatnich odkryciach w Krakowie nieoficjalnie i zostałem poproszony o nie ujawnianie tego. Ma być niespodzianka. Mogę powiedzieć tylko że prawdopodobnie ogromna większość pancerzy z fortów odstrzelonych przez niemców nigdy nie opuściła Krakowa...
Działania Fundacji to temat na osobną dyskusję i "nie" z czasownikami piszemy oddzielnie - błąd ortograficzny!!! mi się tego komentować, ale jeżeli w ich wyniku forty chociazby przestaną być rozkradane to już będzie dobrze.
Pozdrawiam.

P.S. Czy wiecie może co powstanie w pięknie remontowanym forcie Węgrzce??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 24 października 2004, 18:46 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2003, 00:00
Posty: 180
Lokalizacja: Kraków
Pancerze->sensacja->tv->reklama->frajerzy na Toniach->kasa

wywód w miarę logiczny..

forty przestaną być rozkradane, bo za niedługo nie będzie co rozkradać...

Coś mi sie wydaje, ze niektórzy przeceniają możliwości i chęci F.J... (przypominam że tylko administruje fortami, nic więcej!!!)
czekanie na wybawcę fortów, może się tylko przyczynić do wzrostu liczby postów typu:"W Krakowie ukradziono kolejne pancerze...". Ciekawe czemu nikt nie pyta co się w ciągu dwóch lat stało z fortem Lasówka, na którym zniknęły wszystkie pancerze podczas lub przed akcją wielkiego sprzątania???

ciągle tylko garstka pismaków zwraca uwagę na fort Tonie i powstaje wokół niego wielki szum.. Ciekawe kiedy "krakowscy miłośnicy" zrozumieją, że czekanie na cud z założonymi rękami i wielka "produktywność" na stronach internetowych lub róznych "wykładach" - sytuacji Twierdzy nie poprawi...

do pisania postów i gadania są wszyscy... taka już mentalność

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 28 października 2004, 20:09 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Jak ktoś chciałby zobaczyc więcej fotek z fortu 44 Tonie to zapraszam:
http://149.156.142.12/fortykrakow/obsza ... 4tonie.htm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2004, 22:28 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): niedziela, 12 września 2004, 12:00
Posty: 311
Lokalizacja: Bydgoszcz
Darula - :1
Miooooodzio fotki :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL